Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 00:11

Здравейте колеги,

Обръщам се към Вас за съдействие по проблем случил се вчера като се надявам, че това е правилния раздел, в който мога да го споделя.

Вчера реших да посетя сервиз обслужващ автоклиматици, като идеята ми беше след 3 годишна безпроблемна експлоатация на моя климатик на Corolla Verso E12, 1.8, 2003 да извърша профилактика на системата. Тук slowtraveler ще каже едно нещо като работи не се пипа, е да ама ей сега се сещам за думите му като вече нещото е станало.

По същество: Закачиха климатика към машината, изтеглиха 300 гр фреон, преди изобщо да отида при тях(сервиза), за всеки случай си викам дай да видя колко трябва да е количество на фреона, което трябва да се напълни - за този автомобил 500г.+/-30г., леко лирично отклонение - механика там каза същия грамаж, т.е до тук всичко е супер. Попитах го все пак нормално ли е загуба от сигурни 200 + грама, за 3 години, той каза цитирам "при всички агрегати има загуба на агент", т.к не претендирам че разбирам материята се съгласих с човека и го оставих да си върши работата.

Отбелязвам с големи букви до този момент преди посещението ми в сервиза за автоклиматици "КЛИМАТИКА НА АВТОМОБИЛА РАБОТИ БЕЗ ПРОБЛЕМНО", макар и в него да е имало 300 гр агент./ вместо 500гр. (охлажда много бързо и не съм имал ядове с него по никакъв начин).

След като агента беше изтеглен, механика зададе в програмата на станция марка и модел на автобила и започна вакумирането на системата, имаше един брояч който взе да се джурка на обратно от 20 минути.

Бележка: изтеглянето и вакумирането на системата се извършваше на изгасен двигател.

След приключването на отброяването, механика ме помоли да запаля автомобила, да пусна климатика с вентилатори на макс и да държа оборотомера между 2000-2500. Така и направих - запалих, пуснах климатика с вентилатори на макс (тук в първите 3-4 секунди оборотите на колата заиграха сами), след това се стабилизираха, след което държах в диапазона, в който ми беше казано. След няма 1 минута, чух "готов си". Върнах оборотите, човека дойде с един електронен термометър сложи го до един от въздуховодите показваше 9 градуса (перки на макс). Взе едно фенерче тип химикалка светна огледа около компресора, потвърди, че всичко е наред, оправихме сметките и си викам дим да ме няма.

Да, ама не - тръгнах аз от сервиза и в първия момент може би не толкова отчетливо, но после като се заслушах чух едно "глухо" свистене от въздуховодите вътре в купето. Помислих си че си въобразявам и продължих. Покарах така 10 км, да отхвърля други задачи, но нали знаете вече като един шум ти влязал в главата само него търсиш. Това свистене си остана, съответно климатика съвсем нормално, се включва и изключва на определени интервали и щом това се случи(забелязвам го по промяната на оборотите), шума (свистенето) - спира. Спях колата, вдигах капака, мотора работи заедно с климатика. Компресора се включва зацепва, тръгва и перката на радиатора, и обратното разсъединява се, перката спира - до тук добре, всичко изглежда добре. От вън този шум, който чувам в купето не се чува, поогледах за някакъв теч - нищо не забелязах, затворих капака, влизам вътре същата работа. Глухото свистене от въздуховодите си остана.... После се замислих как очаквам да го чуя този шум отвън като двигателя "трака" по-силно от шума който търся.

Върнах се при човечеца, викам му тоя шум преди го нямах, сега го имам, от кво може да е (и тук започна разказ по картинка от негова страна). Какво трябва да чуя ми вика, пресъздадох му цялата ситуация... а този шум ли, нормално това е движението на агента в системата. Е добре този агент който е бил преди как не съм го чувал и точно сега започнах да го чувам. Явно това е някакъв негов специален агент различен от R134. Продължи да ме убеждава че това е нормално и че всичко перфектно. В първия момент си помислих, че съм пълен идиот и съм започнал да чувам гласове. Прецених, че може би нещата са така и аз си въобразявам.

Та от ден "вчера" (цял ден каране) и предимно градско днес, това глухо свистене във въздуховодите при включване на климатика си остана (шума не се е засилил или намалил), и когато климатика за момент спре, свистенето изчезва и шума в купето изчезва. За протокола - климатика все още охлажда, но някак си преди интервенцията ми се струваше, че правеше хладно в колата една до две идеи по бързо. Да не говорим че сега като е на мин обороти вентилатора, почти не се усеща.

Поразрових се тук и там, всеки говори че шума се предизвиква от недостатъчно количество фреон, от запушване от твърди частици, на изпускане от игличките и все неща, които не мога да отхвърля или потвърдя. За това реших да споделя случилото се вас с надеждата, че хора с много повече опит биха дали адекватно мнение по въпроса.

Жокер: Не знам дали това може да е от значение и дълго време се чудих дали да го споделям, т. к мога да насоча някой в грешна посока.
Преди да се стигне до изтеглянето на фреона, човека в сервиза, се разправяше с някакъв друг защо станция е разкалибрирана и сега трябвало да я калибрира на ново (каквото и да означава това). Махна и предната ламарина и започна да човърка нещо по бутилката с газ, т.к му показваше в началото минус - 8000гр фреон. :)
----------------------------------------------------------------------------------------
Два дена този шум не ми дава мира и започвам да се притеснявам да не направя някоя бела с компресора (ако вече не съм го направил).

Благодаря предварително на отзовалите се!
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 00:14

Моля темата да бъде преместена в "Общи технически въпроси". Извинявам се за неудобството!
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от TATI » 16 Май 2018 07:56

Пробвай да свалиш филтъра и виж дали шума ще изчезне / промени
Да нямаш нещо заседнало - някое листо или клечка? Понякога се случват разни такива случайни съвпадения.
На мен така ми се случи преди години, но с друг агрегат (прословутите клапи на климатроника - една седмица се бях филмирал и разглобих какво ли не, докато установя, че не е мишка, а клапите. А точно седмица преди случката всичко си беше ок, но свалях радио и след монтажа се започна този ми шум. А преди свалянето беше тишина)
Та, нищо чудно и при теб да излезе нещо дребно
Малко скъпо удоволствие ще излезе да провериш колко ти е количеството - отиваш в друг сервиз, дърпат и мерят колко е.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от WoLF » 16 Май 2018 09:17

Друг сервиз и ново мерене на фреона... Ако ти е сменял с процедурата и филтъра на купето може и там да погледнеш дали не е "разместил" някой боклук и т.н.
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 09:46

TATI, ще сваля малко по-късно днес филтъра на купето, ще пусна климатика и ще видя има ли някаква промяна във звука.

WoLF, филтъра на купето не е сменян при тази процедура, т.к. смяната му я извърших преди 2-3 седмици. Друг сервиз, ново мерене - все лоши финансово за мен неща....

Някой може ли да препоръча читав сервиз за автоклиматици в София?
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 09:55

TATI, в допълнение, ако беше листо или клечка, за да работи климатика, вентилатора винаги е включен. Нямаше ли да продължа да чувам същия шум когато в даден момент климатика спре да върти? Защото в момента шума спира когато компресора за момент се изключи....
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 10:50

Не ме свърташе на едно място, за това свалих жабката, извадих филтъра на купето (имаше малко боклуци), изчистих го с въздух, запалих колата, филтъра го оставих изваден. Пуснах климатика - все същата работа, няма промяна в звука. Върнах филтъра - аналогично.

Шумът, който чувам е все едно свистене от движение на течност, в момента, в който за момент компресора изключи след 1 секунда, шума изчезва... и се появява отново след като същия се включи.

Поне опитах....
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 11:36

Поразрових се из разделите, попаднах на този сервиз - http://bg.shenairco.com/
Само, че темата е малко стара, някой има ли пресни впечатления.
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

memorex

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от memorex » 16 Май 2018 12:16

Има случаи когато при допир на тръби от климатичната система до други детайли ,обикновено след интервенции по системата ,се получават тези паразитни шумове.

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 13:43

Колега memorex, това съм по склонен да го изключа, защото този шум го нямаше непосредствено преди влизането в сервиза, дори при тях преди да започне интервенцията работеше, а шума го нямаше. През цялото време наблюдавах процеса и единствения досег от страна на пича, който беше там е да развие High /Low капачките на тръбопроводите и да закачи маркучите по съответните места, после пусна станцията да изтегля агента.

Говорих преди малко със сервиз "Шен", обясних им всичко от до... Човека ми каза "не мога да разбера, вие всяка година ли си зареждате хладилника във вас, че сте тръгнали да правите каквито и да е интервенции на роботещ климатик" - напълно прав, ама вече като каруцата се обърнала...
Според него без да е видял колата, този шум е характерен при липса на достатъчно количество фреон и системата трябва да се изпразни да се види какво количество има вътре и да се напълни на ново под вакуум с агент и масло. Като ме предупреди, че се слага оцветител и след 200 км се отива отново и се проверява системата за течове и проблеми.
Тия дни май ще ги навестя и ще оставя още едни пари.... :(
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 16 Май 2018 14:30

Тея оцветители са пълен т..шак. Теч с тях се хваща ако е голям. При малък теч излиза само агента.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 14:49

dokkito написа: 16 Май 2018 14:30 Тея оцветители са пълен т..шак. Теч с тях се хваща ако е голям. При малък теч излиза само агента.
OK, има резон, но кво друго може да се направи. Ако е вярно твърдението за намалено количество на агент в системата, не мога да оставя така нещата....трябва да се провери отново системата....
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 16 Май 2018 14:58

Мислейки си на глас, ми хрумва още нещо. Ако предположим, че станцията е показала правилно, че е изтеглила 300 гр. и климатика е работил без проблем 3 години, ако е имало малък теч за 3 години, все си мисля, че целия агент щеше да е заминал..., а не 200 гр. Отделно ако твърдението се окаже вярно, т.е аз имам под това количество(300гр) , за да се чува този звук, т.е аз съм си платил за 200гр (допълване), а имам с повече от 200гр по-малко в момента.

Или след вакумирането на системата нещо някъде е избило (към момента климатика работи и изстудява, но не толкова добре), или пича от сервиза, в който бях трябва да вземе станцията и да я ритне по някой баир нанадолу и да ходи да си купят/калибрират новата/стара станция.
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от WoLF » 16 Май 2018 21:51

Именно... Затова те насочих към друг, защото ми прилича на не добре вакумирана или напълена система stretcher.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

memorex

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от memorex » 16 Май 2018 22:10

WoLF написа: 16 Май 2018 21:51 Именно... Затова те насочих към друг, защото ми прилича на не добре вакумирана или напълена система stretcher.gif
Да ,може и да е избило.Както казва колегато за по малко от минуто-готов си.Съскането да не е от теч на хл.агент?
Един барз тест в супето за теч на агент при намален вентилатор и работещ климатик може и да е полезен.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта