Шум от въздуховодите при пуснат климатик

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 20 Май 2018 21:44

Добре не споря. Поясни как стават нещата. Ще надуеш системата до 15 бара с азот. За 1 час с колко ще падне налягането в системата при 50 грама теч на година? Дали ще го хванат манометрите теча? Друг е въпроса , че климатичните системи на автомобилите изпускат основно през осовото уплътнение през зимата. Лятото я пусне , я не.
Не се заяждам просто питам. Нищо лично. Така поне ще знам какво да изисквам от бъдещи ремонти.
Все пак всичко което знам аз за климатичните системи е от свободна литература и любопитство drunk.gif :cheers:
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от slowtraveler » 21 Май 2018 06:22

Svetlio написа: 20 Май 2018 21:33 С манометър и стоене с надута система не повече от час, знаеш ли, колко хубаво се вижда дали изпуска, но трябва акъл...
Колега, моля без заяждане към колегите...
Щом си навътре в нещата, предполагам си срещал случаи, при които пропускът се проявява само при определени условия - например определен температурен режим (да кажем достатъчно изстиване на изпарителя), или при вибрации или при въртене на компресора и т.н. и т.н. С манометър лесно се хваща по-голям теч. И такъв, който не зависи от условията.. Но теч, при който губи например 100гр/година едва ли ще го хванеш...
Така, че моля да се дават съвети, но без определения към колегите.... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Svetlio
Мнения: 36
Регистриран на: 16 Яну 2018 17:30
Местоположение: Sofia

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от Svetlio » 21 Май 2018 06:32

За 50 грама теч при пълно натоварване никой няма да отиде на ремонт, просто той няма да знае, че има проблем. Ако караш само градско или извънградско примерно България едва ли ще хванеш 50гр на година за 5 години, но при големи жеги, като под големи визирам примерно Гърция Турция... нещата стават много различни. Ще ти разкажа какъв беше случая с Пежото ми 407 2,2 бензин 163к.с. 2006г. Имах го от 2013 и го продадох тази година. Та 2014г. забелязвам,че не охлажда много добре, отивам при едни майстори и оня вика ще я напълним, но 99% ти е заминал радиатора. Казвам му да го пълни пък ще видим. 3 години никви проблеми докато не отидохме лятото на 2016 в Гърция карам със 140 на магистралата и външната температура беше 36градуса, прави сметка за каква жега говорим август. Прибрах с е в София след 10 дни и на първо палене на сутринта почна фреона да фучи... ясно. Направо отидох и си купих нов радиатор за климатика. На Пежо гният точно зад охладителната перка, защото е много близо до кондензера и не може да съхне. Та така, за 50 гр. теч докато е твоя колата сигурно няма и да разбереш, че има проблем ако не я изпънеш някъде по жегите на извънградско. В града никога не можеш да направиш максимално налягане, 10- 15км и си стигнал там където си тръгнал и си загасил.
Поздрави, естествено, че няма нищо лично! :thumbsup:

П.П.
slowtraveler, ти как реши, че се заяждам?
Няма такова нещо

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 07:31

Дори на практика да открият някакъв минимален теч с надуването , то след това трябва да я напълнят и да сложат оцветител. Само , че при малки течове оцветителя не се проявява според мен.
За да си оправиш системата в ракъв случай трябва да смениш дехидратор, всички о пръстени по всички връзки и всички уплътнения на компресора.
Като си направя една груба сметка колко пари трябва да дам да ми ги сменят и се отказах. По принцип гледам и обичам сам да си ремонтирам колите, но при тази система няма как.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от tora » 21 Май 2018 08:33

До сега не ми се е налагало да правя нещо по климатика на кола, имам спомен, преди години на една машина, която е с охлаждане на маслото на един възел, беше пълнена с фреон, който беше в бутилки от по 500мл, като дезодорант. Та те имаха един уред за установяване на теч, и след 2-3 дни, когато дойдоха за ревизия, тези хвърлени в коша бутилки все още от уреда им се отчиташе наличност на фреон, а те бяха пробити все пак. Върти ми се по спомен, че открива нещо от рода на десетки атома на кубичен метър... Та в сервизите не се ли ползват подобни уреди? Всъщност не знам дали 134а се открива по-трудно от R12, който се ползваше тогава.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 09:49

Уреда е газ анализатор. Отчита какъв газ и колко засича. Аз лично до сега не съм срещал да ползват. Знам , че хубавите са над няколко хиляди лева.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 21 Май 2018 10:15

Feedback от вчера и днес:

Паля, мотора е стигнал нормална раб. температура, пускам климатика, чува се съвсем леко отново глухото свистене, минават 5 секунди, шума спира и после повече не се появява.

Изгасям мотора, паля го след 15 мин (не е съвсем истинал), пускам климатика, отново за 5 секунди в началото има въпросния шум, после изчезва. Гася мотора на пуснат климатик, няма го остатъчния шум, който чувах преди зареждане на системата.

Ще изчакам още няколко дни, да видим дали шума няма да се появи и да остане перманентен.

Кво може да стане докато отида на проверка на системата: 1. да загубя още от агента и шума да се увеличи; 2. да отида, да видят теч, чрез оцветителя и да мислим какво правим; 3. шума да си остане само в началото, теч да не могат да хванат когато отида, и да карам така и ако има теч то би следвало шума да се увеличи и да загубя останалия агент, а това ще стане за някакъв период от време...

Искаше ми се проблема да е бил само при първото зареждане на системата, но явно има и нещо друго: или малък теч или някакво запушване... Но каквото и да е, аз съм му помогнал, след като така "гениално" реших да си проверя системата...
В двата случая, мирише на едни пари, за които dokkito e прав.... Не знам дали ми се дават.
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 11:15

Свистенето при пускане не е проблем. Компресора засмуква агента от изпаритяля към кондензатора и така се чува засмукването. Щом за 5 секунди влиза системата в работен режим това е хубаво според мен. Така свисти и домашният климатик. При пускане и спиране винаги свисти.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 21 Май 2018 11:48

Под "свистене", разбирай: чува се движение на течност в тръба... Защо мам** му не чувах преди и този шум? Пия си хапчетата и няма да се занимавам с глупости. Каквото такова...
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 12:41

Когато човек се заслуша чува нормални неща , които в страха от проблем му се струват лоши шумове. Разбирам ви много добре , защото аз също като лекар ( метафорично)се вслушвам с личната ми техника.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
Svetlio
Мнения: 36
Регистриран на: 16 Яну 2018 17:30
Местоположение: Sofia

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от Svetlio » 21 Май 2018 12:43

Е айде да пишем смислени неща... ходи се качи в нов автомобил и чакай свистене от въздуховодите...
Системата ти не е добре напълнена. Как до вчера нямаше запушване, и то се появи оня когато не можа да ти напълни системата?! Не вярвам. :whistle:
Повече няма да пиша по тая тема. Само ще напиша, че аз като си смених радиатора и напълниха, както трябва, няма свистене няма дявол... на колегата явно и домашния климатик му е за допълване... :D

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 13:13

Колега домашният ми климатик свисти така от 6 години. Свисти така от нов и винаги работи в стут и пек. Както и да е...
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 21 Май 2018 13:18

Svetlio, какъв е шанса в два различни сервиза, системата в рамките на 4-5 дена да бъде напълнена с не колкото трябва агент? Ако първия ме е метнал, както констатирахме с много, то и втория да е направил същото... Мисля на глас, или съм невероятен късметлия да се случи два пъти едно и също нещо, или проблема е някъде другаде... Но каквото и да си говорим, всеки експеримент разбирай (изтеглене на агент, вакумиране и пълнене) е свързан с едни пари...
Накрая като ти извършат услугата, подписваш един протокол за извършена услуга, в който пише: "Да се яви на безплатен преглед след 7 дни, за проверка на евентуални течове. Ако се констатира теч след огледа, се изготвя оферта (части + труд), за остраняване на проблем. При установен теч, загубата на агент остава за сметка на клиента..."
Т.е ако реша да си направя експеримента, отивам в края на седмицата, казвам им въпреки, че не сте намерили теч - издърпайте да видим какво има, там разбираме че количеството е намаляло, теч уж няма, агент се губи... връщаме на ново + загубеното. Плащаме едни пари пак и гаранцията е Франция....
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
Svetlio
Мнения: 36
Регистриран на: 16 Яну 2018 17:30
Местоположение: Sofia

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от Svetlio » 21 Май 2018 13:45

Като ги знам, колко са добре повечето майстори в БГ- огромен е шанса да не са си свършили работата и двата сервиза! :D
Отиди пак при тези, при които си отишъл последно и виж, какво ще стане.
Ако си в София, по- напред оставих телефон на човек, който много ги чатка нещата, виж и ако имаш желание отиди.
Няма сила и човек на света, който да ме убеди, че от добре напълнена система ще се чува движението на фреон във въздуховодите просто, защото това не е вярно, изредих куп аргументи в поустовете си по темата, желая ти успех и дано да разрешиш проблема! :thumbsup:
Последно промяна от Svetlio на 21 Май 2018 14:52, променено общо 1 път.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 13:47

За мен Svetlio е от хората , които обичат да опонират. Малко по горе му зададох въпрос кал се хваща теч от 50 грама на година, а той измести въпроса в страни. Аз свистене на заредена и празна система не чувам, но и никога на съм се заслушвал.
Аз ако съм на твое място iakrastev ще отида след седмица в сервиза. Да си източат системата , изтеглят какво е източено и се види какво става. Така или иначе вторичната диагностика е от тях.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта