Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 21 Май 2018 16:30

Svetlio,
Svetlio написа: 21 Май 2018 13:45 Отиди пак при тези, при които си отишъл последно и виж, какво ще стане
, че ще отида ще отида, но dokkito,
dokkito написа: 21 Май 2018 13:47 Така или иначе вторичната диагностика е от тях.
, те ще погледнат за евентуален теч, т.е ако не намерят някъде омазано с оцветител, мача приключва до тук.
Ново изтегляне и пълнене е за моя сметка. Те разчитат, че щом не виждат теч (оцветител) - всичко е наред.
Иначе Svetlio,
Svetlio написа: 21 Май 2018 13:45 Ако си в София, по- напред оставих телефон на човек, който много ги чатка нещата, виж и ако имаш желание отиди.
, аз желание може и да имам, ама до тук ме е срам да кажа, кво съм дал, и ако трябва пак да давам, не знам ...
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 21 Май 2018 16:39

В допълнение: като отида ще изляза с предтекста, че все още има шумове, макар и само в началото и ако може, да източат на ново системата и да видим какво има вътре, ако не се е загубило нищо или пренебрежимо малко, ще съм хепи (ако мине номера), вече ако има отново малко количество, т.е има малък теч които не е видим, почти съм сигурен, че ще ми кажат дай да сменим както каза dokkito,
dokkito написа: 21 Май 2018 07:31 За да си оправиш системата в ракъв случай трябва да смениш дехидратор, всички о пръстени по всички връзки и всички уплътнения на компресора.
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

memorex

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от memorex » 21 Май 2018 18:12

Кръстев дойде ми нещо на ум като гледам развоя на сагата с шума.Дали съскащия шум не изва от някой вакуумен маркук или снадка.Чувал съм нещо от сорта на вакуумно управление на оборотите при включване на климатичния компресор.


dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 20:16

Е те тогава какъв вторичен прегледн ще ти правят? Та нали именно с изпразване и теглене на системата ше разберат какво става най- точно. В такъв случай вторичния преглед е търговска лъжа. Ако имало теч доливането ще си го плащаш.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

memorex

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от memorex » 21 Май 2018 21:19

Всяка процедура си има цена.Едно е доливане а друго е отстраняване теч.А "фреона" как поскъпна не е истина.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от dokkito » 21 Май 2018 23:52

Не мога да се съглася с теб. Аз отивам при така наречения майстор да ми оправи климатичната система. Той ми развива теории, че климатика ми е ок и било нормално да има някакъв теч. После зарибява със безплатен вторичен преглед да разбера дали губи хладилен агент. Та вече като го загуби аз да плащам заради неговото безхаберие. Малко е нагло.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

memorex

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от memorex » 22 Май 2018 00:26

Всеки майстор трябва да почне от някъде.Трябва да се съгласиш .Въпрося е докъде ще я докара.Откаже ли се преди да е отстранил проблема значи или няма необходимите умения или го притиска финансовата страна /време-пари,клиент циция-професор и т.н./

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 22 Май 2018 09:43

dokkito, аз казвам какво пише на протокола от извършената услуга. Има два варианта: 1. намират теч (оцветителя е свършил работа),този вариант го изключвам, към момента климатика прави студено, ако беше теча сериозен, щеше да спре до сега. 2. Течът е твърд е малък, за да се хване с оцветителя, казват ми че всичко е наред, аз продължвам да си чувам шума (за сега не се е увеличила неговата продължителност и го има само в началото) и си карам така и спирам да се занимавам с глупости.
dokkito написа: 21 Май 2018 20:16 Та нали именно с изпразване и теглене на системата ше разберат какво става най- точно
, ще опитам да се хвана за това и да ги накарам да източат и напълнят системата, за да докажат твърдението си че всичко е наред.
memorex написа: 21 Май 2018 18:12 Кръстев дойде ми нещо на ум като гледам развоя на сагата с шума.Дали съскащия шум не изва от някой вакуумен маркук или снадка.Чувал съм нещо от сорта на вакуумно управление на оборотите при включване на климатичния компресор.
, няма как да съм сигурен, ако те не могат да го хванат, аз със сигурност няма как да го разбера....

Спирам да пиша по темата! В петък мисля да отида и каквото сабя покаже, да не разводняваме допълнително. За съжаление това е суровата действителност!
В крайна сметка каквото излезе, не смятам да затварям повече пари по този въпрос, ако не е крайно наложително.
Ще следя дали шума се увеличава и дали климатика охлажда, ако тези две неща не се променят, карам си така и толкова....
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от Hursa » 24 Май 2018 21:39

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от max-2 » 25 Май 2018 09:59

Да дам и моите 5 ст. по темата. Преди 4 години ходих на машина за проверка и да допълвам фреон. Преди това 7 години само експлоатация. Та момчетата от сервиза ме пратиха да пия кафе и после казаха, че съм загубил само 40 грама фреон и вече всичко е ок и са допълнили оцветител с маслото. Казаха да ходя всяка година и бяха "забравили" капачките на винтилите на кората под чистачките.
Аз ходя да проверявам или пълня системата само като започне да пухти по време на работа. Тогава( преди 4 години) като си взех колата имаше само едно пуххххх като тръгва компресора. Явно не са наляли точното количество, а по-малко.
Вчера бях на сервиз за преглед и допълване. Климатика работеше добре, с познатото пуфф само половин секунда. В системата имаше само 380 грама. Допълнихме до 780, като след интервенцията в системата остана 760г. (20г остават в тръбата). По аутодата системата е 750 +-50. Сега няма вече пуф и на въздуховода е 5 градуса. Надявам се да не съм съкратил живота на компресора с малкото количество фреон. Все пак е на 400к км.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 25 Май 2018 11:27

Здравейте съфорумци, ето и развръзката!

Не издържаш психически и вчера 24-ти (Честит празник на всички!), се оказа, че Шен работят и реших да изполвам почивния ден да отида да видя какво се случва.

Вкарахме колата на канала, пича огледа целия тръбен път, гледа отгоре/отдолу с едно фенерче, всяка снадка, компресор, кондензер и т.н. Констатира следното:

1. Теч няма(нямаше никъде оцветяване).
2. Каза ми, че е силно препоръчително да се направи, ако не това лято, то другото смяна на кондензера(радиатора, който е пред водния радиатор), защото ламелите са му силно нагънати и имаше сериозно количество гняз натрупана по него от боклуци (видях го с очите си, на нищо не приличаше). Пича сподели че е напълно вероятно, скоро да протече като температурите се покачат и че реално той вече не изпълнява функцията си като хората.
3. Слабият шум, който се чува в първите 3 секунди според него е от движението на агента, когато компресора го задвижи в системата и след това шума изчезва, сподели ми също, че кагато кондензера е накривен, реално движението през него е затруднено и когато температурите се качат, налягането се увеличи или ще избие през него от някъде или шума ще се увеличи.

Взе един термометър тип химикалка, пуснахме климатика, на 2-ра степен от 4 възможни и го постави във въздоховодите, след около 5 минути температурата показваше 8 градуса.

Закачи, станцията за да провери налягането. Оказа се че налягането е в нормата.
Помолих го да източим и напълним отново системата, за да разберем дали все пак има загуба на агент и с колко, за да сме сигурни, че не изпуска от някъде.
Той ми каза, че няма смисъл да го правим това, т.к налягането е добро, климатика достига температурата на охлаждане, която за да е в норми трябва да е между 6-10 градуса, теч няма и реално е безмислено да затворя едни пари за ново масло и разлика в загубен агент, ако има такъв.

Посъветва ме следното, като имам финансовата възможност да отида при тях да направим смяна на кондензера (провери ми цена за него, около 200лв без труда), тогава ще източи системата, ще смени кондензера и дехидратора, ако има загуба до 100 гр. на агент остава за негова сметка. Следва ново вакумиране и пълнене на системата с оцветител и оглед след седмица, за евентуален теч.

Помоли да следя състоянието на климатика, след като температурите се качат над 30+ градуса (според него, тогава ще се разбере, дали климатика ще работи добре, дали няма да избие от кондензера и т.н) и като навъртя 1-2 седмици на тези температури да отида пак при тях, отново да го огледа (безплатно).

Към момента, всичко до тук ми се стори резонно и реших да карам така, да изчакам да се качат темепературите и да следя състоянието на климатика (за сега е добро). Лекия шум, който го имам в първите 3 секунди е пренебрежимо малък в сравнение с това, което беше при първото зареждане, когато беше постоянен и по-силен като звук.

Та решението е взето, макар някой да каже "да ама преди нямаше абсолютно никакъв шум", карам си така, климатика за сега работи добре, следя дали ще спре да охлажда добре и дали няма да избие през този радиатор като се покачат температурите, пък ако случайно се спъна в едни пари това лято и заделя бюджета ще отида да ми направят въпросната интервенция. В крайна сметка не карам нова кола, а такава на 15 години.

Като цяло впечатлението ми за Шен остана доста добро, при това мое второ посещение човека(шефа на фирмата), който ме обслужва(в това число и първата ми визита) ми отдели 1 час от времето си и работата, която имаше на главата си, да ми обясни всичко подробно, да огледа всичко, да направи оферта за евентуален ремонт и да помоли да отида отново след като температурите се покачат (не знам колко са сервизите, който правят такова обслужване). Обикновенно всички мълчат, гледат лошо, не им се работи пък каму ли да обясняват нещо.

Та това е към момента, благодаря още веднъж на всички, надявам се че съм помогнал на някой с тази тема...
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 25 Май 2018 11:46

Hursa, не мога да потвърдя или отхвърля предположенията ти. При първата интервенция източиха 300 гр. от 500 по спецификация, след зареждане "уж както трябва", се появи този шум, който беше постоянен(когато включваше компресора). След това във втория сервиз като ходих изтеглиха 120гр. т.е шума е бил от малко количество фреон(аз друго обяснение нямам). След като го заредиха, шума стана много по-слаб като звук и го има само в първите 3 секунди след като включи компресора, после го няма. Още веднъж акцентирам, под шум разбирайте - чува се движение на течност по тръба с леко свистене.

max-2, какво имаш в предвид с това "пуфф", опиши го. Токова нещо няма при мен!

Интересна работа за 7 години си изгубил 40 грама, ходил си преди 4 години (имало ли е причина за това, нещо те притесняваше ли че отиде), и великите специалисти инженери понеже ги чуват много нещата са ти сложили на половина от количеството агент, за да започнеш пак да чуваш някакъв звук, и на всичкото отгоре да ходиш всяка година да им пълнеш гушите, защото някой не си е свършил работата! Климатика и хладилника всяка година ли ги зареждаш и тях :)

Нищо лично, вече го гледах този филм, няма да се повтори, работи ли системата, няма ли шумове или течове - НЕ СЕ ПИПА!
Ей го на, пипнах и съм с едни пари назад, ама нали хората трябва хляб да ядат, що да не ги караме всяка година да идват хората, днес ще му заредя 380гр, след една година ще добавя още 20 гр, да му изчезне шума, и така един омагьосан кръг. За това всичко на направено с цел пак да се върнеш, ако всичко е направено както трябва, каква им е сметката на тях.... Разсъждавам си на глас...
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
iakrastev
Мнения: 124
Регистриран на: 29 Апр 2016 14:48
Местоположение: София
Обратна връзка:

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от iakrastev » 25 Май 2018 11:51

Бате Svetlio, този път са ми сложили към 300гр фреон с тенденцията един ден да ги докараме до 500гр tooth.gif
Toyota Corolla Verso, 1.8 VVti, 2003

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Шум от въздуховодите при пуснат климатик

Мнение от max-2 » 25 Май 2018 12:18

Общо взето климатика започва да издава звук като пъшкане :) и когато има голяма липса се чува постоянно, а когато е по- малка липсата се чува леко за няма и секунда в началото като тръгва компресора. Все пак той често тръгва и спира и започва да ти прави впечатление този шум.
Моята кола е 1992 година и има 700-800г фреон. Колите, които обсъждате по-горе са с по 400-500г. фреон и предполагам са по-чувствителни към липсата на достатъчно количество хладилен агент.
Carina E 4AFE LB 1992

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта