Интересно играене на обороти на празен ход

SkaS
Мнения: 10
Регистриран на: 05 Май 2018 14:43
Местоположение: София

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от SkaS » 05 Май 2018 15:02

Здравейте,
преди 2 дни станах собственик на Avensis 1.8 VVTi - 129 коня - 2007. Като цяло съм доволен и колата много ми харесва. Още преди да купя колата забелязах нещо странно и на диагностиката не можах да разбера от какво е, пък и нямаше никакви грешки. За всичко останало нямам никакви забележки и чудения - цялостно технически, външно и вътрешно всичко е ОК. Дразнещото нещо е следното: Колата работи перфектно и на студен и на топъл мотор. Върви си нормално винаги, НО - само при включен режим "A/C - ON" се забелязва рязка и неприятна разлика в оборотите на двигателя на презен ход (650 - 1000). Появява се само, когато колата се държи на празен ход и климатроника е включен. Ако го изключа няма никакви ядове и ги държи заковани може би около 650 - 700. Няма треперене и всичко изглежда нормално. Колата няма газ и никога не е имала. Търся предположения и ориентири от "по-знаещите" и "по-старите кучета" , кое точно може да ми е проблема и как да го отстраня. Благодаря на отзовали те се :) предварително.

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от donibrasco » 05 Май 2018 15:29

Описаното от вас като проблем, не е никакъв проблем :thumbsup: .При пускане климатика , на празен ход, всички тойоти(дизел и бензин) качват оборотите при включване компресора.Мен също ме дразни , но съм се примирил! drunk.gif
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

SkaS
Мнения: 10
Регистриран на: 05 Май 2018 14:43
Местоположение: София

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от SkaS » 05 Май 2018 15:43

Това го разбирам, но то не е само при включването. Постоянно го има , когато работи климатика. До сега на друга кола не съм го забелязвал така да играе рязко. Карам различни марки и модели и за мен това не е нормално. Чудя се къде е проблема (ако има такъв), а може да се окаже някаква тъпотия страшна в крайна сметка, но е дразнещо много - не мога да повярвам, че от производителя ще излезне нещо така работещо. :)

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от dokkito » 05 Май 2018 16:48

При всяка тойота на включен климатик оборотите на празен ход са малко по- високи, но стабилни. Трябва да разберете първо дали при това играене на оборотите дали съединителя на компресора зацепва и освобождава. Или по просто казано дали климатика се пуска и спира често и точно в промяната в оборотите.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

memorex

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от memorex » 05 Май 2018 16:59

SkaS написа: 05 Май 2018 15:43 Това го разбирам, но то не е само при включването. Постоянно го има , когато работи климатика. До сега на друга кола не съм го забелязвал така да играе рязко. Карам различни марки и модели и за мен това не е нормално. Чудя се къде е проблема (ако има такъв), а може да се окаже някаква тъпотия страшна в крайна сметка, но е дразнещо много - не мога да повярвам, че от производителя ще излезне нещо така работещо. :)
Здр.
До достигане зададена температура натоварването на дв. е по-голямо и е норм. да вдига оборотите за да компенсира изл.товар.При достигане зад.темп. от климатр.не трябва да държи такива високи обороти при изк.от ск.Имай предвид че ако задаваш ръчно ст.на вентилатора и са към мах.това пак е товар за двигателя.Съвет от тойота е при климатроник да се задейства авто режима.

SkaS
Мнения: 10
Регистриран на: 05 Май 2018 14:43
Местоположение: София

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от SkaS » 05 Май 2018 17:04

Точно - да са по-високи , но стабилни - това ми липсва. Еми трябва някак да разбера кога точно се включва компресора и кога се самоизключва, ако е от това. Прави го много често и винаги, а иначе климатроника си бачка на 6 - вътре си духа както си му е реда и ако не е това с оборотите всичко щеше да е перфект. Отново казвам, че при проведената диагностика преди да я взема това го видях и тогава , но нищо друго не се показа и не направи впечатление и си викам сигурно е някои датчик, стъпков мотор или подобно, но нищо не излиза за сега. Ще ровя още. Няма значение в какъв режим го държа - авто, ръчно, DUAL и т.н. Включиш ли АЦ и се започва постоянното колебание при неутрална на празен ход. Всичко друго пак казвам е 6 и съм съгласен с Вашите съвети.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от dokkito » 05 Май 2018 17:09

От самото начало на включването на климатика ли играят? Просто като заиграят отвори капака и слушай съединителя на компресора колко често включва и изключва, и съвпада ли с играенето на оборотите. През какъв интервал са тея пулсации на оборотите?
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от Akima » 05 Май 2018 18:37

Станция за зареждане - проверка на количеството на охлаждащия агент.
И се научете да пишете заглавия.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

memorex

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от memorex » 05 Май 2018 18:42

SkaS написа: 05 Май 2018 17:04 Точно - да са по-високи , но стабилни - това ми липсва. Еми трябва някак да разбера кога точно се включва компресора и кога се самоизключва, ако е от това. Прави го много често и винаги, а иначе климатроника си бачка на 6 - вътре си духа както си му е реда и ако не е това с оборотите всичко щеше да е перфект. Отново казвам, че при проведената диагностика преди да я взема това го видях и тогава , но нищо друго не се показа и не направи впечатление и си викам сигурно е някои датчик, стъпков мотор или подобно, но нищо не излиза за сега. Ще ровя още. Няма значение в какъв режим го държа - авто, ръчно, DUAL и т.н. Включиш ли АЦ и се започва постоянното колебание при неутрална на празен ход. Всичко друго пак казвам е 6 и съм съгласен с Вашите съвети.
Гледа се индикацията за да се разбере кога включва и изключва компресора а най-добре на машина в сервиз.При изкл.компресор темп.не пада веднага така че това което пишеш "бачка на 6" го пренебрегваме.Ако наистина изкл. и вкл. често има няколко вероятни причини които се установяват с диагностика в спец.сервиз.Има ли правени манипулации по с-мата надали знаеш ако не ди 1-ви собственик.Така че препоръчвам диагностика.
П.П.Акима ме е изпр.

SkaS
Мнения: 10
Регистриран на: 05 Май 2018 14:43
Местоположение: София

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от SkaS » 05 Май 2018 19:11

Налягането в охладителната системата ще го проверя - мисля, че имам къде да свърша това. Дали често включва и изключва компресора ще се постарая да го разбера и дали това е причината за честото менене и шаване на оборотите (има логика, но чак толко често да превключва ??? wacko.gif ). По колата не е пипано и ровено освен нормалните обслужвания през годините и километрите - взех я от първи собственик - познат човек с всички документи, история и т.н.
П.П. "И се научете да пишете заглавия." Какво му е на заглавието - проблема се изразява в оборотите, не в работата на други компоненти, където може би е ? Ако е необходимо - да го редактирам или редактирате ?

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от Hursa » 05 Май 2018 21:31

Логично е компресора да включва и изключва често при намаляло количество на фреона в системата. Но не е ли твърде голям диапазона в който се менят оборотите, ако причината е компресора?
SkaS написа: 05 Май 2018 15:02 Върви си нормално винаги, НО - само при включен режим "A/C - ON" се забелязва рязка и неприятна разлика в оборотите на двигателя на презен ход (650 - 1000).
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

memorex

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от memorex » 05 Май 2018 21:37

Hursa написа: 05 Май 2018 21:31 Логично е компресора да включва и изключва често при намаляло количество на фреона в системата. Но не е ли твърде голям диапазона в който се менят оборотите, ако причината е компресора?
SkaS написа: 05 Май 2018 15:02 Върви си нормално винаги, НО - само при включен режим "A/C - ON" се забелязва рязка и неприятна разлика в оборотите на двигателя на презен ход (650 - 1000).
Не е голям според мен .Даже ако не се лъжа е стандартен.Иначе това е една от причините за on/off.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от Hursa » 05 Май 2018 21:45

Вижда ми се голям. А и може би щеше да забележи "забавена реакция" на климатика след включване, ако причината е в намалялото количество на фреона. (но може би, най-вероятната причина е тази)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid


Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Интересно играене на обороти на празен ход

Мнение от Hursa » 05 Май 2018 21:57

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта