Покупка на семейна кола Тойота

Публикувай отговор
rpetkov
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Сеп 2017 20:01
Местоположение: София, Дупница
Автомобил: Toyota Avensis

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от rpetkov » 15 Юли 2018 12:15

Здравейте колеги,

Възможно ли е според Вас горублянски джамбазин да не превърти километража на автомобил, който продава? 99,9% от отговорите знам, че ще бъдат "Невъзможно е" и е логично. Чел съм доста по въпроса с превъртането на километража, но има и доста неща с които не съм съгласен (ама това е тема на др. разговор).

Та да го дам малко по-конкретно. Моят семеен седан - Авенсис Т22, първо поколение (Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г) в момнента е на 147 700 км. Купих го на 140 800км (преди 10 месеца) по презумпция, че километража е превъртян до неузнаваемост. Но избора ми конкретно към този автомобил беше именно неговата запазеност - изглежда по-млад с няколко години, с невероятен двигател и слава на здрав автомобил. Избрах го пред няколко години по-млади автомобили за тази цена (доста висока за 18г автомобил) и пред по-скъпи дори - Мазда 6 2005г. Финално и пред Нисан Примера. Просто конкрения екземпляр ми хвана окото и ми легна на сърцето. Салона отвътре перфектен (единсвтени кусури - плафона за очила и леко спукано табло горе в дясно). Почти перфектен текстил (тапицерия), цветове, таван, волан, педали, лост. Слабо за годините (17г и 7м кола тогава) износване на боята по палчето за мигачите и още по-малко по останалите лостчета (за чистачки и т.н.). С две думи силно запазен интериор. Екстериора (ако не броим малко драскотини, което се оправя) също перфектен. Двигател - перфектен, без никакви шумове, нетипични вибрации и т.н. Окачване също. Ръжда няма. Общо взето вече почти 8000 км карам автомобила и за тези години е топ. На няколко пъти съм го изпробвал и съм достигал 200 км/ч на подходяща отсечка (Магистрала Струма - равния път през Радомирска котловина). Вдига си ги тези километри на равно без грам зор от всеки опит. В автомобила определено не се усеща скоростта, като карам с 80 имам чувтсвото че карам с 50-60. Очаквах този двигател да бъде слаб, но над 2к оборота става доста пъргав (като за 1.6) за това тежко купе. Харесвам ми, да го държа на по-високи обороти при предавки (средно около 3, рядко над 4 хиляди, на студен двиг. до 2к). Много съм доволен и откъм разхода - 10-11 бензин градско на 6-8 извън града (зависи как я карам), като имах веднъж доста нисък разход 5,9) по маршрута София - Дупница - Пловдив - София. Газова уредба нямам и за сега не мисля да слагам, не съм им фен. Когато я купувах джамбазина беше сложил надпис - УНИКАТ. Автомобила е с по-високо ниво на оборудване - LINEA SOL версия. Интересното е че не ми направи и 1лв отстъпка. Каза, че автомобила е рядко запазен (идва рядко такъв екземпляр) - или да я купувам или ще я вземе друг. Дали защото ме усети, че много ми хареса или не не зная. Но отсъпка нямаше. Нямаше и кой знае за какво да се хвана да го натискам за такава.

Стига с толкова отклонения от конкретния въпрос. Ясно е че сервизна история (книжка) автомобила няма, като по-новите автомобили. Под капака на колата (на възд. филтър и т.н.) и от страни на вратата има сервизни стикери от Италия, за смяна на масло, филтри и т.н. Вижда се за последните 8-10 години по тях, че автомобила е каран малко, ето по стикерите кога и колко за последните 7-8г :

20.07.2010г 97 739км
01.06.2012г 107 166км
04.03.2015г 124 251км
15.02.2017г 138 286км

ЗА 17г излиза средно по малко над 8 хиляди колометра на година (138 286 / 17г)

Ако вземеме показателя от 2010г за първите и 10г назад (97 739 / 10,5 г) то излиза по малко над 9 хиляди на година.

Въпроса е доколко може да се вярва на тези стикери? Има ли резон в цялата тази работа? Допускам, че километража може да е превъртян докато автомобила е бил лизингов (с 5г гаранция е бил) и евентуално ако тогава му е превъртан километража да не надвишава определените километри..., но автомобила не изглежда да е бил юркан, двигателя е доста пъргав. Какъв е шанса според Вас това да са истинските километри на машината?


Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от rpetkov на 15 Юли 2018 14:19, променено общо 1 път.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от max-2 » 15 Юли 2018 13:46

При мен лостчето за мигачите беше като ново до около 200000,вече над 300 започна да личи захабяване на белите символи по него. Здрав коли са, дори и да е над 300000 не е проблем, има още много. :)
Carina E 4AFE LB 1992

Georgy
Мнения: 50
Регистриран на: 11 Апр 2015 12:04
Местоположение: София

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от Georgy » 16 Юли 2018 16:46

Преди две седмици синът ми си хареса кола от Горубляне,веднага се опитах да го откажа. Реши да я купи макар,че му казах тия 120000 км. са най-малко по две,иначе колата наистина изглеждаше мн.добре. Отидох в Мазда официалния сервиз и там ми дадоха пълна сервизна история и истината лъсна... :D преди година колата е била с 8000 км. по-малко. Дамата единственият собственик я е купила и поддържала в един сервиз осем години.
Но такива истории явно са изключения.
Rav 4 2010, 2.2 D-4d

rpetkov
Мнения: 20
Регистриран на: 03 Сеп 2017 20:01
Местоположение: София, Дупница
Автомобил: Toyota Avensis

Покупка на семейна кола Тойота

Мнение от rpetkov » 16 Юли 2018 23:11

Значи има надежда punk.gif tooth.gif

Помеждудругото аз съм Дупничанин, който живее в София от години. С все всичките ми връзки из Дупнишко да си купя запазена кола си взех колата баш от Горубляне. Последното място, където съм очаквал да си взема автомобил е Гурбляне. Така че човек не знае какъв му е късмета и къде ще го споходи (дори на най-неочакваните места), и никога не бива да се зарича.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toyota Avensis, 1.6. 4a Fe, Февруари 2000г

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта