Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 09:30

Здарвейте колеги и поздрави от Хонда форума :) Отдаван се оглеждам за малка градска кола автоматик, но задачата никак не е лесна защото си има минимални изисквания, да не е немска, да е 4 врати с климатик, а автомата да е ходротрансформатор, бях отписал Тойота от списъка защото ярис са с роботизирани кутии, но приятно ме изненада модела верско които е с хидротрансформатор и се вписва в изискванията, с малък компромис че е малко по дълъг но тва се преглъща :) Преди да напиша тази тема разгледах първо цени на авточасти най- масовите неща, малко ме стресна цената на бензинова помпа уж изглежда обикновена помпа но цената и от 300+ лева хич не е обикновена, спирачната помпа също не е никък евтина (цените са от известен оналаин магазин за части). Понеже не съм запознат с модела и марката се обръщам към вас, и ще задам въпросите си в поредност за да е по лесно да отговаряте с да или не :)

1: Да ми кажете има ли често срещан скъп чарк, които да се налага да се купува и смяната му да е солена.
2: Виждам че мотора е с верига , каква е славата на веригата при ярис 1,3 бензин, цената и не е стряскаща на фона на веригите за някои хонди които не издържат до 200 000 км но колко нормално издържа верига на 1,3 и носи ли и се славата че е слабо звено.
3. Според аутодата двигателя е с регулируеми клапани, колко често се налага регулиране хлабините на клапаните, че от хондовите ми е дотегнало на всеки 20 000км да проверявам и регулирам, ама нали съм съвестен стопанин :)
4. Модела има ли хронични проблеми на които трябва да обърна внимание при огледа, стандартните неща при огледа са ми ясни, но питам за такива който знаят само тези които са си патили защото не са били подготвени да оглеждат за тези неща:)
5. Автоматика: много ще се радвам ако има някои които кара хидротрансформаторна кутия на ярис да сподели мнения как се държи и наи вече проблемна ли е, защото от всичко написано за този модел при покупката на автоматик то най-важно в цялата кола е кутията :)
6. Ако се наложи колата понася ли газов инжекцион.
7. дебитомерите чест проблем ли са като при немските коли? на някои налагало ли се е да го сменя някога :)
8. Като цяло здрава кола ли е, преди да ми отговорите искам да се абстрахирате от факта че сте фенове на марката :)

Колата която съм харесал е една от малкото автомати на пазара и мисля днес да мина да я огледам, доста е по скъпичка от колите с ръчки, но съм се затръшкал за автоматик :)
Последно промяна от zero на 30 Ное 2014 10:09, променено общо 1 път.
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от Vesko » 30 Ное 2014 09:35

Имах ярис 1.3 автоматик, ама без версо. Основно го караше съпругата ми, но и аз от време на време. Доста читав автомобил, като се изключи това, че май останалите учасрнии в движението не се съобразяваха много с него....

Обаче на нито един от въпросите не мога да отговоря..... никога не се е налагало да им търся отговор....

ПС: До колкото познавам следващият собственик (е по-точно бащата) е споделял, че е направил много добър избор с този автомобил.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 10:07

Твоето версо дали е било със хидротрансформаторни скорости или с роботизирани, защото специално за ярис масово са роботи до сега съм видял един едиснтвен с ходро, и за да не те затруднявам ще ти покажа една обява а ти ще ми кажеш твоя лост на скоростите такъв ли е бил?
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=865y0p ako лоста е бил такъв това е хидротрансформаторна кутия.
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от Vesko » 30 Ное 2014 10:30

Vesko написа:Имах ярис 1.3 автоматик, ама без версо.
та моето "версо" не беше с роботизирана кутия. Все пак е 2004-та (от подписа). Обяваа и тя не е май... 2002-ра е колата
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 11:03

Сори лепнало ми се е за езика тва версо :) но щом и твоята е била с кутия като от снимката в обявата (обявата е само пример) и си нямал ядове-супер. Би ли споделил колко гореше в града?
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от Vesko » 30 Ное 2014 11:26

zero написа:Сори лепнало ми се е за езика тва версо :) но щом и твоята е била с кутия като от снимката в обявата (обявата е само пример) и си нямал ядове-супер. Би ли споделил колко гореше в града?
Нямам спомен за съжаление.... от 2007-ма я нямам. Но по спмени съм нямал кола дето да гори по-малко от 10/л100, като карам аз biggrin.gif А ядове съм имал... редовно докато изпреварвах изпреварванят решаваше, че не му преча да изпревари и той biggrin.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от PESHO OT MARS » 30 Ное 2014 12:09

Такъв Ярис и аз търся на жената но проблема е че цената от 4500+ ми идва множко в момента.
Колата към която си се насочил е отличен избор. Задължително гледай варианта 1.33 обем защото малкия 1.0 харчи колкото големия а динамиката и за града дори е посредствена. Колата която си поставил като примерна е с правилната кутия с хидротрансформатор, модела на кутията която те интересува е Aisin U441E. Кутията е проста и много надежна, доколкото си спомням е малко по-нова разработка на Aisin с намалено количество масло и по-компактна форма. Кутията е 4-скоростна с lock-up на всичките предавки. С този двигател колата е доста пъргава за в града. Купихме една такава за приятел преди почти 2 години и откакто я е обслужил само бензин и се налива. Важно нещо е да се оглеждаш евентуално за японска сглобка кола, започват с буквата J номера на рамата им. Те са по-старичките до към 2000 година производство, има си едно такова усещане на нещо по-добре сглобено. Маслото и филтрите на кутията не са нещо особено което да се намира трудно, хубаво е да се вземат OEM-ски. Ето ти един линк с обща характеристика на кутията:
http://avtopedia.ru/index.php?option=co ... &Itemid=49
Разхода със сигурност ще е отгоре на обикновенната кутия но с колко незнам, честно казано кутиите на Тойота са с малко кофти предавателни числа според мен и не осигуряват добър баланс между вървеж и икономия (за ръчните говоря). Автоматиците им обаче повече ми допадат и според личното ми мнение са доста по-адекватни. За самия Ярис има доста изписано, здрав и доста непретенциозен автомобил.

Мотора е от по-новото поколение мотори на Тойота с VVTi система за управление на клапаните, като цяло тази серия е доста по-чувствителна към монтажа на газова уредба. Задължително е както при Хонда (имам Хонда с D14A3 мотор) да се проверят пред монтажа на ГИ хлабините на клапаните, защото инае се рискува прекарянето им. А те са си доста по-кекави от предишното поколение мотори на Тойота. Трябва да монтираш просто читаво ГИ при човек който знае какво прави и при настройката евентуално да направите сместа една идея само по-богата. Това е достатъчно за да си работи колата на газ без ядове. Като цяло 1.33 мотора е най-читави VVTi от първите поколения мотори с тази система и не страда от ядове с маслото като по-големите му събратя. Сипваш хубаво масло и си върви без грешка.

Версото е старашно грозно но си мисля че е доста функционално. Отделно се произвежда май само в Япония и идва само с хидротрансформаторна кутия. 5 врат класически Ярис с хидротрансформатор и клима си е рядко събитие и затова държат и цена.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 14:46

Ооооо Пеше ти ли си тука, радвам се да те "видя" Слави-Cr-v съм от Хонда форума :) Колата е почти моя вече, като състояние съм купувал и по хубави коли, има си забележки по интериора, личат си боядисани детаили но технически е ок, автомата до колкото разбирам включва добре, колата върви добре, и се набира доволно добре, няма да тропа до лапа, няма ръжда, двигателя не е мит чист е, имаше капка масло от долу дето е сглобката на мотора с кутията, но маслото беше двигателно което е успокояващо че не е от кутията и не ми пука особено :) Адски функционална кола, направо е огромна вътре хаха, чувствам се като в ЦР-то. За да съм сигурен в кутията дадох пари на човека утре да извади транзитки да направи ГО и да я покараме повече из града да видя като загрее как ще е дали реди всички скорости и въобще като цяло, може да се набутам 80 лева за тоя гяволък но поне ще съм спокоен че съм я пробвал, ако всичко е ок ще съм се набутал само 25 лева за транзитки :) Хубавото е че има масло в скоростите и беше чисто не някво черно, като я купя ще взема от тойота 2 литра и ще и го опресня както е по книга, пише че 2 литра поемала. Тряя ти кажа че по импулсивна покупка съм нямал, всъщност имал съм ЦР-то купих така на бързо и не съжалявам, дано Тойотата не ме разочарова, иначе да прав си с J e номера на рамата, демек японка. Сега ми изникнаха още въпроси:
1. има едно копче на лоста за скоростите пише O/D-off тва за кво е ?
2. има и едно малко дребно копче долу при панела на скоростите не видях какво пише ама и него не знам за какво е.
3. Питам също и за температурата на двигателя, виждам че е тъпо като на хонда джаз стрелка няма има лампа, как да разбера че мотора е в работна температура? Когато изгасне лампата ли? щото тя бая бързо изгасна след 3-4 мин и малко каране в салона.
4.реиката хидравлична ли е или е с ел мотор, забравих да видя мамка му, но по поведението на волана си мисля че е хидравлична.
Пеше радвам се че попаднах точно на тебе да имаш впечатления от тази кола :) като разбра кои съм вече, ти е ясно че с газовата проблем няма да имам както и че съм се поинтересувал от хлабините на клапаните , сега само трябва да погледна как става и като я взема някои ден да ги оправя :)
Ще се радвам и на други бъдещи колеги да споделят мнение :)
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от Vesko » 30 Ное 2014 14:54

1. забранява да се включи на 4-та скорост
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 16:04

Каква е идеята?
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от TATI » 30 Ное 2014 17:10

Идеята е като се спускаш по стръмен наклон да не подпалиш спирачките, а да ползваш мотора като спирачка.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 17:59

Благодаря приятелю, сега ми остана време и свалих ръководства, истински се изненадах и изкефих че има на БГ, та сега чета ли чета,- на кон се не яхнал крака размахал, както казва баща ми хаха :) Определено ако я взема в началото ще имам доста въпроси, на двоино повече ще търся и сам отговор но ще разчитам и на вас щото е и най лесно пък и ще ви поопозная, аз много бързо влизам в час и се надявам след няколко месеца от консуматор да стана и такъв които вече може да е полезен със съвети :)
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 30 Ное 2014 21:01

Колеги, свалих доста ПДФ от темата с линкове но все още не съм намерил мануал за двигателя, някои да помогне с линкч?
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
zero
Мнения: 56
Регистриран на: 30 Ное 2014 09:09
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от zero » 01 Дек 2014 11:42

Като Ви казах че ще помагам си спряхте да пишете :) Все още не мога да намеря мануал за мотора, а ми е най важен :(
Honda Cr-V
Toyota Yaris Verso 1,3 auto
Изображение

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Мнение за ярис версо 1,3 автоматик

Мнение от TATI » 01 Дек 2014 12:54

Тук погледна ли? Иначе, мотор като мотор. Какъв му е кода?
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 44 госта