препоръки за масло

Заключено
Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Re: препоръки за масло

Мнение от Bass_Man » 08 Юни 2014 01:53

Със същия успех може да караш и без масло :).

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: препоръки за масло

Мнение от Japanese_fever » 08 Юни 2014 06:33

Bass_Man написа:Със същия успех може да караш и без масло :).
Абсолютно.
Брат ми в БГ и той ми ги разправя някякви подобни, а неговата кола 95-та. В моята книжак пише маслото да се сменя на 50 000 км (за ръчна) и до колкото знам за 130 000 км (за автомачтична). Аз моето го сменям на 30 000 км. Но това е все пак за Хонда, а техните ръчни трансмисии могат да се карат макар и временно (а някои и постоянно) с 10W30 и 10W40 двигателно масло, въпреки това аз си купувам оригинално то дилъра.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: препоръки за масло

Мнение от Japanese_fever » 08 Юни 2014 06:39

slowtraveler написа:
Japanese_fever написа:
slowtraveler написа:Проверка ниво...
Ако е само ниво, защо от Тойота ( и от Хонда) да дали интервал за смяна?
Значи според теб има - "вечно" масло. Така ли?
Ако пише ПРОВЕРКА - значи маслото е не се сменя на дадения интервал, а му се проверява нивото (и да няма вода ако става въпрос за офроуд машини)...
На Авенсиса пишеше СМЯНА на 75х.км... И хвърлих диференциал на същия пробег.
На Маздата пишеше СМЯНА на 75х.км. Не съм имал проблеми (до 105х.км).
Малко хипотетично говориш.
Първо - щом може да се задържа вода в двигателното масло, поради конденз същото важи и за трансмисията, още повече тя не е херметична, защото има клапан за испускане на налягането на маслото.
Второ - това, че ти не си имал проблемидо 105 хил. км, при препоръана смяна на 75 хил. не значи, че не си скъсил живота на трансмисията с няколко хил. км и не си създал изкуствени проблеми на собственика след теб. Или това, че си го сменил на 105 хил. км без чувствително влошаване работата на трансмиситя, не значи, че ако се отвори хлабините ще са по спецификации.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: препоръки за масло

Мнение от slowtraveler » 08 Юни 2014 08:01

Не четеш....
Когато пише СМЕНЯЙ - сменям според спецификацията... На маздата разбира се, че го смених по спецификация на 75х.км...
Обаче когато на опела пишеше 'не сменяй, а само проверявай' не съм го сменял и също не съм имал проблем....
Споменах водата само в контекста на офроуд машините, защото може просто трансмисията да е стояла ПОД ВОДА с много високо ниво и да е влязла вода при маслото (неслучайно на по-сериозните машини изнасят вентилацията на трансмисията доста нагоре по височина)...
Иначе маслото в трансмисията нито е толкова натоварено температурно както двигателното масло, нито има голям обмен на газове както в ДВГ, нито пък е толкова 'тънко' масло, че да е много хигроскопично... Затова влагата съвсем не е такъв фактор...

П.С. при трансмисията няма 'клапан за изпускане налягането на маслото', а просто вентилационна система откъм 'парите'/въздуха...

П.П.С. сега на автоматика пише смяна на 160х.км... Кога според вас трябва да го сменям - на 30х.км с двигателното?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

fobiqm
Мнения: 26
Регистриран на: 04 Май 2014 20:54

Re: препоръки за масло

Мнение от fobiqm » 08 Юни 2014 11:58

memorex написа:
Kiki написа:Минолота година купих брандирано масло с бранда на Тойота и след пробег от 2 000км. го изхвърлих.
Имам чувството, че започна да се пресича. Стана светло кафяво все едно, че се е смесило с антифриза.
Взех го от магазин, който не се знае от къде го е доставил.
Внимавайте!!!
Напълно съм съгласен .И много съжалявам че съм слагал от тойотското но колата беше в гаранция и затова.Единственото което ме спаси е че го сменях на не-повече от 10 К км.
От както почнах да слагам друго масло разбрах огромната разлика.
Купувам си маслото сам от официален представител и компромис с това не правя ,че идва после много дебело.[/qа
А какво масло наливаш колега,и какъв ти е мотора

memorex

Re: препоръки за масло

Мнение от memorex » 08 Юни 2014 12:27

TITAN GT1 PRO C-1 SAE 5W-30.Мотора е комън рейл турбодизел,интеркулер 2АD FTV.

fobiqm
Мнения: 26
Регистриран на: 04 Май 2014 20:54

Re: препоръки за масло

Мнение от fobiqm » 08 Юни 2014 13:40

lederman написа:
scorpion написа:Lederman, защо си сменявал масло в ск.кутия ?
Според сервизния график, му беше дошло времето.

LV Gear oil API GL-4 за ADT251 6/04(MC)07/06
Manual transmission oil
Normal - на 60К проверка после всеки 48 months
Severe - на 60К смяна после всеки 48 months

В ТМ-Ауто сменяли на 90К .... аз я взех на 82К и го смених около 130 К. следователно е изкарало двойно+ над графика, а не беше много пари маслото.

ако случайно нямаш сервизния график:
http://www.toyota-tech.eu/MaintenanceSc ... /Final.pdf
Какъв мотор е тойотата скоростите ръчни ли са,колко събра,какво масло сложи и за колко пари?
И на мен ми предстои смяна

fobiqm
Мнения: 26
Регистриран на: 04 Май 2014 20:54

Re: препоръки за масло

Мнение от fobiqm » 08 Юни 2014 13:51

memorex написа:TITAN GT1 PRO C-1 SAE 5W-30.Мотора е комън рейл турбодизел,интеркулер 2АD FTV.
Това абсолютно нищо не ми говори моята е 2.0 Д4Д и не знам какво да и слагам(взех я преди месец) а е за смяна май

memorex

Re: препоръки за масло

Мнение от memorex » 08 Юни 2014 16:48

Гледай да купиш хубаво масло и да отговаря на изискванията та производителя.Важното при теб е че не знаеш как е поддържана преди това така че, задължително промивка на двигателя преди да сложиш новото масло.В противен случай има вероятност да измиеш всички отлагания с времето ако е карана с евтино масло и да стане много лошо.Аз лично гледам да използвам пълна синтетика.Колкото по -пълна по-добре. laugh.gif

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: препоръки за масло

Мнение от nowyaris » 09 Юни 2014 19:58

Чак пък да е задължителна промивката на двигателя........ unsure.gif . Добро масло 5/30 или 5/40 е напълно достатъчно.И да не се чака до 15 хил. за смяна също. biggrin.gif .Хубавото масло всичко ще си измие малко по малко.Пък и хубавия филтър ще си обере мискинлъците.Ама трябва да е хубав.Хубаво е за дизелов двигател някъде по етикета на двигателното масло да пише С3 или С3+.За бензинов А3 е напълно достатъчно. :thumbsup: :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

akula
Мнения: 30
Регистриран на: 23 Окт 2007 13:52
Местоположение: burgas

Re: препоръки за масло

Мнение от akula » 25 Авг 2014 09:58

slowtraveler написа:Не четеш....
Когато пише СМЕНЯЙ - сменям според спецификацията... На маздата разбира се, че го смених по спецификация на 75х.км...
Обаче когато на опела пишеше 'не сменяй, а само проверявай' не съм го сменял и също не съм имал проблем....
Споменах водата само в контекста на офроуд машините, защото може просто трансмисията да е стояла ПОД ВОДА с много високо ниво и да е влязла вода при маслото (неслучайно на по-сериозните машини изнасят вентилацията на трансмисията доста нагоре по височина)...
Иначе маслото в трансмисията нито е толкова натоварено температурно както двигателното масло, нито има голям обмен на газове както в ДВГ, нито пък е толкова 'тънко' масло, че да е много хигроскопично... Затова влагата съвсем не е такъв фактор...

П.С. при трансмисията няма 'клапан за изпускане налягането на маслото', а просто вентилационна система откъм 'парите'/въздуха...

П.П.С. сега на автоматика пише смяна на 160х.км... Кога според вас трябва да го сменям - на 30х.км с двигателното?


Имам Авенсис закупен нов през 2005 г.До този момент не съм му сменял маслото в скоростната кутия /200 000/, но сега смятам да го сменя.Изчетох мненията по темата,но не разбрах конкретно точно и ясно какво масло да сложа.Най вероятно ще е масло препоръчано от ТМ АУТО/естествено марка Тойота/ .На двигателя му слагам синтетика на MOTUL вече 60к-70к .Въпроса ми е мога ли да сложа MOTUL и в скоростната кутия и дали ще е по добре.Маслото го купувам от дистрибутор на Мотул в Бургас.
Двигателя е D4D 116к.с.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: препоръки за масло

Мнение от veso_hds » 25 Авг 2014 22:13

akula написа:... .Въпроса ми е мога ли да сложа MOTUL и в скоростната кутия и дали ще е по добре.Маслото го купувам от дистрибутор на Мотул в Бургас.
Двигателя е D4D 116к.с.
Няма никакъв проблем,стига да спазиш вискозитета.Мисля,че за твоята кола е 75w90
http://www.rexol.bg/index.php?route=pro ... ath=59_169
Виж по-горе.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: препоръки за масло

Мнение от philipp » 27 Авг 2014 01:39

Скоростните кутии при леките автомобили, които се използват предимно за извънградско, освен ако не се карат състезателно с бесни скорости, нямат проблем да изкарат 200 000 километра без смяна на трансмисионно масло. При тях няма някакви особено тежки натоварвания - карат се по читави асфалтови пътища, та макар и в България да не признаваме, че са такива. Четвърта скорост (поне при петстепенните) е "директна предавка" - съответно има най-малко триещи се части и най-малко отделена температура. Тя пък е най-масовата предавка при каране на дълъг път. При колите, които се карат предимно градско каране, нещата са малко по-тегави - при тях е нормално на 100 - 120 хиляди да се сменя.

При джипките вече нещата са различни. Там трансмисията бере големи натоварвания. Потапянето на диференциал във вода води до засмукване през семерингите... Същото се случва и със скорости, раздатки... Изобщо не е ненормално да се сменят трансмисионните масла просто заради някаква разходка за риболов. Затова и практиката е да се сменя с евтино масло, но начесто :)

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: препоръки за масло

Мнение от Japanese_fever » 27 Авг 2014 06:20

Аз си сменям маслото на 30 000 км (ръчна скоростна кутия) и само с масло от дилъра. Все пак имам доверие повече Хонда и какво те са писали в моята експлоатационна книжка, отколото някакви разбирачи по форумите. Отделно на дълъг път се кара предимно на 5-та, а не на 4-та, това го казвам просто ей така.
Питай ги тези колеги дето се оплакват от лагери в трансмисията на какъв пробег са си сменяли трансмисионното масло, ако въобще някога са го сменяли! smile.gif
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: препоръки за масло

Мнение от philipp » 27 Авг 2014 07:35

Де да продавах автомобили на такива съвестни купувачи, щях да напиша в книжката да сменяш маслото всяка седмица.

А това, че маслото е "фирмено на..." не значи автоматично, че е хубаво.

Както и да е - няма нищо лошо в честата смяна на масло. Факт. И колкото по-хубаво е, толкова по-добре - пак факт.

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 121 госта