Проблем с електрически прозорец - връща се сам

pavele
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Апр 2014 23:27

Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pavele » 11 Апр 2014 23:41

Здравейте. Имам Корола Версо 2002. Задният прозорец има следния проблем. След вдигане на прозореца чрез бутона "нагоре докрай" (т.е. бутона в крайно горно положение) стъклото отива до горе, после се връща до половината надолу от само себе си. Размених бутоните на двете врати - без ефект. До този момент прозореца не работеше въобще - така я купих на старо. Днес реших да се занимая с него, свалих всичко, правих комбинации от двете задни врати за да разбера къде е пролема. В крайна сметка след като свалих мотора и го закачих на здрава врата той заработи. Като го върнах на неговата си врата всичко заработи без заменки на части. Не ми стана ясно защо. Ако някой има идея нека да обясни. Може би проблем с контакт. Остана единствено проблема с автоматичното връщане обратно след като е стигнал затворено положение.
Ако някой може да помогне с идеи ще съм благодарен.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от slowtraveler » 12 Апр 2014 07:59

Пробвай да го обучиш наново - задържаш бутона за затваряне с ръка до пълното затваряне, и още 2-3 секунди след това (може да се чуе леко щракане)....
Предполагам, че сработва защитата против защипване - машинката си мисли, че има още да затваря, но е защипала нещо, и съответно се връща обратно в отворено положение за да освободи 'защипаното'...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

pavele
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Апр 2014 23:27

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pavele » 14 Апр 2014 09:04

Благодаря за съвета. Опитах да го обуча, но без успех. Както описа - при задържане в горно положение след няколко секунди се чува как релето изключва. Пробвах този метод и в горно и в долно положение - на "ръчно". Нямаше очаквания ефект. Има обаче нещо гнило, защото след обучението мотора започва да губи мощност - или не вдига/сваля прозореця, или го прави за няколко сантиметра само и после спира заглъхвайки, все едно че се претоварва. Ннтересното е, че го прави и на сваляне, когато няма натоварване. Въобще започва да се държи странно. Дали не е самия мотор - четки например или електрониката за отчитане на претоварване - тя не е ли към самия блок на мотора? Ако изключа от контакт за няколко секунди нещата се оправят и мотора бодро качва и сваля стъклото без проблеми - както беше преди обучението. Няма обструкции по хода на стъклото, всичко е свободно.

pepito17
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Юни 2012 15:29
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pepito17 » 14 Апр 2014 18:55

pavele написа:Благодаря за съвета. Опитах да го обуча, но без успех. Както описа - при задържане в горно положение след няколко секунди се чува как релето изключва. Пробвах този метод и в горно и в долно положение - на "ръчно". Нямаше очаквания ефект. Има обаче нещо гнило, защото след обучението мотора започва да губи мощност - или не вдига/сваля прозореця, или го прави за няколко сантиметра само и после спира заглъхвайки, все едно че се претоварва. Ннтересното е, че го прави и на сваляне, когато няма натоварване. Въобще започва да се държи странно. Дали не е самия мотор - четки например или електрониката за отчитане на претоварване - тя не е ли към самия блок на мотора? Ако изключа от контакт за няколко секунди нещата се оправят и мотора бодро качва и сваля стъклото без проблеми - както беше преди обучението. Няма обструкции по хода на стъклото, всичко е свободно.
Здравей колега , със същия проблем описан точно стъпка по стъпка от теб съм и аз вече година, поведението сле опит за обучение е абсолютно както си го описал......дано някой даде идей какво може да е .....
между другото , всички останали прозорци работят перфектно , но копчето за централно заключване не работи , при теб как е?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от slowtraveler » 14 Апр 2014 19:08

Дали проблема не е в самото ключе?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

pavele
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Апр 2014 23:27

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pavele » 14 Апр 2014 19:22

@pepito17
Здрасти. Централното управление работи без проблеми при мене. Само тази врата е проблем. В смисъл - от централното проблемът пак съществува, но само за тази врата.

@slowtraveler
Ще опитам да разменя бутоните на двете врати. Дано днес да имам време. Би било странно да е от бутона. Мен повече ме съмнява електрониката към мотора.

pepito17
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Юни 2012 15:29
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pepito17 » 14 Апр 2014 21:20

Бутоните на двете задни врати съм разменял, проблема остава в същата врата, варианта за бутон съм го елиминирал.....почиствал съм цялата платка на управлението на шофьорската врата, доколкото знам има платка , която се грижи за функционирането на стъклата , но не знам дали си заслужава смяната и ??

pavele
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Апр 2014 23:27

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pavele » 17 Апр 2014 09:08

Някой знае ли дали има отделен електронен блок за управление на прозорците и ако да - къде се намира? Предполагам, че във всеки мотор за прозорец има и електроника (със сигурност има реле). Някой отварял ли е такъв за да разкаже?
Имате ли представа колко струва блок за управление или мотор (нов/на старо)?

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от lederman » 17 Апр 2014 12:19

От всичко написано в темата ми се струва, че безпричинно сработва защитата от притискане на стъклото. Причината може да е увеличено съпротивление/триене на стъклото. Преди да бъркаш по електронните блокове, пробвай първо да почистиш и да смажеш местата където стъклото трие в гумите. Подходяща смазка е силиконовата или тефлоновата на спрейове, но може и с глицерин от аптеките. Виж дали не са разместени уплътненията в горната част на стъклото. Блока за управление на прозорците е един.
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от zi_zi_top » 17 Апр 2014 12:42

+1 Първо почисти много добре водачите и хоризонталния уплътнител с четката!
Глицеринът не е подходящ, защото е тривалентен алифатен алкохол и като засъхне започва да става леко леплив. Подходящи са силиконовата смазка и течния парафин. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
lederman
Мнения: 544
Регистриран на: 20 Май 2010 14:25
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от lederman » 17 Апр 2014 12:51

zi_zi_top написа:+1 Първо почисти много добре водачите и хоризонталния уплътнител с четката!
Глицеринът не е подходящ, защото е тривалентен алифатен алкохол и като засъхне започва да става леко леплив. Подходящи са силиконовата смазка и течния парафин. :thumbsup:
М да ... без да знам химическите подробности, четейки коментара забелязвам, че си мислех за течен парафин, а съм написал глицерин ... извинения за грешката :)
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

pavele
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Апр 2014 23:27

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от pavele » 17 Апр 2014 12:53

Благодаря за отговорите. Ще напръскам със силиконов спрей. Но мисля, че не е това проблема. Стъклото върви съвсем равномерно без запъване, даже ми се струва, че твърде силно удря в крайно горно положение. Няма осезаеми спънки от триене. Както писах по-горе - след обучение започват проблемите със загуба на мощност. Даже ако задържа бутона на вратата за по-дълго време (около 10 сек) после отказва въобще да помръдне. Трябват му пак толкова някъде за да "оживее". Може да е защита. Друго, което ми хрумва е, че може мотора да загрява заради няколкото секунди на късо и да губи мощност (да спича). Като поохлади да потегля нормално. Само хипотеза.
Това, което ме притеснява, е че защитата по ток сработва в крайно горно положение на прозореца и де-факто на "Ауто" не може да се затвори, а се връща сам след като удари в крайно горно положение. Обучението явно не върши работа или аз не го правя както трябва...

Аватар
Freedom
Мнения: 387
Регистриран на: 22 Яну 2010 11:04
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от Freedom » 17 Апр 2014 19:10

Ако прозорецът слиза само 200мм и спира, това означава, че му е сработила защитата от приклещване, което пък ме води на мисълта че е разрегулирана кинематиката и двигателят не спира когато трябва.Вероятно прозорецът е бил напъван надолу и от там се е нарушила регулировката. Успех с отстраняването на отказа!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от slowtraveler » 17 Апр 2014 19:15

За съжаление не знам кинематиката... Ако някой има чертеж и схема - може да се ориентираме...
Така действа точно защитата против заклещване - затова предположих, че едно инициализиране ще помогне...
Обаче за да не сработва както трябва инициализацията явно има втори проблем - може наистина да има конкретно механично зацепване на механизмите, при които инициализацията да работи правилно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблем с електрически прозорец - връща се сам

Мнение от TATI » 17 Апр 2014 19:37

Ето ти ресет процедурата за Авенсис, пък дано помогне:
Изображение

Имам и процедура как да инспектираш всички моторчета по вратите и позициите им, но са 7 страници файл
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта