Шума на двигателя при студено време?

Аватар
Lakokara4a
Мнения: 140
Регистриран на: 07 Юли 2013 09:56
Местоположение: Монтана

Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Lakokara4a » 15 Ное 2013 10:33

Колеги, понеже това е първата дизелова кола, която карам в живота си да ви питам. Нормално ли е със застудяването на времето сутрин двигателя да е малко по-шумен при работа? Като загрее вече няма проблем. Примерно взимам завой с ниска скорост, на ниски обороти и ако съм на втора за секунда се получава едно причукване слабо. Ако си е с високи обороти няма нищо. И отделно снощи ми направи впечатление някаква помпичка която при ускоряване на трета и четвърта я чувах. Като загря колата и тя спря да се чува. Всъщност тая помпичка я има всеки ден, но снощи като чели беше по по-продължително просто. Имате ли представа каква е тая помпичка, която при ускоряване се задейства? Само да кажа, че не е турбината според мен, защото оборотите са под 2000 и тогава се чува. Ще съм ви благодарен, за да съм сигурен може ли да е проблем някакъв, или така е нормално да бъде.
Последно промяна от Lakokara4a на 18 Ное 2013 14:55, променено общо 2 пъти.
Тойота Корола Версо 2.0 D4D, 2003 декември.

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от TATI » 15 Ное 2013 12:48

Нормално е. Като стане още по-студено, ще трака още повече. Тази така наречена помпичка (как реши, че е такова?), нямам идея какво прави и какви шумове издава.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Lakokara4a
Мнения: 140
Регистриран на: 07 Юли 2013 09:56
Местоположение: Монтана

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Lakokara4a » 15 Ное 2013 13:34

Ами помпичката издава един звук "уууууп", ама във високия регистър. За около секунда-две. Прави го в движение, когато е на място не съм забелязал да го издава звука. Дето се вика може и да го има и да не съм обърнал внимание, ама едва ли, защото сега се дверя за шумове mellow.gif
Тойота Корола Версо 2.0 D4D, 2003 декември.

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 16 Ное 2013 02:34

Lakokara4a написа:Колеги, понеже това е първата дизелова кола, която карам в живота си да ви питам. Нормално ли е със застудяването на времето сутрин двигателя да е малко по-шумен при работа?
Със същия въпрос започнах и аз преди година...но нещата нямат особено развитие. Мислех, че е само на 1AD двигателите, но твоя очевидно е 1CD...
За общо по-шумния двг. зимно време -наистина зависи от околната температура (не дали е загрял). Това е шума на инжекторите и знаещите казаха, че като се стопли ще намалее шума и така стана, но никой не обясни защо не зависи от темп. на двг., а от околната температура. Аз още не знам, а и не е толкова важно, но вече имам предположение. Гледайки живите данни с Techstreama видях, че впръскването не е еднократно (Main Injection), а има още две предвпръсквания и две след впръсквания. Предполагам, че в зависимост от температурата, продължителността и времето на тези впръсквания се променят (а някои изчезват) и от там разлика в шума.
Но...това беше за шума на инжекторите с който се свиква. Твоят (и моят) по важен въпрос беше за другото гадно детонационно чукане при ниски обороти и натоварване на двигателя(при мен 1000-1400 об). В много теми съм го споменавал, но адекватен отговор до сега няма. В повечето случаи се казваше - и аз го имах това чукане и като смених 1,2 или всички инжектори и изчезна...
До сега съм правил всякаква възможна профилактика:
-сменени всички филтри
-изчистени EGR, MAF и SCV
-само за проба запушвах EGR-а
Промяна нямаше. Сега съм заредил от най-скъпото гориво, сложил съм почистваща добавка и няколко пъти правих "италиански тунинг". Може би сега да е с една идея по-добре, но пак го има от време на време.
Мисля, че дюзите и да имат принос за това чукане (никой не може да обясни защо и как), не са само те. Вероятно още 1-2 неща са близо до гранични стойности(без да ги надвишават и не палят чек лампата) и когато се сумират дават това кратко причукване. Имам предвид датчици за температура, положението на педала на газта и какви ли не ...
Смятам, че не са инжекторите основна причина, защото измерванията ми показват, че са далече от граничните стойности, когато са за смяна/ремонт. Четвъртата винаги е в минус (-0.4 до -0.7)другите се колебаят около +/- 0.2.Подобни са стойностите на 2-3 коли с такъв двг. които съм мерил и те нямат този проблем.
Освен всичко, подозирам, че и други го имат, но не обръщат внимание или без да искат го избягват от стила си на каране- тръгване/превключване на скорости при по-високи обороти. Ако си поставя за цел и форсирам малко мога да го избегна и аз. Не ми пречи и така да си карам, не се случва постоянно, но ме дразни...и за това търся решение.
Колега, аз пиша толкова обширно, за да е полезно след време и за други, а ако не разбираш всичко за което писах , намери теми в които съм писал и ще се ориентираш(търси с търсачката по името ми).
Все пак споделяй в тая тема как се развиват нещата при теб, а ако отидеш на диагностика, сподели стойностите на дюзите да ги сравним.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
biro
Мнения: 2643
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от biro » 16 Ное 2013 09:25

При мен има тракане само ако е студено и докато загрее. След загряване двигателя е много тих, няма разлика с лятно време. На студен двигател забелязвам виещ звук (като при изключване на прахосмукачка) при отпускане на газта когато превключвам от първа на втора и от втора на трета когато оборотите преминават от 1800 надолу към 1400. Не знам дали не трябва да се смени маслото на скоростната кутия. 117 000км не е сменяно.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 16 Ное 2013 12:40

biro написа:При мен има тракане само ако е студено и докато загрее.
За кое тракане говориш, шума на инжекторите или другото при натоварване. Писал съм и пак ще пиша, който иска да направи теста и да сподели- на студен и топъл двг:
На равно или лек баир, ускоряваш на 2ра и отнемаш газта до падане на оборотите около 1000 и рязко подаваш газ да ускориш. Чува се кратко причукване (като аванс на бензинов двг.), което веднага изчезва след около 1300 об.
При мен е по-изразено на студен двг., но някой ден въобще го няма...Може би и да има значение дали опита е след като колата е стояла някой и друг ден или преди това е карана на дълъг път...
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Lakokara4a
Мнения: 140
Регистриран на: 07 Юли 2013 09:56
Местоположение: Монтана

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Lakokara4a » 16 Ное 2013 13:24

JapCar написа:
biro написа:При мен има тракане само ако е студено и докато загрее.
На равно или лек баир, ускоряваш на 2ра и отнемаш газта до падане на оборотите около 1000 и рязко подаваш газ да ускориш. Чува се кратко причукване (като аванс на бензинов двг.), което веднага изчезва след около 1300 об.
Ето за това причукване говоря дали е нормално :) Ако няма обороти причуква за секунда.
Но ме интересува и каква е тази помпичка, която чувам. Всъщност е възможно и да не е помпичка, но звука е такъв. Чува се и при загрял двигател да си кажа.
Тойота Корола Версо 2.0 D4D, 2003 декември.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Japanese_fever » 16 Ное 2013 16:07

Колега, знаеш ли с какъв вискозитет е маслото, с което караш?
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

memorex

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от memorex » 16 Ное 2013 16:33

[quote="Lakokara4a"][quote="JapCar"][quote="biro"]При мен има тракане само ако е студено и докато загрее.[/quote]
На равно или лек баир, ускоряваш на 2ра и отнемаш газта до падане на оборотите около 1000 и рязко подаваш газ да ускориш. Чува се кратко причукване (като аванс на бензинов двг.), което веднага изчезва след около 1300 об.[/quote]
Ето за това причукване говоря дали е нормално :) Ако няма обороти причуква за секунда.
Но ме интересува и каква е тази помпичка, която чувам. Всъщност е възможно и да не е помпичка, но звука е такъв. Чува се и при загрял двигател да си кажа.[/quote]

Има едно такова протракване което наподобява аванс на бензиновите и се получава от снадката на въздуховода към кутиятя на въздушния филтър.Там има едно дунапренено тиксо което трябва да уплътнява но често се поврежда и води до вибриране при отнемане на газта .Понякога наподобява шума и на откачено гърне което дрънка отдолу.

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 16 Ное 2013 16:44

Lakokara4a написа: Ето за това причукване говоря дали е нормално :) Ако няма обороти причуква за секунда.
.
Някои казват, че е нормално, за мен не е нормално. Бих искал повече хора да направят този елементарен тест и да кажат. За мен също е първият дизел... С бензиновия авенсис това не се случва. В съвременните бенз. коли има knock сензор, който при най малката детонация връща веднага предварението и чукане няма. В дизела очевидно няма такъв сензор и ЕКУ-то съди за режима от няколко други датчика и докато събере инфо и промени тайминга/продължителността на впръскване се получава причукване- само мое предположение.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 16 Ное 2013 16:55

memorex написа: Има едно такова протракване което наподобява аванс на бензиновите и се получава от снадката на въздуховода към кутиятя на въздушния филтър
Това беше първото което оправих като купих колата. Звука е съвсем друг- при преминаване през 1600-1800 оборота, независимо в каква посока, се получва резонанс на кутията на възд. ф-р и се чува като леко бучене. Открива се лесно и на място, лесно за оправяне. Бавно повишаваш/ сваляш оборотите 1300-2000 докато се чуе и друг отвън натиска входната тръба на възд. ф-р (зад акумулатора), при което шума спира...
Може на колегата това да е "помпичката".
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Lakokara4a
Мнения: 140
Регистриран на: 07 Юли 2013 09:56
Местоположение: Монтана

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Lakokara4a » 16 Ное 2013 19:30

Japanese_fever написа:Колега, знаеш ли с какъв вискозитет е маслото, с което караш?
Маслото е 5w30 XE Mobil, ако има някакво значение.
Тойота Корола Версо 2.0 D4D, 2003 декември.

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 16 Ное 2013 21:40

Lakokara4a написа: Маслото е 5w30 XE Mobil, ако има някакво значение.
И аз се чудя каква връзка има маслото...?
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от Japanese_fever » 17 Ное 2013 06:53

Lakokara4a написа:
JapCar написа:
biro написа:При мен има тракане само ако е студено и докато загрее.
На равно или лек баир, ускоряваш на 2ра и отнемаш газта до падане на оборотите около 1000 и рязко подаваш газ да ускориш. Чува се кратко причукване (като аванс на бензинов двг.), което веднага изчезва след около 1300 об.
Ето за това причукване говоря дали е нормално :) Ако няма обороти причуква за секунда.
Но ме интересува и каква е тази помпичка, която чувам. Всъщност е възможно и да не е помпичка, но звука е такъв. Чува се и при загрял двигател да си кажа.
Забележи точни при какви обороти се появява шума. Ако е само при определени обороти и не се увеличава с оборотите, значи някоя част влиза в резонанс при тези обороти и вибрира. Провери дали не е тази част от интейка, за която говори memorex по горе!
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: Шума на двигателя при студено време?

Мнение от JapCar » 17 Ное 2013 16:35

Неговото чукане е като моето, наред с него може да има и онова от интейка, но то звучи съвсем различно и може да се чуе и на място като мине бавно през тези обороти... Другото е при рязко натоварване при бавно движение при мн. ниски обороти.
Днес вървейки пеша, покрай мене мина бавно някакво Версо и при подаване на газ причука по същия начин...Беше 2007г регистрация, което значи с AD двигател.
Оставам с впечатлението, че си е особеност на този тип Тойота двигатели и трябва да се променят навиците на шофиране, да се подава по-рано газ преди натоварването, т.е. да се избягват ниските обороти...
Интересно никой не пожела да направи този лесен тест и да каже резултата.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта