Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

eol
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:41
Местоположение: София
Обратна връзка:

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от eol » 16 Авг 2013 18:36

С тръгването тази сутрин светна лампичката ENGINE Изображение на колата от подписа ми.
От тръгването до пристигането ми в офиса (~8-9 km) незабелязах някакви проблеми с работата на двигателя или поведението на колата и освен силното притеснение всичко си беше ОК. А притеснието и опасенията си бяха сериозни - в разгара на отпускарският сезон при започнат ремонт 1-2 седмици без кола е нещо от което ще побелее косата и на Брус Уилис!
В User Manual-a и Repair Manual-a на Тoyota за моят модел единственното което пишеше за тази индикация беше да се обърна незабавно към оторизиран сервиз...като знам къде в 2-та края на София са тези сервизи и как ако и да успея да се свържа по телефона, ще ми отредят час за след седмица реших да послушам един колега който ми препоръча да се обадя "първо на един пич, дето прави диагностики на място - обаждаш му се, разбирате се и идва където му кажеш... поне да те ориентира на какъв майстор да я караш".
Този пич се казва Николай Миков (Ники; 0878 55 158 http://www.avtodiagnostika.net) Oбадих му се, разбрахме се и след 2 часа дойде човека на пракинга пред офиса; закачи се за obd port-a, пусна си РС-то, зареди някакъв софтуер и ... това което видях беше: нещо-си gaz/fuel leak. Минута по-късно видяхме, че просто след последното зареждане, OMV бензинджията не ми е завъртял капачката и по думите на Ники имало някаква система, която се грижила за обезвъздушаването в резервоара и при отворена капачка (вследствие на друсането или че е паднало съдържанието под определен лимит) системката не успявала да се справи и алармирала бордовият компюртър, а пък той е решил да притесни мен :)
С/у 25 лв за посещение на място си спестих много нерви, ехидни подсмихвания на баш и пишман майстори, а предполагам и доста пари защото не ми се мисли какво щях да получа като сметка ако я бях оставил в TM Auto (или друг сервиз) с такава глупост
Незнам дали някой се е озовавал или въобще ще се озове в подобна ситуация с такава дивотия, но реших все пак да го споделя с вас както и да изразя впечатленията си от услугата която предлага този Ники (все на някой, някога може да му е от полза)
Изображение
Toyota Yaris 1.5 VVTI 106 hp (USA edition)
2007г. бензинов автоматик

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от slowtraveler » 16 Авг 2013 19:42

На FJ cruiser му светна така лампата заради незатегната капачка ... Двигателя също работеше ОК...
Но темата си е на място - малко народ ще му дойде на акъла да започне диагностиката точно от там :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от tstephanov_ » 02 Ное 2021 10:12

Здравейте,

Зная, ме темата е "старичка", но светването е алтуално :).

Предварително, много благодаря за информацията. При нас ( Yaris 04' XP 10, 1.3, 86hp ), лампичката светна малко след зареждане. След прочетеното тук, развих и завих капачката отново ( възможно е, да не съм я бил затворил подобаващо ), грешката премахнах с откачане на акумулатор за 5 минутки, но светна отново след 7-10 км. Та, явно ще се ходи на диагностик :) - не се ориентирах, мога ли да "прочета" по някакъв начин грешката без уред, както и не съм търсил списък с кодовете. Ще видим какво ще излезе - към момента, промяна в поведението на колата няма - все така пъргава :).

Отново благодаря за информацията и пожелавам готина седмица ;).

С уважение,
Цецо

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от slowtraveler » 02 Ное 2021 14:03

Предполагам все някой твой познат ще има 'уред' - ДВГ ще си каже каква му е болката дори с обикновен ЕЛМ327...
А като се прочете кода - свободно в интернет има разяснения за грешките и възможните причини...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от memorex » 02 Ное 2021 17:58

Без скенер за четене на грешки мажеше само на старите преди милениума и някой по висок клас .Обаче освен капачката на резервоара мисля и тази на двигателя също трябва да се провери .
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от tstephanov_ » 03 Ное 2021 08:43

Здравейте,

slowtraverel, memorex - много благодаря за насоките :thumbsup: .

Към memorex - ще проверя и капачката на двигателя ( за пълнене с масълце, нали ), но нея не съм я отварял от около 3 седмици. А се налага, защото пробката на картера я "пренавиха" при последната смяна, та сълзи и ще се сменя картер скоро - но, това е друга тема.

Ще споделя как са се развили нещата и по кой път сме тръгнали с проверките ;) ...

Хубава сряда на всички punk.gif ...

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Светна ENGINE (check) на Toyota Yaris и как се "оправи"

Мнение от tstephanov_ » 20 Сеп 2022 17:06

tstephanov_ написа: 03 Ное 2021 08:43 Здравейте,

slowtraverel, memorex - много благодаря за насоките :thumbsup: .

Към memorex - ще проверя и капачката на двигателя ( за пълнене с масълце, нали ), но нея не съм я отварял от около 3 седмици. А се налага, защото пробката на картера я "пренавиха" при последната смяна, та сълзи и ще се сменя картер скоро - но, това е друга тема.

Ще споделя как са се развили нещата и по кой път сме тръгнали с проверките ;) ...

Хубава сряда на всички punk.gif ...
Здравейте,

Вчера се присетих за форума по не помня точната причин, но "включих", че така и не написах, каква бе причината при мен ( извинявам се за което ). Та, изгорял подгрев на 1-ва ламбда сонда. Оправено чрез смяна с нова ("афтър-маркет", не оригинална - ~170 левчета по спомен) Ноември миналата година. От тогава, до момента, нещата са "бомба" :) ...

Прекрасни оставащи летни дни на всички :) ...

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bobiborisov и 39 госта