Проблем с ангренажна верига - Yaris

Аватар
Mihalcho1
Мнения: 111
Регистриран на: 08 Фев 2011 18:20
Местоположение: Ямбол - Бургас

Проблем с ангренажна верига - Yaris

Мнение от Mihalcho1 » 27 Окт 2011 18:35

Ще опиша накратко проблема:

Когато температурата е под 15С (когато е топло нищо не се чува) на ниски обороти (при тръгване предимно) се чува нещо като дрънчане, метал в метал. Ходих в PitStop, момчетата поогледаха двигателя и установиха, че е от ангренажната верига. Питах ги може ли да се направи нещо по въпроса, а те ми отговориха, че веригата е с автоматичен маслен обтегач ( или нещо от сорта). Посъветваха ме да сменя маслото и "най-вероятно ще се оправи", така и направих, смених го и вече около 300км след смяната няма никакво подобрение.
Само да уточня, че най-отчетливо се чува, когато ДВГ е в работна температура на студено време. Няма никаква разлика във вървенето на колата и работат на двигателя.
Та питам, наистина ли веригата не може да се натяга ръчно или те нещо се изложиха.
Следващата ми стъпка е в оторизиран сервиз, но ще е хубаво да чуя някое мнение по въпроса.

Колата е Yaris 1.0 бензин на 130 000км 99-03г.
Yaris P1 1.0 Изображение
Prius Gen 2 Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от nowyaris » 27 Окт 2011 19:35

И моята,хем е 2007 и тя беше така,докато карах с 5/40 от дилъра заради гаранцията.Като и шибнах Амсойла 5/30 и се умълча-1500 км.не я чувах.Сега ми се струва,че пак е малко шумничка само сутрин(или си внушавам,което никак не е изключено) и съм решил след две години на следващата смяна да я промия с една течност на SCT-Mannol и да видя какво ще излезе от пробката.Може и да е от обтегача,може и да е от клапаните,абе майната му-щом няма проблеми като се движи.Повтарям само,че този шум е само откакто се захлади и то 1-2 мин.,докато я изкарам от гаража.Жената каза,че като я кара през деня нищо не чува,ама тя и фадрома да я удари,пак няма да чуе с това радио,така че няма страшно.Не се притеснявай,и според мен е от обтегача.Май още някой колега в една тема се бе оплакал от същия шум.

Аватар
Mihalcho1
Мнения: 111
Регистриран на: 08 Фев 2011 18:20
Местоположение: Ямбол - Бургас

Мнение от Mihalcho1 » 27 Окт 2011 20:03

Абе и аз се съмнявам, че в маслото е проблема. Когато я купувах ми казаха да я карам само с 5/40 синтетика, после един разбирач ми каза " абе карай я с 10/40 двигателя вече е стар". Мисля че след като минах на полусинтетика започна дрънчането, сега пак съм с 5/40 Motul (от скъпото:) ама файда никаква.

Да припомня въпроса, може ли да се обтяга ръчно веригата и изобщо как може да се избегне скъпоструващата й смяна?
Yaris P1 1.0 Изображение
Prius Gen 2 Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от nowyaris » 29 Окт 2011 09:03

Защо да я сменяш-карай си така,просто като дойде време да сменяш това масло,извърши промивка с някой препарат(например посочената от мен марка) и сложи 5/30 например от колегата Владо в Пловдив (АСЕ).Аз наскоро купувах от него за една приятелка MOTUL X-CLEAN + 5W30 и мога да твърдя че маслото като модел е перфектно на перфектна цена за нашите мотори.Веригата на теория изкарва над 400 хил.км.,което на практика я прави вечна.Просто нещо се е затлачило или разцентровало от гъсталака с който е била до скоро.Не се трови,нищо и няма на количката. :thumbsup:

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 29 Окт 2011 11:33

Mihalcho1 написа:Да припомня въпроса, може ли да се обтяга ръчно веригата и изобщо как може да се избегне скъпоструващата й смяна?
Веригата не може да се натяга ръчно, има автоматичен хидравличен обтегач (пиша 'хидравличен', защото като се каже 'маслен' и повечето хора правят асоциация с маслото на двигателя, а обтегача няма нищо общо, той е по-скоро затворен хидравличен цилиндър). Ако веригата се е разтегнала, което може да е вследствие на недобро мазане или голям пробег (>250к), тя се сменя. Проблема при теб е най-вероятно поизносен успокоител, който гаси латералните вибрации на веригата, вследствие недоброто мазане с по-гъстото масло. Промий системата на следващата смяна, сложи читаво 5W30 масло и се надявай да се оправи. Ако не, оглед за степента на износване и евентуално смяна. Мисля, че това е доста често срещан проблем и Тойота смениха дизайна на успокоителя след 2003г..

Аватар
Mihalcho1
Мнения: 111
Регистриран на: 08 Фев 2011 18:20
Местоположение: Ямбол - Бургас

Мнение от Mihalcho1 » 04 Ное 2011 18:22

Благодаря за отговорите и на двамата колеги :)

А сега да успокоя всички, които се интересуват от проблема....

Е, всичко се оправи от самосебеси (това една дума ли е?) Или по-скоро от смяната с по-рядко и качествено масло, вече няма никакви излишни шумове.

Значи, като ми се разтрака веригата, бегам към сервиза :)

Have a nice day.
Yaris P1 1.0 Изображение
Prius Gen 2 Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от nowyaris » 04 Ное 2011 22:16

С качествено масло вече никога няма да се разтрака верижката.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Мнение от zi_zi_top » 06 Ное 2011 17:59

Това е още един пример за това, че трябва да се спазват предписанията на производителя.
Оказва се, че производителите не ни мисят лошо... wink.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jim_beam » 06 Ное 2011 23:08

и аз се пробвах с един мотул 10W40 да се боря с разхода на масло,и точно така нещо се разтрака,ама не знаех,че е от веригата.издържах 3-4к и сложих 5W40 та се оправиха нещата.и мотула намразих,да не го виждам! cool.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от nowyaris » 07 Ное 2011 06:26

jim_beam написа:и аз се пробвах с един мотул 10W40 да се боря с разхода на масло,и точно така нещо се разтрака,ама не знаех,че е от веригата.издържах 3-4к и сложих 5W40 та се оправиха нещата.и мотула намразих,да не го виждам! cool.gif
Верно сложи на равката 10/40 ?А иначе Мотула е перфектно масло.

spaz78
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Юли 2011 23:56
Местоположение: bulgaria

Мнение от spaz78 » 08 Ное 2011 18:36

колеги ,като сте за говорили за масло ,днес си купих 10/40 на Тойота полу-синтети4но.Имам авенсис 2003 1.8 бензин на 120 000 км .от сервиза на Тойота ми го препоръчаха за моч пробег и за моч двигател.нчкакви мненич по вапроса имате ли? да го слагам ли това масло.От тойота ми казаха че ползват при тях 5/30 за колите с малък пробег и 10/40 за по голчм пробег.Правилно ли е?

spaz78
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Юли 2011 23:56
Местоположение: bulgaria

Мнение от spaz78 » 08 Ное 2011 18:37

колеги ,като сте за говорили за масло ,днес си купих 10/40 на Тойота полу-синтети4но.Имам авенсис 2003 1.8 бензин на 120 000 км .от сервиза на Тойота ми го препоръчаха за моч пробег и за моч двигател.нчкакви мненич по вапроса имате ли? да го слагам ли това масло.От тойота ми казаха че ползват при тях 5/30 за колите с малък пробег и 10/40 за по голчм пробег.Правилно ли е?

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от nowyaris » 09 Ное 2011 07:11

И още два пъти да питаш,отговора е един и съш-10/40 не е твоето масло.Твоето масло е 5/30,каквото е препоръчано за твоя двигател.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 09 Ное 2011 08:43

spaz78 написа:...синтети4но... моч ...моч ...нчкакви мненич ...голчм ...
Без да се сърдиш, но на мнение с такъв правопис не заслужаваш да получиш отговор! Покажи малко уважение, към тези дето сме си направили труда да ти четем мненията и може и да получиш отговор.
Изображение

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Мнение от LEXUS » 10 Ное 2011 02:54

Rudy написа:
spaz78 написа:...синтети4но... моч ...моч ...нчкакви мненич ...голчм ...
Без да се сърдиш, но на мнение с такъв правопис не заслужаваш да получиш отговор! Покажи малко уважение, към тези дето сме си направили труда да ти четем мненията и може и да получиш отговор.
E,хайде сега, ясно е ,че човекът е объркал "я" с "ч" на клавиатурата. На всеки се случва,явно е бързал и не е забелязал или пък не знае къде му е буквата "я". Аз много се дразня на различни клавиатури различна е фонетиката и търсиш като откачен. biggrin.gif
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Sargilov и 26 госта