p0031 и p2238

formatter
Мнения: 40
Регистриран на: 03 Яну 2011 19:27

p0031 и p2238

Мнение от formatter » 18 Юни 2011 18:22

Здравейте колеги,
при диагностика на моята рав 4 (2004) ми излизат грешки със следните номера:
p0031
p2238
като ги изчистя и после се появява само p2238.След известно време идва и другата грешка.
Зная че и двете са свързани с ламбда сондата( първата ), но мога ли да съм сигурен че като я сменя нещата ще се оправят, или пък да е задръстен катализатора и да влияе по някакъв начин, или пък нещо свързано с (ECM).
Моля, ако някой е имал същите грешки да сподели малко информация за да зная дали да си поръчвам сонда на 100%.
Благодаря на всички които ще ми помогнат

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Bass_Man » 18 Юни 2011 23:55

0031 HO2S Heater Control Circuit Low (Bank 1 Sensor 1)

OBD II Fault Code P2238 :
Description of OBD II Fault code P2238

HO2S(A/F SENSOR) B1 S1 IP LINE LOW VOLTAGE
Possible failuer of OBD II Fault code P2238

Sensor failure
IPB1 line short

Общо взето хем имаш проблем с отоплението хем сигнала от сондата не е в границите . Или сондата се е развалила рязко или имаш проблем с кабелите и конекторите . На някой места се споменава , че има и сервизен бюлетин за подобни грешки .

Та на първо време си провери кабелите да не си ги скъсал някъде или някое мишенце да не ги е изгрискало поради липса на сиренце :) .

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 19 Юни 2011 12:47

Bass_Man написа: ... има и сервизен бюлетин за подобни грешки ...
http://rav4world.com/tsb/EG036-04.pdf

formatter
Мнения: 40
Регистриран на: 03 Яну 2011 19:27

Мнение от formatter » 21 Юни 2011 21:23

Bass_Man написа: Общо взето хем имаш проблем с отоплението хем сигнала от сондата не е в границите . Или сондата се е развалила рязко или имаш проблем с кабелите и конекторите . На някой места се споменава , че има и сервизен бюлетин за подобни грешки .

Та на първо време си провери кабелите да не си ги скъсал някъде или някое мишенце да не ги е изгрискало поради липса на сиренце :) .
Ами знам че това са проблемите , но главния въпрос ми беше дали може да излизат грешките заради повреден катализатор или по лошото - повреда в компютъра, които да казват че лабдата не е добре а тя всъщност да е добре.Ако няма такива варианти да си поръчвам нова сонда. Кабелите са наред.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 21 Юни 2011 21:46

formatter написа:...дали може да излизат грешките заради повреден катализатор или по лошото - повреда в компютъра, които да казват че лабдата не е добре а тя всъщност да е добре....
P0031 HO2S Heater Control Circuit Low няма как да излиза от повреден катализатор - тази грешка показва че тока на подгряване на ламбда сондата не е наред - т.е. повредата е във веригата акумулатор, реле, сонда, кабели/конектори и компютър (виж картинката).
Прочети сервизния бюлетин по-горе и попитай в оторизиран сервиз дали твоя РАВ4 спада към тази група, може да се оправи само с калибриране на ECU-то.
Прикачени файлове
P0031.png
P0031.png (49.21 KiB) Преглеждано 3101 пъти

formatter
Мнения: 40
Регистриран на: 03 Яну 2011 19:27

Мнение от formatter » 23 Юни 2011 18:26

поръчах си нова сонда , пък ще видиме какво ще стане и дали ще се оправят нещата

formatter
Мнения: 40
Регистриран на: 03 Яну 2011 19:27

Мнение от formatter » 29 Юли 2011 18:34

смених сондата и всичко е на 6

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jim_beam » 30 Юли 2011 10:47

formatter написа:смених сондата и всичко е на 6
biggrin.gi

браво на тебе,трябва да се пробваш и на еврофутбола ако така ги целиш!
сега сериозно и аз навремето опитах така самостоятелна диагноза,имах някакво виене отпред само в движение.реших,че сигурно е лагер и купих един.майстора ми го смени,обаче виенето остана.викам си,явно не сме уцелили верното колело и купих още един.сменихме го-пак дърво! laugh.gif
какво друго остана,тъкмо вече да поръчам цяла полуоска и добре,че се сетих да отида в един сервиз.едно младо момче я поогледа и откри балон на предна гума! unsure.gif голям резил,затова вече при проблеми първо в сервиза,ама ти засега добре се справяш. :thumbsup:
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

formatter
Мнения: 40
Регистриран на: 03 Яну 2011 19:27

Мнение от formatter » 30 Юли 2011 11:03

jim_beam написа:
formatter написа:смених сондата и всичко е на 6
biggrin.gi

браво на тебе,трябва да се пробваш и на еврофутбола ако така ги целиш!
сега сериозно и аз навремето опитах така самостоятелна диагноза,имах някакво виене отпред само в движение.реших,че сигурно е лагер и купих един.майстора ми го смени,обаче виенето остана.викам си,явно не сме уцелили верното колело и купих още един.сменихме го-пак дърво! laugh.gif
какво друго остана,тъкмо вече да поръчам цяла полуоска и добре,че се сетих да отида в един сервиз.едно младо момче я поогледа и откри балон на предна гума! unsure.gif голям резил,затова вече при проблеми първо в сервиза,ама ти засега добре се справяш. :thumbsup:
Е не съм научквал де! Те грешките си показват че сондата не е наред, ама нали има случаи в които като се смени се прави и някаква калибрация на компютъра. Затова се радвам че нещата се оправиха само със смяна на сондата , без допълнителни работи

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

p0031 и p2238

Мнение от optimo » 22 Апр 2021 11:21

Да вдигна темата, появи ми се грешка Р0031,
препоръчайте сервиз или майстор в София където да отида, или сам да се оправям.

Гледах клипове как чистят буксите на лмбда сондата и на кутията с бушоните . Дали ще помогне или аз да търся нова сонда ( ако да какво ще препоръчате)
Намерих и сервизния бюлетин https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4_YCyWxdkF
Препоръчват да се препрограмира компютъра

Дайте идеи

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

p0031 и p2238

Мнение от optimo » 24 Апр 2021 09:25

Препоръчайте някой сервиз в София къде да замерят и сменят лабда сондата

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта