ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Публикувай отговор
Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 19 Авг 2018 12:14

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от BOz » 19 Авг 2018 15:08

Точно така. Да отваряш ЕГР-а към атмосферно налягане е щуротия, защото ЕГР-а работи при налягане приблизително обратното налягане преди турбината. А ДВГ-то работи почти винаги на налягане над атмосферното и освен да губиш налягане през това "изобретение" друга глупост няма да направиш.
Точно това е и причината ЕГР--а да затваря напълно когато надува от турбото стане по-голямо от обратното налягане => не можеш да вкараш обратно изгорели газове.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от donibrasco » 20 Авг 2018 10:40

Колеги BOz, и Hursa, прави сте!
Вчера , когато се прибрах , проверих пак беше очернено върху и около филтърчето.Свалих "модификацията" и почистих навсякъде чернилката.Самата чернилка около филтърчето беше суха - т.е. сажди!Върнах нещата в стоков вид, ще чистя ЕГР-а веднъж годишно (ако не е много сложно, може някой път да почистя и всмукателя) и няма да се занимавам с глупости(експерименти) вече tooth.gif .
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 20 Авг 2018 14:49

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от donibrasco » 20 Авг 2018 18:22

Hursa написа: 20 Авг 2018 14:49
► Виж съдържание
Да, затапен е отрязъка.

Според мен, се случва това:
1.както каза другия колега, поради разликата в налягането връща някакси отработени газове в всмукателя и когато е отворен егр-а фактически не смуче свеж въздух, а връща.
2.тъй като от смяна до смяна на маслото имам загуба в границите на нормалното, това омасляване идва от турбото и се проявя след магистрално каране.
И така в съвкупност излизат масло и газове през филтърчето.
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 20 Авг 2018 18:56

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от BOz » 21 Авг 2018 00:18

Стига си филмирал човека излишно.
Абсолютно очаквано е да се случва това и без проблем по ДВГ-то.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от jim_beam » 21 Авг 2018 13:40

Благодаря на компетентните колеги Hursa и BOz за мненията!
Значи тази модификация се оказа напълно неудачна, единственият начин би бил запушване на отвора в главата и намеса в софтуера за излъгването на чека, ако това е възможно. Както са били старите дизели без ЕГР.
Омасляването след турбината има ли връзка с картерните газове или идва само и единствено от керамичното уплътнение на вала? Защото както се вижда при колегата donibrasco, едва ли могат да кондензират толкова много газове, колкото и износен да е мотора.
Сега остава някой мераклия, който си е почиствал всмук. колектор, да даде нагледни указания как се прави. То май само един го беше правил и дискутирахме, ама снимков материал нямаше. Като че ли си беше работа за опитен автомеханик. Аз имам чувството, че когато от време на време се поиздуха на аутобан, нещата сами си идват на място, без чистене на каквото и да било. Другото много важно нещо е маслото, ето сега от 6м съм изминал 8к и нямам видим разход на щеката. Следващия път ще пробвам 5W50, но и тоя Fuchs Titan Supersyn 5W40 е идеален. worthy.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Двигателист » 21 Авг 2018 17:20

jim_beam написа: 19 Авг 2018 08:34 При всичките варианти има затапване на отвора в главата, ако не си забелязал. Чека ще светне, ако затапиш и всмукателната част долу, понеже така ЕГР-а няма да работи изобщо. С филтърчето просто ще засмуква чист въздух от коша, но всичко ще си бачка, почти де. tooth.gif
Понеже никой не даде логичен отговор на ефекта с омасляването на филтърчето, се питам какво става с отдушника на картера, т.нар. картерно налягане? Нали с течение на времето се увеличавало, да не би то да е причинило това надуване в обратна посока?
Какво значение има, къде блокираш отработените газове ? Горе, долу, в средата, нали все не отиват към пълнителния колектор? И как при затапване при главата няма да свети, а при клапана ще свети? Защото, като гледам ламаринката на колегата с четирите отвора, той я е сложил под егр клапана и чек не му е светил. Мен това ме учуди.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 27 Авг 2018 19:12

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Iliyа Damyanov » 27 Авг 2018 21:58

Freedom написа: 19 Апр 2018 07:43 Аз пък останах изненадан от това колко е задръстен ЕГР-а. Почиствам го на всяко второ обслужване, т.е. през 20 000км., когато сменям и горивния филтър. Предният път беше чист, а сега - с доста натрупани отлагания. За времето на този пробег в България съм зареждал почти само Авио дизел на ЕКО. В чашката на горивния филтър имаше доста "сополи". Това ме кара да се съмнявам дали изборът ми на гориво е правилен.
Няма да е от горивото.

Днеска се наканих да отворя ЕГР клапана и ... 30 000Км. 5 милиметра отлагания. Горивото е от местни бензиностанции в Мюнхен. Определено започвам да се замислям по въпроса дали да не предприема някакви мерки по отстраняването му.
Вече съм на мнение , че EGR системата в дизеловите мотори е много грешна концепция от техническа гледна точка а от екологична е КАТАСТРОФА но е одобрена и узаконена заради фактора алчност.
Първоначално идеята е да борят азотните окиси. Да нивата падат но ефекта реално е под 1% което е смехотворно. В следствие на обеднената смес дизела не изгаря напълно и прави готини сажди които са в много пъти по-вредни за здравето от азотните съединения. Демек избърсала г.за ама изцапала п.....та и тогава на седмия ден сътворяват филтъра за твърди частици. DPF би трябвало да звучи направо като ускорител за твърди частици. И станахме супер екологични като излючим ,че замърсяването с въглеродни емисии се е вдигнало с около 20% повече защото се е вдигнало съпротивлението в изпускателния тракт и отделно за да изгорят саждите трябва допълнително гориво. И на финала от цялата акробатика реалния ефект за азотните окиси е почти нулев. До скоро и аз не знаех някои подробности и мислех много неща за правилни.
Преди три години минавах на (държавен) ТЮВ в Мюнхен с италианска Нисан Премиера дизел със затапен клапан и за проверяващите показанията бяха отлични.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 27 Авг 2018 23:44

А знаете ли какви параметри следят при този преглед?
За съжаление е така. Все пак ЕГР понижава значително азотните окиси в изгорелите газове. Но пък повишава, както саждите най-вече (както казвате), така и количеството въглеводороди, въглероден окис. Повишава и разхода (с всички негативи, които носи това за екологията) - както ДПФ, така и ЕГР системата при дизела. Това е най-абсурдното в тези псевдоекологични напъни. Отделно - вреди и на двигателя. Така че "сумарния" ефект по отношение на екологията е доста негативен и според мен.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Iliyа Damyanov » 28 Авг 2018 00:26

Следят само азота но при дизела ефекта е толкова малък ,че за да се направи прецизно измерване след всяка кола трябва да чистят и да калибрират уреда с някакъв еталон . Хващат само големи аномалии , например ако колите са чипнати или самия мотор има някакъв проблем. При бензина не знам как стоят нещата.

Като цяло е голям проблем за автомобилната индустрия защото здраво са се омазали с еко говн@. И автомобилите не са по-екологични както твърдят. Просто пазара се насити и решиха ,че хората вместо на 15-20 години да си купуват автомобил трябва да го правят на всеки 7 години. Те вече всички двигатели така ги правят , за еднократна употреба като бикчетата за бръснене. Трябва да сме консуматори.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от Hursa » 28 Авг 2018 08:30

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

donibrasco
Мнения: 142
Регистриран на: 24 Юли 2016 12:51
Местоположение: пазарджик
Получена  благодарност: 1 път

ВАЖНО:Почистване на EGR клапан на 2.0/2.2 D4D/D-CAT - Снимки

Мнение от donibrasco » 28 Авг 2018 13:53

Hursa, След внимателно почистване на замърсената зона около филтърчето, чернилката беше суха-сажди.В самото филтърче и егр-а имаше и мазно-маслълце.При първото почистване просто избърсах навсякъде без да пипам, а сега попипах внимателно , количеството масло беше сравнително малко- по-скоро беше отложено като пари.
Т25 Комби 2ADFTV non dpf

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта