МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Публикувай отговор
bialk
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Фев 2018 17:30
Местоположение: Гоце Делчев

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от bialk » 02 Май 2018 20:26

Полякът провежда два вида тестове на двигателни масла в ютюб. Първият е при студен двигател, тогава триенето е най- голямо. Вторият тест е при 100 гр. Аз избрах масло от тези тестове - Total Quartz 9000 Energy, което е с мого добри показатели и в двата теста, а цената му е символична.
https://youtu.be/dzyrWnauYQc
Toyota Corolla Verso 2.0 D4D 66KW

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от skydiver » 03 Май 2018 00:15

stefo91 написа: 18 Апр 2018 16:36 Пичове, разгледайте този канал - https://www.youtube.com/channel/UCLQb2U ... _polymer=1 човека прави едни тестове колко добре маслата защитават двигателя и има тестове на над 100 масла.
Не знам дали теста е 100% верен, но на мен ми се струва че има резон в това което прави.
Вие как мислите?
На моето масло (Eneos Sustina 0W50) даде 4 стотни отклонение което е един от най-добрите резултати (поне не видях по-добър), как мислите?
Има доста изписано за този тип фрикшън тестове, няма да формирам на никого мнение.
Но видях теста на RSS Racing Sport Synto 10W60 и се сетих как М3-ките масово ги карат с това масло...
За 5 мин работа заминаха 4 стотни.
Та си мисля,че или материалът за тестовете е доста мек (може би пропускам момента, в който се коментира какъв точно материал е използван) или досега доста М3 трябваше да са "хвърлили" мотори...
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

memorex

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 03 Май 2018 08:22

За 5 мин ако заминават 4 стотни не е много.Гледам някои масла за 1 и 2 мин дават толкова.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 03 Май 2018 08:51

Хм.... Странни твърдения :whistle:
Знаете ли на колко часа нормално се сменя маслото ? :)
Можете да го сметнете - 15000км / 30км/ч що годе нормална средна скорост = 500 часа...
Я сметнете сега при сочените от Вас стойности колко милиметра износване би трябвало да има между смяна на масло tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 03 Май 2018 09:11

Тези тестове не се правят за да се изчисли износването в двигателя според мен.Тука единствено се прави един сравнителен тест на някой от свойствата на различните видове масла при определени условия.И доколкото тези условия са еднакви и се анализират определени показатели средностатистическия клиент може да направи избор на масло по собствена преценка .

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от WoLF » 03 Май 2018 09:46

Изследва се точно едно определено свойство на маслото с тези тестове, а както знаете то е смес от десетки компоненти с различна цел. С една дума не е показателен този тест за нищо друго освен до колко едно чисто ново масло намаля триенето на две метални повърхности...
ИзображениеИзображениеИзображение

memorex

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 03 Май 2018 10:22

И аз така мисля - доколко различните марки масла ,като нови, намалят този вид триене .От тук насетне идва въпроса за какъв период първоначалните св-ва на отд.масло ще се запазят . Всепризнато е че наличието на синтетични добавки увеличават този период пропорционално на процентното им съдържание но и на подходящия подбор,което включва доста по-комплексни тестове .

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 03 Май 2018 13:04

А колко време смятате да експлоатирате автомобила без ремонт?
И как намаляването на триенето при плъзгане влияе на триенето при търкаляне... :)
С една дума - според мен издребнявате с тези масла :) Има си експлоатационен и вискозитетен клас. Слагаш такова - и нямаш проблеми.
Имаш ли проблеми - време е за ремонт или бракуване на техниката...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от veso_hds » 03 Май 2018 17:27

slowtraveler написа: 03 Май 2018 13:04...
С една дума - според мен издребнявате с тези масла :) Има си експлоатационен и вискозитетен клас. Слагаш такова - и нямаш проблеми.
Имаш ли проблеми - време е за ремонт или бракуване на техниката...
Абсолютно точно казано.Карайте си колите и се радвайте на живота, не се филмирайте за всякакви дреболии!
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

memorex

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 03 Май 2018 20:36

Ха,ха,ха.На чужд гръб и 100 тояги са малко.
За М3 и т.н маслояди ,което е нормално по дефолт няма какво дя се прави сравнение понеже си има "естествено опресняване" на маслото чрез често доливане преди смяна.
Не бих обаче посъветвал колеги като мен които от смяна до смяна ,примерно 10К км не доливат,да се предоверяват на написаното в/ху красивата опаковка ,произведена на тъмно и запълнена с рециклирано масло "пълна синтетика" :whistle:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 03 Май 2018 21:00

Хм... Не успявам да разбера тезата ти memorex...
От една страна - 'трябва много да внимаваме какво наливаме и да чепкаме параметрите до последната запетая, защото е изключително важен някакъв параметър зад запетайката', а от друга - 'да не се предоверяваме на красива опаковка, произведена на тъмно'....
За мен това е излишна дребнавост...
Все едно да се сърдим защо Бордовият компютър е толкова неточен и не дава информация за разхода до десетохилядна от литъра, а в същото време един повей на вятъра или чукване на газта може да измени показанието с цели литри...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 03 Май 2018 22:41

Няма теза , просто по темата.Недостатъчно е да се каже сипвай по предписание и карай по предписание .Или пък нивото е ОК значи всичко е наред.Би било хубаво да има повече споделени мнения .Аз например си промених мнението за някои масла които преди съм хвалил.
На 2АD FTV до сега имам 15 смени и нито една на повече от 10000км и само с най-прехвалените масла които отговарят на изискваните стандарти от производителя ,купувани от Бг .Смея да твърдя че всяко едно след 5000 -7000 км и не повече от година употреба е било изпята песен.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 04 Май 2018 08:44

Напротив - точно това е достатъчно да се каже - сипвай по предписание, карай по предписание, и сменяй по предписание :) И ако нивото е ОК и имаш налягане - значи всичко е ОК...
В това, че някой е слагал марка Х, за която търговците са твърдяли, че е подходящ при даден тест, а друг слага марка У не виждам нищо лошо ако и двете са 'по предписание'...
Но да се твърди, че си сложил марка Х, защото си чул, че тя е супер, или пък не ти е създавала проблеми, ми се струва лекомислено. Най-малкото съм убеден, че и другата марка У ако си отговаря на предписанията ще си е супер... Пробвано многократно.
Относно използването на маслата - неслучайно част от новите автомобили емпирично определят срока за използване на това масло - според режими и т.н. определят качеството му и нуждата от смяна.
Вярно, че маслото има живот, обаче твърдения, че всяко едно издържа 5-7х.км. или година, ми се струва пресилено... Животът на маслото наистина зависи от много фактори, а не само от километри и време. А едва ли си правил лабораторни анализи на отработеното си масло за да разбереш дали има остатъчен живот. :whistle:
На големите ДВГ просто се правят лабораторни анализи и смяна на маслото е по-скоро изключение...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
kostadinnm
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Яну 2013 21:20
Местоположение: София/Петрич

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от kostadinnm » 04 Май 2018 12:05

Ето едно сравнение на характеристики на няколко 5w40(mid saps мисля) масла от мен:
Изображение
Мисля да пробвам bizoil-а, което по руски форуми твърдят, че е дубликат на ликито. Цветовия му код спряму ликито поредполага, че има по-малко отработено масло, но това си е чиста спекулация :)
Corolla 2006 2.0 D-4D | sedan, SOL

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Kiki » 29 Май 2018 20:10

Някой може ли да даде мнение за това масло?

Изображение
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта