МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Публикувай отговор
solun
Мнения: 75
Регистриран на: 03 Дек 2019 06:33
Местоположение: Враца
Автомобил: Тойота Корола 1.4 vvti 97к.с.
Благодарил/а: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от solun » 08 Юли 2022 18:45

В книжката на колата за моя код на мотора пише точно тези видове дето съм написал -20w50 / 15W40 / 10W30 / 5W30 Preferred - за двг. 4ZZ FE какъвто е моя.
А за другия тип двг 1WZ - 0W30 / 5W40 / 5W30 /10W30 / 10W40.
Интересното е, че за моя двигател изобщо не е посочено 10W40. А аз точно с такова я карам, като преди това изобщо не съм се ровил в книжката да прочета какво препоръчва производителя.
Мислех си за ENEOS SUSTINA 5W-40 или Toyota 5W40 (като Енеоса е почти 2пъти по-скъп от това на Тойота), но и с този вискозитет производителя не го дава за моя двигател.
Преди няколко месеца смених пак ангренажния комплект, предишния ангренаж се бе прецакал поради 2 счупени зъба на зъбното колелце дет е на коляновия вал и от там се бяха прее*али някои от звената на веригата и така няколко десетки хиляди км, докато ми писна в един момент и реших, че на ново ще сменя комплекта (а и майстори ме бяха подвели с техни прогнози и т.н. дълго и отегчително е за обяснение). При предишния ангренаж, а и при сегашния, когато паля сутрин се чува един звук като от разтегната верига, която все едно опира и се влачи по някаква ламарина и това е за 1....2 секунди, явно докато системата се напълни с масло. Забелязал съм, че когато е по-студено времето този шум не винаги го има. Та си мислех дали причината не е в маслото, с което аз така упорито карам и поради това, че е по-гъсто от предписаното от производителя 5W30, да стига със закъснение може би до хидравличния обтегач или VVTI муфата и това да създава първоначалния шум на разхлабена верига при палене.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от ufer » 08 Юли 2022 18:56

Стана ми интересно, може ли една снимка на страницата с вискозитета на маслата? Езикът е без значение...

solun
Мнения: 75
Регистриран на: 03 Дек 2019 06:33
Местоположение: Враца
Автомобил: Тойота Корола 1.4 vvti 97к.с.
Благодарил/а: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от solun » 08 Юли 2022 21:58

1.jpg
1.jpg (277.83 KiB) Преглеждано 1024 пъти
2.jpg
2.jpg (279.72 KiB) Преглеждано 1024 пъти

Аватар
mapamop
Мнения: 4059
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от mapamop » 09 Юли 2022 02:23

1ZZ-FE, 2005.12 - дотук е пълнен със Мотул x-clean efe 8100. Вискозитета е 5w30 и на практика нямам видими загуби по щека. За тия три смени, и 4та която предстои след 2 седмици имам пробег от сорта на попти 35000 километра. Катализатора е наличен, ефективността му по диагностика и ГТП си е в нормата. Спецификацията която ми дават в книжката е SM или SL, маслото по етикет е SN.
Реалният пробег на автомобила към момента е от порядъка на 360 000-370 000 километра (километражът е пипан).
И мен ме стартираха като я купих че "на тоя опиленият мотор му трябва по-гъсто масло", но реших да пробвам с това по книжка. Моето мнение е да я напълниш с 5w30 както си пише. Напълно възможно е да ти чаткат веригата и клапаните докато подкачи гъстото масло. Измий клапана за VVT-i муфата и цедката му, ако не си ги мил никога. Има забележим ефект с разхода на гориво.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

solun
Мнения: 75
Регистриран на: 03 Дек 2019 06:33
Местоположение: Враца
Автомобил: Тойота Корола 1.4 vvti 97к.с.
Благодарил/а: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от solun » 09 Юли 2022 07:38

Свалял съм я цедката, беше си чиста. Клапана е пробван, промит и си бачка ок. Цедката мисля, че никога преди това не е сваляна да се промие, а и аз самия до преди 2 години не знаех, че има такъв детайл там.
Да, и при мен има подозрение, че по-гъстото масло стига по-бавно до някои части на двигателя при стартиране.
При мен също катализатора е наличен, даже на Техническия преглед миналия месец газанализатора отчете категория ЕКО 3.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от ufer » 09 Юли 2022 18:44

Така си и мислех. Това са диаграмите, които описват допустимите параметри, като в случая е препоръчано 5W30, което си е наред. Наистина, по-гъстото масло по-бавно отива до валовете. Но аз бих обърнал внимание и на обстоятелството, че България вече се приближава по климат с Гърция, както и на бележките на производителя за студени и горещи страни, като определено считам, че 5W40 не е грешен избор, дори и за "северната" Враца... :D :thumbsup:

Аватар
memorex
Мнения: 814
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 09 Юли 2022 19:44

Най-лесно и сигурно е да се ползва едно и също масло от-до.При смяна е необходимо и екстра познания за маслата и техните свойства,както и за промените в двигателите с течение на мото часовете и наличието или липсата на интервенции.Допълнително условие е и наличието или липсата на турбокомпресор.Thank you.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

solun
Мнения: 75
Регистриран на: 03 Дек 2019 06:33
Местоположение: Враца
Автомобил: Тойота Корола 1.4 vvti 97к.с.
Благодарил/а: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от solun » 09 Юли 2022 20:42

Принципно и аз така си мислех, че е добре да се ползва едно и също масло от - до, ама това изобщо не означава, че е правилното масло. Още повече, че в моя случай производителя изобщо не споменава 10W40 - с което аз карам. А именно Той (производителя) най-добре знае за какви точно масла е проектирано и може да работи ДВГ-то.
Какво да избера - ENEOS или TOYOTA (или пък някакво друго)? И кое от модификацийте на конкретното маслото, че с толкова параметри, на които трябва да отговаря направо стана няк'ва каша в главата ми. До сега съм купувал онлайн маслата и филтрите - от маслата.бг и макскар - нека да не прозвучи като реклама. Не зная дали там са читави и оригинални както пише в сайта им, ако има по-удачно място за пазаруване, моля препоръчайте ми, за което ще съм Ви благодарен.
И мога ли след източване на старото масло, направо да налея новото без притеснения, че може да се пресече или да протече от някое уплътнение?

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от ufer » 09 Юли 2022 20:59

10W40 е в диапазона на диаграмата, дори и да не е цитирано. По-важно е дали е качествено маслото и да не е менте, нещо много характерно за нашите географски ширини... :thumbsup:

Аватар
memorex
Мнения: 814
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 09 Юли 2022 22:05

Производителя най-добре знае и отговаря на запитвания от заинтересовани клиенти.От 15г. насам бая се измениха маслата като характеристики.И нови класове се появиха дето ги няма в мануала.Дилемата е между опит колеги същия двигател или запитване/меню-селекция сайт производител.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от veso_hds » 09 Юли 2022 22:46

memorex написа: 09 Юли 2022 22:05....И нови класове се появиха дето ги няма в мануала.
memorex, човекът е писал, че колата му е 2000г. и на 500хил. км.Кви нови класове.Сега остава да се включат и "спецовете" по маслата от форума и тогава не каша, ами имамбаялдъ ще стане в главата му.Слагай си 10W40 както ти писах по-горе и си карай колата.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
memorex
Мнения: 814
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от memorex » 09 Юли 2022 22:54

Veso ако знаеш коя ми е любимата песен няма така да ме апострафираш.Правилно си отговорил според мен. :thumbsup:
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
mapamop
Мнения: 4059
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от mapamop » 09 Юли 2022 23:07

Нека да замесим и масления филтър - на тоя мотор филтъра има или няма обратен клапан който да пречи на маслото да се оттича от магистралите?
Нека да е пълна лютеницата ...
От моите наблюдения със еднакво масло 5w30 от уж достоверен източник, имам чувството че като ми наближи датата за смяна и калапаните стават доста по-шумни. Не знам дали си въобразявам или не, нямам и уред да измеря шума на мотора, но определено чаткането на клапаните се чува по-силно. Като корелация това се случва, когато на щеката маслото посивее. Тази година след като ревизирах вакуумите и смених дебитомер и ламбда сонди (и не само), маслото почерня още в рамките на първия месец след ревизията и клапаните се разчаткаха. Имам през годината предимно градски пробег, около 2000 километра извънградски без никакъв магистрален и 2 пъти Русе-София с магистрала. Т.е. от всичко по малко.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

solun
Мнения: 75
Регистриран на: 03 Дек 2019 06:33
Местоположение: Враца
Автомобил: Тойота Корола 1.4 vvti 97к.с.
Благодарил/а: 1 път

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от solun » 10 Юли 2022 08:54

Поставям филтър на FILTRON OP572 Характеристики :Тип клапан: предпазен клапан за налягане : с един възвратен клапан
Това пише за масления ф-р. в онлайн магазина - а дали е така , нямам си идея.
Наистина колегата veso , ще излезе прав, че още повече стана каша и абсолютна дезориентация с избора на масло от мен.
Зададох конкретни въпроси, за това дадох и подробна информация за колата и за това от къде съм закупувал маслото и филтрите, но може би и по-знаещите (от мен) в тая област трудно могат да дадат конкретни отговори или не искат да се ангажират с такъв казус.
И май в случая , решението за мен остава да си действам както до сега, без да променям каквото и да е, след като няма конкретно мнение "сипвай това масло...и го взимай от този доставчик/продавач/магазин, защото едиси какво.....".
Благодаря на колегите и желая безаварийни км и мнооого слънчеви дни за почиващите (нали почва отпускарския сезон, ма едни ще са на моренцето, други на планина, а трети ще си правят/довършват ремонтите у дома). wink.gif

Аватар
mapamop
Мнения: 4059
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от mapamop » 10 Юли 2022 09:25

На следваща смяна пробвай с друга марка филтър за начало. В крайна сметка ако очакваш някаква промяна в системата, трябва смениш нещо в системата. Има 2 неща които може да промениш - марката на филтъра и вискозитета на маслото. Имам смътни спомени, че и филтъра е дъвкан тук по линия на стартовото изчукване на верига и клапани. В моите очи Филтрон си е посредствена марка. По спомен текущият ми филтър е Mahle, но ще погледна днес и ще пиша.
За смяната на маслото след 2 седмици, съм си подготвил оригинален на Тойота от чисто любопитство.
Смени марката на филтъра и запази марката и вискозитета на маслото, щом не го гори. Виж какви са резултатите, и според тях смени и вискозитета.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 121 госта