Масло за двутактов двигател в нафтата?

Публикувай отговор
todorakis
Мнения: 185
Регистриран на: 05 Яну 2019 00:40
Местоположение: Пловдив

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от todorakis » 20 Юли 2019 16:29

А втвърдения волан не е ли страничен ефект :) :) :)

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от mfandakov » 20 Юли 2019 16:46

Ми да вдига компресията и .....
worthy.gif

asi60
Мнения: 33
Регистриран на: 28 Апр 2018 14:09
Местоположение: Триград
Автомобил: RAB 4 D4D 116 ks 2004 g.

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от asi60 » 20 Юли 2019 17:00

Изглежда че се е втвърдил от силното слънце ха-ха-ха :cheers:

stivi
Мнения: 115
Регистриран на: 29 Мар 2011 22:42
Местоположение: Поморие

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от stivi » 13 Окт 2019 10:41

Да се твърди че двутактово масло в дизела /250мл на 50л гориво/ може да повреди нещо в двигателя е смешно /за да не ползвам по-силни думи/ ! Това че не всеки иска да го ползва ,не значи че трябва да се пишат небивалици от рода на "една жена на пазара каза" !
1.4 D-4D много добър мотор !

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от biro » 13 Окт 2019 11:56

Едно време ако си виждал трабант (аз стм карал дори) да пуши много, това означава че са му налели повече двутактово масло в бензина от предписаното 1:50. А сега помисли съвременните катализатори и дпф колко зле се чувстват от твоя съвет. А дюзите ако знаеш колко са финни. На дърта печка с изтърбушени филтри и некапризни дюзи може и да няма чак голям проблем.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

stivi
Мнения: 115
Регистриран на: 29 Мар 2011 22:42
Местоположение: Поморие

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от stivi » 13 Окт 2019 14:35

Хайде сега си представи как изглеждат 5мл двутактово масло в 1л нафта и как това количество ще предизвика запушване на ДПФ или катализатор,при положение че всъщност маслото спомага за по-добро изгаряне на нафтата ! Аз освен Корола-та карам и едно dCi /то е по-капризно към качеството на нафтата от 1.4 D-4D/ купено ново ,което вече е на 80 000км и от първия ден се кара с добавяне на BDC и двутактово масло,досега не съм усетил някога да е регенерирал DPF-а /може и да е имало,но не съм го усещал/,колата върви перфектно,а от ауспуха не можеш да изцапаш бяла салфетка ! Та кога да очаквам ,да хвърли филтъра и дюзите,не за друго ами да го пускам за продажба преди този срок :D
1.4 D-4D много добър мотор !

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от biro » 13 Окт 2019 14:50

А от катализатора може ли да изцапаш бяла салфетка? Дори двигателното масло е различно за коли с дпф.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от slowtraveler » 13 Окт 2019 16:18

stivi написа: 13 Окт 2019 14:35 ,досега не съм усетил някога да е регенерирал DPF-а /може и да е имало,но не съм го усещал/
При градско шофиране автомобилът винаги регенерира често... На дизелака ми регенерираше на всеки около 120-150км (компютърът даваше справка за среден пробег между регенерации, последна регенерация, средно време за регенерация и т.н.)..
Дали се усеща? Ами усеща се по жегата изпод автомобила :)
Маслото да спомага за изгарянето - ДВГ не е предвиден за горене точно на масло. За ДПФ се използват специални нискодимни масла, за да издържа повече ДПФ, ама все пак - това е за маслото, което би изгоряло 'по погрешка', а не умишлено добавяно масло...Лично аз не бих слагал масло към нафтата на нова машинка...
Не виждам смисъл от това мероприятие - рискът от непредвиден (неизследван) ефект винаги съществува.. На старите дизели - там не би навредило - те и така си кадят, и повече или по-малко - биха го издухали...
Знаете - с редовите помпи горят и изгоряло олио, 'филтрирано' през дънки tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gaceto
Мнения: 47
Регистриран на: 10 Ное 2016 09:40
Местоположение: София

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от gaceto » 13 Окт 2019 18:40

По принцип когато се добавя двутактово масло към нафтата се слага примерно масло на хускварна бездимно и тогава няма как да "кади" от ауспуха.
А по въпроса защо се добавя - доколкото съм чувал се използва поради "по-сухата" нафта в момента т.е по-малко съдържание на парафини и други там вещества ( не съм запознат с точните им наименования).
Дали помага - един господ знае.
Колегата по-горе казва ,че щяло да задръсти ДПФ , дюзи и т.н. , ами и хората които го ползват го слагат за да предпази помпа и дюзи.
Истината е някъде там , всеки сам да си решава. И аз съм слагал и за напред може да слагам - все пак моята колица е по-дъртичка ;)
:cheers:
Toyota Avensis Verso 2001 2.0 D4D 116hp

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от slowtraveler » 13 Окт 2019 19:45

Според едно южноафриканско изследване: https://www.fuelexpert.co.za/2-stroke-o ... -study.php
Изводи:
* при смесване 200:1 (обемни) 2Т масло има незначителен ефект върху смазочните качества на дизела
* продаваните в Южна Африка горива отговарят на стандарта за смазочни качества на дизеловото гориво и осигуряват достатъчна защита на горивните помпи и дюзи
* нискосерният дизел, продаван от SASOL(явно местният им 'Лукойл' :) ) съдържa смазочни присадки, които са много по-ефективни от 2Т маслото.
* при смесване 200:1, 2Т маслото има незначителен ефект върху цетановото число.
* Няма измерен ефект върху всичките регулирани/следени параметри на дизела при добавяне на 2Т масло при съотношение 200:1
* 2Т масло съдържа около 16ppm цинки, или повече, в зависимост от партидата и формулата
* следите от цинк в дизела водят до значително увеличаване наслагванията върху инжекторите.
* тестовете с двигател показват че при 16 часов тест ДВГ със 200:1 смес, губи около 2% от мощността си заради наслагвания върху дюзите, риск, който е приложим за всички комън-рейл дизли, но също така може да влоши наслояванията и при по-стари ДВГ.
* автомобилите с DPF могат да имат намален живот на DPF заради натрупвания на сажди и метални наслоявания (б.пр. например цинк) при ползване на 2Т масло.

Горепосочените резултати изясняват много от масовата дезинформация за използването на 2Т масло в дизела, и осветляват защо и прозводителите на гориво и на двигатели не препоръчват добавянето на всякакви афтърмаркет присадки, включително 2Т масло към горивото. ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от biro » 13 Окт 2019 20:33

Изводът е слагайте каквото искате, дори и маргарин калиакра бива. Като се окоти матора ще направите нова тема и те така.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

stivi
Мнения: 115
Регистриран на: 29 Мар 2011 22:42
Местоположение: Поморие

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от stivi » 13 Окт 2019 22:00

Южноафрикански изследвания.....!? Нямаше ли някое по-меродавно....от Чукотка например tooth.gif Представям си какво ще пише в някое "изследване" за качествата на дизеловото гориво на Лукойл,поръчано на независим южноафрикански институт от....Лукойл no.gif Хората ви казват че имат навъртени стотици хиляди километри на нови коли с двутактово масло в нафтата,ама друго си е да прочетеш експертното мнение на южноафриканците ,как двигателя умира за има-няма 20 000км след ползването на "цинковото" масло thumbdown.gif
1.4 D-4D много добър мотор !

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от mfandakov » 13 Окт 2019 22:07

Не мога да разбера....... Купувам си кола и започвам да и треперям за разни глупости наливам масла ала бала разни работи.
Защо си усложнявате живота аз нищо не наливам/ако има начин и дизел не бих налял tooth.gif /карам и сменяма масла на нужните км. И това е....
И след сигурно 20 коли вече ...нула проблеми с разните му работи дето могат да се случат от това че не съм налял масло в дизела.

Защо го правите. :dontknow:
worthy.gif

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от mapamop » 13 Окт 2019 22:49

Аз си мисля че ако си беше изпипано решението нямаше да се хабят да правят присадки. Щяха да слагат на етикетите на маслата "препоръчва се за дизелови двигатели". Или щяха да пълнят флаконите за присадките с масло (и газ за осветление). От личен опит - на дъртия почти 30 годишен Опел, тези които ми рециклираха ГНП ми отговориха на този въпрос: Допустимо е, но не е желателно заради разликата във вискозитета на маслото и дизеловото гориво. Има възможност за образуване на малки капки масло. За новите помпи и мотори е нежелателно заради фините отвори на дюзите и помпите, които са по-лесни за запушване. И ако е полезно, защо няма още измислени системи за дозиране и впръскване на двутактово масло? Без значение в двигателя или в тръбопровода преди помпата...
Това си е моята логика - всеки може да я отхвърли или приеме.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Масло за двутактов двигател в нафтата?

Мнение от slowtraveler » 13 Окт 2019 23:23

stivi написа: 13 Окт 2019 22:00 Южноафрикански изследвания.....!? Нямаше ли някое по-меродавно....от Чукотка например
Ха, казваш, че трябва да вярвам на .... 'някой', който едва ли си е отварял двигателя, но смята, че 'заради лошото гориво не му върви половин-милионника', и затова му добавя масло, щото леля му така е чула, че съседа и говори?
Вместо на съвсем ясно указано изследване, с предоставени стендови данни на глобална компания като Sasoil, дето дори и в Европа има 1500 служителя в Германия, или над 500 в Италия, и още десетки в Словакия???
Би ли предоставил достоверно според теб научно изследване (на стенд), твърдящо обратното? :whistle: И което препоръчва да се слага и на двигатели с ДПФ?
Май първосигнално реагираш като чуеш Африка? В Южна Африка не ядат бананите с кората...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта