Авенсис Т22 - вибрации при движение

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 29 Ное 2020 08:53

Още като купих колата забелязах, че при движение има вибрации, тресе сякаш има разбито вътрешно каре. Тия дни като я изкарах за пръв път от няколко месеца (правих двигателя) забелязах, че тия вибрации ги има отново, най-силно се усещат при ускорение, но ги има и при движение на свободна скорост. Вътрешните карета съм ги сменил, въртях колата за да чуя външните карета - няма шум, няма тракане, няма нищо... Гумите са балансирани и вече започвам да се притеснявам, че това може да е от скоростната кутия? Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно?

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 03 Дек 2020 13:33

При каква скорост има вибрации? Аз бих взел под лупа отново джантите и гумите, при това не само баланс, а и "културата" на въртене (биене и кривене: аксиално и радиално). Има криви джанти, има криви профили, има скъсани вътрешни телове, които не винаги се виждат като бабуни. А като се имат предвид многобройните дупки, може буквално всеки ден да се увреждат и гуми, и джанти...

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Bat Jorko » 03 Дек 2020 17:29

Може да се видят и кормилните накрайници (ако вибрациите се усещат през волана).

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 08 Дек 2020 23:18

Очаквах тоя момент с джанти и гуми защото не знаех що за гуми са тия с които взех колата, но след смяната им проблема остана.... Имам подозрения за разбит накрайник, като ги сменя ще пиша.

Mcl
Мнения: 658
Регистриран на: 23 Ное 2020 19:21
Местоположение: Кюстендил
Автомобил: Corolla ts
Благодарил/а: 11 пъти
Получена  благодарност: 11 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Mcl » 09 Дек 2020 07:04

Може и от някой тампон на двигателя или скоростната кутия.
Corolla ts 1.8 hybrid 2020

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 09 Дек 2020 21:19

Само смяната на гуми може да не е достатъчна за правилна преценка. Как се въртят тези гуми? Аз съм се нагледал на всякакви чудесии! И много често хората забравят нещо - съвременните автомобили стават все по-чувствителни при системите за управление (кормуване). Понякога е достатъчен и минимален дефект или работа извън допуска, за да си съсипе човек нервите. Пък и като знам как някои монтират гумите каруцарски, винаги проверявам лично на място при машината, като заявявам желанието си предварително. Два-три пъти се опитаха да ме отсвирят, но в края на краищата клякат, защото не искат да губят клиент. Моят съвет е да станете претенциозни и да им висите на главите. Може би така някои сервизни дейности ще станат по-качествени... :thumbsup:

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 09 Дек 2020 21:43

Не е от гуми. Не ходя при кой да е гумаджия, също така присъствам на дейностите. Гуми и джанти бяха щателно проверени и балансирани. Не случайно си ходя при приятел гумаджия, с който си имаме доверие... като пример мога да дам - ако на някоя гума тежестта за баланса е повече от 20гр, то тя се сваля от баланс машината, отлепя се от джантата, завърта се и така докато тежестта нужна за баланса стане минимална wink.gif

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Kiki » 10 Дек 2020 08:02

При смяната на накрайниците провери и за луфт и в самата кормилна рейка.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от tora » 10 Дек 2020 14:38

Миксера написа: 09 Дек 2020 21:43 ако на някоя гума тежестта за баланса е повече от 20гр............
Нали на гумите има маркировка как да се монтира спрямо вентил/маркировка по джанта?

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 10 Дек 2020 17:35

Колега, Миксера, сега ще го напиша за последен път. Балансирането с тежести е само едната част от процеса. Другата част е "културата" на въртене на гумата и джантата. Гуми се произвеждат на всички континенти... Една голяма част от тях не са особено качествени... Отделен въпрос е гуми с какво качество внасят българските вносители. Аз съм убеден, че качеството на гумите, предлагани в Западна Европа е далеч по-високо от тези в БГ, независимо от марката, а едновременно с това "системите за управление стават все по-чувствителни". Ако твоя доверен монтьор следи внимателно как се въртят гумата и джантата, дали случайно радиалното биене е в допуск (при Мишлен - макс. 1 мм), дали има някаква кривина или пък самият каркас или профил на гумата имат аксиално биене, тогава явно проблемът не е там. Друг е въпросът, колко са съвестни монтьорите (в случая нищо лично). Просто искам да обърна внимание на този доста подценяван проблем, който може да се реши сравнително лесно (избор на гуми, гаранция за качествен монтаж, където не само грамовете са важни), а не да се хвърлят на вятъра пари за откриването на доста по-сложни и скъпи механични дефекти, които също са възможни и накрая да се окаже, че все пак някоя гума е виновна... :thumbsup:

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 13 Дек 2020 16:26

Монтьора на колата съм си аз самия, като се считам за сравнително технически грамотен и с тези претенции някак не ми е на кеф да оставям нещата на случайността. Като съм казал, че не е от гуми, то съм убеден в това. Като цяло отношението ми към гумите е сериозно - всичките конски сили, спирачки, окачвания и всякакви тунинги по една кола отиват по дяволите, когато автомобила е обут с кофти гуми, а именно те често са пренебрегван фактор. И пак казвам - не е гуми, най-малкото защото е меко казано абсурдно да сменя тенекиени джанти с неизвестно за мен състояние гуми с лети джанти с чисто нови гуми, като джанти и гуми съм огледал щателно, а разлика в поведението НЯМА никаква. Някак не мога да приема за възможно производител да произведе нови гуми с характеристики едно към едно с характеристики на стари и износени гуми на конкурентен производител и аз да уцеля абсолютно същия монтаж....

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 13 Дек 2020 18:39

Колега, разбирам те напълно, като виждам, че имаш сериозно отношение към проблема. Но все пак не ми отговори дали си гледал на балансиращата машина как се въртят гумите? Само тогава можеш да бъдеш на 100% убеден, че нещата са наред. А иначе аз съм се нагледал на какви ли не метаморфози с качеството и на нови алуминиеви джанти, и на нови гуми от водещ производител. По-горе вече съм написал някои важни фактори. Аз не твърдя, че при теб гумите или джантите са проблемът, а просто попитах как стоят нещата с тях, защото е човешко да се сгреши в монтажа и преценката. Пожелавам ти успех в търсенето на проблема, но ако случайно не се открие дефект при скоростна кутия, полуоски, карета, лагери, амортисьори, сходимост и т.н., бих ти препоръчал едно динамично балансиране... :thumbsup:

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 13 Дек 2020 19:02

Разбира се, че седя при машината и гледам - всеки път го правя :D Моя авер дето е гумаджията умишлено държи клиентите да присъстват на процеса - да няма после "ама аз ти докарах здрави гуми, а ти ми казваш, че са прецакани" ;) Но съм 100% съгласен с теб за човешкия фактор - в работата ми (поддържам и инсталирам металообработващи машини с ЦПУ) 75-80% от проблемите с машините произхождат от оператори и настройчици, не от машините tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от ufer » 13 Дек 2020 19:05

При каква скорост все пак има вибрации? А по инерция?

Миксера
Мнения: 49
Регистриран на: 07 Авг 2013 07:53

Авенсис Т22 - вибрации при движение

Мнение от Миксера » 13 Дек 2020 23:16

Ами най-силно се усещат на по-ниска скорост при ускорение, по инерция пак ги има, но значително по-слаби.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 66 госта