Съвет за първа кола (Тойота)

Joax
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Окт 2018 12:23
Местоположение: София

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от Joax » 05 Апр 2019 01:33

Здравейте,

Много се затруднявам в избора си на първа кола. Избрал съм марката, сега остава модел и каква точно. Според вас кое е по-добре - нов внос или регистрирана от собственик? Или да взема втора употребa от предлаганите в оторизирания сервиз(лошото е, че там има само една за моя бюджет). Искам да е бензин, бюджетът ми за кола + майстор е около 10k. Но и в това не съм сигурен - дали е нужно да давам толкова много пари за първа кола, как мислите? Моля ви, може да ми давате и конкретни предложения. Какво да гледам, къде и т.н. Искам икономична кола, която да ми служи и да трупам стаж на нея. Благодаря предварително на всички отзовали се.

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от nitsodar » 05 Апр 2019 11:56

Joax написа: 05 Апр 2019 01:33 нов внос или регистрирана от собственик? Или да взема втора употребa от предлаганите в оторизирания сервиз(лошото е, че там има само една за моя бюджет). Искам да е бензин, бюджетът ми за кола + майстор е около 10k.
Колега, имаш ограничен бюджет - 10К. Тогава изключи "нов внос", защото там нямаш никаква гаранция колко хиляди ще трябва да вложиш в смяна на различни детайли/агрегати на автомобила след покупката. Ако трябва да смениш дюза/и, съединител и нещо друго, тогава автоматично си на минус с 1000-2000лв. Ако можеш да договориш цена с оторизирания сервиз + гаранция (защото те дават поне 6 месеца) - това може да е много добър вариант.
Другият е от собственик, отивате до оторизиран сервиз за тест и диагностика и готово. Това са 2-та най-сигурни варианти, като не забравяме,че все пак колата е 2-ра ръка. В горните 2 случая свеждаш до минимум лошите изненади, костващи понякога няколко хиляди след покупката ..... Успех! :thumbsup: :thumbsup:
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

Joax
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Окт 2018 12:23
Местоположение: София

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от Joax » 05 Апр 2019 12:27

За съжаление в оторизирания сервиз на Тойота заявиха, че не дават гаранция за колата, на която се бях спрял. И с това ме разубедиха от покупката, така или иначе колата е 2003(280 000+ Km) и струва почти 10к. Става въпрос за следния Avensis. Друг вариант е да посъбера още малко и да взема този Yaris, но ме притеснява това, че са много пари за първа кола. Най-вероятно ще я одраскам или ударя някъде и след това ще ме хване яд. Вие какво мислите? Или да взема някоя "трошка" от мобиле до 5 000к, после да я обслужа в Тойота за още 2к. В другата тема някой беше споменал, че има възможност да се вземе с автовоз от немското мобиле, тъй като е по-сигурно. Този вариант обаче ми се струва най-сложен, защото не знам език и никога не съм правил подобно нещо.

Аватар
nitsodar
Мнения: 290
Регистриран на: 04 Апр 2016 19:20
Местоположение: Ямбол
Благодарил/а: 3 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от nitsodar » 05 Апр 2019 14:31

Joax написа: 05 Апр 2019 12:27 За съжаление в оторизирания сервиз на Тойота заявиха, че не дават гаранция за колата, на която се бях спрял. И с това ме разубедиха от покупката, така или иначе колата е 2003(280 000+ Km) и струва почти 10к. Става въпрос за следния ....
Колега, ето ти пример за аналогичен екземпляр, купен от Бг, с истински километри
Toyota Avensis

Всичко е сменено, няма да имаш (или така се предполага) извънредни и най-вече големи разходи след покупката. Само ГО+Каско+регистрация+еко такса ти е над 1000 лв. (в случай,че се двуомиш все още за "нов внос"). Тук всичко това ти е платено. Отделно,че винаги на място може да се свали от цената.
П. С. Не зная дали искаш автомат, но има и други подобни оферти. Просто трябва да се поразгледа и прецени :thumbsup:
Toyota Avensis 2.2 D4D 2007 -----> Toyota Avensis 1.8 CVT 2017------->
Skoda Superb III FL 2020 2.0 TSI 190 DSG

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от LEXUS » 11 Апр 2019 00:56

Според мен и двамата сте се спряли на хубави коли, Ярисът като че ли е скъп за първа кола, по-скъп е и от нова Дачия, която е с гаранция, освен това ако е каран от жена, доста вероятно е всички дупки да са били нейни.Това е и основното,което не ми харесва на покупка на кола,карана в България - многото дупки по пътищата, освен това,ако е ремонтирана , има по-голяма вероятност да не е ремонтирана с оригинални части,което означава по-нискокачествени и по-малко надеждни.
В mobile.de примерно пък колите се продават на доста по-високи цени отколкото се продават същите модели в автокъщите тук. Това навежда на мисълта,че автокъщите купуват най-амортизираните автомобили от съответния модел/ с най-голям пробег/ или удряни, които на запад са с най-ниска цена, калкулират си печалба и пак са по-евтини от това да си внесеш същата кола от чужбина.
За да не се занимаваш с автовози и докарване на кола от чужбина, може да следиш обяви за нов внос кола без регистрация в България,което значи,че е карана по по-хубави пътища,по-малко амортизирана е от българска и са й правени по-малко ремонти с незнайно качество авточасти, просто трябва да намериш запазена кола. И двата Авенсиса,които сте предложили, изглеждат добре, въпросът е,че единият е на почти 300 000км.,а 10 000 лева за кола на 300 000км. според мен са много, иначе колата изглежда много запазена.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от Cealtex » 13 Апр 2019 17:22

И аз да се включа по темата, но в крайна сметка, решението е изцяло твое, Joax.

Тъй като споменаваш за драскания, удряния и т.н. и на местоживеене си сложил София, то имай предвид, че в този случай, не е задължително да присъстваш, за да ти се случат... :censored:... и все пак няма да се въздържам и използвай думата "олигофрени", за да опиша всички индивиди, които са решили да паркират успоредно до теб и да си отворят вратата все едно влизат в селската кръчма, вече изпили едно шише ракия със съседа Гошо! Отделно, аз лично много се дразня на другите индивиди от селски род, които в мола (или други паркинги) паркират на място-място и половина и то на диагонал, но вече започвам да разбирам тази арогантсност...

Но стига с тези лирически отглонения! Според мен, когато човек има някакви съмнения относно първия си автомобил (правя връзка със споменатите одрасквания, удрания и трупане на стаж), то може би по-добър вариант е да си купиш така наречения (от мен) тестов авотомобил. Или с други думи, първия автомобил, който винаги ще помниш, дали защото са правени няквакви палави неща в него или просто защото не си случил на автомобил и толкова майки са били споменати и т.н., но в крайна сметка ще бъде колата, на която ти си се научил да караш в софийската джунгла и си доосъваршенствал шофьорските си умения. Ако това е случая, то по-скоро си вземи нещо, към което няма да си чак толкова привъзан и без много изисквания от гледна точна на глезотийки, че в сегашно време има много.

Аз моя първи автомобил го купих преди 5 години, когато бях на 26 и въпреки, че имах под дюшека сума за нов автомобил от среден клас, то реших да си купя автомобил за 5-6 хиляди лева като единственото задължително нещо беше да има климатроник. Това не означава, че не бих си купил нов автомобил, ако имам тази възможност, но при мен, това беше отправната точка, над която след това започнах да надграждам за следващия автомобил или с други думи разбрах какви други глезотийки ми липсваха в текущия и все пак дай Боже някой ден да си купя едно Ферари 458 Италия tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif tooth.gif

И тъй като вече си се спрял на определна марка, то разгледай за определения бюджет цялата гама от автомобили, които влизат и малко по малко започвай да отсяваш на база какво ѝ липсва, дали е прекалено голяма или пък твърде малка и т.н..

И както започнах, така и ще завърша... ти си този, който ще вземе крайното решение.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от ivied » 13 Апр 2019 18:04

Joax написа: 05 Апр 2019 12:27 1. така или иначе колата е 2003(280 000+ Km) и струва почти 10к.
2. Или да взема някоя "трошка" от мобиле до 5 000к, после да я обслужа в Тойота за още 2к.
1. Без значение за коя конкретно - това е много - твърде много...
В Германия - примерно Ярис, по-млада на години, че и на по-малко км. може да се намери 1-ва ръка за 1/2 от тази цена. В 99 % от случаите на "новия внос", че и на по-стария в БГ са превъртяни километражите...
Не, че и в Немачко не се прави полузаконно, но за този клас кола и такава цена никой няма да си направи труда, щото бият през ръцете, и особено, ако не са араби и поляци...
Докато у нас - ооооо...
2. Трошката в БГ за 5 бона в лв. пак ще е трошка - и няма да е 500 Евро - колкото ще е близначката и в Дойчланд...
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Joax
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Окт 2018 12:23
Местоположение: София

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от Joax » 19 Апр 2019 15:47

Съгласен съм, че колите нов внос, например от Швейцария или друга страна с висок стандарт са по-качествени, стига да не е брутално катастрофирала и "замаскирана" тук. Бях си харесал една такава за около 9 000 лева - на външен вид беше много запазена, моторът също работеше тихо и добре (без да съм експерт). Но аз проучвам нещата преди да ги купувам, отидох с рамата в Тойота, за да видя дали е била обслужвана и т.н. Оказа се, че наистина била обслужвана в Тойота до 2013 (колата е 2008) и след това е била в друг оторизиран сервиз на друга марка (за което не излиза информация в Тойота). Но е влизала преди 15 000-20 000 километра в Тойота, за да й се сменят дефекти по програмат 25години+, което означава, че километрите, които бяха декларирани са реални. Е, след пускането на обявата, за точно 1 ден колата някой я купи и беше свалена. За добро или лошо. Идея си нямам как хората купуват автомобил втора ръка толкова бързо, може би разчитат на късмет.

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от iovkito » 19 Апр 2019 16:25

Аз бих взел една бензинова корола хечбек и да ѝ сложа газова уредба. Много са здрави тези коли.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за първа кола (Тойота)

Мнение от e 10 » 19 Апр 2019 18:59

Ако наистина си се прицелил в кола около и над тази (2008) година, марката трябва да е последното, което да избираш. Всичко вече се свежда до това каква емблема е поставена. Марката не е това, което някога е била! При избора ти определящо трябва да бъде масираното присъствие на конкретния автомобил по моргите. Тойота не е такъв. Иначе ВАГ-ове, Опели и БМВ-та дал Господ!
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 55 госта