Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

FraDiavollo
Мнения: 60
Регистриран на: 20 Фев 2017 09:36
Местоположение: София

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от FraDiavollo » 02 Сеп 2021 14:27

Здравейте колеги,

Преди няколко дни при запалване на таблото на моя автомобил (тойота Авенси, т27, 2014г., 1.8 valvematic, бензин) ми се изписаха няколко съобщения за грешки:
- Check power steering system --> воланът се удърви;
- Check parking brake system --> самата ръчна спирачка не беше активирана, като пробвах да я активирам и след това дезактивирам сработи без проблем.
Също така свенаха лампите, че traction control системата сработва (колата стои запалена неподвижна), Check engine и още някакви лампи, дето не успях да ги запомня всичките.
Изгасих двигателя и пак запалих. Този път съобщението Check power steering system не се появи и воланът не беше удървен.
След като подкарах колата установих, че всичко си работи безпроблемно.
Минах един около 1 км за да тествам колата в различни режими и понеже светналите лампи и съобщението не изгасваха спрях. Реших да разкача минусовата клема на акумулатора, за да пробвам по този начин да изтрия грешката.
Този опит се оказа сполучлив --> след като закачих клемата и запалих колата, всички съобщения за грешки повече не се появиха и светещите лампи за грешки (check engine, traction control и други) не светиха.

Ако има някакво значение - 1-2 дни преди да се случи описания по-горе инцидент бях разкачал акумулатора, за да го заредя, тъй като колата не се кара ежедневно. Съобщението за Check power steering system ми се е появявало и друг път, след запалване, когато пак съм разкачал акумулатора за зареждане --> След като колата е стояла дълго без акумулатор, после като запаля известно време дръжи много ниски обороти (400-500/мин) и понякога изгасва и тогава изписва това съобщение. Досега не съм му обръщал някакво специално внимание, защото при повторно запалване винаги досега е изгасвало (както се случи и този път) и след като покарам малко колата оборотите се възстанояват.
Но съобщението за проблем с ръчната спирачка и светналите лампи за тракшън контрол и check engine досега не са ми се бяха появявали и съм озадачен дали има някакъв проблем или просто е бъг в електрониката, който след рестарт се оправя.

Пиша всичко това, за да попитам дали някой друг е имал подобен инцидент и ако знае на какво се дължи, нека да сподели. Накратко - имали нужда да се правят доп. проверки или не?
Toyota Avensis 1.8 Valvematic CVT 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от slowtraveler » 02 Сеп 2021 15:30

Дали акумулаторът ти не е умрял?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от mapamop » 02 Сеп 2021 21:31

ABS, VSC, TRC, на Avensis T25 гарантирано не изгасват ако има регистрирана грешка, докато не бъде изтрита. Независимо че проблемът е отстранен. Гарантирано и пробвано - миналата година си бях откачил и двата стопа за да боядисвам зад тях. Наложи се да освободя вратата на гаража за баща ми и по време на поместването, светнаха тия лампи. Въпреки че реално отстраних проблема (върнах и закачих стоповете), докато не изчистих грешката с диагностиката не изгаснаха. Не съм махал акумулатора след това. Предполагаемо и за P/S , Handbrake ще е същото.
Като си откъснал акумулатора си изтрил грешките.
И аз залагам на умиращ акумулатор.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

FraDiavollo
Мнения: 60
Регистриран на: 20 Фев 2017 09:36
Местоположение: София

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от FraDiavollo » 03 Сеп 2021 08:53

Колеги, акумулаторът е сравнително нов - 2г. и аз често го зареждам, когато не карам колата. Както съм написал проблемът с Power steering check и ниски обороти се появява след като съм бил разкачил клемите, за да заредя акумулатора, и след това като ги закача и като запаля. Нещо с разкачането на акумулатора е, но не ми се вярва да е изтощен акумулатор.
Toyota Avensis 1.8 Valvematic CVT 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от slowtraveler » 03 Сеп 2021 09:24

Колега, според мен обединяваш двата ефекта без да е сигурно, че имат взаимовръзка....
Относно ниските обороти - преди 9-10г си бях играл да пускам илюстрирана тема, която явно ти е убягнала: viewtopic.php?f=29&t=19580
При свръх-ниските обороти цялото електрическо натоварване пада върху акумулатора, и ако е умиращ - може да не успее да го поеме...
Състоянието на акумулатора не се измерва в 'нов/стар', двегодишен или 'зареждан' - просто се измерва с товарна вилка дали може да отдаде нужният ток с нужното напрежение...
Имам приятел, на чиито автомобил два пъти за две години сменяха гаранционно акумулатор, защото колата 'стоеше в гаража' и не се караше..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

FraDiavollo
Мнения: 60
Регистриран на: 20 Фев 2017 09:36
Местоположение: София

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от FraDiavollo » 10 Яну 2022 14:41

Здравейте колеги,

За много години! Живи и здрави!

Има известно развитие по темата. Установих с категоричност, че проблемът със свръх ниските обороти се дължи на разкачането на акумулатора. Изтриват се някакви данни за горивните карти и колата има нужда да поработи известно време, за да се възстанови информацията. Ако при свръх ниски обороти се навие волана, дава грешка Check power steering system, която оправя се без проблем след изгасяне и ново запалзване. Акумулаторът го тестваха с товарна вилка и се оказа, че е изправен.

За проблема с Check parking brake system не е ясно каква е причината - от него светват лампите за traction system off, ABS, brakes - всичко свети в жълто, а след известно време светва и check Engine. Системата за спиракчка при паркиране работи - всичко с нея е наред. С диагностика прочетохме грешките. Оказва се, че записва грешка "communication between ecu module and ABS module failed". Тази грешка се изтрива като се разкачат клемите на акумулатора за няколко минути и после пак се закачат. Иначе всички системи, които са посчени с дефект работят, колата не влиза в аварийни режими и ускорява, спира и т.н., както и преди. Явно само за момент се губи тази комуникация и после тръгва и затова се записва тази грешка и тя не може да бъде изтрита от загасяне на двигателя, а само с диагностика или с разкачане на акумулатора. Не знам на какво се дължи това. Ако някой е имал подобен проблем нека да каже. Двигателят е 1.8л бензин, а колата е 2012г. Т27
Toyota Avensis 1.8 Valvematic CVT 2014

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от mapamop » 10 Яну 2022 15:49

Някой да е пипал помпата за ABS-a в коша на мотора? Конектора пробвахте ли да го разкопчеете, да го "издухате" с един контактен спрей и да го закопчеете наново плътно?
По презумпция, той е по-податлив на лош контакт, отколкото централния компютър, който обикновено е в купето зад жабката.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

FraDiavollo
Мнения: 60
Регистриран на: 20 Фев 2017 09:36
Местоположение: София

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от FraDiavollo » 19 Яну 2022 15:26

Колега, нищо не сме пипали. Грешката Check parking brake system започна да се появява през лятото. От тогава до момента се е появявала общо 3 пъти през интервал от няколко месеца - 2 пъти изчистена с разкачане на акумулатор и 1 път изчитестена с диагностика. Според моя майстор става въпрос за лош контакт за много кратък период от време, след което контактът се оправя, но вече е записана грешката и тя не може да се изтрие от само себе си. Лошото е, че не знаем къде е лошият контакт. Ако се появи отново, ще пробвам да изчистя конектора на помпата за ABS коша на мотора с контактен спрей. Благодаря за насоката.
Последно промяна от Akima на 19 Яну 2022 16:33, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.
Toyota Avensis 1.8 Valvematic CVT 2014

FraDiavollo
Мнения: 60
Регистриран на: 20 Фев 2017 09:36
Местоположение: София

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от FraDiavollo » 18 Апр 2023 15:14

Здравейте, точно преди почивните дни ми даде грешката отново, като различното при този път беше, че се редуват грешките Check parking brake system и Check power steering system. Отново стана преди потегляне, когато колата е на място, преди запалване на двигателя, когато е на контакт. Този път реших да изчакам на контакт по дълго, преди да запаля и почна да се редуват ту едното съобщение, ту другото съобщение, а след няколко секунди съобщенията ту изчезваха, ту оставаха. В крайна сметка запалих, прибрах се вкъщи без да има видима разлика в поведението на автомобила, макар да светиха лампите за изключен traction control Check engine. След няколко дни без да съм разкачал акумулатор и да правя каквато и да било друга интервенция грешките престаха да се появяват и в момента не светят никакви сигнални лампи.

Обадих се в Тойота - ТМ АУТО - и обясних им за проблема. Казаха да закарам колата, за да прочетат грешките, но най-ранната дата е края на м. Май 2023г.

Дали има някой колега с кабел, който да услужи с прочитането на грешките.

@mapamop - колега, можеш ли да дадеш тел. за контакт. Искам да ти звънна да ме упътиш как да намеря къде точно е буксата /конектора на помпата за ABS в коша за мотора.
Toyota Avensis 1.8 Valvematic CVT 2014

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Съобщения за грешки в системата за управление и системата за паркинг спирачка - Авенсис Т27

Мнение от mapamop » 18 Апр 2023 15:26

FraDiavollo, имаш лично.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта