Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 07 Апр 2019 19:49

Здравейте,

Автомобилът е Toyota Auris E15, 2008 година, британска спирачна система BOSCH.

При смяна на зимните с летните гуми проверих спирачните водачи. Преди около 2 години ги смазах с ATI plastilube, дават я специално за спирачни апарати. Външните прахозащитни маншони са здрави. Обаче се оказа, че долните водачи (само долните) се движат значително по-трудно от горните. Отворих и смазах всички, обаче на долните водачи има едно гумено цилиндърче, което явно се е раздуло, движи се свободно, преди беше по-стегнато и като ги смазах не можах да ги вкарам. С малко повече натиск влязоха, обаче се отряза около 1-2 мм от гуменото пръстенче (гумен цилиндър с височина 10-20 милиметра). Вадих, бърсах и сложих много тънък слой ATЕ plastilube, но пак така с 300 зора ги вкарах (преди влизаха лесно, очевидно са се раздули от смазката).

Някой знае ли каква смазка да ползвам, че да не се раздуят новите пръстенчета, които се слагат на долните водачи (още не съм ги взел)?

Явно тази смазка е само за леглата на накладките, където контактуват със спирачния апарат.

Благодаря предварително!

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 07 Апр 2019 23:01

Нямам право да си променям мнението, за това пиша пак:

След консултация с приятели и ровене в нета разбирам, че това, което съм използвал до сега (Ate - Plastilube) НЕ става за водачите, а е трябвало за водачите да ползвам ATE Bremszylinder - Paste.

P.S. В горното мнение някой ми е променил atE на atI, никога не бих го написал със "I".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от slowtraveler » 07 Апр 2019 23:23

batececo написа: 07 Апр 2019 23:01 В горното мнение някой ми е променил atE на atI
Случва се човек да сгреши, и това не е укоримо.
Но не е коректно да обвиняваш някой друг за своите грешки - никой не ти е променял мнението (проверих логовете)... :whistle:
Сега ще го променя за да е коректно изписано първото мнение..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 07 Апр 2019 23:24

Благодаря worthy.gif

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от max-2 » 08 Апр 2019 09:29

Ползвам такава:



Сега има и някаква руска, която е по-добра. Но не мога са се сетя как се казваше.
Прикачени файлове
Screenshot_20190408_092838_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20190408_092838_com.android.chrome.jpg (436.65 KiB) Преглеждано 12606 пъти
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 08 Апр 2019 11:53

От колко време си с тази на Volvo?

Интересно ми е да чуя мнение за паста, с която е карано поне 2 години. За 2 години не са ми блокирали водачите, обаче се движат по-трудно от горните и гумичките са се раздули от ATE Plastilube... не знаех, че имат 100 вида пасти :)

Лошото е, че била много трудно разтворима смазката, която съм слагал, но се надявам със спрей за почистване на спирачки да падне. И ще има пак хамалогия bash.gif :)

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от Оги » 08 Апр 2019 12:56

С Textar Ceratec мазах едни апарати, след 4- 5 г. продадох колата, дотогава не е имало проблем. Намира се за 7-8 лв.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от max-2 » 08 Апр 2019 13:38

Над 5 години, като при смяна на накладки се подновява. Гумички не съм сменял още. Само двете предни буталца и от тогава започнах със смазката. Може и да са минали 7-8 години от тогава.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от ufer » 08 Апр 2019 15:15

Аз щях да ползвам тази от Волво, но се отказах да използвам силиконова спирачна течност поради разни причини. Та силиконовата паста Волво е съвместима с нея - ДОТ5.0. А за ДОТ4 или ДОТ5.1 ви трябва примерно тази на АТЕ - монтажната за водачите и буталото на спирачния апарат (ATE Bremszylinder - Paste). В петък бях при една от водещите вериги за авточасти, но няма да я цитирам. Поисках горепосочената паста, а те ми носят другата - за накладките отзад (ATЕ plastilube). Юнаците даже не знаеха, че има разлика. Така че, момчета, внимавайте! Днешно време човек трябва да си отваря очите - при толкова голямо разнообразие на продукти и толкова техническа неграмотност у някои хора, да не си прецакате гумените детайли по спирачната система, пък недай боже, някой да се хлъзне без спирачки...

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 08 Апр 2019 15:47

ufer написа: 08 Апр 2019 15:15 бях при една от водещите вериги за авточасти, но няма да я цитирам. Поисках горепосочената паста, а те ми носят другата - за накладките отзад (ATЕ plastilube). Юнаците даже не знаеха, че има разлика.
Аналогичен случай, да не кажа същия (некомпетентни "консултанти"). Бях се приготвил да сменям задни дискове и накладки, бях взел АТЕ заради добрите отзиви по авто-форумите. Отивам в магазин (пак голяма и известна верига) и им казвам: може ли паста за спирачни апарати, ако има на ATE... Те ми дадоха ATE Plastilube, изобщо не стана дума, че имало 2 вида и че за водачите трябвало от другата ATE Bremszylinder - Paste...

Нищо де, 2 години не са блокирали апаратите, все пак не е голямо раздуването, но занапред ще знам...

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 12 Апр 2019 16:55

Колкото повече търся каква смазка да сложа на водачите, толкова повече се обърквам... Започвам да се съмнявам дали ATE Bremszylinder paste (силиконовата) е подходяща за водачите и дали няма да се надуят пак гумените пръстени... Макар че си я купих :)

Взех си 4 броя ремонтен комплект (за съжаление има И водачи И болтове, които не ми трябват) във всяка кутия има по едно пакетче, за смазване на водачите, не пише какво има вътре, дано е подходяща...
Прикачени файлове
IMG-f937ef74f7a6bf25c8b9006f4f0d528c-V.jpg
IMG-f937ef74f7a6bf25c8b9006f4f0d528c-V.jpg (206.85 KiB) Преглеждано 12453 пъти

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от slowtraveler » 12 Апр 2019 17:37

С един такъв 'кетчуп' ще може да смажеш водачите на двете спирачки :) Пробвано....
Приятел ми изпрати подобни, но брандирани БРЕМБО - доколкото се сещам бе един полупрозрачен синкав гел...
А болтовете - едва ли са излишни, щото на доста автомобили пише че са за еднократна употреба...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от ufer » 15 Апр 2019 08:22

ATE Bremszylinder paste не би трябвало да е силиконова, а литиева. Проучвах въпроса в английски и немски клубове. Силиконовата паста (примерно цитираната по-горе Волво) се използва, когато спирачната течност е силиконова (ДОТ5.0). Малко или много имат контакт около буталцето и уплътнението и по принцип не са съвместими. Вероятно има изключения някои еластомери да не са толкова чувствителни, но страх лозе пази. В Европа обикновено се кара с ДОТ4 или ДОТ5.1, които са на гликолна основа, а не на силиконова, която постепенно навлиза и тук, но е по-скъпа и засега трудно пробива на пазара. При янките там пазарът я приема по-добре. Първоначално е военна разработка, но постепенно навлиза и в цивилния сектор. Доколкото разбрах при моторите на Харли Дейвидсън вече е задължителна, а и при много автомобили започва да се използва от ентусиасти...

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от batececo » 15 Апр 2019 08:49

ufer написа: 15 Апр 2019 08:22 ATE Bremszylinder paste не би трябвало да е силиконова, а литиева.
Точно това рових вчера с часове и никаква информация не намерих. По руските форуми не се разбира нищо, транслейта не помага адекватно. Като цяло за да се избегне раздуването препоръчват силиконова смазка. Иначе на мен за водачите ми трябва, там няма контакт със спирачната течност. Някои мажат водачите и с ATE Bremszylinder paste, обаче не искам да рискувам. Май така ще ми стои и ще мажа пантите на вратите и от сорта. Мисля да намажа с греста от комплекта, макар че един руснак със синьо горнище на найк викаше, че не бил доволен. Ако и с нея се раздуе, ще взема тая на Волво. Или то като тегля чертата по-добре да мина през ТМ Ауто да питам за оригинална смазка дали се предлага. Четох и мнения, че изцяло ги махали тея пръстени, обаче и с това не ми се експериментира. Брей, на другите коли никога не са отваряни водачи, тука каква е тая драма, направо съм се отчаял с какво да мажа, да не се раздува на всеки 2 години. Пак добре, че не са блокирали...

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Раздути гумени "пръстени" на спирачни водачи - каква смазка?

Мнение от ufer » 15 Апр 2019 09:09

Колега, тази паста, която вече 2 пъти цитираме (ATE Bremszylinder paste) като цяло е за спирачните апарати (буталце и водачи). Вчера сглобих моите с нея. Трябва да внимаваш за другата паста, която е само за накладките отзад, да не я сложиш на гумени детайли. Иначе не е проблем да слагаш силиконова паста на водачите, но аз бих използвал тази на АТЕ за тази цел, а не да я хвърлям... :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта