резервна гума тойота Авенсис т27

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 20 Сеп 2021 13:52

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 13:40 BOz... Как планираш да скъсаш гумата на хижа Вихрен?
Не планувам, ама може да се случи.
Пътя до там е асфалтов и се стига с най-обикновената кола. Не говорим за никакъв офроуд.
Затова просто питах, защото както казах преди 2 седмици бях там и просто ми хрумна.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 14:22

Точно за такъв тип спуквания е и комплекта за ремонт... Ама комплектът няма 1кг и заема място колкото несесерче... В глобален план това ти пести стотици литри гориво за живота на автомобила... И цена разбира се.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 20 Сеп 2021 14:55

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 14:22 Точно за такъв тип спуквания е и комплекта за ремонт... Ама комплектът няма 1кг и заема място колкото несесерче... В глобален план това ти пести стотици литри гориво за живота на автомобила... И цена разбира се.
Тука спора е тотално кокошката или яйцето.. с превес към едното. КОЛКО точно ХИЛЯДИ литри ще спестиш с 10 килограма ПО - МАЛКО в багажника, че ми е интересно... я събереш 5 литра за 100 000 км...това говоря за 10 кг разика..20 я сложи.
ЦЕНА - каква цена точно ще спестиш? Ако имаш каско и/или пътна помощ ОК няма да дадеш за услугата. Ами чакането между 30 минути и Х часа?? Сменяйки летни/зимни или обратното, не помня. Преди няколко години на дианата на околомръсното. Идват двама завалии..добър ден... добър ден... може ли да вземем един от техниците ви и крик, че спукахме гума 300-500 метра по - надолу. В града все там. 100 начина ще намериш да се оправиш. На междуградско? С дете в колата.. па не е нужно да има дете за да е крайно неприятно да висиш някъде и да чакаш благоволението...

Не говорим за 8 резервни с 5 комплекта за поправка. Става дума за една 10-20 кила гума, която в повечето случаи Е предвидено да я има. ИМА място и единствено някаква тъпа идея на някой някъде, щукнала му в момент на тотално умопомрачение.
Със спестеното гориво от нейната липса след 800 000 км може би ще си си избил парите за ремонтния комплект а след още 8 000 000 км времето прекарано в чакане на заветния репатрак или мобилен сервиз за гуми

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 20 Сеп 2021 15:31

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 14:22 В глобален план това ти пести стотици литри гориво за живота на автомобила...
Както знаеш моя Приус го следя доста изкъсо за разхода му. Хоби. И със сигурност си го знам в даден момент/сезон горе-долу, че ще направи разход с +/- от порядъка на 0.1-0.2/100. И със сигурност този порядък няма как да бъде повлиян от липсата или наличието на резервна гума. Чисто теоретично би трябвало да има разлика, несъмнено. Практично не може да се хване ако разхода се засича в десетки от литъра. Може би в стотни от него може и да се хване. Но извън лабораторни условия такава повтаряемост на разхода не може да се постигне, за да бъде хваната. Още по-малко да се дава като довод за липса на резервна гума.
Ще ми е по-далавера да не пълня догоре резервоара, а да зареждам на всеки 2-3 дни по 10 лв. гориво. Така ще сваля средните килограми на автомобила сигурно над 2 пъти в сравнение с премахването на масата на резервната гума. Ама пък тогава ще загуба при зареждането на батерията от кинетичната енергия на автомобила, а това си е доста важно. Е, да, по-малко ще давам да я придобивам. А бе за 20 кг. каква дискусия стана. По-добре някой да се подложи на диета. По-здравословно би било от това да виси на -20, чакайки някой да помогне, защото няма резервна гума. ppp.gif
Между другото не съм се замислял точно колко печелиш от липса на резервна гума, когато имаш 4 рънфлат гуми, които тежат повече. И гумаджиите ми взимаха повече за монтаж-демонтаж заради трудността. Може би би било по-евтино да карам с нормални и резервна гума, за сметка на изразходваното гориво, вместо да давам парите на гумаджиите в последствие, а и за по-честото изправяне на джантите. Баси, до какви сметки стигнахме. А човекът просто пита дали може да си сложи гума... bash.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 15:50

Krachunov написа: 20 Сеп 2021 14:55 Става дума за една 10-20 кила гума, която в повечето случаи Е предвидено да я има. ИМА място и единствено някаква тъпа идея на някой някъде, щукнала му в момент на тотално умопомрачение.
Ами гумата с джантата на джипа бе 50кг... 20кг - може, ако е 'патерица'... Според канадците - 10кг разлика са над 100$ за 200х.км (без да се смята цената на самата гума)...
За над 1млн км съм пукал гума сигурно 3-4 пъти (без нужда да се сменя - стигах до вулканизатор с припомпване), и веднъж - непоправимо - скъсан борд... Като над 20г от това време съм карал из заводи, където освен релси и разни железа, има много разхвърляни електроди, отрязани остри парчета и т.н. и т.н...
Та защо да смятам, че ми е нужен аксесоар тази гума? Напротив бях доволен, че Маздата ми дойде с комплект, а не с резервна гума... Затова и не мога да разбера хората, дето изрично искат да си слагат и разхождат резервна гума, или пък са в ужас ако нямат такава...
А за колегата - ами трябва да изхвърли този стиропор и ще има място за гумата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 20 Сеп 2021 16:24

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 15:50 Ами гумата с джантата на джипа бе 50кг... 20кг - може, ако е 'патерица'... Според канадците - 10кг разлика са над 100$ за 200х.км
В твоя случай 500$ за 200 000 км.
За 15 години активен шофьор съм пукал 3 пъти.
1 път с новата кола, на под 300 км на околовръстното на София, без резервна само с измисления кит. 1 път на магистрала, някакъв винт съм забрал някъде и на скорост го е изхвърлило. И един път пак зимата в голяма яма скрита в кишата пак в София.
Като изключим последния път с новата кола, всички други, гумата бива вулканизирана и след това карана още доста. Въпросния последен път с тази гняз, едно на ръка, че борда беше фира и нямаше как. Отделно, както казах в гумаждийницата казаха, че не се занимават да чистят гуми от това за да я залепят. Тоест ДОРИ и да ти свърши работа, пак си вътре с една гума. Така че ПОТЕНЦИАЛНО спестеното гориво за ДВЕСТА ХИЛЯДИ километра, директно отива в кофата равносметката.
Разбира се допускам че съществуват и добри гумаджии които ще ти изчистят и ще ти оправят гумата ако може.
Ама за някакви спорни спестени 500 долара за 200 000 км, което при масовия потребител за 15к км на година са 13 години.... я камилата я камиларя. (това ако си с 50 кила гума) 16ка за лека кола не съм мерил колко е.
П.п. Освен това ТИ не си пукал гума, което изобщо не е критерии за нищо. Имам приятел който за 1 година смени 3 пъти челно стъкло. Има и такива които никога не са... не е критерии за нищо

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 17:31

Да бе - факт е, че субективно мнение. Със представените от теб сметките ти се обърках, защото в моя случай гумата бе фира независимо дали съм имал резервна или не...
А в другите случаи не се е налагало нищо освен напомпване, колкото да издържи няколко километра...
Та значи за три пъти пукната гума за 15 години си съгласен да разнасяш цяла гума и джанта, която освем обема, масата и намалелият багажник струва и сума ти пари ?
Може - хора всякакви.. Аз просто споделих личното си мнение..
И да - когато пътувах към малконаселени области по Европа обмислях вземане на втора резервна гума - там приоритета е друг... Ама там става въпрос за чужда държава, и стотина километра без жива душа...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 20 Сеп 2021 22:17

Жоро, говорим за една единствена резервна гума. Пукаш гума и можеш да я смениш сам на пътя, ако имаш резервна. Ако нямаш е по-добре ли?! Това е идеята. Какви картери, какви трапища, какви теории на вероятностите, какви алабализми още?! То и баба ако беше мъжка...! Човека пита елементарно нещо, ние пак от 100 кладенци вода. Да, полезно е да има човек резервна гума. Всичко друго е риск печели или губи. Обикновено е второто. Губи време, пари, нерви, здраве...а ако имаш резервна много по-малко вероятни са загубите от последните.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 21 Сеп 2021 00:08

mirott, напълно разбирам идеята на колегата за една резервна гума... Просто колегите започнаха приказки за среднощни катаклизми и т.н...
Въпросът ти обаче не е поставен коректно... 'по-добре ли е да нямаш резервна гума'... Ами зависи... Всичко зависи от вероятността да спукаш гума и възможните последствия от това... Оценка на риска му се казва.. Оценката се прави на база вероятността да се случи събитието, и тежестта на последствията, които могат да настъпят от това...
В случая - вероятността както се вижда е много ниска... Тежестта? Ами да 'останеш на пътя'. Което не е критично в държава като нашата - населени места има на често, покритие на телефоните има почти навсякъде и т.н...
Загуба на пари - да, и в двата случая... В единият - плащаш 400-500лв авансово 'с надеждата' да се наложи да ползваш гумата та да избиеш парите? В другият случай АКО се наложи въобще ползването на резервна (както споменах - при мен веднъж на повече от 1млн км), вероятно ще ти излезе 100-200лв репатрак ако не си пренесеш гумата за ремонт с някой познат.
Или пък ако не ползваш комплект, който представлява компресор (който например аз си закупих преди много години за автомобил с резервна гума), и течност за уплътняване, която струва сигурно 20-30лв (май 30лв струваше флакона в официалният сервиз, и имаше срок на годност 5 години)..
Та затова и изразих своето ЛИЧНО мнение, отговарящо на моето решение да по-нататъшно действие..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 21 Сеп 2021 10:11

Да, от твоята камбанария нещата изглеждат така. Но от моята и на много други-не. Затова се опитах да кажа-не налагай твоето мнение за правилно. България е много рискова за спукване на гума. Просто не ти се налага да пътуваш "където трябва" и затова не си патил. Човек, който планира риска си носи резервна гума. Другото е неоправдано. Населени места, пътни помощи, лепящи комплекти с компресори(след което трябва да изхвърлиш гумата) и т.н. са много крайни резервни планове, след обикновена смяна на резервна гума...

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 21 Сеп 2021 11:46

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 17:31 Та значи за три пъти пукната гума за 15 години си съгласен да разнасяш цяла гума и джанта, която освем обема, масата и намалелият багажник струва и сума ти пари ?
Ако/като колата си има гума никога няма да я сваля от нея, за да спестя обем или маса на автомобила.
Ако има реално място за такава, ще купя втора употреба гума, която да става на автомобила на цената на един спрей и компресор. Та и финансово няма да ми натежи. Ако пълня багажника с куфари и чанти, най-вероятно няма да мога да използвам и теоретичното място, за да сложа сак там, за да мога да използвам теоретичния обем в багажника. Ще трябва да извадя всички дрехи от сак/куфар, за да мога да използвам и този обем. Та и това не е много довод. Освен ако нямам газова уредба и тогава вече да съм се възползвал от мястото. tooth.gif
И с удоволствие ще си я разнасям из улиците 20 години, ако карам толкова автомобила. За страх. Както е и каското. Не ми трябва по принцип, но точно в даден момент може много рязко да ми потрябва и бих бил доволен да го имам. Ти колко пари даде за каско на Джипа и колко си ги върна, та си тръгнал да смяташ финансово колко би ти спестила липсата на гума от спестено гориво? Да не се окаже, че само от там би "спестил" пари за още един Джип, или поне Кашкай, ама смяташ как липсата на гума ще ти спести една вноска на каското на всеки 20 обиколки на земята. ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от iovkito » 21 Сеп 2021 12:08

На авенсиса - 4 пъти кривена джанта в дупка, 1 път спукване на гума, общо 5 пъти ползване на патерицата, 3 от тях през нощта. На рав4 - 1 път срязан борд при каране по черно, 2 пъти пукане на гума извънградско, общо 3 пъти. Не искам да знам колко струва пътната помощ за 8 пъти.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 21 Сеп 2021 14:04

mirott написа: 21 Сеп 2021 10:11 Просто не ти се налага да пътуваш "където трябва" и затова не си патил.
Че нали пътувам по същите пътища?!!! И то съвсем не съм от шофьорите, подбиращ пътя по 'качество'... Ако въобще има път където карам де...
BOz написа: 21 Сеп 2021 11:46 Ако/като колата си има гума никога няма да я сваля от нея, за да спестя обем или маса на автомобила.
Аз също... Също както ако си има комплект за ремонт - не бих си взел гума и джанта за да ги слагам допълнително... :thumbsup:

При смяна на гуми винаги моля да прегледат дали джантите са прави... Не винаги са идеално прави, но е изключение да са имали видими изкривявания...
Основно правило - не можеш ли да избегнеш дупката - преминавай с газ през нея, и за предпочитане - завий към нея... Най-голямата грешка е да се удари спирачка - това почти 100% води до огъване на джанта и късане на гума...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 21 Сеп 2021 14:29

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 17:31 Та значи за три пъти пукната гума за 15 години си съгласен да разнасяш цяла гума и джанта, която освем обема, масата и намалелият багажник струва и сума ти пари
Краткия отговор. ДА.
Колан слава богу никога не ми се е налагало да ме спира да не летя през джама, но все още го слагам. Въздушната възглавница също. Но си я харесвам и бих продължил да си я искам и имам :D
Честно казано не знам какво бих сложил в ОГРОМНИЯ обем от 16ка гума... Някой друг сак?! Колата си има предвидено място за нея. А както казах, оглеждахме за 2ра кола и един рав (освен мнооогоото други минуси, които имаше конкретния екземпляр), нямаше ни резервна ни място за такава. Та И за това го отписахме.
Маса, както казах ако тея 20 кила ми бутат сметките, значи тотално съм сбъркал и кола и гума и всичко.... та при теб както са 50 кила една гума, патерица би била удачен избор.
СУМА ТИ пари..... понеже беше сравнително наскоро мога да ти кажа директно. 150-160 лева дадох за джанта и някаква най - евтина моя размер всесезонна гума - нова. Колегите са писали че някаква 2ра ръка за 10 лева могат да вземат..
Един репатрак според разстоянието и мястото може да варира около тази сума или доста над. Дааа има каско СБА и други такива, ама там пари не даваш ли ? Времето е съвсем отделен критерии и всеки си го оценява по своему. За теб е приемлив риск да висиш Х часа, нейде из България. Аз не го приемам така.
В моя случай със скапания ремонтен комплект, ако нямах приятел със същия размер и патерица. Щеше да протече по следния начин.
На околовръстното съм малко след детелината за Хемус, посока север. 23 вечерта, репатрак? До къде. ДО пред нас където ще ме остави със спукана гума или да оставя колата някъде си пред някой затворен сервиз? Или пък на някой денонощен където да ми дадат КАКВА ДА Е гума понеже нямат същия модел? И след което обикаляне на следващия ден за гуми смяна и тн...
Отделно чакането.
Ако имаш резервна гума прибираш си се, на следващия ден отиваш сменяш/поправяш гумата и си свиркаш....
Да не говорим че в конкретния ден вселената беше срещу мен. Детегледачката (не роднина) успяхме да удължим ангажимента с още Х часа...преди телефона и да умре батерията... Та времето беше голям фактор.
И всичко това, точно 2 дена преди да се емна към Пампоровеца... ами сега същия проблем нейде из скапаните завои там, само че с дете в колата ?
Пак е лично мнение, но тези 150-200 лева за гума и ПОТЕНЦИАЛНО МНОГО СЪМНИТЕЛНО спестени 200$ за 200 000 км, със сигурност са една мноооогооо малка цена за известното спокойствие което може да си осигуриш...

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от ufer » 21 Сеп 2021 14:39

Страхотна тема стана! Той, човекът, сигурно ще иска вече да се качи на Марс и там да кара марсоход... tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта