резервна гума тойота Авенсис т27

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 19 Сеп 2021 00:08

Напълно съм съгласен с biro - за мен резервната гума в България е излишна...
За 35г шофьорски стаж само веднъж имам спукана до неузнаваемост гума, като и джантата бе заминала... В града - т.е. лесно решаем 'проблем'...
Пукал съм гуми няколко единици пъти, но до степен да ги напомпам с компресора и да продължа пътуването до удобен гумаджия..
Имал съм автомобил с компресор и вулканизираща течност... Джипът и кашкая са с 'патерици' (ако може да се каже 'патерица' на гума 245 :) )... Но при 'патериците' ограничението бе сериозно - внимателно шофиране с ниска скорост и т.н... Та за какво да мъкна още едни 50кг заради риска да спукам гума веднъж на 10 години (вероятно не с този автомобил )...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 19 Сеп 2021 12:49

slowtraveler написа: 19 Сеп 2021 00:08 Та за какво да мъкна още едни 50кг
Ти пък все едно на гръб ще я мъкнеш през цялото време. ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 19 Сеп 2021 21:26

Купи си гума и си я "носи" с теб в колата, проверявай я чат-пат за налягането. Резервната гума никога не е излишна. По-добре да я имаш и никога да не ти потрябва, отколкото да я нямаш. Не сте патили, затова така.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 08:22

Да, не съм патил, и винаги съм имал план за действие...
Какво може да се случи в България? Всичко ти е на 2км дистанция... За отдалечени дистанции по Земята - има смисъл, ама тук - не виждам такъв...
Ей го онзи ден обрисах северна България с приятел. Оставям го в София, защото 'много бързаше' към Монтана, а аз щях да пътувам в тази посока след час-два...
След 15 минути ми се обажда 'ама ти кога ще тръгваш - спукахме гума около Северна Тангента (или там, дето правят детелината на Ботевградско и Околовръстното), имаме патерица, ама с нея няма да можем да стигнем на време до Монтана през Петрохан, а и не е сигурно дали ще издържи ако я настъпим юнашката'... Накрая се върнаха до дома на шофьора да сменят скъсаната гума. Ами приятеля не свари работното време на КАТ Монтана, за където бе тръгнал :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 20 Сеп 2021 08:28

Например може да закъсаш в 3 часа нощес в Петрохан, където няма и обхват на тел., с уста ли ще си извикаш пътната помощ? И на още 1000 места, точно в България. Не си патил, казвам ти...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 09:00

mirott написа: 20 Сеп 2021 08:28 Например може да закъсаш в 3 часа нощес в Петрохан, където няма и обхват на тел.
Та казваш - късаш гума до невъзможност да бъде напомпена, дори и да спада (така се прибрахме от Велико Търново до Варна - през около 50км напомпвахме до около 3 атм, и след 50-80км бе на около 1 атм :) )... Това - без да ползваме никакъв комплект за запушване на дупките. Ако бе по-зле - щяхме да ползваме комплекта.
А ако е скъсана 'до неузнаваемост' ?
Резервен двигател носиш ли си - какво би станало ако в 3ч през нощта ти угасне двигателя в Петрохан? :) Вероятно би действал по подобен начин - в гъсто-населените райони на света това ти е най-малкия проблем...
Явно хората много са се разглезили :) 5км се изминават за час от човек...
Т.е. дори да си закъсал Мислиш, че след 1-2км (15-20 минути ход)няма да се появи обхват? Да не говорим, че движение по пътя има... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 20 Сеп 2021 09:29

Тия легени, "репеър китове" и други ла*на са само да пестят пари НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ. Никакъв друг смисъл няма. Пукаш гума - в единия вариант тоя кит помага и запушва дупчицата и успяваш да се добереш до сервиз където ти казват купи си нова гума щото тая гняс няма кой да я чисти.
Втори вариант, дупката е твърде голяма и няма лепене с това.. Оставаш пак на вариант нова гума и репатрак плюс няколко часа за репатрак. А ако си насред некой проход без обхват, палците вазелин и те така... Общо взето само мизерия с тоя лепящ боклук.
Това го играх на 3тия ден след като взех колата. Обилен снеговалеж, рязан асфалт и гумата тотал, макар че карах с 40-45....А тъпото е, че имам място за пълен размер гума. Съответно на следващия ден си купих джанта и гума и вече е мирно селото. А патерицата...по - добре от без хич. Ама ако имаш да минеш стотин километра ограничена до 80 км е мъка.... Така че ако имаш място купувай пълен размер гума, хвърляй тоя леген и не го мисли.. Един път ще ти се наложи и ще утрепеш няколко часа с пътни помощи и неизвестен брой разправии..

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 20 Сеп 2021 09:31

Някак това с резервния двигател не го разбрах. Освен чиста проба демагогия. Вероятността да се счупи двигател спрямо това да спукаш гума ? Айде моля. Времето за смяна на спукана/сцепена/гръмнала гума отнема 30 мин преко сили. Ако имаш резервна. Пътната помощ е не по-малко от 2-3 часа. Ако на теб резервния ти план е ходене пеш 1 час нощес в снега на -10 да търсиш обхват, на мен не е. На мен времето ми е ценно, особено ако имаш и малчо в колата. Някак не е много удачно да чакаш 2-3-4 часа в колата да дойде някой да те натовари. Комплектите за залепване на гуми вършат работа при малки дупки. И не всеки път-играл съм го и това. Викаш, на камионите да им махнем резервните гуми, за какво са им...че те и по 3 карат с тях tooth.gif . Особено в България с тези кофти пътища резервна гума е нужна много повече от Европата. Ела брой колите на 25 декември в 3 часа нощес в Петрохан. Аз ги броих един път, докато си сменя гумата...! Жоро, за себе си добре си взел решение. Не убеждавай другите в това. Пак ще ти кажа-бай бабо да не те стига, не си патил, затова така разсъждаваш.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 20 Сеп 2021 09:46

slowtraveler написа: 20 Сеп 2021 08:22 Ами приятеля не свари работното време на КАТ Монтана, за където бе тръгнал
А можеше да се наложи и хотел да търси примерно. И когато си още с жена и две деца в колата, хайде няма нужда от този резервен план. Нека първо първия план да не сработи с резервната гума, пък след това, като сме забравили да я напомпаме, да търсим резервен план. Сам скоро сподели как си нямал време да заредиш с гориво от бързане. Ако беше спукал гума в този момент пак ли щеше да ти е по-хубаво с "резервния ти план" или би ти било по-удобно с резервна гума?
Примерно - веднъж съм закъсвал с кола и се наложи да викаме пътна помощ. Ами пътната помощ не искаше да ни вози всички, защото не е позволено. Не дават да се стои в колата, която возят, отпред при шофьора макс 2-ма. И ходи остави жената с децата по средата на магистралата, защото съм спукал гума и с безплатната ми пътна помощ ще ме откарат до най-близката гумаджийница в някое населено място. Дали мога да ги оставя по средата на магистралата заради спуканата гума - сигурно. Дали ще го направя - най-вероятно не. А всичко колко по-лесно ще бъде да съм си мъкнал през цялото време резервната гума... tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от biro » 20 Сеп 2021 10:47

Що за спукана гума те товарят на репатрак? Има мобилни сервизи за гуми, идва ремонтира ти я и заминава.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 20 Сеп 2021 11:32

biro написа: 20 Сеп 2021 10:47 Що за спукана гума те товарят на репатрак?
А как ще ми придвижат колата до сервиз за отстраняване на проблема?
biro написа: 20 Сеп 2021 10:47 Има мобилни сервизи за гуми, идва ремонтира ти я и заминава.
Остави телефон на такава фирма, която прави тази услуга навсякъде на територията на България 24х7. :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от biro » 20 Сеп 2021 11:41

За всеки регион е различен телефон. Кажи за кой регион те интересува или си намери в гугъл.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 20 Сеп 2021 12:07

biro написа: 20 Сеп 2021 11:41 За всеки регион е различен телефон. Кажи за кой регион те интересува или си намери в гугъл.
Ами примерно преди 2 седмици бях на хижа Вихрен. Кой може там да дойде да ми смени гумата в неделя 2 часа сутринта?
За това питах - ако знаеш някоя фирма да работи национално - сподели. Всичко останало са "частници" и няма да имам гарантирана услуга 24х7, както в момента ми е пътната помощ. Вадя картата, звъня на един телефон и без значение къде се намирам ми се праща кола да ме "вози" до близкия сервиз за отстраняване на проблема.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 20 Сеп 2021 13:11

biro написа: 20 Сеп 2021 10:47 Що за спукана гума те товарят на репатрак? Има мобилни сервизи за гуми, идва ремонтира ти я и заминава.
Ако намериш такъв, АКО той работи (в даденото време, място и тн). АКО гумата подлежи на ремонт. АКО има резервна за твоя размер... ако ако ако... всичко спестено с една резервна гума, която в повечето случаи е предвидено да седи някъде. А ако не е, както на някои равки...примерно 2009 гледах наскоро един рав, Нямаше място за резервна, ни вътре ни вън... АМИ мерси... нема нужда. То един път ще ти потрябва, няма да дойде края на света, но е излишен стрес, средства, нерви, време. Изобщо не виждам и един единствен плюс да има липсата на резервна гума. Ако пестиш място или ТЕЖЕСТ... ебем ти и колата и мястото и разхода. Спестяването от тези неща има кяр само производителя. Което пак не го разбирам, все пак си плащаш за това.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2021 13:40

BOz написа: 20 Сеп 2021 09:46 А можеше да се наложи и хотел да търси примерно.
Е да де - колегата бе с резервна гума (патерица), и пак влезе в цирка със смяна на гумата... Та що я носи тогава :)
Многогодишната работа в сферата на транспорта ме е убедила, че 1. 'няма нищо сигурно'; 2. трябва ВИНАГИ да си готов за бърза промяна в плана; 3. трябва да си комбинативен и адаптивен към ситуацията... 4. Винаги има изход, но понякога това води до промяна на плана (т.2. :) ), и не винаги - в желаната от теб посока.. Това е живота..
Варианти има мноооого...
BOz... Как планираш да скъсаш гумата на хижа Вихрен? Ако смяташ да ходиш офроуд - да, вземаш си резервна (че и няколко, ако има остри камъни)... Тук говорим за ежедневен автомобил, пътуване по пътища и т.н....
И дори и из планината - пример (май съм го разправял тук) - колега решава да тръгне от Петрохан към хижите под вр.Ком със старата ми астричка... Там има и камъни и т.н. Удря картера и до там... Разхожда се до близката хижа (около час път), от там идва джипа на хижаря и го изтегля до хижата... Хапват, пийват, виждат, че нищо не може да се направи... Колегата се пуска по инерция 16км до Берковица, където намира аргончик, заваряват картера, наливат масло и се продължава... А това е доста посложен ремонт от смяна на гума...
Искате 'универсално решение' и 'пълна гаранция' - ами няма такива... Колега бе скочил с колата в някакъв трап, при което двете джанти бяха скъсани (за гумите да не говорим), докато вози клиенти от Варна към летището в София... Някъде около Шумен... Дали се намери решение? Ами да - друг автомобил ги закара навреме за полета... Та знайте - има и такива случаи - това означава ли, че една резервна гума не Ви е достатъчна и трябва да носите 4? Ами ако повторно скочите в дупка - 8 ли трябва да носите? :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта