резервна гума тойота Авенсис т27

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 21 Сеп 2021 18:44

Krachunov написа: 21 Сеп 2021 14:29 та при теб както са 50 кила една гума, патерица би била удачен избор.
Ами то патерицата бе някъде 40 :)
Да вися Х часа?!! За радост навярно просто не си се сблъсквал с 'непредвидени случки', при които 'транспортът не трябва да бъде нарушен'... Случвало ми се е... Дори да платя на такси да кара пред мен в чужбина около 250км в едната посока само за да мога да оставя колата си в храсталака на българската граница и таксито веднага да може да ме върне на летището :)
Да сравняваш системи за безопасност с една гума е странно - ами като спукаш гума - хващаш такси и продължаваш/решаваш въпроса ...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 21 Сеп 2021 20:09

Не ме разбра правилно. Идеята е, че не носиш гумата защото всеки ден ти трябва. Както не ползваш всеки ден колан или възглавници. Дай Боже никога да не се ползват, разбира се. Допълнителния разход от към гориво и място, по твоите сметки е толкова пренебрежим, че на практика не съществува. Лично за мен, полза от липсата на гума е нулева, даже в отрицателни стойности. Иначе да хващаш такси, чакаш... варианти бол...Просто за мен е излишно преживяване. Ако си плащал на такси да кара 250 км заради гума, аз лично бих сериозно се замислил да се сдобия с такава :D иначе да не е края на света

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от mirott » 21 Сеп 2021 21:47

slowtraveler написа: 21 Сеп 2021 14:04 Че нали пътувам по същите пътища?!!!
Явно не. Или не по същото време. Или не по същите поводи. И не със същите пасажери. Или без такива. Или разполагаш с цялото време на земята да висиш някъде и да чакаш неволята/репатрака/приятеля-дай Боже всекиму. Твоето решение за теб си го взел, което обаче не го прави автоматично правило за всички. Щом можеш да си позволиш финансово и времево риска за една спукана гума добре. Но масата не сме така. Аз имам 52 литрова газова бутилка на мястото на патерицата и последната ми е в багажника. Който обаче дори с нея събира доста и никога не ми е била в тежест или проблем. Напротив, помагала ми е в случаи, които единственото решение е било чакане и пари. И от двете по много. Заслужава ли си? Не. Кажи ми честно, ако имаш например 20-30 камиона, които карат в България, би ли им махнал резервните гуми?
Поредната засрана тема...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2021 08:22

Krachunov написа: 21 Сеп 2021 20:09 Идеята е, че не носиш гумата защото всеки ден ти трябва.
Разбрах те добре... Неслучайно подсказах по-горе как се прави оценката на риска... Освен вероятността на събитието се взема предвид и тежестта на събитието... Ако е малка тежестта на събитието - рискът отново е приемлив.
Относно таксито - не бе заради гума, а защото митничаря в Истанбул мърмореше, че не мога да си оставя колата на паркинга на летището, а трябва да направя митническа декларация 'за внос' и да я оставя на митнически паркинг.... Или да вляза в страната без автомобил... Митническият паркинг не работеше. Просто 'в цивилизацията' лесно можеш да излезеш от положението ползвайки 'чужда помощ'.
Дали моето решение го прави автоматично правило за всеки - разбира се, че не.. Просто споделям доводите, довели до моето решение - на който му харесат - да си ги ползва :)
Дали пътувам по същите пътища - ами не са ми направили лично мои :) В Петък преминах отново прословутия Петрохан 'на скорост' - ами добре си е :) В Източна България карам по много по-лоши пътища, позволяващи скорост 10-20км/ч заради острите ръбове на остатъците асфалт..
Затова рискът наистина е предимно финансов... Но като сложа на кантара възможността да загубя 100-200лв с много ниска вероятност, и то ако никой приятел не може да ми донесе друга гума, го смятам за приемливо.. Алтернативата (ако тръгна да търся гума) е да дам същата сума без гаранция, че ще я ползвам :) Затова и за мен рискът е приемлив.. :thumbsup:
П.С. говорим за автомобили, не камиони, самолети и т.н... Не сравнявай гума на камион, която обикновено се разпада при повреда, с гума на автомобил, която обикновено изпуска бавно..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Оги » 22 Сеп 2021 14:23

Всеки носи глава на раменете си и може да реши в собствената си кола дали му трябва да вози гума или да разчита на спрейове, пътни помощи и гумаджийни. Същото е като да чукаш балдъзата и да гадаеш дали ще се разведеш.
В неделя и на майна си райна като си затриеш уикенда с 1 спукана гума явно ще ти дойдат различни идеи какво да возиш и колко често може да ти се случи.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2021 14:51

► Виж съдържание
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
memorex
Мнения: 811
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от memorex » 22 Сеп 2021 16:48

Като обобщение от друг форум :
- Вероятността да спукаш гума или жената ( не казват за мъжа)да ти изневери е почти еднаква и достатъчно малка , но за сметка на това и двете са доста неприятни и запомнящи се като изживяване.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от Krachunov » 23 Сеп 2021 09:05

slowtraveler написа: 22 Сеп 2021 14:51
► Виж съдържание
Сам каза по - рано, че говорим за гуми. Не за апокалиптични събития. Изпуснати полети и търкаляния по таван. Начини и решения бол. Всичко е въпрос само на пари и време. Ти предпочиташ да спестиш 200-300 лева от резервна гума и след 200 000 км да си си избил "Инвестицията". Повечето хора предпочитат да "инвестират" в една гума и да спестят някой друг час или просто дискомфорта да зависиш от някого, за нещо толкова елементарно. Да кога си се търкалял по таван, малко вероятно да минеш само с една гума. Но тук е друга темата.
Единствения вариант, който за мен е удачен при липса на резервна гума (поради каквато и да е причина) е, да си с RunOnFlat гума.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от BOz » 23 Сеп 2021 09:40

slowtraveler написа: 22 Сеп 2021 08:22 Но като сложа на кантара възможността да загубя 100-200лв с много ниска вероятност, и то ако никой приятел не може да ми донесе друга гума,
Лично моето мнение е, че аз няма да съм приятел, ако разчитам на приятел да ми донесе някаква спукана гума, защото съм решил да пестя от резервна такава.
Представям си как в 2 през нощта, хайде и през деня да е, да звъня телефони и да карам някой приятел да бие 200 км. път, за да дойде на помощ, защото съм се изхитрил и съм изкарал гумата от багажника. За това лично на мен ако това ми се случи по някаква причина, приятеля ще е последното нещо, което ще използвам. Защото за мен, щом аз съм си взел това решение, не трябва да натоварвам друг хем финансово, хем времево, за да ми помага. И само ако нямам никаква финансова възможност да се оправя сам, може би бих ползвал неизбежната услуга на приятел.
Но както се вижда различни хора, различни приоритети, различни възгледи...
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

резервна гума тойота Авенсис т27

Мнение от slowtraveler » 23 Сеп 2021 10:46

Krachunov, имах предвид, че къде-къде 'по-апокалиптични' задачи се решават на ход, а какво остава за една гума... Та и затова ме учудват притесненията 'за пропуснатият уикенд', който вероятно би се забавил с 3-4 часа ако си на майната си, и комплекта за ремонти не помага. И няма винт, който да завиеш в дупката, и нямаш други варианти освен да викаш помощ ... Иначе - да, RunFlat гумите са добро решение, но не виждам причини и без тях да се реши въпроса (между другото приятел с Лексъс хвърля вече втори комплект Бриджстон RunFlat заради дефект - разпада се отвътре)..
BOz, напълно съм съгласен. И аз обикновено не стигам до там - другите алтернативи са много.. Ама съм въртял Варна-Слънчев бряг и обратно, със старт от Варна в 19:00 на именният ми ден, защото приятел нямало с какво да дойде до Варна - тъкмо си сипвах ракията :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта