Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 06 Окт 2020 19:30

Здравейте колеги,

Оставих си колата за смяна на челно стъкло в един сервиз. Обадиха ми се че не могат да свалят рамената на чистачките и искат да ги "разпробиват" и съответно да скапят целия механизъм.
Пръскали са шлиците с какво ли не. Киснали са вече 5 дена и не помръдват.
Моля дайте съвет. Не ми се купува цял механизъм с моторче.
Благодаря
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от TATI » 06 Окт 2020 19:36

Смени сервиза с такъв, който има скобичка за вадене на рамена. Явно за първи път ще сменят стъкло.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 06 Окт 2020 19:39

Ами то е по Каско и доставено от тях. Лошото е че колата има едни пластмасови кори и със скоба много трудно може да се бръкне.
IMG_20200910_143042~2.jpg
IMG_20200910_143042~2.jpg (382.4 KiB) Преглеждано 2295 пъти
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 19:59

Аз тоя мач го играх лятото и минах без скоба:
- Свалят се капачките върху гайките - пластмасови на зъбчета. Излизат най-лесно ако подпъхнеш пластмаса от сорта на стара SIM карта в скосената част, откъм рамото
- опитваш да развиеш гайките - обикновено резултатът е "греда". Поливаш с обилно с WD40, и докато държиш с една ръка рамото на чистачката започваш леко да се мъчиш да отвъртиш гайката. И така докато се развият и двете гайки. На моите им отне час и нещо да се разкиснат и да тръгнат. Мъчих ги през 15 минути грубо.
- сгъваш рамото на чистачката в положението в което сменяш перата. Клатиш нагоре-надолу, после надясно срещу посоката прибиране на пантата на рамото съвсем бавно и внимателно без да прилагаш усилие, и редуваш докато се освободи рамото от конуса на оста на чистачките.
- Може да пръснеш и малко WD40 на оста, за да помръдне от там.
Особено важно е да си ужасно търпелив и само да клатиш сгънатото рамо, без да го напъваш, за да не се изкриви!
* Ако псуваш, гледай да е тихо и да не те чуе детето, че после жената е кисела.
* слагаш графитна грес пестеливо по резбата преди да завиеш обратно гайките.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 06 Окт 2020 20:42

:D Благодаря, колега. Те са напръскани със всички помии налични на пазара. Утре ще си взема колата за да ги демонтирам(ако успея) и да я върна в сервиза. Те у такъв филм се не бех вкарвал. Тури му пепел! А за псуването си прав, ама не требва да псувам чистачките, а майсторите. Майка им деее...а! Качество на живота ни спада заради качеството на хората, за съжаление.
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 21:12

Осите на чистачките са конусовидни в края и имат дребни шлици. Варианта да ги извадиш е или със хоризонтални клатещи движения или със скоба. В никакъв случай с въртеливи, за да не охлабиш вътрешният диаметър на отвора в рамото. По същия начин илзезнаха и рамената на почти 30 годишен Опел, които явно никога не бяха вадени. Пипкаво и нервно упражнение е, особено да развиеш запеклата гайка без да изкършиш осите.

Измий мазнотията от осите, където лягат рамената на чистачките преди обратният монтаж!
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от tora » 06 Окт 2020 21:31

Ос 8 мм - рамо 600... Разхлабва се гайката малко и с няколко изкълчвания на рамото се отцепва. Сплавта е някаква нефелна, никога не ми се е опъвала.

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 06 Окт 2020 21:41

Благодаря. Ама кажи ми в кой сервиз трябва да отида където да намеря опитни, обучени и технически грамотни хора. Няма такъв! Кога за последно си ходил в сервиз и те да ти кажат че трябва да им свършиш работата.
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 22:07

Преди месец при братовчеда и на още 2 сервиза в града:
"Много е пипкаво и трябва да се пипа внимателно. Ако може си свали моторчетата на клапите сам. Ако не може - остави ни я за 2-3 дни да разглобим цялото табло и да ги извадим, но като цяло иска много време."
Не им се сърдя, защото и те хляб трябва да ядат. А ще загубят с тази "простотия" поне ден и ще им изпиля нервите ако счупят някоя пластмаса или стойката на някое моторче.
Вероятно и теб са те "отсвирили" поради тази причина - рисковано е ако клатят рамената твърде силно да изкъртят нещо по механизма или да счупят ос. И са предпочели да те оставят ти да си ги счупиш, след като са открили че скобата не става, за да не се натоварват с излишни разходи. Не че не могат - не искат, поради финансови причини.

Преди година при некадърниците от "сервиз" "София":
Кавичките са си съвсем на място около първата дума.
Не им се занимаваше да търсят защо ми гореше за втори път интеграционното реле. Домързя ги да свалят частично бронята и да стигнат до релето на помпата за чистачките на фаровете, и ми "отремонтираха" двете изгорели релета с двете леви.
Впоследствие като открих че двете основи на предната броня са около 100 лева и на тях им простих частично, въпреки че ме "сапунисаха" прилично.

В крайна сметка си помисли и ти колко MMT-та си изровил и отремонтирал, които някой не е искал потенциално да "убие". Аз няма да се хвана, (да не казвам на 100% но почти) никога с тях.
Тъжно е че са малко сервизите, които са наистина на високо ниво, но дори и те не са "100% универсални". А тези "дреболии" не ги изкушават, защото е много време и нерви за малко пари, което могат да осребрят много по-печелившо.
Има и форум(и) за такива случаи, в които може да попиташ и някой патил да ти даде насоки.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 06 Окт 2020 22:40

:D Абе, колега и ти си прав, ама за едни чистачки става дума. Няма електроника, няма тоци, няма и кой знае каква механика. Иска малко желание и усърдие. И на мене някои ремонти са ми "танто за кукуриго". И баба викаше"всичкото файда не може да стане". :D
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 22:46

Оставих ти контакт на съобщение да не помпим повече темата. Да не забравиш да се похвалиш или оплачеш след упражнението tooth.gif
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Двигателист
Мнения: 423
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Двигателист » 06 Окт 2020 23:25

Отстрани винаги е лесно! Това съм се убедил с годините... Ако се счупи нещо по механизма на чистачките в техните ръце е ясно, че моралния изход е да ти го купят, или възстановят, нали? Което при някои марки си е кофти разход...

Пример: Луд ли си, как това ще го сваляш един час, това са 4 болта!? След време, отговор на въпроса - за колко време си го свали. Мани, не питай, @ба ми се майката, два болта се скъсаха, другите едвам се отвиха. Скъсаните ги разпробиваха два часа, а после и нови резби...

Та така...

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Оги » 09 Окт 2020 17:09

Това се сваля с два чука- лек и тежък, но се иска опитна ръка като на тенекеджия да върти малкия. Големия е за подложка. С тях се прави сътресение върху рамото /вътрешното кръгло да трепне като елипса/ на нивото на конуса напречно на оста, както се изважда спекла сайлентова втулка от стар носач. Получи ли се пукнатина между оста и рамото- да се разклати и удари рамото с юмрук откъм перото. Трябва да се пази рамото за да не се изкриви или счупи или смачка оста със скобата.
Може да се наложи да се свали предния капак и кората- като гледам- няма място за игра с чуковете. Обърни се към сервиз, в който се занимават с ламарини и има поне 1 практикуващ стар майстор. Младите не стават за такива работи.
Така съм свалял задно рамо, толкоз спекло, че искаха да го режат и сменят мотора. С леки ударчета става, повтарям: с подложка, както се чука по ламарина.
Успех !
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от mapamop » 09 Окт 2020 20:49

Рамото с развитата гайка, като се пусне малко по-отвисоко заради пружината също се мъчи да се извади и се тресе. Перото на чистачката обаче трябва да си е на мястото, за не се счупи стъклото от удара на върха на рамото.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Petar555
Мнения: 528
Регистриран на: 12 Юли 2009 22:04
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.4D4D
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Сваляне на запекли рамена на чистачки Corolla HB

Мнение от Petar555 » 10 Окт 2020 21:20

Здравейте,

Оказа се не толкова трудна задача. За пореден път се убеждавам, че сме зле защото искаме да вземаме пари без да работим.
Така, ключовият момент е почистването под резбата. всичко съм описал в картинки.
Имам WD-40, спрей на Wurt и какво ли още не, но с обикновена кока-кола стана много добре.
Сваляне на рамена.jpg
Сваляне на рамена.jpg (692.67 KiB) Преглеждано 2045 пъти
Накисваме с кока-кола.jpg
Накисваме с кока-кола.jpg (656.27 KiB) Преглеждано 2045 пъти

Леки движения в указаните посоки за около 10 мин.
Сваляне на рамена2.jpg
Сваляне на рамена2.jpg (1.3 MiB) Преглеждано 2045 пъти
Сваляне на рамена3.jpg
Сваляне на рамена3.jpg (1.46 MiB) Преглеждано 2045 пъти
Маркировка.jpg
Маркировка.jpg (1.37 MiB) Преглеждано 2045 пъти
Цялата процедура отне 30мин.
Надявам се да съм бил полезен.
Хората с малко акъл и с малки пи...ки си приличат по това, че не смеят да си ги показват.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта