Работещо радио, но несветещ панел

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 06 Окт 2019 13:50

Привет,

Опитах се да поровя, но не открих подобна тема. Ако все пак съм я пропуснал, моля да ме извините.

Накратно : след кратка разходка извън града, всичко работеше и светеше. Навръщане към дома, забелязах, че панелът на радиото не свети. Не ми бе направило впечатление, защото радиото си работеше през цялото време. След като се прибрах, спрях колата, извадих ключа и обратно на контакт, но без промяна. Предполагам е заминало някое бушонче за осветлението на панела, но ако има някой, който се е сблъсквал с подобен проблем, ще съм благодарен да сподели ! Колата е Авенсис Т25.

Поздрави,

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от mapamop » 06 Окт 2019 17:13

Осветлението бутоните по централната конзола свети ли?
Дисплея на климатроника ако има?
Бутоните на радиото светят ли?
Ако тези светят, проблемът е вероятно в подсветката на самия дисплей. Ако нещо липсва - бушоните мисля са DOME и/или GAUGE 1 и 2. Погледни ги.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 07 Окт 2019 09:19

Осветлението бутоните по централната конзола свети ли? - Да, свети всичко. Тази сутрин в 7:30 дори едва едва виждах черните цифри и букви на радиото, но след като оставих малкия в яслата, вече не ги виждах. Свети си все още оранжевия бекграунд ако мога така да го нарека на радиото.
Дисплея на климатроника ако има? - Да, работи си всичко по него.
Бутоните на радиото светят ли? - Да.

mapamop, благодаря за инфото ! Ще погледна тези бушони къде се намират и ще ги проверя.

Поздрави,

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от mapamop » 07 Окт 2019 09:41

Не са бушони. Има някакви ядове със самия дисплей. Ако бяха бушони, нямаше да ти свети подсветката на бутоните на конзолата, на самото радио, на климатичният модул, аварийният бутон и оранжевото на самия дисплей на радиото. Черните надписи идват от течните кристали, докато оранжевото идва от светодиоди и/или крушки по панела. Оранжевото грубо казано е свързано за бушоните, черното е към електрониката на касетофона/радиото. Някъде из форума имаше подобна тема - не помня дали беше за дисплея на климатика или за самото радио. Пусни търсачката и даже имаше писано, къде се праща в София дисплея да го поправят. Ако ти се плува в мътна вода, на първо време опитай да стигнеш до кабелите отзад, извади ги, напръскай с контактен спрей конекторите и ги защипи обратно както са мокри. НА ИЗВАДЕН АКУМУЛАТОР!!! Чакаш около 15-20 минути да се изпари спрея преди да закачиш акумулатора!. Ако не се оправи - така или иначе си разпилял вече таблото - вади касетофона и си прецени дали ще го смениш с нов или нов за теб от морга (щот' не си го виждал този досега) или ще си пратиш дисплея на ремонт. Или за най-евтино - ще си живееш с недостатъка.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 07 Окт 2019 13:05

Мерси за подробната информация. Ще потърся въпросната тема във форума за софийската фирма ! Не е болка за умиране, но със сигурност ще се прави, защото ме дразни mad.gif .

Аватар
valioman
Мнения: 71
Регистриран на: 01 Фев 2015 23:13
Местоположение: Сливен
Автомобил: Toyota Corolla Verso 1CD-FTV
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от valioman » 07 Окт 2019 15:49

Явно това си е заболяване в тези радиа .. моето е от година така .. не ми пречи защото си му знам функциите ... е не мога да гледам разхода на дисплея но го гледам на колонката ;) .
Иначе го отворих .. премерих напреженията по схема към дисплея.. всичко си е ок . в самият дисплей има една схема но не се задълбочих да гледам .Видимо проблема е в генериране на отрицателното напрежение което управлява контрастта на LCD-то.Тъпото е ,че нямам схема на самият модул за LCD-to и не знам точно какъв модел е самото LCD за да направя по-задълбочено измерване .. та в крайна сметка го събрах с мисълта ,че ще го сменям с китаец и .... така се оттече вече година :)
Toyota Corolla Verso D4D 2003г.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от mapamop » 07 Окт 2019 17:39

x3la написа: 07 Окт 2019 13:05 Мерси за подробната информация. Ще потърся въпросната тема във форума за софийската фирма ! Не е болка за умиране, но със сигурност ще се прави, защото ме дразни mad.gif .
Аз бих проверил цената в моргите, сайтовете за вехтошарските изпълнения/втора злоупотреба, ибей на първо четене. Колкото да знам порядъка и след това бих попитал за цената на ремонта на самия панел.
Предполагам че ремонта няма да е проста работа, и цифрата за труда може да гони цената на донор за техническо канибализиране.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 08 Окт 2019 09:08

От 4-те функции на главното меню само trip advisor и calendar работят. Случи ми се, като натисна на Maintenance да ми се отваря calendar, но в повечето случаи на Maintenance и Language ми дава тази грешка. Навигацията ми дава същата грешка.<br />Почвам да си мисля, че от някой бушон започват да се шашкат повече неща.
От 4-те функции на главното меню само trip advisor и calendar работят. Случи ми се, като натисна на Maintenance да ми се отваря calendar, но в повечето случаи на Maintenance и Language ми дава тази грешка. Навигацията ми дава същата грешка.
Почвам да си мисля, че от някой бушон започват да се шашкат повече неща.
1-min.jpg (1.27 MiB) Преглеждано 4909 пъти
Ето така си свети. Вчера гледах 1 пич в тубата, който беше качил видео на същия проблем. Един финландец по-долу в коментарите беше писал, че при него се е оправило като е натиснал с повече сила под бутоните на радиото. На този пич след това му бяха благодарили поне 10-на пича, че проблемът при тях е изчезнал. Когато и аз го направих вчера /колата работеше/, нищо не стана. След като взех малкия от ясла, по едно време се загледах нещо в таблото и видях, че черният текст на радиото си светеше както преди. Не бързах да се радвам. Прибрах се, загасих колата, извадих ключа, изчаках, после пак на контакт и пак си работеше. Изчаках 2-3 часа и снощи към 21:00 слезнах до колата и отново не светеше..
Ето така си свети. Вчера гледах 1 пич в тубата, който беше качил видео на същия проблем. Един финландец по-долу в коментарите беше писал, че при него се е оправило като е натиснал с повече сила под бутоните на радиото. На този пич след това му бяха благодарили поне 10-на пича, че проблемът при тях е изчезнал. Когато и аз го направих вчера /колата работеше/, нищо не стана. След като взех малкия от ясла, по едно време се загледах нещо в таблото и видях, че черният текст на радиото си светеше както преди. Не бързах да се радвам. Прибрах се, загасих колата, извадих ключа, изчаках, после пак на контакт и пак си работеше. Изчаках 2-3 часа и снощи към 21:00 слезнах до колата и отново не светеше..
2-min.jpg (557.38 KiB) Преглеждано 4909 пъти
Колега mapamop, така като гледам първо ще започна с бушоните, послед с рисърч в Ибей / така си скалъпих 2-я ключ с централно заключване/, понеже купих колата само с 1 ключ и така.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от mapamop » 08 Окт 2019 10:30

x3la, Според мен можеш да зарежеш бушоните със чиста съвест. При липса на DOME нямаше да светне всичко това - изобщо. При липса на GAUGE (1 и/или 2) нямаше да го има всичкото това оранжево по дисплеите и бутоните. Липсата на черното горе е проблем с управлението на дисплея и/или връзките нагоре към големия "телевизор". Под управление разбирай - контролера който "забърква" надписите и/или слаб контакт някъде по линията между радиото и дисплеите. Не съм 100% сигурен, но мисля че този малкия дисплей е на лентов кабел (може и да е някаква графитна слюда), и вероятно проблема е в контакта към платката на радиото и/или контакта с платката на дисплея (на която е интегралната схема за контрола на дисплея). Предвид на ситуацията "тука има - тука нема" - си мисля за слаб контакт някъде - пречупен лентов кабел, замърсени конектори, прецакана спойка някъде от вибрации и подобни. Връзката с големият дисплей мисля че беше през кабелите и конекторите отзад на радиото - ще се наложи да се проследят и да се почистят.
При всички положения забрави че тези неща ще проработят ако имаш клеясал или изгорял бушон. Не пречи да ги провериш, ако много ти се лежи на стелката на шофьора, но резултата си мисля че много малко вероятно да се промени.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 08 Окт 2019 13:41

Така, най-вероятно, за да стигна до кабелите и конекторите трябва да повторя действията на пича от линка по-долу.



Относно грешката с Navi-то сигурно трябва да се снабдя с оригинален set up disk, както чета и в друга тема във форума.

Тези дни ще пиша какво е станало.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от mapamop » 08 Окт 2019 14:28

x3la написа: 08 Окт 2019 13:41 Така, най-вероятно, за да стигна до кабелите и конекторите трябва да повторя действията на пича от линка по-долу.
Да, със забележката че отваряш жабката и дърпаш навън лайсната над нея с ръка. Т.е. започваш наопаки спрямо видеото. Отпадат ти драскотините по лайсната и парите за инструмента, работиш внимателно с "голи ръце". Кабелите на радиото мисля че частично се виждаха и май можеше да се стигне до някои от тях, ако махнеш жабката. Но в тази ситуация мисля че няма да се разминеш без да извадиш целия касетофон. Опитай да разклатиш тези които можеш да стигнеш през отвора на жабката, без да ги вадиш. Жабката се вади лесно - на 2 чопа е от двете страни, зад нея е филтъра на купето.
x3la написа: 08 Окт 2019 13:41 Относно грешката с Navi-то сигурно трябва да се снабдя с оригинален set up disk, както чета и в друга тема във форума
Определено. Или пълен клонинг. За диска не съм сигурен че мога да помогна - моята си е от обикновенните, без Нави.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
x3la
Мнения: 37
Регистриран на: 31 Май 2019 00:07
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Avensis T25, D4D, 116hp

Работещо радио, но несветещ панел

Мнение от x3la » 08 Окт 2019 14:38

mapamop написа: 08 Окт 2019 14:28 Жабката се вади лесно - на 2 чопа е от двете страни, зад нея е филтъра на купето.
- Тук съм вещ - миналата седмица смених въздушния филтър и този на купето.
mapamop написа: 08 Окт 2019 14:28 Определено. Или пълен клонинг. За диска не съм сигурен че мога да помогна - моята си е от обикновенните, без Нави.
- Ще търся във форума дали случайно има някой колега, който има, ако не от нета или в краен случай при Дилъра.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта