Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

detronik
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Авг 2019 22:23
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Corolla Verso 1.6 VVTI
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от detronik » 10 Авг 2019 23:48

Здравейте колеги,
От около месец съм в отбора на Toyota, след като си закупихме семейна Corolla Verso 2003 1.6 VVTI .
Нов внос от Италия, от първи собственик и т.н.
След стандартното обслужване за автомобил, закупен по този начин, започваме опознавателно шофиране на близки разстояния.
След първите 300 км. сменихме предни амортисьори и продължаваме с опознаването.
Това, за което ще питам обаче е нещо странно и мистериозно, а именно за този почти месец, ми се случва за пети път, по предното стъкло, по време на шофиране да се появят много ситни капчици течност.
За пръв път ми се случи, след като по магистралата пуснах климатика. Появиха се ситни капчици по цялото предно стъкло. Пуснах измиване на стъклото и чистачките ги изчистиха, но отново се появиха.
Първо реших, че е заваляло, но нямаше нито един облак в небето. Реших, че е конденз от климатика и пак измих стъклото, но този път спрях климатика. Повече не се появиха.
След няколко дни, при шофиране в града отново се появиха такива капчици. Измих два пъти стъклото и повече не се появиха.
Днес ходихме с моите хора на плаж и на отиване всичко си беше ОК. На връщане обаче, паля, пускам климатика и след малко тръгвам, изминавам 500 м. и отново капчици по предното стъкло, измих ги, изчезнаха и повече не се появиха. Климатика продължаваше да си работи.
Притесних се дали не е антифриз, масло, спитачна или хидравлична течност, но вдигнах капака и при двигателя всичко си е ОК. Няма пръски, няма капки, теностите са си в норма, няма течове. По корите под/пред двигателя няма мокро или мазно. Капе само конденза от климатика - вода.
А и при измиване, стъклото не се замазва, което ме кара да мисля, че е вода, а не антифриз или други масла и течности.
Моля, ако някой се е сблъсквал с нещо подобно, да сподели.
Дори да не сте се сблъсквали с такъв проблем, всяко предположение ще е от полза.
За сега сякаш имам съмнение, че нещо се случва когато пусна климатика, но от къде ще пръска тая вода чак към стъклото???
Предварително Ви благодаря!

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от Enwor » 11 Авг 2019 02:12

Сигурен ли си,че са капки, а не дефект по стъклото? unsure.gif Равномерно ли са разпределени или в дадена зона? Пробвай да разгледаш отвън по-подробно когато се виждат с климатика. Зачисти с плат, ръка част а не цялото като чистачката. Според мен за да дойде от там вероятно стъклото е пострадало от нещо - я напръскано с химикал, я ъглошлайф. Автокъщите успяват доста добре да маскират подобни дефекти, но за кратко време.
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от WoLF » 11 Авг 2019 08:04

Само отвън ли са капчиците? Слез и пробвай дали са течност или дефект...
ИзображениеИзображениеИзображение

detronik
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Авг 2019 22:23
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Corolla Verso 1.6 VVTI
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от detronik » 11 Авг 2019 13:33

По стъклото действително има няколко дефекта (драскотини и точици), които са много малки, едва забележими, които с остъргване с нокът се чувства, че са вдлъбнати, но това е вероятно от камъчета, които са наранявали стъклото по време на път през годините. В интерес на истината, при покупката не ги забелязах, може да са били маскирани някак.
Тук обаче не става дума за тези няколко (5 - 6 на брой) драскотинки.
Говорим за много и на гъсто разположени миниатюрни капчици, равномерно по площта на цялото предно стъкло. Все ено тъкмо започва да ръми много ситен дъждец. Появяват се изведнъж.
При появата им единия път слязох и ги размазах с пръст. Изглеждаше като вода. Забърсах една зона и с парцалче - поразмаза се, но парцала не беше много чист. После течността за чистачките изми стъклото идеално.
Капките се появяват само отвън по стъклото и се измиват, не са перманентни (причинени от стопяване от ъглошлайф или химикал).
Питах моя майстор, който се занимава само с тойоти и той не е чувал за подобно нещо.
Днес карах, но без климатик и не се появиха.
Ще дебна да видим дали ще хвана някаква зависимост, кога и как се появяват.

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от Enwor » 11 Авг 2019 16:07

Звучи като намазано с нещо, което се втечнава при охлаждане с климатика. Аз бих си избърсал ръчно цялото стъкло докато се обдухва. Първо на сухо да обере какво може после и с нещо за миене. Много странен ефект наистина.
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от slowtraveler » 11 Авг 2019 18:07

Да не би да има конденз от сегашната влага (обикновено се получава при неправилна настройка на климатика за охлаждане - да духа към челното стъкло)?
Измий добре стъклото с обезмасляващ препарат, отвътре и отвън, и тогава повтори наблюденията..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от WoLF » 12 Авг 2019 09:58

Според мен се получава странен конденз, който се формира първо по тези места поради старо замърсяване... Няма друго обяснение за мен щом е равномерно, отвън и се почиства ermm.gif Както се предложи, стъклото иска хубаво почистване, за да се премахнат тези невидими капчици от замърсителя :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

dimo68
Мнения: 40
Регистриран на: 09 Май 2019 09:26
Местоположение: Варна
Автомобил: RAV4, 2007

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от dimo68 » 12 Авг 2019 16:21

Нормално е да се появява конденз при голяма разлика в температурите вън и вътре. Зимата е отвътре, а лятото отвън. Особено ако климатика, както беше казано, е настроен да духа към предното стъкло.
Септември ще изчезне. :thumbsup:

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от mapamop » 12 Авг 2019 21:09

dimo68 написа: 12 Авг 2019 16:21 Нормално е да се появява конденз при голяма разлика в температурите вън и вътре. Зимата е отвътре, а лятото отвън. Особено ако климатика, както беше казано, е настроен да духа към предното стъкло.
Септември ще изчезне. :thumbsup:
Да, ама конденза се обикновено се образува от студената страна на "нещата". Доколкото разбрах конденза е отвън а не отвътре. По-скоро ми прилича на спонтанно пръскащи пръскалки или вероятно върнати течности от задържана вода под пластмасата, макар че си мисля че вентилатора на купето "смуче" а не "духа" навън и няма как да разпръсне влагата от някой филтър или застояла вода. Интересен казус иначе ...
Доколкото знам, залято стъкло с антифриз или добре "надухано" с антифризни пари от спукано радиаторче на парно се скъсва да се поти, дори и на неособено ниски температури, но сега в жегата пак ми се струва невероятно.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от mfandakov » 12 Авг 2019 21:25

Колеги какъв конденз ,кви пет лв.Това да не е фризер,а на автора на темата мога да кажа че всичко си има обеснение и може сега да ни дава съвсем грешни предположение с този климатик.
worthy.gif

dimo68
Мнения: 40
Регистриран на: 09 Май 2019 09:26
Местоположение: Варна
Автомобил: RAV4, 2007

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от dimo68 » 12 Авг 2019 21:27

Конденза се появява там, където се срещнат студения и топлия въздух. В случая предното стъкло е силно охладено от духащия отгоре му климатик и "срещата" с топлия въздух е от външната страна на предното стъкло. Именно поради тази причина изолациите на сградите се правят от външната страна на стените, за да може стената да поддържа температурата на стаята и топлия и студения въздух да се срещнат навън. Така се избягва конденза отвътре.

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от mfandakov » 12 Авг 2019 21:30

Колега ти досега имал ли си кола на която да се е появавал кондез от климатик на предното стъкло отвъншната страна при 40 градуса жега, :thumbsup:
worthy.gif

dimo68
Мнения: 40
Регистриран на: 09 Май 2019 09:26
Местоположение: Варна
Автомобил: RAV4, 2007

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от dimo68 » 12 Авг 2019 21:32

Да колега. Може да пробваш. Утре на обяд си настрой климатика към предното стъкло. Пиши за резултата.

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от mfandakov » 12 Авг 2019 21:34

Можеш да направиш едик клип и да ни го пуснеш тук да видим всички,как се получава на твоята кола защото аз съм имал доста и все климата духа на джама и нищо не съм видял досега,но знае ли се може да имам нужда от очила. :thumbsup:
worthy.gif

memorex

Ситни капчици по предното стъкло... каква може да е причината?

Мнение от memorex » 12 Авг 2019 21:48

Fandakov, Dimo е от към бялата страна .Не пиете ли студена бира лятото? tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта