Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 01 Авг 2019 10:59

Здравейте,
Някой имал ли е проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек? При издърпване от лостчето в кабината, капакът не се изтласква нагоре.. Добре, поне че се отключва.. засега. То не бе смазване на механизма от официалния сервиз и от мен самия, то не бе раздвижване, все тая - от пет поредни опита - отваряне-затваряне, я сработи два пъти, я не.. Особено като престои известно време (примерно една нощ) без да се отваря, става това (вярно, че "понеже Тойота не се разваля", няма и голяма нужда да се отваря капака, но все пак... :) ). Видимо няма луфтове или неправилен монтаж на капака. Вярно, че е бил свалян за пребоядисване, така че не изключвам тази вероятност, затова и пробвах да подложа повечко тиксо на скобата ("подковата") на капака, която ляга върху механизма, за да усиля напрежението, да не би да не прави контакт както трябва, но нищо... Колата е гарантирано на 48 х. км. Пружините, поне видимо изглеждат наред.. Не напипвам нещо по механизма, което да не се движи нормално..
Накрая ще сваля целия механизъм и да го почистя, но не ми се прибягва до това, особено докато не разбера къде е проблема. Освен грес, която му сложиха в сервиза, не виждам съществено зацапване. Ако някой е имал опит с подобен проблем, ще съм благодарен да сподели... Иначе, ще трябва да се разкарвам до сервиза за тая дреболия.
Последно промяна от Akima на 01 Авг 2019 11:10, променено общо 1 път.
Причина: Преместена в правилния раздел.

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от maestro75 » 01 Авг 2019 12:24

Дреболия, дреболия, но се поема този детайл гаранционно. Пише си го в книжката. Трябва да ти го оправят. :thumbsup:
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 01 Авг 2019 14:33

Вярно е, пише го. Не са ме върнали и пари не са ми взели. Само дето така, два пъти ми го "оправяха"... Направят го, пробвам го 2 пъти, работи и след време, пак същото.. guns.gif

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Akima » 01 Авг 2019 15:57

Himbo написа: 01 Авг 2019 10:59 Вярно, че е бил свалян за пребоядисване
Това е отговорът.
Трябва да се регулира прецизно положението му - посока напред-назад, а не само отстоянието от предните калници.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Airfan » 01 Авг 2019 23:15

Моят е така още от началото. Сигурно се отвори нормално 2-3 пъти. Според мен залепва уплътнението към капака. Ако го отворя веднъж, после се отваря нормално. Ама след това като го отворя след 6-7 месеца да видя има ли мотор в отсега и пак е така.
Изображение Изображение

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 02 Авг 2019 09:33

Именно, Airfan, същото е при мен. Пожелавам ти все по-рядко да го отваряш, но поне една течност за чистачки не сипваш ли на 1-2 месеца cool.gif И аз мислех да не е от остатъци от препарат от автомивките - малко хора забърсват капака и отдолу. Веднъж след автомивка, като го отворих и видях какво е, почнах да забърсвам редовно и там, но няма промяна.. По-скоро си мисля, че Акима е прав - понякога има триене между джаджата с лостчето на капака и подсигуряващия механизъм отпред от към бронята, който придържа капака и го ограничава до едно положение след отскачане. Това триене след раздвижване изчезва. Засега. Т.е. 1 мм разлика на сегашната позиция на капака спрямо оригиналната може да е причина. Или нещо не са затегнати болтовете и капакът се движи малко "на където си иска", или металът (примерно държачите от към стъклото) са леко деформирани, макар да не може да се установи с просто око.
Вчера гледах клипче в youtube някакъв, макар и не особено надежден, обясняваше как понеже разменил болтовете на капака, той се заключил и не можел да се отвори.. Това ми се вижда прекалено. Показваше стария авенсис - втората генерация. При теб бил ли е демонтиран капака и за версията от снимката ти ли става дума?
Така и така ще ходя за отстраняване на една щетичка по капака, явно пак ще им задавам задачка-закачка в сервиза да си играят. Поне се отключва и заключва. Засега tooth.gif Ако има и други мнения, ще се радвам да споделите. Благодаря :thumbsup:

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от dracunculus » 02 Авг 2019 09:52

Абсолютно същото е при мен! И според мен залепва уплътнението. Свикнах с това, просто си го подхващам с пръстче под ъгъла откъм фара и всичко е ОК!
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 02 Авг 2019 10:15

Абе вярно е, че тези препарати за безконтактно миене са доста силни повърхностно-активни вещества, ама 1. не я мия всеки път с такива, 2. се разреждат, 3. уплътненията са чисти - вече многократно минавани с влажна и суха кърпа и пак същото. То разбирам да залепва гума в гума, а тя, гумата опира в метал.. Едно уточнение - и на студен двигател го прави и на нормална околна температура го прави - примерно 20-25 градуса, т.е. не е примерно от нагряване или измръзване. Специално на тази капакът й е доста тежък. И съответно, заключващият механизъм е конструиран да носи на голямо напрежение, което при издърпване на жилото, се освобождава и дава респективно достатъчно голяма кинетична енергия, за да отскочи тази маса. Трябва наистина с лепило да е намазано уплътнението, че да е от това. Силикон не съм слагал... boxed.gif

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 02 Авг 2019 10:23

П.С. айде, на мен са ми тънки пръстите, тъкмо мотив да не ям много, да не станат на кебапчета, ама една дама, примерно, ако не дай си Боже й се наложи да си отвори моторния отсек, или ще си счупи маникюра, или ще одраска капака/около него, или и двете.. no.gif
Съжалявам за антирекламата, ама нищо чудно че ги спряха от производство тия авенсиси guns.gif . А може би не мисля в правилната посока - съдейки по рекламата на Нисан Х-трейл "създаден да сплотява семейства", концепцията на Тойота е следната: добре е жената да има винаги мъж под ръка ppp.gif drunk.gif

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Airfan » 03 Авг 2019 10:38

Himbo написа: 02 Авг 2019 09:33 Именно, Airfan, същото е при мен.
Моя капак не е свалян. Като дръпна лостчето след дълго неотваряне и не се случва нищо. Отивам отпред и леко подпъхвам с пръст под капака и той си излиза. Т.е. механизма е освободил, но капака седи като залепнал.
Иначе течност зареждам един - два пъти в годината.
Последно промяна от Akima на 03 Авг 2019 10:52, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат. Спрете да цитирате цели постове.
Изображение Изображение

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от Himbo » 04 Авг 2019 12:36

Проблемът е решен. Регулирах височината на капака от предните тампоновидни, гумени "винтове", които стърчат (над радиатора) и контактуват с капака. Развих ги леко един оборот нагоре и нещата спят :thumbsup: Вероятно с времето, тампоните слягват и се променя центъра на тежестта.

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от dracunculus » 04 Авг 2019 18:48

Действа, колега, безотказно. Благодаря ти много bow.gif
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
mandarin
Мнения: 28
Регистриран на: 22 Яну 2019 16:29
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 2010

Avensis Facelift 2015: Проблем със заключващия механизъм на капака на двигателния отсек

Мнение от mandarin » 06 Авг 2019 19:23

И аз имах подобен проблем на Авенсис 2010 и със същите тампони го реших. Просто те дават повдигащия напън за отварянето на капака.
Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта