Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

dimcan
Мнения: 12
Регистриран на: 04 Сеп 2018 08:42
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso 2.2 D4D 136

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от dimcan » 04 Юни 2019 12:17

Здравейте,

От около седмица насам се появи странно скърцане, което по-скоро бих определил на чуруликане на птичка, някъде в интериора. Чува се само и единствено на запален двигател, при промяна на обороти не се променя, при дълго каране също. Прискръцването си остава едно и също от запалването на колата, при каране градски или дълго извънградско, до гасенето. Когато вдигна капака отпред не се чува нищо. Само вътре и като че ли идва някъде под волана, но нямам как да разбера. Пределно ясно ми е, че няма как да отгатнете от какво се чува това, но пиша, за да проверя дали някой вече не се е сблъсквал с нещо подобно и дали има някак идея от къде би могло да идва това и насоки как да го открия. В никакъв случай не е нещо нетърпимо, но просто го чувам постоянно и ме дразни.

Качвам клипче, на което ясно се чува 'чуруликането'. Също така се чува нещо като леко тракане, или по-скоро като да вали дъжд, но всъщност това пък се чува като че ли иззад таблото. Дали пък не идва от таблото някъде?

Благодаря предварително

Цък тук за видео

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от biro » 04 Юни 2019 14:46

Спри климатичната система и виж дали шумът ще спре.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

dimcan
Мнения: 12
Регистриран на: 04 Сеп 2018 08:42
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso 2.2 D4D 136

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от dimcan » 04 Юни 2019 15:11

biro написа: 04 Юни 2019 14:46 Спри климатичната система и виж дали шумът ще спре.
При пуснат климатик, спрян климатик, парно, изцяло спряно парно или просто обдухване си скърца по същия начин. Установих, че не се влияе от нещо, което пускам и спирам. Дори от CD-то не е. Тоест скърцането го има само при запален двигател и от това се влияе. Най-вероятно вибрациите от работещия двигател влияят на това. Също така при увеличаване на оборотите отново не се променя по никакъв начин това чуруликане.

color
Мнения: 93
Регистриран на: 03 Май 2017 20:24
Местоположение: София

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от color » 06 Юни 2019 10:34

И все пак може да е от моторчето за клапата на климатроника. Нагласи температурата на някакви градуси различни от тези на които е в момента - примерно позиция "Hi" и виж дали има промяна.
Toyota Avensis D4D 2.0 126hp
Nissan Primera P10 1.6i 102hp

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от TATI » 06 Юни 2019 10:38

100% клапи на парното/климатика
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Kosme
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Май 2019 21:27
Местоположение: Svishtov
Автомобил: Toyota Corolla Verso 2.2 D-4D

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от Kosme » 24 Юни 2019 14:36

dimcan написа: 04 Юни 2019 12:17 Здравейте,

От около седмица насам се появи странно скърцане, което по-скоро бих определил на чуруликане на птичка, някъде в интериора. Чува се само и единствено на запален двигател, при промяна на обороти не се променя, при дълго каране също. Прискръцването си остава едно и също от запалването на колата, при каране градски или дълго извънградско, до гасенето. Когато вдигна капака отпред не се чува нищо. Само вътре и като че ли идва някъде под волана, но нямам как да разбера. Пределно ясно ми е, че няма как да отгатнете от какво се чува това, но пиша, за да проверя дали някой вече не се е сблъсквал с нещо подобно и дали има някак идея от къде би могло да идва това и насоки как да го открия. В никакъв случай не е нещо нетърпимо, но просто го чувам постоянно и ме дразни.

Качвам клипче, на което ясно се чува 'чуруликането'. Също така се чува нещо като леко тракане, или по-скоро като да вали дъжд, но всъщност това пък се чува като че ли иззад таблото. Дали пък не идва от таблото някъде?

Благодаря предварително
Здравей колега, и аз имам абсолютно същия проблем с това "чуруликане-свистене" отпред в дясно (погледнах и просушах видеото ти). Колата ми единтична с твоята. Видял съм се в чудо....не мога да го хвана от къде идва. Разликата която е при мен, че след определно време като загрее хубаво двигателя след около 20 мин "чуруликането" не се чува! Стигнал ли си до някакво решение на проблема? ;)

dimcan
Мнения: 12
Регистриран на: 04 Сеп 2018 08:42
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso 2.2 D4D 136

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от dimcan » 25 Юни 2019 15:33

Kosme написа: 24 Юни 2019 14:36
dimcan написа: 04 Юни 2019 12:17 Здравейте,

От около седмица насам се появи странно скърцане, което по-скоро бих определил на чуруликане на птичка, някъде в интериора. Чува се само и единствено на запален двигател, при промяна на обороти не се променя, при дълго каране също. Прискръцването си остава едно и също от запалването на колата, при каране градски или дълго извънградско, до гасенето. Когато вдигна капака отпред не се чува нищо. Само вътре и като че ли идва някъде под волана, но нямам как да разбера. Пределно ясно ми е, че няма как да отгатнете от какво се чува това, но пиша, за да проверя дали някой вече не се е сблъсквал с нещо подобно и дали има някак идея от къде би могло да идва това и насоки как да го открия. В никакъв случай не е нещо нетърпимо, но просто го чувам постоянно и ме дразни.

Качвам клипче, на което ясно се чува 'чуруликането'. Също така се чува нещо като леко тракане, или по-скоро като да вали дъжд, но всъщност това пък се чува като че ли иззад таблото. Дали пък не идва от таблото някъде?

Благодаря предварително
Здравей колега, и аз имам абсолютно същия проблем с това "чуруликане-свистене" отпред в дясно (погледнах и просушах видеото ти). Колата ми единтична с твоята. Видял съм се в чудо....не мога да го хвана от къде идва. Разликата която е при мен, че след определно време като загрее хубаво двигателя след около 20 мин "чуруликането" не се чува! Стигнал ли си до някакво решение на проблема? ;)
Здрасти, Kosme.

При мен пък, за разлика от теб, дори след като загрее (2 часа каране) не спира. Чурулика по същия начин, по който и веднага след като запаля колата. Решение не съм открил все още. Едно момче от форума (TATI) ми каза писа на лично и ще си позволя да копирам какво ми каза той на въпроса ми дали и как се ремонтира това:
"Като цяло не подлежи на ремонт.
Може да постигнеш временен ефект като разглобиш и намажеш с технически вазелин или с графитен маркер.
Аз правих тази процедура, но беше краткотрайна. Месец по-късно, отново се появи това чуруликане.
Там са едни графитни писти, които се износват и нямат добро съпротивление с моторчето.
Реално си реших проблема с подмяна на моторчетата с нови.
Другия вариант е да мръднеш температурата да е в други граници. Също и посоката на струята.
При мен, понеже го държа на AUTO ми правеше проблеми. Когато почнеше да ме дразни, минавах на ръчно и сменях посоката на струята"

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от biro » 25 Юни 2019 18:22

Напротив, подлежи на ремонт. На авенсисът ми след профилактика 3 години работи без чуруликане. Отваряй смело.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Kosme
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Май 2019 21:27
Местоположение: Svishtov
Автомобил: Toyota Corolla Verso 2.2 D-4D

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от Kosme » 30 Юни 2019 09:34

Колега dimcan каква е цената на тези моторчета?
Така или иначе ще го трая към момента това чуруликане.

dimcan
Мнения: 12
Регистриран на: 04 Сеп 2018 08:42
Местоположение: София
Автомобил: Corolla Verso 2.2 D4D 136

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от dimcan » 03 Юли 2019 09:26

Kosme написа: 30 Юни 2019 09:34 Колега dimcan каква е цената на тези моторчета?
Така или иначе ще го трая към момента това чуруликане.
Нямам никаква идея.

Колегата biro е написал да отварям смело, но нямам никаква представа как, къде и какво :) Ако има такава тема, или пък има някакво друго полезно четиво за тая тема, ще се радвам някой да сподели.

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Скърцане/Чуруликане Корола Версо 2007 d4d 136

Мнение от biro » 03 Юли 2019 11:55

Би трябвало да се намира над краката на шофьора. Огледай как се свалят пластмасовите капаци.
Ето схема http://japan-parts.eu/toyota/eu/2007/co ... ler-unit/3 въпросното моторче е 87106H за смесване на топло/студено (по-вероятен заподозрян) или моторчето за посоката на въздха 87106J. От дясната страна зад жабката има още едно моторче за рециркулация в купето/външен въздух 87106N
В зависимост от кой месец на 2007 ти е произведено версото моторчето изглежда така:
преди Май 2007
Изображение

след Май 2007
Изображение
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта