Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 26 Май 2019 19:40

Здравейте,
от известно време ме беше налегнала мисълта да подменя фабричните говорители на Авенсис Т25, че нещо не ме кефеха особено. Не съм аудиофил или там какъвто се води, но обичам да слушам чиста музика, без пукане, пърдене и разни там шумове, които на 15г. кола с фабрични говорители непременно има.
Та ... днес свърших тази работа.
Тъй като не гоня сила, а чистота и звук се спрях на следните 2 модела говорители.
SPG 13CS на Алпайн 13см двукомпонентни дребосъци със значителни въможности за предна линия
и
SPG 13C2 двулентови за отзад.
Естествено, че това са бюджетни решения до 250лв без допълнителен усилвател и съм далеч от мисълта , че няма по-подходящи варианти, ама на мен това ми е ОК, като за фабричната система :)
А и пича от Примавокс беше много любезен, да го похваля и него.
Изображение
Естествено взех 4бр. адаптори от 3 отвора, към 4 отвора и за 13см говорители.
Разбира се, че отворите се разминаха и правих нови, а уж са за Авенсис Т25, ама май не са :)
Като ще сменям говорители се разходих до Авител за една шумоизолация за отвътре на вратите.
Малко снимки, които сами си говорят. Почнах отзад първо:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Металното фолио преди да сложа говорителя го махнах от ринга, така че битума да си свърши работата.
И отпред, ама тук ме домързя много да снимам:
Изображение
Изображение
Филтрите ги пъхнах вътре във вратата хванати с опашки за разпънката по средата.
Буксата на пищалките се оказа, че събира двата плюса и двата минуса за към нея и говорителя и в новата концепция се нуждаеше от две мостчета, че да свирнат Алпайнчета :)
Изображение
Финална снимка нямам, че гледах да събера всичко , защото 5 часа клечане ми дойдоха в повече.
Е да, ама ... пускам музиката и звука е друг. Мислех , че Матсушитата ще дойде слаба за тия Алпайни, но се справя добре до към 46 от волюма, което на мен ми стига.
А и е чисто, без паразитни пукания и т.н.
Ако някой е решил, хамалуване си е, но е по-яко от фабричното :)
Успех!

П.С.
Сега е време да плюете и да давате акъл, ама всичко вече е затворено и мача е свирен :)
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

color
Мнения: 93
Регистриран на: 03 Май 2017 20:24
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от color » 31 Май 2019 14:29

Какъв беше проблема на фабричните говорители? Понякога със смяна само на гофрите (гънките) свирват като нови. Как се представят Алпайна в ниските честоти спрямо старите ти говорители?
Toyota Avensis D4D 2.0 126hp
Nissan Primera P10 1.6i 102hp

mgrigorov
Мнения: 151
Регистриран на: 09 Сеп 2017 19:16
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA20 2.0vvti/LPG

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от mgrigorov » 07 Юни 2019 19:38

Колега, как и къде мога да ремонтирам едната тонколона, че на моменти гръгне ? И ако може някой да каже какви размери са колонките на Рав 4 2005г. Ако купя само нови колонки, трябва ли да слагам някакви филтри ? Само да добавя, че не търся някакво супер качество.

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 08 Юни 2019 21:58

color написа: 31 Май 2019 14:29 Какъв беше проблема на фабричните говорители? Понякога със смяна само на гофрите (гънките) свирват като нови. Как се представят Алпайна в ниските честоти спрямо старите ти говорители?
Дясната линия не беше добре. Усилено след 24-та степен и пръщеше. Видимо говорителите след като ги свалих са неразличими от нови, но явно времето си е оказало влиянието. Да, може и да се оправи проблема, ако се сменят гофрите, но не ми се занимаваше, затова си взех нови. Новите дребосъци се справят чудно. Има разлика в баса, не е същия като с оригиналните, усетих го при първото пускане. Сега обаче разлика не виждам, а и новия бас и звук като цяло, няма общо с предния. Вече мога да усилвам до 46 без никакъв проблем и да се появяват странични шумове. На някои тракове дори до 50, а аз това търсех. Чист звук, на фабричната система. Не силен, а чист, какъвто беше и резултата в крайна сметка.
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 23 Юли 2019 13:30

Малко развитие по темата.
Смених говорителите, ама Матсушитата голямо дърво ще дойде. Няма никакви настройки и корекции. Чух същите Алпайнки в друга кола как свирят и останах разочарован от резултата който дава заводската уредба...е разкарах я :)
Изображение
Намерих си чуден дабълдин. Вярно трябваше малко да се разпробива оригиналната конзола, че да съвпаднат отворите
Изображение
Иначе всичко си пасва
Изображение
После малко букси, конектори, модул за волана, антена за навигацията, задна камера (егати монтажа на тази камера - отне ми 5 часа близо)
Изображение
Изображение
Е на финала - заслужава си. Няма общо с преди в никой аспект :)
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

Аватар
Cecko
Мнения: 16
Регистриран на: 28 Май 2019 19:35
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 1.8
Благодарил/а: 7 пъти

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от Cecko » 26 Юли 2019 10:05

Много добре се е получило! Може ли малко повече информация относно player-a, модула за волана... адаптора за таблото заедно ли върви? Нощем "вади ли очи" :)

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 26 Юли 2019 11:36

Може разбира се.
Плейъра е от Санта фе фабрично монтиран Pioneer Avic-HD1BT
https://www.pioneer-car.eu/dk/en/produc ... bt/support
https://www.manualslib.com/manual/58506 ... ml?page=23
Конзолата/Панела за към таблото и декоративната рамка около медията се купуват допълнително. Китайските сайтове имат всичко :)
Модула за волана също е допълнителна екстра срещу сумата от 100лв. Реално може и без него, че те са 4 бутона, които може и да не се ползват, ама щом ги има нека се цъкат :)
Има димер за осветлението и нощем НЕ вади очи, защото само с едно цъкане си го правиш от супер ярко на недразнещо светене.
Недостатък е навигацията, в моят случай - уцелих такъв без карта на България. Има решение като за всяко нещо, но още дерзая над това да сменя firmware с последната версия от 2013та и после ще търся шерната карта из руските форуми за източна Европа.
Поръчал съм си блутут модул, микрофон и AUX кабел за телефона, че при Пайнера всичко е с едни гадни буксички.
Телевизията не знам как се подкарва, не съм се интересувал дори.
Има 30гб хард, който за сега още стои празен :)
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 11 Окт 2019 15:38

Мога да допълня темата с добавянето и на активен субуфер в багажника.
Ползвах буфер на Bose, който стои вътре в резервната гума. Приятно решение, честно казано.
Донорът е Мазда 6 и след доста търсене какъв точно, намерих такъв който НЕ е затворен обем, че все попадах на такива които нямат бас рефлекс, но този на Мазда-та отговори на желанието ми :)
Монтажа си е монтаж...кабели, предпазител, реле, щуротии. Пайнера си има отделен канал за Суб с нужните му корекции, та в крайна сметка изкара звук, по-добър отколкото очаквах между другото! Вече не чувам биалетките, които са за смяна и нещо все не им идва ред :)
Изображение
Изображение
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

Аватар
babata
Мнения: 117
Регистриран на: 05 Мар 2016 16:09
Местоположение: Плевен

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от babata » 22 Ное 2019 14:21

pavel_boychov написа: 11 Окт 2019 15:38 Мога да допълня темата с добавянето и на активен субуфер в багажника.
Ползвах буфер на Bose, който стои вътре в резервната гума. Приятно решение, честно казано.
Малко се зарибих по тия музики. Имам три въпроса:
1. Размерите на говорителите на Авенсис Т25 не са ли 16,5 см отпред и 13 отзад?
2. Баса в багажника активен или пасивен е?
3. За изолацията във вратата какво може да се ползва "подръчно"?

Мисля да скоча в Hertz HERTZ DSK 165.3 или HERTZ DSK 170.3 и HERTZ DSK 130.3 за отзад.
Ако някой ползва такива, нека сподели впечатления. Фабричното радио /с навигация, мисля В9010/ не мисля да го сменям.
поздрави
Димитър
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV , 2008

Аватар
pavel_boychov
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Апр 2016 13:57
Местоположение: София

Подмяна на фабричните говорители на Авенсис Т25

Мнение от pavel_boychov » 01 Дек 2019 11:10

Здрасти колега. Говорителите отпред и отзад са 16.5. Баса е активен в резервната гума и относно третото - в Авител имат и по-евтина шумоизолация, просто я намери в сайта и искай от нея, че те ще ти предложат само от скъпата ествествено :) И аз се колебаех между Херц и Алпайн, но мисля че вторите са по-добрия избор. Успех
Алиса-Кой път да поема от тук?
Котаракът-Зависи къде искаш да стигнеш.
Алиса-Няма значение.
Котаракът-Тогава няма значение и кой път ще поемеш.
Алиса-Стига да стигна някъде.
Котаракът-О, това със сигурност ще се случи, стига да вървиш достатъчно дълго.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 25 госта