Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Аватар
gimara
Мнения: 1471
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Мнение от gimara » 02 Яну 2019 18:41

YMR написа: 02 Яну 2019 18:30 да попиташ и да получиш от който има опит и се е сблъсквал с проблема конкретни компетентни съвети и/или насоки?!?
Ами ти си решил, че имаш проблем. Колегите ти отговарят:
Kiki написа: 02 Яну 2019 17:22 Важното е, че се заключва.
Сега, че ти си решил че:
YMR написа: 02 Яну 2019 16:50 Ако не е във фабричната ( предполагам в или +- 5 градуса около 12 часа )
и това те тормози, щото само предполагаш, колко са градусите, отскочи до някой дилър и после сподели тук какви са фабричните настройки.
Другото, което мога да ти препоръчам, е да си прочетеш книжката на колата. Ако е толкова важен този ъгъл със сигурност там ще пише.

YMR
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2018 22:28
Местоположение: Sofia

Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Мнение от YMR » 02 Яну 2019 19:57

Позиция на заключване на волана с отклонение по-голямо от около 5 - 10 градуса от положение на изправен волан в повечето случаи създават неудобство ( или поне за мен ).
Последната маневра при паркиране в 99% от случаите завършват с изправен волан, след което ако волана трябва да се заключи в случай като моя, той трябва да се навие в съответната посока.
Това, освен че е досадно, а и натоварва излишно и ускорява амортизацията на доста агрегати, включително и на предните гуми. И ако не мръднеш с няколко сантиметра колата, след като волана вече е заключен, системата остава под напрежение.
Ако някой знае и желае да даде съвет или насока, как се коригира ( центрира ) волана при заключено положение, както и отговорите на по-горе поставените от мен въпроси - благодаря предварително и с удоволствие бих го почерпил.

PS:
От този форум след много четене успях да науча и някой полезни неща, за което благодаря на знаещите. Но както навсякъде, за съжаление, и тук има хора, които вместо да помагат, си търсят приказка и разводняват дадена тема.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Мнение от slowtraveler » 02 Яну 2019 20:30

Колега, аз също съм на мнение, че търсиш под вола теле...
Ако толкова искаш да си центроваш заключването насочваш волана точно напред, сваляш волана, отцепваш вала горе и долу при карданчето, завърташ го докато щракне в ключалката, и го зацепваш наново..
Ако искаш да е 5градуса - навярно ще трябва да си направиш и нова центровка на предницата, щото нямам спомен през колко градуса бяха шлиците, но може волана да ти остане малко на една страна :)
За мен никога не е имало значение в какво положение заключва волана... Дори ми е по-лесно когато не е 'щракнала' ключалката - няма никакво напрежение в системата... Не че ми пука за напрежение в системата де - то и на двете ми коли 'ключалката' е електрическа...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

YMR
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2018 22:28
Местоположение: Sofia

Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Мнение от YMR » 02 Яну 2019 22:04

Благодаря за съвета ( оценявам насоките )!
Аз съм аргументирал притесненията си и ако за някой те са неоснователни или ... - ок. Не желая да ангажирам никого. Търся съвет от тези, които намират смисъл и желание да съдействат компетентно.
Най-малкото, който има желание и такъв автомобил, може да сподели в какво положение е заключен волана му и само едно положение на заключване ли има?
Имал съм и имам и други автомобили ( различни марки и модели ), на повечето от които волана е/а на други не е заключен на "12 часа", а на трети има повече от едно заключен в рамките на пълен оборот.
В крайна сметка на повечето автомобили, които съм имал и гледал по клипчета ( включително и това на Toyota USA ) Toyota How-To: Steering Lock - Release | Toyota заключването е на около "12 часа" и надали това е случайно.

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Toyota Avensis T25 - Волана не се заключва

Мнение от Cealtex » 03 Яну 2019 19:50

Забавих се малко с отговора, но - да... За съжаление не се заключва в централно/фабрично или там както се води позицията на волана. Ето и едно демонстративно клипче, което показва заключването на волана на Toyota Corolla 2011:



При мен, волана се заключва в абсолютно същото положение и в двете посоки.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта