Конденз фар, Версо 2010г.

Аватар
dhristov
Мнения: 15
Регистриран на: 21 Дек 2016 13:56
Местоположение: София

Конденз фар, Версо 2010г.

Мнение от dhristov » 25 Юни 2018 09:19

Здравейте,
Колата е Тойота Версо 2010 г.
От известно време ми се появи конденз в десния фар. Като колата стои в гаража по-дълго време - изчезва. После като тръгна да карам и спра и загася фаровете - запотява се отвътре.
Появява се конденза и без да е валяло или да е мита колата, т.е има си влага вътре.
Чета по форумите, че има някакви вентилационни отвори на фара, които ако се запушат може да настъпи такъв проблем. Аз доста оглеждах и не мога да видя такова нещо. Някой може ли да ми каже къде точно са тези отвори за да ги проверя и отпуша евентуално ? И изобщо идеи как да се отърва от този проблем.
В нета намирам 2 крайни противоположни неща :
1. Облепят херметически всичко със силикон и затварят херметически.
2. Пробиват допълнителни вентилационни отвори за по-добра вентилация и изсушаване
Кой път е правилния ?

Благодаря предварително !
Toyota Verso 1.8 VVTi 2010

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Конденз фар, Версо 2010г.

Мнение от slowtraveler » 25 Юни 2018 10:26

Ако свалиш фара би трябвало да видиш вентилациите някъде отзад по рефлектора...
Правилното е - да провериш да не би да се е отлепило 'стъклото' от рефлектора - там трябва да е херметично (за да не влиза влага/вода)...
Допълнителни отвори не бих пробивал - 'заводската' вентилация е достатъчна при изправен фар.
Пълната херметизация ако се прави, трябва да е със сух въздух... Което веднъж ще проработи (например продухваш с азот и веднага слагаш крушката и затваряш фара)... Ама при следващият път нали все пак ще вкараш външен въздух, което пак е предпоставка за конденз при застудяване... Т.е. според мен не е решение...

Изправният фар трябва да е водонепропусклив (да няма възможност стичащата се вода или пръски да влизат във фара през лошо уплътнение), и в същото време да се вентилира за да поддържа що годе еднаква влажност на въздуха вътре, както при външният въздух..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Конденз фар, Версо 2010г.

Мнение от memorex » 25 Юни 2018 11:37

Имах подобен проблем с ляв фар.Допитах се до колегите от обявата във форума и това което ми казаха че е подало лепилото на стъклото се оказа вярно.Силиконирах от горната страна по цялата дължина,беще де разлепило и гуменото уплътнение към капака.Сега е наред и няма повече конденз.В моя случай идваше след миене и дъжд.Докато проучвах въпроса се натъкнах на случай при които влагата се образува под капака от например разширителния съд.При твоя автомобил не беше ли точно от дясната страна.Вентшлационни отвори има и не е необходимо да се разпробиват.Успех.
ПП.И водна помпа мисля бе отдясно.

Аватар
dhristov
Мнения: 15
Регистриран на: 21 Дек 2016 13:56
Местоположение: София

Конденз фар, Версо 2010г.

Мнение от dhristov » 07 Авг 2018 08:29

Може ли да ми препоръчате в София читав майстор/сервиз, който да се занимава с такива неща и да ми премахне конденза от фара ?
Благодаря предварително!
Toyota Verso 1.8 VVTi 2010

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта