Има ли някой от форума с монтирани ветробрани на avensis t25

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Има ли някой от форума с монтирани ветробрани на avensis t25

Мнение от Bat Jorko » 21 Дек 2022 10:18

Привет,

Същия случай - Т25, комби, светло сив.

Ветробрани имам вече минимум 3 години, предни и задни врати. Марката е HEKO.

Изключително съм доволен.

Комфорта, който дават ветробраните е ясен, няма да влизам в подробности.

Относно цвета. Моите са СВЕТЛО сиви. Обикаляйки прозореца, част от ветробрана попада ДО колоната между предното стъкло и вратата и бидейки не-прозрачен малко затруднява видимостта напред по диагонал. Неприятно е при ляв завой на кръстовище. Колебаех се дали да е прозрачно или с малко затъмнение заради евентуалното спиране на слънцето когато е високо. Не съм усетил осезаемо този ефект, може да го има, може и да го няма. От гледна точка на видимост, прозрачните са по-подходящи. От гледна точка на естетика, светло сивите стоят по-добре. Няма пълно щастие.

Относно добавен от ветробраните шум, независимо при каква скорост и независимо колко е отворен прозореца. НЯМАМ ТАКЪВ.

Относно естетиката - стоят много добре на колата, на мен ми харесват. Не мога да преценя как биха стояли прозрачни ветробрани. ....

Относно монтажа. Ветробрана се заклинва с две стоманени U-образни стоманени планки в канала в който влиза стъклото. В началото сложих двойно лепяща лента, което се оказа грешка. Планките държат достатъчно добре и трябва да се остави възможност ветробрана да се "движи" по рамката на вратата, т.е. не бива да се фиксира неподвижно с лента или лепило. Щеше да е по-добре, ако планките бяха поне 3, ама ....

Стареене на материала и деформации. В началото, година - две, ветробрана не мръдваше и пасваше отлично по рамката на прозореца. С течение на времето се "сви" малко по дължина, "скъси се", което позволи отварянето на малки фуги в двата му края. Тук става дума само за предните ветробрани, задните са по-къси и там този ефект е пренебрежим. Сега от време на време прибутвам на ръка ветробрана напред за да легне добре в контура на предната му част. Там е важно добре да влиза, за да не задейства предпазното спиране на стъклото при автоматичното вдигане на прозореца. Също така, от време на време донабутвам планките нагоре поради същата причина. При правилно позициониране на планките и ветробрана автоматичното прибиране на прозореца няма никакъв проблем. Заключение: поради естеството на матриала от който е направен и условията в които работи, ветробрана НЕ Е ВЕЧЕН. tooth.gif

Ако по някаква причина задейства защитата при автоматичното вдигане на стъклото, вдигането "ръчно" върши работа. Нямам издраскано или наранено стъкло от планка, до момента. rolleyes.gif

Освен стареенето на материала, друга причина да измъкването на ветробрана от рамката е "залепването" на стъклото към пластмасата. Усеща се най-вече при движение при дъжд или сняг, когато от пътя се вдига спрей примесен с кални частици. Или пък когато прозореца не е бил свалян дълго време. При сваляне на прозореца се чува "пукване" от което си правя този извод.

За куриоз, случвало се е да не погледна, че ветробрана се е измъкнал от планките повече от половината си дължина и виси, но не пада дори и на отворен прозорец!

Поздрави,
Георги

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта