Летни гуми на ниски температури

Публикувай отговор
Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от ufer » 03 Яну 2021 15:08

Вероятно всички знаете, че може би 90% от зимните гуми се правят с ламели. Единственото, което не съм правил със зимни гуми е да им броя ламелите... :) Но със сигурност са няколко хиляди и с тази технология, въведена от Мишлен (ако не греша), се получи този ефект за по-голяма ефективност през зимата плюс качеството на материала. Така че и за най-големите майстори на волана си е едно предимство пред изненадите през зимата... drunk.gif

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от dracunculus » 03 Яну 2021 15:18

Ами колега ...ходи им го обясни на разбирачите, които винаги всичко знаят и могат. Не го намирам за случайно, че в почти всички западноевропейски страни зимните гуми са задължителни. Като не си мислете, че, например, в Германия няма райони обезмислящи зимните гуми, по вашата логика. Просто законодателят е сметнал, че в 1 единствен случай през зимата да ти потрябват тези ламели и по-меката смес на зимната гума е достатъчен, за да направят задължително използването ѝ. И е правилно, според мен на 1000% :whistle:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Hursa » 03 Яну 2021 15:37

ufer написа: 03 Яну 2021 15:08 Но със сигурност са няколко хиляди и с тази технология, въведена от Мишлен (ако не греша), се получи този ефект за по-голяма ефективност

на сняг. И по-малката ефективност на сух и на мокър асфалт. smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от dracunculus » 03 Яну 2021 16:11

По-малка ефективност на мокър асфалт. Кога? При температури, при които лятната гума е корава като порцелан? Пипал ли си консистенцията на лятна и зимна гума при температура около 1 градус, сложени една до друга? Лично съм усещал осезаема разлика в спирачния път и поведение при мокра настилка и температури около нулата. Ами ако на някои места мокрият път е замръзнал, например в сенчест завой? Е точно последното се случва много често по трасето София- Самоков в преходните сезони, например. И точно там на баща ми Ауриса преди години с летни гуми и една идея по- динамично шофиране едвам се удържаше, само на мокро, НЕ на заледено. 3 часа по-късно минах пак от там със зимните гуми (сменяхме ги в този ден), карах по същия начин и колата си се движеше като по релси. Нищо общо в поведението.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Hursa » 03 Яну 2021 16:18

Колко време остават "корави" в движение?
dracunculus написа: 03 Яну 2021 16:11 Ами ако на някои места мокрият път е замръзнал, например в сенчест завой? Е точно последното се случва много често по трасето София- Самоков в преходните сезони, например. И точно там на баща ми Ауриса преди години с летни гуми едвам се удържаше, само на мокро, НЕ на заледено. 3 часа по-късно
Сигурни ли сте, че не е бил подледен, с топящ се скреж, а след три часа да се е разтопило? Зимните гуми слабо помагат на лед - затова в много от северните страни са задължителни шиповете. При нас са забранени smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от dracunculus » 03 Яну 2021 16:31

Абсолютно съм сигурен, беше си очевидно мокро и не заледено. За 335 000км стаж мога да го различа, смея да твърдя wink.gif. Както и смея да твърдя, че лятната гума и въобше гумата си остава много дълго студена при зимни температури, особено в града. И дори когато загрее, пак зимната си е по-мека. Това е цялата работа.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Hursa » 03 Яну 2021 18:02

Не вярвам на заявления, повече вярвам на документи (макар далеч не на всички) - като на представения от тестове. Още повече, че не сте шофирали - може би, ако и на отиване сте управлявали вие, при "335 000км стаж" и тогава "колата би се движела като по релси", и гумите нямат нищо общо в случая smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Летни гуми на ниски температури

Мнение от bigchicken » 03 Яну 2021 18:36

Hursa написа: 03 Яну 2021 12:30 Слезли сте и сте измерили 7 градуса на асфалта в завоя? smile.gif
Какво мерене на температурата на асфалта, за Бога! 7 градуса на въздуха, мокър асфалт след цяла нощ дъжд. Когато си сменяме гумите пролет и есен температурата на асфалта ли гледаме?
А за скреж говоря за вчера, не за онова подхлъзване.
Значи, викате, усещането за по-добро поведение не е от гумите, а от това, че слагайки зимните, ставаме по-внимателни? Ами не знам, като стане студено и лигаво аз внимавам повече преди да сменя гумите, защото колата се пързаля. След това със зимните шофирам доста по-спокойно при същите условия, защото колата не се пързаля. Не и като да ме накара да съм толкова предпазлив, колкото с летните. Освен, както казах по-горе, когато съм бил с гадни зимни като Тойото. Засега залагам на Гудиър и Нокиан. На хибрида Бриджстона не лепне както се очаква, но вече месец е сложен и е доста по-добре от летните Мишелин в тези условия. А буса мисля отпред да си му въртя летни и хубави зимни, отзад да сложа всесезонни (при товарните е малко по-различно), по-към летни, но по-рошави. При него съществува не малка вероятност за подхлъзване на задницата при спускане от планина на сняг, а стане ли така нямам решение за справяне със ситуацията. Това ще се завърти като пумпал. Та затова по-рошави, та да не въртя и отзад летни и зимни.
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от dracunculus » 03 Яну 2021 18:37

Виж, Hursa, да споря нямам намерение. Не води до нищо. Всеки изважда своите доводи. Имам достатъчно ситуации в стажа ми, потвърждаващи казаното от мен. Че някой не вярва- ами негово право си е. Който иска да си кара каквото иска. Карам си винаги зимата със зимни гуми, най-малкото защото може 1 път да има 3 пръста сняг и да ми потрябват ламелите на зимната гума, ако ще и през останалото време да са "условия, обезмислящи зимните гуми"- точно такава беше миналата зима даже в южен Байерн на 50км от Алпите. И в случая въобще не коментирам температура и твърдост на гумата. Хайде със здраве, да кара който каквото сметне за добре.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от slowtraveler » 03 Яну 2021 18:47

dracunculus написа: 03 Яну 2021 16:11 По-малка ефективност на мокър асфалт. Кога? При температури, при които лятната гума е корава като порцелан?
Да, дори и в такъв случай... И разбира се, че при ниска температура лятната гума ще се представя по-зле отколкото в 'идеални топли условия'
Но от мнението ти оставам с впечатление, че се опитваш да спориш дали при сняг/лед зимната гума е по-ефективна - темата съвсем не е за това, и това би бил безмислен спор - никой не го оспорва..
Просто (както и в показаните тестове) техническите изпитания съвсем ясно показват, че въпреки, че летните гуми губят по-бързо ефективността си със спадане на температурата, отколкото зимните (зимните също губят ефективност при по-ниски температури, но с по-малък темп от летните заради другите смески), те все пак са по-ефективни от зимните при всички случаи с изключение на лед и сняг... Дори и при отрицателни температури (да - при отрицателни логично изпитанията са само на сухо)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от Hursa » 03 Яну 2021 19:01

Ми то и аз карам зимата със зимни, и ги сменям на 3 сезона. Но това не е аргумент smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от dracunculus » 03 Яну 2021 19:44

Ок, може би аз нещо не се изразих правилно, Слоу. Или май от цялата работа и вие не ме разбрахте правилно. Както и да е, поздрави от мен и успешен старт в Новата Година, Колеги. :cheers:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от ufer » 03 Яну 2021 21:15

Щем не щем, държавата почти ни задължи през така наречения "зимен период" да караме зимни гуми, за да предотврати убийствените спорове по форумите... tooth.gif Само едно нещо не ми харесва - определиха дати от-до, а не според времето в момента, което обаче им оправдава юрисдикцията да ни глобяват, без да можем да обжалваме успешно пред съда... mad.gif

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Летни гуми на ниски температури

Мнение от bigchicken » 04 Яну 2021 08:01

Значи, снощи поврътках хибрида из софиянските улици, 5 градуса, на места мокър, на места сух асфалт... Не знам откога някакви тестове са документ, не знам откога колите само спират, аз съм виждал, че при тестове освен спирачен път ги вкарват и в слалома, не знам на какви коло са тествани тези гуми, знам, че това, което правих снощи, с летните, чисто нови Мишелинки нанай.
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Летни гуми на ниски температури

Мнение от slowtraveler » 04 Яну 2021 09:39

bigchicken написа: 04 Яну 2021 08:01 Значи, снощи поврътках хибрида из софиянските улици, 5 градуса, на места мокър, на места сух асфалт... път ги вкарват и в слалома, не знам на какви коло са тествани тези гуми, знам, че това, което правих снощи, с летните, чисто нови Мишелинки нанай.
При всички случаи тестовете са много по-достоверни от твоите усещания... Защото най-малкото те са си направили труда да сменят гумите (и то доста различни комплекти летни и зимни) на същият автомобил и да пробват при същите условия на същият участък по същото време, ИЗМЕРВАЙКИ резултата, докато ти сравняваш така получени измервания с усещане от тип 'ама то ако бях с другите, дето последно съм ги карал преди месец - щеше да е по-зле'... tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта