[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Публикувай отговор
sno
Мнения: 65
Регистриран на: 26 Юли 2018 09:15
Местоположение: Шумен
Автомобил: Avensis T25 2.0 D-4D 1CD-FTV

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от sno » 18 Сеп 2019 09:20

Взех колата с Kleber Quadraxer 2, които се водят всесезонни, карам я така от миналото лято, като си направих сметката, че са с DOT 2016 и ще ги карам максимум до тази есен. Като шарка наподобяват показаните в първата публикация. Лично на мен ми шумят, държаха се задоволително на сняг, лятото също е добре. Не знам колко км са карани от предишният собственик, но от средата на 2016 до сега са доста поизносени. За тази зима предвиждам да закупя отново гуми на Kleber, но този път зимната Krisalp HP3. Както каза slow за всеки един е различно, всеки си има своите съображения. Лично аз предпочитам зимна гума, защото ми се налага често да шофирам извън града и се чувствам по-сигурен, и усещам колата по-стабилна при изпреварвания и завои.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Оги » 18 Сеп 2019 10:34

За ограничен пробег и климат като за Пловдив и Бургас с къси разстояния- са о.к. При мен на две коли няма как да не се сменят летни- зимни понеже от гумите се очаква по-висока стабилност през сезоните, за третата са подходящ вариант, според зависи от използуването съответната кола и пътищата и. Всичко е на асфалт, но се съобразяваме с пресечени терени, юнашка експлоатация, трафик и климатични условия. При нас през зимата има много поледици заради теченията от 4 реки наблизо, а лятото е много горещо, че тез условия влияят на избора на гуми.
-Да си за или против с какви гуми някой да си обуе колата според мен е като да правиш сметка на чужда маса в чужда кръчма.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

metro_d4d
Мнения: 182
Регистриран на: 10 Мар 2016 09:11
Местоположение: София

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от metro_d4d » 18 Сеп 2019 15:36

Много зависи човек как и къде кара. Примерно ако човек кара много е доста подходящо да вземе нови гуми на есен и да са му нови зимата и след това да ги търкаля цяло лято. Ако човек примерно минава 50-60 хиляди на година ще му стигнат един комплект за този период. Дори и по-малко да кара и до втора зима да опре пак ще е задоволително.
Аз съм пробвал и друго всесезонни само от зад така карат около 100хиляди, и отпред зимни и летни. Честно казано не съм имал проблеми и неконтролируемо поведение на колата или нещо подобно нито лятото нито зимата.

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от peterhr » 18 Сеп 2019 17:16

Аз досега съм карал около 13 години само с всесезонни.
Смених три марки - Дебица - много евтина и сравнително калпава гума.
Вредщайн - според мен бяха много добри.
Нокиан - уж всесезонни, ама според мен малко по-зимни отклкото по средата. По скоро бяха между всесезонни и зимни, някъде по средата между тези двете. Първата зима бяха перфектни - качвал съм се на места, на които събирах погледите на скиори.
Всесезонните гуми винаги са били по-скъпи от летни или зимни, но едно време наистина цената им беше доста близо до летни/зимни гуми. Сега като търсих е поне 50% нагоре от зимни/летни. Особено спрямо зимния евтинджос, който взех, всесезонните са поне два пъти по-скъпи.
Сега карам със зимни/летни, защото колата дойде с летни и не си струваше да ги продавам, никой нямаше да плати нормална цена за тях и вместо да ги подаря си купих втори комплект джанти. Като дойде време за смяна догодина примерно, ще огледам пак цените. И ако си струва да взимам всесезонни - ще си взема.

Личното ми мнение, след като пробвах и двата варианта е, че зимни/летни си струва само първата зима. След това зимните просто не са същите. Втората зима - горе долу, но третата вече е много различно.
Лятото няма никаква разлика - летни или всесезонни. Нито са ми свирили по завои, нито съм спирал по-трудно с едните или другите. Нито съм има някакви големи разлики в шума.
Но аз не съм екстремен шофьор.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Оги » 18 Сеп 2019 18:44

peterhr написа: 18 Сеп 2019 17:16...Нокиан - уж всесезонни, ама според мен малко по-зимни отклкото по средата...
Нашата зима е като финландските всички сезони. До 20 гр.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от vfr800 » 19 Сеп 2019 18:07

Аз имам основно опит с всесезонни и летни гуми. Зимна гума съм карал само на служебни коли.
Започвам с Debica Navigator 2(мисля че някога съм виждал същата шарка на GoodYear на служебна кола, но не помня модела). Размери 195/65/15, и едно време на Рено 19 165/ХХ/13 не помня височината. Добра гума за зимни условия. На по-лека кола визирам Реното гумата беше много добре. На по тежка кола ~1200kg Lancer спира една идея по-зле, говорим за сняг. На сухо нямам забележки, освен че 195иците започнаха да свирят на 4тото лято, вече бяха останали 3-4мм и след това бяха заменени. Единствено на мокро имам забележки, че малко лесно тръгват, но това донякъде е добре, защото леко като се понижи скоростта захапват веднага. След 2рата година, качествата на гумата при мокра настилка и сняг се влошиха спрямо първите 2 години, но това е напълно нормално. Случва се с абсолютно всички гуми, които съм карал. Пробег преди смяна ~40000, да се има предвид че аз гуми по-стари от 4ри години не карам. Т.е имаше още доста живот в тях, ако питаш собственик на голф.
Минавам на Michelin Crossclimate. Размер 195/65/15 - Lancer. На сняг нямам забележки държат се добре, но една идея по-зле от Debica-та, предполагам се дължи на шарката. Шарката на мишелина е интересна, повече прилича на лятна отколкото на зимна. При повечето всесезонни гуми е обратното, наподобяват зимна шарка. На мокро са една идея по-добре от Debica Navigator 2. На сухо са идеални. След 2рата година качествата на гумата при мокра настилка и сняг се влошиха спрямо първите 2 години. Пробег ~40K.Има още около 3мм в задните и около 4мм в предните, като са въртяни задни предни преди миналата зима. Сега е 4ти сезон и преди зимата ще бъдат заменени. Вероятно ще избера друга марка обичам да експериментирам :) С летните съм карал какво ли не. От най-долнопробни китайски гуми през сръбски та до японски.
Минавам на Vredestein Quatrack 5. Размер 245/60/16. Колата е тежка Pajero 2тона, зимата се държат добре в София на неизчистени улици само на задно никога не ми се е налагало да включвам 4ката, дори и на наклон. Спирането е добре като за 2тона метал, дето се вика, ако е нанадолнище и има малко лед се молиш да свърши леда. Но това е положението физиката си е физика. На мокро се държат по-добре и от MIchelin Crossclimate , и от Debica Navigator 2, отдавам го на факта, че тази гума има 2 широки канала за оттичане на вода, и на ширината на гумата. На сухо спирането е нормално, но понеже е тежка колата не мога да преценя дали ще е по-добре, или по-зле спрямо другите гуми понеже там тежестта е по-малка и съответно спирането е една идея по-добре. Гумите са с DOT 2017 с тях купих колата. Не съм сигурен, че ще изкарат 4 сезона. Поради теглото на колата износването е по-бързо от нормалното, а може и самата гума да има малък тредуер, което ако е така, мисля че е в полза на гумата, но някой може да предпочита по-бавно износваща се гума. Както казах около 18 месеца колата е карана от друг преди мен с тези гуми, и нямам идея колко километра са изминати за това време. Но за 10те месеца , които я карам аз забелязвам, че гумите се износват по-бързо отколкото съм свикнал. Догодина ще мога да дам информация какво се случва след 2рата година на експлоатация.
Последно имам малко информация за Firestone Multiseason 195/65/15 - Lancer, за чудещите се имам 2 lancer-a, затова толкова гуми :) Тези са сложени началото на лятото понеже колата дойде със зимни, които бяха стари, но реших да ги оставя за 1 сезон понеже имаха доста над 5мм. За съжаление плана беше да ги сменя преди тази зима, но понеже бяха стари, а аз съм диване сцепих едната на един бордюр, и се наложи по-рано да сложа нови. На сухо се държат добре, все пак са нови, на мокро съм много доволен няма изненади. По-добре са на мокро от Debica Navigator 2 и може би много малко по-добри от michelin Crossclimate, но пренебрежимо малко. На зима ще мога да кажа какво се случва на сняг. Това е от мен надявам се съм бил полезен.
Аааа да и да не кажете, какво прави тоя във форума на тойото като има само Митсубишита. Не е вярно имам и тойота , но тя си е моя лична кола карам си я само аз и си я карам само с летни гуми, съответно не участва в сравнението за всесезонни гуми.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 19 Сеп 2019 20:13

vfr800 написа: 19 Сеп 2019 18:07 Поради теглото на колата износването е по-бързо от нормалното, а може и самата гума да има малък тредуер, което ако е така, мисля че е в полза на гумата, но някой може да предпочита по-бавно износваща се гума
Не съм забелязал подобен ефект с доста по-тежък джип от Паджерото - смених летни гуми не заради износване, а заради поразкъсване на протектора от движение по камъни. Затова мисля, че ефектът е от гумата.
vfr800 написа: 19 Сеп 2019 18:07 Аааа да и да не кажете, какво прави тоя във форума на тойото като има само Митсубишита. Не е вярно имам и тойота
Не се притеснявай - някои нямат и Тойота, ама пак са във форума tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Sk8er
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Фев 2019 10:55
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 CVT

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Sk8er » 21 Окт 2019 22:23

Това не е реклама!!!
Преди две години купих NEXEN N'blue 4Season 205/55 R16 94H, за старата ми кола - Субару Легаси 2000г. 2,5 АТ.
Смятам и тази зима и следващото лято за последно да си я карам с тези гуми и ще ги сменя отново със същите.
Направо ми взеха акъла. Спират и завиват без никакви проблеми на сняг, лед, мокро и на 36 градуса лятото.
За две години съм навъртял с тях около 58 000 км. и не са мръднали. Ако преди две години някой ми беше казал, че корейците правят такива гуми...щях да го напсувам с пренебрежение.
Toyota Corolla 1.6P CVT ANNIVERSARY

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от vfr800 » 22 Окт 2019 00:55

Само за информация NEXEN са Корейска фирма, но всички гуми се произвеждат в Китай с малки изключения.Точно поради тази причина ценово са доста добре разположени. Аз също мисля да ги пробвам скоро. Шарката не е точно това, което търся, но е по-добре от другите в ценовия диапазон.

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от gimara » 12 Ное 2019 16:17

Бях се замислил Michelin crossclimate да пробвам, но пак взех Goodyear 4 seasons gen 2. Поне от първата генерация съм доволен. Goodyear са по-балансирани за всякакви условия. Може да има пак дълга и студена зима, и да се наложи да караме в сняг, лед, киша. 205/55R16 91H DOT 3919 - 143 лв. от голяма верига за гуми, но не онази, дето са обявили 221 лв. по ценова листа и 154 лв като ги купиш онлайн.
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (946.7 KiB) Преглеждано 14997 пъти

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от biro » 12 Ное 2019 16:31

Шарката е странна, нито зимна нито летна. Внимавай с тия гуми на мокър път, изглеждат предразположени към аква планинг.
Да споделиш как се държат в сняг.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от gimara » 12 Ное 2019 17:00

biro написа: 12 Ное 2019 16:31 Внимавай с тия гуми на мокър път, изглеждат предразположени към аква планинг.
Има ли гуми, които да не са предразположени към това? Имаме интересна тема по въпроса за аквапланинга.
Ето ТУК, ако може да се вярва на тестовете, гумата се държи доста прилично на мокро. А пък аз, така или иначе при дъжд, намалявам доста скоростта. И все пак, няма как да се изчисли максималната, безопасна скорост за избягване на аквапланинг.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 12 Ное 2019 17:32

С подобна шарка не съм имал никакви претенции към склонност за аквапланинг...
Това, което би ме притеснило е по-едрите блокове - при сняг и лед навярно са компромисни, ама там вече зависи и колко са напреднали гумените смески и с какви параметри са :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от urb » 12 Ное 2019 19:42

Интересно ми е дали всесезонната гума е гума според сезона, както е записано като изискване в застраховките Автокаско.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 12 Ное 2019 19:52

Би трябвало да е 'според сезона' - все пак е за всеки сезон (че и 3PMSF си има за зимата) tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта