[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Публикувай отговор
Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Kiki » 17 Ное 2019 08:05

За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от centil » 17 Ное 2019 11:07

Yaris-a е оборудван отвече три години с всесезонни Nokian Weatherproof. Причината за избора им беше климата в района където най-често се шофира автомобила.
Средни максимални и минимални температури измерени през последните години:
Screenshot_2019-11-17 Klima - Jahresüberblick.png
Screenshot_2019-11-17 Klima - Jahresüberblick.png (24.9 KiB) Преглеждано 5891 пъти
Среден брой дъждовни дни (син) и слънчеви часове на ден през последните години:
Screenshot_2019-11-17 Sonne - Jahresüberblick.png
Screenshot_2019-11-17 Sonne - Jahresüberblick.png (21.43 KiB) Преглеждано 5891 пъти
Средно количество валежи на месец (воден стълб в мм/месец):
Screenshot_2019-11-17 Regenmenge - Jahresüberblick.png
Screenshot_2019-11-17 Regenmenge - Jahresüberblick.png (15.48 KiB) Преглеждано 5891 пъти
Един от най-важните ми критерии при избора на всесезонна гума беше поведението при мокра настилка:
Изображение
Също така с добро представяне при всички други тестове и винаги в топ 3 на тестовете на различни оргнизации в различни европейски страни.
Въпреки, че точно тогава се беше разразил скандала с Nokian и предоставените от тях гуми за тестове и закупените от мен гуми са Made in Russia (имаше предположения, че гумите от Русия са по-некачествени спрямо тези произведени във Финландия), към днешна дата мога да твърдя че избора ми е бил правилен. Съотношението цена-качество е отлично, според мен.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 17 Ное 2019 11:31

Офтопик
На джипката също 'зимните' бяха Нокиан, произведен в Русия - изключително бях доволен от качеството им :thumbsup:
И също си мислех дали да не взема всесезонни Нокиан за Кашкая...


Абе хубава трева сигурно имате - при толкова дъжд сигурно е супер tooth.gif :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Оги » 18 Ное 2019 10:47

Много тесен диапазон на средни температури изглежда горе в графиката, за съжаление в Бг нямаме такива нито зимни минимални около 0, нито максимални летни около 25 гр. За такъв идеално пасват всесезонки и не само, с мокри гуми като Uniroyal Rainexpert примерно също може да се кара целогодишно. Не знам къде е тоз климат, със сигурност не е при нас.
- Друго, което научих от Ауто Билд е, че Фулда са спонсор на предаване за всесезонки. tongue.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 18 Ное 2019 11:21

Оги написа: 18 Ное 2019 10:47 Много тесен диапазон на средни температури изглежда горе в графиката, за съжаление в Бг нямаме такива нито зимни минимални около 0, нито максимални летни около 25 гр. За такъв идеално пасват всесезонки и не само, с мокри гуми като Uniroyal Rainexpert примерно също може да се кара целогодишно. Не знам къде е тоз климат, със сигурност не е при нас.
- Друго, което научих от Ауто Билд е, че Фулда са спонсор на предаване за всесезонки. tongue.gif
Ето графиката за София.
Малко по-големи диапазони има, но не е кой знае колко по-различна:
Изображение
Графиките показват средна температура, а не абсолютни такива. Прави разликата.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Оги » 18 Ное 2019 12:14

Та за статистиката: Нане яде по 5 кебапчета на обед, Вуте не яде кебапчета. Значи се ядат средно по 2,5 и статистиката отчита стандарт. Ами питайте Вуте дали съгласен с таз статистика... wink.gif
-Тук трябва да държат на -15- и на +40, защото има периоди, през които при такива температури реално се движиш често. През зимата сутрин и през лятото следобед. И това не са температури с екстремни стойности.
Логично е да показват средните, ако покажат тестове при реалните температури- какво ще продават...
-Може да се кара, разбира се, с компромис.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 18 Ное 2019 13:50

Винаги гумата е компромис... Все пак не караме Ф1 с точните налягания, точните смески според конкретните температури, улица и асфалт по който караме...
Затова сме шофьори - за да компенсираме тези разлики и да шофираме достатъчно безопасно при всякакви условия...
И лятната гума не е идеална за всички температури, също както и зимната за всеки тип сняг...
Така, че всесезонната гума съвсем не е за изхвърляне, защото е добър компромис за всички условия. Ако караш винаги на ръба, разбира се най-подходящата гума ти позволява малко по-големи волности в дадени условия.
Но нищо повече...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Shishkovi
Мнения: 178
Регистриран на: 02 Дек 2019 10:42
Местоположение: Казанък
Автомобил: Toyota Yaris 1,4 D4D MMT
Благодарил/а: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Shishkovi » 09 Дек 2019 12:23

Привет, Колеги ! Силно ме вълнуват темите за гуми и в частност, кои гуми са с най-добри показатели. Следя официалните тестове на новите модели, които в голяма степен са достоверни и могат да ориентират клиентите при избора на модел гуми. По- важни са обаче преките впечатления на потребителите, споделени във форумите! Аз обичам и държа да съм с адекватни обувки на колата си. В последните 3 години обаче силно се размислих за всесезонните гуми и евентуалните ползи от тях. Едната вече е споделена тук и тя е че имате по-пресни гуми, което означава, че материала още не е изгубил свойствата си при пътния контакт. За мен лично друга причина се оказа водеща в избор ми. Силата на тези гуми е през есента и пролетта, понеже времето е силно променливо и имаме големи дневни амплитуди. Например през април сутрините са студени, влажни, даже имаме черен лед и си е за зимни гуми. През деня обаче имаме ясно и слънчево време, 20+ градуса на асфалта, което предразполага употребата на летни гуми. В избора на целогодишни гуми търсех баланса между зимната и лятната ориентираност и се спрях на Vredestine Quatrac 5. Возих ги есента, зимата и пролетта. Имаше доста сняг, киша и ниски температури и макар че имах само преден чифт такива не ми изневериха около 5 000 км. Отзад имах зимен чифт гуми на около 4 години, които понякога се пързаляха за разлика от новите всесезонни. Тази пролет също си купих такива гуми, само че в по-евтина версия-APOLO. Индийската фирма е сестра на Vredestine, гумата е правена отново в Холандия и е със същата шарка. Возих с тях цяла Пролет и най-вече Лятото при високи температури и на магистрала със скорости до 175 км/ч и мога да изкажа само похвали! Стабилни са, тихи и комфортни и с ниско износване бих казал. Като лек минус бих посочил ситуациите при Аквапланинг! Имам много висока база за сравнение, понеже последните ми летни гуми бяха страхотни Dunlop Blue Sport Response. От зимните съм шофираш с нови Lassa Snowways, Mi helin Alpin A3, Fallen, Lassa Snow Era. Преди седмица закупихме Ярис 2, който при първа възможност ще преобуя най-вероятно с Nokian Weather Proof. Сегашните са зимни Йокохама с грайфер над 6мм, но тук в Словения имат навика да карат зимните гуми и през лятото и се изпичат. Тук си мислят ,че гумите M+S са за целогодишна употреба, но грешат. Благодаря на тези, които са прочели дългия ми пост, но нямаше как да сбия повече от това мнението си ! smile.gif

Shishkovi
Мнения: 178
Регистриран на: 02 Дек 2019 10:42
Местоположение: Казанък
Автомобил: Toyota Yaris 1,4 D4D MMT
Благодарил/а: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Shishkovi » 09 Дек 2019 16:52

Колеги, да добавя че наистина гумите с марка Аполо не се различават по качество спрямо техния образец на Вредещайн ! Успех в избора на гуми и безаварийно зимно шофиране ! :whistle:

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от vfr800 » 09 Дек 2019 18:16

Всички тестове за гуми са нагласени, особено немските. Да сте видели някога вътре някой азиатски производител на челните места.... аз не съм обаче допреди 2 години като отидеш на tyresreviews.co.uk в секцията Nankang имаше 20000 мнения, а в секции като мишлен имаше 10000, което значи , че хората си ги карат китайките и сравнително добри оценки им даваха.Конкуренцията започна да пише вътре слаби ревюта, обаче това се оказа проблем, защото мненията там растяха главоломно, поради много легитимни мнения и реално в един момент се оказа, че половин англия кара nankang пък нека са с лоши оценки :P Определени производители се уплашиха и от сайта смениха схемата, за да сложиш оценки трябва буквално да направиш 15 минутно ревю , което както се досещате малко хора ще направят. И в момента резултата е , че в секцията Nankang има 300 ревюта в секцията мишлен 1200 и всичко си идва на мястото. Аз истинско ревю на гума още не съм видял някой да направи, и едва ли някога ще видя. А тия измами дето слагат една графика примерно за мокро спиране и сравняват гумите и едните са в началото а другите в края, но пък се оказва, че таблицата всъщност показва само 19тия и 20тия метър...........ако показваше от 1 до 20 вероятно нещата щаха да изглежда съвсем нормално, но когато ти показват само 2 метра и едните са в началото а другите в края и ти си викаш брейййй тия едните са супер зле........ и тем подобни глупости.

Shishkovi
Мнения: 178
Регистриран на: 02 Дек 2019 10:42
Местоположение: Казанък
Автомобил: Toyota Yaris 1,4 D4D MMT
Благодарил/а: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Shishkovi » 09 Дек 2019 22:01

Много интересна манипулация в таъртеста, за която не бих и подозирал ! Пределно ми е ясно за немските тестове и лансирането на големите марки. Но от сравнения между реалните мнения и тези тестове все пак доста характеристики и качества се покриват при определени модели гуми ! Например преди 5 или 6 години си купих чифт летен Дънлоп блу респонс, който беше отличник на тестовете. Аз се доверих на това и не съжалявам, понеже гумите бяха фантастични. На мокро излитаха на старт без да превъртат и също така спираха повече от прекрасно, все едно си на сух асфалт ! Имайте в предвид , че тогавашната ми колата :cheers: Роувър 214 95-ти набор нямаше даже ABS ! След това ги препоръчах на мой приятел, който закупи комплект за Аудито А6 и беше също толкова доволен. Такива примери съм открил при доста модели гуми, било позитивни или не до там добри! Всеки разполага с глава на раменете и е достатъчно грамотен за да отдели време за четене на готова информация и да си прецени !
Като купуваме употребявани автомобили вече имаме наблюдения върху даден модел кола, нали! А тези които имат възможност за нова кола разчитат на доказаните марки в повечето случаи. Подобно е и при гумите-който има достатъчно средства си купува гуми от доказани брандове без да се интересува много и да чете тестове и мнения. Друга категория избират нови гуми от средна цена и качество но нови все пак. Трети купуват употребявани от скъпите брандове(преди десет години продавах такива по интернет )Други според мене играят на руска рулетка като си дават парите за гуми от нови неясни производители! Там въпроса е не колко е добра гумата, а въобще годна ли е за употреба, тоест Опасна !!! Дано съм бил малко от малко полезен, понеже ми е ясно че за много читатели съм станал досаден. Весело предпразнично настроение желая на вас и семействата ви ! :cheers:

Аватар
bacekoko
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Фев 2016 22:00
Местоположение: Враца

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от bacekoko » 16 Дек 2019 22:42

Да си дам мнението и аз.
На първата ми рав'ка сложих 4 броя чисто нови Goodyear Wrangler AT - води се лятна гума като цяло, но е доста мека. На сняг нямах никакви проблеми с нея, копае си здраво и има сцепление...но на лед и особенно на дъжд при малко по-хладно време направо беше ужасТ (основно в стабилността на пътя). Изкарах си 2 зими без особенни проблеми, но все повече се влошаваше поведението им на мокро. Изглеждаше обаче много добре и грайфера за 2 години каране от 11мм да е паднал на 9,5мм.

На сегашната ми рав'ка си взех 4 броя чисто нови всесезонни Maxxis MA-SAS. Сега ще им е втората зима. До тук се справят отлично. Ще споделя и след сегашната зима как са нещата, но като цяло съм много доволен от тази гума на максис. Лятото също се държеше добре, разбира се на маркировка пищи, както и в най-горещите дни в градска среда.

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от urb » 17 Дек 2019 06:27

Тези Maxxis май са Китайски. Няма лошо по принцип- те и Кумхо повечето ги правят е Китай, а VW е продал 4 млн. нови автомобила общо от 10 млн. В Китай. Та следя темата за всесезонни гуми и може след 2 - 3 години да се прежаля.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Kiki » 17 Дек 2019 09:36

urb написа: 17 Дек 2019 06:27 след 2 - 3 години да се прежаля
Вие в Стара Загора сте си за летни гуми целогодишно. При вас сняг се задържа повече от една нощ веднъж на 100 години. tooth.gif
Последно промяна от Kiki на 17 Дек 2019 10:29, променено общо 1 път.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от urb » 17 Дек 2019 09:40

Е аз повечето време съм в планината над Стара Загора и затова съм и с 4х4. Иначе за СтЗ си прав - там без 4х4 и с летни гуми се оправям. Истинския шофьор и без гуми се справя. Имах една астра, като снегорин беше.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта