[Зимни Гуми] 2015 - 2024 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 14 Ное 2018 14:19

kamendc написа: 14 Ное 2018 11:30 По принцип казват, че по-хубавите гуми трябва да се сложат отзад, дори колата да е с предно.
Иначе става нестабилна и занася задницата по завоите.
Не съм съгласен... По-хубавите гуми се слагат на водещият мост, защото там вероятността от загуба на сцепление е по-голяма....
Т.е. - на предния мост ако колата е с предно предаване, или на задния мост - ако е със задно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 14 Ное 2018 15:04

WoLF написа: 14 Ное 2018 11:52 При занасяне на задницата се излиза именно с газ и хубави предни гуми, когато колата е с предно предаване. Обратното важи за кола със задно предаване... Ако някой колега с богат "заден" опит ми се скара, няма да му се сърдя
Задното предаване, особено с ръчни скорости е много интересно за управление в зимни условия. wink.gif
Ако съм принуден да закупя само 2 нови гуми бих ги сложил на задния мост, защото е предавателен, а при FR колите задницата е лека по-принцип. :thumbsup:
slowtraveler написа: 14 Ное 2018 14:19 Не съм съгласен... По-хубавите гуми се слагат на водещият мост, защото там вероятността от загуба на сцепление е по-голяма....
Т.е. - на предния мост ако колата е с предно предаване, или на задния мост - ако е със задно...
Водещия = задвижващия...


Има и друга теория за FR setup-а:
Предните спирачки имат по-голямо спирачно усилие /поради размера на роторите и апаратите, както и теглото на мотора/ и съответно трябва да им се осигури по-големия грайфер с цел максимално триене при нужда от спиране.

Лично аз се стремя да купувам гумите по комплекти за всеки от автомобилите.

В крайна сметка всеки си прави сметка на ресурсите, но не всеки прави трезва преценка на пътната обстановка...
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от G.Panayotov » 14 Ное 2018 18:17

Бих изказал и моето скромно мнение по въпроса а именно то е:

Било то предно или задно предаване, ако имаме "survival" ултиматум да имам две хубави и две лоши зимни гуми, винаги хубавите ще бъдат на предния мост. За автомобилите с предно предаване едва ли бих учудил някой с това мнение, но за автомобилите със задно предаване сигурно излизат въпроси.
В подкрепа на моята теза излагам следните плюсове и минуси:
+автомобила може да завива адекватно
+автомобила може да спира адекватно
+по-малък риск от аквапланинг

- по-трудно потегляне
- по-висок риск от презавиване

От изложените факти бих заключил, че за мен е по-важно да завия и да спра, от колкото да потегля. Пък потеглянето винаги може да се оправи с добро задкормилно устройство, лопата, чували с пясък, камъни и там подробни подръчни материали tooth.gif

П. П. Повечето коли на задно предаване имат по-големи задни спирачни дискове, дори тези които имаме wink.gif
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 14 Ное 2018 18:43

► Виж съдържание
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
G.Panayotov
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Сеп 2015 17:05
Местоположение: Варна

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от G.Panayotov » 14 Ное 2018 18:50

Точно така, не съм казал нищо за контактната площ на диска tooth.gif.
Иначе погледнато колите на задно предаване имат по-големи задни спирачки с по-голямо усилие и площ от колкото колите на предно предаване със същите килограми, все пак имат двигател за спиране smile.gif
°Toyota Avensis T25 D-CAT Executive 2AD-FHV

°Lexus IS200 Executive 1G-FE+++

Аватар
sstefan
Мнения: 185
Регистриран на: 23 Дек 2008 01:04
Местоположение: София

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от sstefan » 14 Ное 2018 21:44

И кое налага да се слагат само нови/много запазени гуми на задвижващия мост?
Четири нови гуми по-скъпи ли са от сигурноста на един човешки живот? Превенция му е майката,ама тя е много лоша дума. Аман от гашници... bash.gif
А на коли със задно е абсолютно задължително с четири нови гуми-зимни и летни/не всеки сезон де/.

icon_n_bann icon_n_bann icon_n_bann icon_n_bann icon_n_bann bash.gif bash.gif bash.gif
Toyota Avensis wagon 2002, 2.0 D-4D 110 hp-продадена
Toyota Avensis wagon 2009, 2.2 D-4D 150 hp-продадена
Toyota Yaris 2007, 1.4 D-4D 90 hp
Ford Mondeo 2017,2.0 150 hp
Hyundai I 30,2016,1.6 125 hp AT-служебна/държавна

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 15 Ное 2018 00:03

Моля колегите да запазят добрия тон! wacko.gif wacko.gif wacko.gif

sstefan, то хубаво да се разказват популистки приказки guns.gif
Но какво означава 'четири нови гуми'?!!! Вземам четири нови гуми, и в книжката на колата чета, че като измина 4-5х.км трябва да ги разместя по мостове...
Когато врътнеш сезон с четири нови гуми те нови ли са?
И как би наредил гумите за следващия сезон? Та нали затова се заформи дискусията - как е по-правилно, а не дали да си купуваме нови гуми или не...
Който има възможност - купува нови гуми... Който няма - кара със старите... Гумите са само един и то не най-важният фактор за безопасността...
Най-важният фактор е човекът зад волана...
На времето пътувахме в снега безаварийно с 'десетилетни' летни гуми, вдървени като вкаменелост на милион години... Веригите бяха нещо странно, което се ползваше само от камионите....
Да, караше се с 30км/ч, а не със 80км/ч при еднакви условия... Ама като имаш глава на раменете - се съобразяваш с условията...
Така, че спорът ми се струва излишен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 05 Дек 2018 11:07

Akima написа: 07 Окт 2017 22:29 От мен очаквайте мнение/ревю на Nokian WR A4 в размер 205/55R16, монтирани както на предно, така и на задно предаване.
Двигателист написа: 08 Окт 2017 10:30 Ще чакам с нетърпение, макар да ме интересува поведението през втората зима, основно на сухо и мокро, че имам чувството, че тези дисциплини им куцат.
Втори сезон на 3-те комплекта - пълни с азотна смес и монтирани на следните конфигурации:
  1. FWD M/T R16 Nokian WR A4 - произведени в Русия през 2017 година;
  2. RWD M/T R16 Nokian WR A4 - произведени в Русия през 2017 година;
  3. AWD A/T R18 Nokian WR A4 - произведени във Финландия през 2017 година.
  1. Освен, че се справиха с ледена Варна/администрацията знае за кой ден от миналата седмица говорим/ - пердаших с RWD с LSD с тях и не успях да закъсам никъде - нито да се пързалям безконтролно - даже предотвратиха евентуален удар в бордюр - гумите ме изненадаха и успяха да спрат, аз очаквах да съм 3 или 4 участник в ПТП-то, което рязко се оформи пред мен - наличността в резервоара беше около половината /35 литра/, а багажникът празен. Колата трудно дрифти с тях и пълен резервоар.
  2. На FWD ги сложих вчера - там си е направо танк - спокоен съм за партньорката си, а и усещам, че тя кара по-уверено. wink.gif
  3. AWD сетъпът е Haldex базиран турбо бензин /шведска вектра/ - сцепление без коментар.
    Миналата зима осъществихме спасителна операция поради пренасочен към Румъния полет - преход Варна-Русе през затворена магистрала/буквално след нас от ПП спряха да пускат коли/ като връщането беше по нощите.Язък че имахме одеала и суха храна - само дето ги мъкнахме заедно с лопати и инструменти, но "парен каша духа".
И трите комплекта се държат повече от чудесно - износването е равномерно и не липсват блокчета, не се разпадат и сместа не е втвърдена.
На края на всеки сезон ги меря с цифров шублер - след този, ако не забравя ще докладвам с колко мм при какъв пробег остават по пътищата. :whistle:
Не намирам и разлика в сместа/при еднаква амбиентна температура/ между двата посочени завода - даже Руския се води по-модерен - поздравления, че са дисциплинирали братаните.

Шум и комфорт ще се въздържа да коментирам - прекалено субективни понятия са.

Рапорт даден. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 05 Дек 2018 12:45

Akima написа: 05 Дек 2018 11:07 На края на всеки сезон ги меря с цифров шублер - след този, ако не забравя ще докладвам с колко мм при какъв пробег остават по пътищата.
Пък ако все пак се загледаш по протектора, можеш да видиш и маркировката за износването в милиметри по Нокиана - директно четеш колко милиметра грайфер имаш, и дали все още имат снежинка - дали стават за зимни (DSI WSI - Driving Safety Indicator / Winter Safety Indicator) :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от BOz » 05 Дек 2018 13:16

Аз моите ги меря на 3 места (ляво, дясно и среда) и следя за аномалия по износването, което може да ми индикира, че нещо не е наред по колата, за да взема навременни мерки.
Моите Нокианки съм ги смъкнал средно с 0.3мм за около 7к км. Реално 8-цата още им се вижда.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 05 Дек 2018 14:47

slowtraveler написа: 05 Дек 2018 12:45 DSI WSI - Driving Safety Indicator
Запознат съм с тази "екстра", но техния индикатор не "мери" в резолюцията в която аз искам/десети и стотици/. ppp.gif
BOz написа: 05 Дек 2018 13:16 Аз моите ги меря на 3 места
Сходна е и диагнозата при мен. :thumbsup:
BOz написа: 05 Дек 2018 13:16Нокианки
Остава само да се добавите точен модел.

П.С.Радвам се, че се завърнахте. :cheers:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от boyanmt » 05 Дек 2018 17:42

Оня ден катерих един тотално заледен,с променлив вираж баир....очаровах се от поведението на Равката,с леко поднасяне преди приложената корекция от задния електромотор,в последствие колата се задържа доста стабилно и нормално изкатери.
Малко по-късно ,същия баир изкатерих с Лексъс....даже не усетих че карам по дебел лед. И двата автомобила са “обути” с най-висок клас на Michelin. Оставам на тезата за това ,че си стува инвестицията във висок клас гуми,ако бюджета позволява.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 05 Дек 2018 20:47

boyanmt написа: 05 Дек 2018 17:42 “обути” с най-висок клас на Michelin
И пак липсва точния модел...

Има разлика дали е bulker, car carrier, container, tanker...
...иначе все са кораби. :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от boyanmt » 05 Дек 2018 20:55

Точния модел липсва,защото зевзеците ще започнат да философстват. Това което си цитирал,е достатъчно! Избягвам да пиша повече,защото забелязвам лееека заядливост. Всеки има различен аршин и кесия....мисля че обяснението е достатъчно...а простолюдието,менажира и командва контейнеровози...които понякога товарят към 400-500 контейнера с гуми за Европа! ppp.gif

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

[Зимни Гуми] 2015-2018 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ufer » 07 Дек 2018 09:08

Много търговци, а покрай тях и журналисти, правят една сериозна "грешка". Обясняват наляво и надясно, че когато профилът се износи до индикатора, т.е. до 4 мм, зимните гуми вече са за смяна. Съдейки и по законите в Европа, и по технологичното развитие, смея да твърдя, че това е в известна степен спекулация. До 4 мм износване зимните гуми изпълняват своите функции почти на 100%. След това при тях важи леко ограничаване на тези функции особено при много сняг, но това не означава, че зимната гума не може да се кара и трябва да се сменя... По закон и за тях важи правилото, че е разрешено да се кара до дълбочина на профила 1,6 мм, както е по закон и при летните гуми. Така че не трябва да се взема за чиста монета всичко, което се тръби, за да се прави оборот на търговците. Трябва да има мярка. Никой не може да ни задължи или да тълкува примерно износена зимна гума на 2-3 мм като нарушение. Просто всеки трябва да се съобразява с някои обстоятелства, като например, ако гумата е с голям грайфер, но е прекалено твърда и е по-рискова от мека гума с по-нисък профил...

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта