Всесезонни гуми RAV4

cast
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2007 17:01
Местоположение: София

Всесезонни гуми RAV4

Мнение от cast » 23 Окт 2012 17:01

Карам RAV4 от 5 години с летни и зимни гуми. През зимата не навъртам много километри и след 5 зими протекторът не е износен, но според мен доста са се втвърдили и мисля за нови. Преди 7-8 години карах Фиат Брава с всесезонни Vredestein Quatrac 3 и нямах проблеми. Сега попаднах на Vredestein Quatrac 3 SUV с размер точно като за RAV4 и съм намислил да ги пробвам. Идеята ми е, че ако ги сменям на две години преди зимата за по-малко пари от сега ще съм все с нови гуми.
Някой може ли да сподели опит с подобни гуми. Чудя се дали това няма да доведе до повече намеса на VSC-то.

Аватар
vesko.t
Мнения: 37
Регистриран на: 10 Окт 2011 23:26
Местоположение: Бургас

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от vesko.t » 23 Окт 2012 20:42

Ако си взел колата нова, ще имаш впечатления от оригиналните, би трябвало да са "Yokohama" GEOLANDAR G 91/A, поне последните години ги комплектоват с такива, водят се всесезонни, в сайта на производителя, за условията на експлоатация пише... ххххх..., and Light Snow, каквото и да се разбира под това...Тези, Vredestein Quatrac 3 SUV , които си харесал, са по-нова конструкция и би трябвало да се държат по-добре от стоковите...
Изображение
RAV4 2010, 4X4

cast
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2007 17:01
Местоположение: София

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от cast » 24 Окт 2012 08:28

vesko.t написа:Ако си взел колата нова, ще имаш впечатления от оригиналните, би трябвало да са "Yokohama" GEOLANDAR G 91/A, поне последните години ги комплектоват с такива, водят се всесезонни, в сайта на производителя, за условията на експлоатация пише... ххххх..., and Light Snow, каквото и да се разбира под това...Тези, Vredestein Quatrac 3 SUV , които си харесал, са по-нова конструкция и би трябвало да се държат по-добре от стоковите...
Оригиналните наистина са ми такива но не съм ги карал през зимата - ползвам зимни Pirelli Scorpion ice & snow. Много съм доволен от тях но са карани 5 зими. А и оригиналните вече са за смяна, та затова ми хрумна идеята за всесезонни защото иначе и на пролет ще трябва да купувам нови гуми.

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от alligator » 24 Окт 2012 15:27

...Light Snow...
Не смятам че в София има Light snow особено като се имат предвид последните 2 зими в които със зимни гуми едва излизах от преспите пред блока. Ако искаш да караш колата си стабилно и през цялата зима недей да правиш евтини покупки за които после може да съжаляваш. Знам че едни зимни и едни летни гуми са цял куп пари ама пък и с полу-зимни гуми на -15 градуса с 20-30см сняг - никак не е работа това! :thumbsup:
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Not_active_user_1 » 24 Окт 2012 23:53

Едната ми кола е с Vredestein Quatrac 3 на близо 2 г. С тях се кара всекидневно 50-100 км. Абсолютно никакъв проблем с гумите. Държат се прилично при всякакви метеорологични условия. Оплаквания от шофьора не е имало. Колата от време на време е вземам и аз и нямам никакви забележки. Единствено зимата трябва да се има едно наум, че не си с чисто зимни галоши, но то така или иначе, този сезон трябва да се внимава. Препоръчвам ти ги, няма да сбъркаш. smile.gif

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от veso_hds » 25 Окт 2012 21:04

Ако питаш 100 човека ще полуциш 100 различни мнения за всесезонните гуми.Моето мнение е въз основа на опита.Аз съм ЗА тях.Повече от 20г. карам само с такива гуми-първо трабанта,после опел астра,а сега вече 3г.РАВ4-2002г.Нямал съм никакви проблеми.Вярно,че зимата карам основно в бургаски регион,където рядко вали сняг.За мен най-важното устройство в колата е задкормилното-него не могат да го компенсират никакви гуми!
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Japanese_fever » 25 Окт 2012 22:04

Ако няма сняг и лед - зимни гуми не ти трябват.
Аз вече съм със зимните, но след една седмица стават зимни темп., а и тук вали доволно сняг.
Отделно аз нямам вече взесезонни гуми - само зимни и летни.
veso_hds написа:За мен най-важното устройство в колата е задкормилното-него не могат да го компенсират никакви гуми!
:thumbsup:
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Rudy » 26 Окт 2012 07:45

Чисто теоретично: с всесезонните гуми винаги ще си в компромис - нито лятото ще си с оптимални качества, нито зимата. Вярно ще спестиш от втори комплект, но 2 комплекта всесезонни ще се износят доста по-бързо от едни летни и едни зимни отделни. Накрая като теглиш чертата ще спестиш само от монтаж и баланс (който обаче би трябвало да правиш периодично дори да не сменяш гумите). Смисъл от всесезонни има само ако планираш да се оттървеш от колата преди да дойде време за нови.
Изображение

cast
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2007 17:01
Местоположение: София

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от cast » 26 Окт 2012 11:29

Карам коли от 25 години, но всички други са били само с предно предаване. Започвайки от Трабант с радиални гуми, каквито вече не се използват в леки автомобили. Изтъркал съм доста летни, зимни и всесезонни на тях и имам представа каква е разликата. Използвал съм единия или другия вариант според това какво е предназначението на колата. Всъщност въпросът ми е свързан с това как се държи автомобил като RAV4 с всесезонни гуми - 4х4 с тракшън контрол и VSC.

По въпроса за цената не търся да е по-ниска. Ако сменям всесезонните гуми на две години няма да дам по-малко пари спрямо сега - чифт летни и чифт зимни за пет години. Но не съм сигурен че миналата година (петия ми сезон) моите иначе прекрасни зимни гуми бяха по-добри от едни чисто нови или двугодишни всесезонни.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Rudy » 26 Окт 2012 12:27

cast написа:Но не съм сигурен че миналата година (петия ми сезон) моите иначе прекрасни зимни гуми бяха по-добри от едни чисто нови или двугодишни всесезонни.
Бъди сигурен, че зимни гуми, карани само зимата (при опр. температури), дори и на 4-5 години са по добре или същите като чисто нови всесезонни. Гумата старее и втвърдява, но за 4-5 години няма да втвърди толкова, особено ако са нормална марка, колкото са по-твърди новите всесезонни.

Всесезонните не стават за нашия климат дето имаме +40 лятото и -20 зимата (това температура на въздуха).
Виж в Англия масово карат с такива, ама там нито пече, нито замръзва.
Изображение

Аватар
digitalpr
Мнения: 433
Регистриран на: 21 Юни 2010 10:08
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от digitalpr » 26 Окт 2012 14:17

И аз не мисля, че всесезонни гуми са подходящи за нашия климат. Лятото не бих казал, че ще е кой знае какъв компромис да си с всесезонни, но зимaта понякога се случва да е доста люта. Не мисля че си заслужава риска, още повече че доколкото разбирам не целиш пестене на пари.
Avensis II 2005 1.8VVT-i SOL

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от alligator » 26 Окт 2012 16:11

А да не говорим как се разсвирват след 1-2 години и въобще не се трае по завоите. wacko.gif
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Not_active_user_1 » 27 Окт 2012 00:12

@ alligator,
кои всесезонни гуми се разсвирват по завоите? rolleyes.gif
Goodyear Vector 4Seasons 3-та година са вече и още не свирят около 60 000 км навъртени, Vredestein Quatrac 3 почти 2 г. и 45 000 км .няма свирене все още,
Goodyear Eagle Vector 3-4 г никога не са свирили около 60 000 км. и Kumho KH21 + 5 г. колата все още се движи с тях, защото е продадох на човек с когото постоянно се виждаме и е все още със същите гуми, на които лично аз съм навъртял над 70 000 км. За споменатите модели гарантирам, че не свирят по завои, нито гумата става на пластмаса или др. подобни легенди. Всесезонната гума не е за състезатели, а за средностатистически шофьори, които не се правят на Фитипалди. С всесезонки съм обиколил половин Европа през всички сезони. В Швейцарските и Австрийски Алпи през зимата, Карпатите в Румъния, летата в Хърватска, Италия и България. Проблеми не съм имал никога и никъде не съм закъсвал. Гумите винаги ги купувам 4 и ги въртя през 10 000 км. Никога не правя гимнастики с 2 нови и 2 стари гуми. smile.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от slowtraveler » 27 Окт 2012 09:01

Отново се връщаме в изходна позиция - за или против всесезонни гуми...
Зависи от начина на експлоатация....
Карал съм Goodyear vector 3 - за моята експлоатация не бяха подходящи... Свърших ги за 1 година като основно заминаха лятото... Мляскаха в жегата и просвирваха дори и при съвсем леко ускорение или забавяне...
Хвърлих ги на около 30х.км - останаха без протектор. Но зимата бях много доволен...
Затова аз съм на зимни / летни гуми и това ми излиза по изгодно, защото издържат по 4-5 сезона...
Колега сложи на rx400h на жена си всесезонки. Хвърля ги на 2г и е доволен... Ходи с лексъса понякога и зимата по еленския балкан и колата се държи добре с тях...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от alligator » 27 Окт 2012 11:22

Както каза един колега по горе, всесезонките не са измислени за нашия климат. След 2-рата година не са нито толкова добри през лятото нито толкова стабилни през зимата. Ако планираш да караш една и съща кола 4 и повече години винаги излиза по изгодно да си вземеш 4 зимни и 4 летни НОВИ гуми. Всичко друго е българска тарикатщина.

@prius3 , не знам в кой град живееш но в София зимата не е просто зима - трябва направо да си с вериги за да излезеш от пряспата пред блока. Много мои съседи както и аз останахме дълго време със затрупани коли в продължение на няколко дни. За сметка на това, мои роднини от Варна почти не видяха сняг цяла зима. Така че е много важно за кой климат на България си взимаш всесезонни гуми. cool.gif
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта