Всесезонни гуми RAV4

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Not_active_user_1 » 27 Окт 2012 15:33

По принцип говоря за Мюнхен, където живея, но с колите се обикаля из Европа. Ако си говорим за люти зими то те са наистина такива в Алпите. Всяка зима почти всеки месец съм из Алпите. Паля колата и за 40 мин. съм там. Идвам си и в България. Говоря за централна, където зимите са най-студени. Имам имоти и в София, та и там се позавъртам. Лятото поне месец също съм в България, та всесезонките съм ги тествал при всякакви условия и никога не са ме предавали. Преспите пред блоковете много добре ги знам, но няма как да ги преодолееш дори и с вериги да си, ако не вземеш лопатата и не поразринеш снега. Там всесезонните гуми нямат абсолютно никаква вина за невъзможността от излизането. Аз лично не съм против чисто зимните и летни гуми и не ги противопоставям на всесезонните. Разбира се, че чисто лятна и чисто зимна гума са най-доброто, но ако знаеш как караш, познаваш си колата и възможностите и няма да имаш никакви проблеми с всесезонни. А ако имаш няколко автомобила, к'во правим с по 2 чифта гуми на кола? За мен лично, всесезонните гуми са една много добра, разумно премерена алтернатива на чисто сезонните. wink.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от slowtraveler » 27 Окт 2012 17:43

prius 3 написа:... А ако имаш няколко автомобила, к'во правим с по 2 чифта гуми на кола?...
Да... И то комплект с джантите....
Избора на всесезонни гуми зависи от начина на експлоатация, разумния икономически компромис и компромис на параметрите...
Защото ако се въртят повече километри, дори и чисто икономически идва по-изгодно да купиш комплект зимни и комплект летни гуми. А за разликата в параметрите при шофиране с точната за сезона гума няма смисъл да се говори...
Ако не се въртят много километри, или пък ако стила на шофиране е 'мек', то напълно разбираемо е, че компромиса с всесезонните гуми е допустим, и няма нищо лошо в такъв избор...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Scott » 27 Окт 2012 19:51

slowtraveler написа:...Ако не се въртят много километри, или пък ако стила на шофиране е 'мек', то напълно разбираемо е, че компромиса с всесезонните гуми е допустим...
А какво правим когато автомобила е оборудван със всесезонни от производителя? Сменяме стила на шофиране или хвърляме новите и купуваме два чифта за всеки сезон? tooth.gif
П.П. Всъщност в тоя аспект да споделя впечатленията си от Йокохама Геоландър - на мокро са абсолютен боклук...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от slowtraveler » 27 Окт 2012 20:48

В този случай ги хвърляме рано рано и отново сме в изходна позиция - без гуми и свободен избор tongue.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от baba_metca » 28 Окт 2012 12:49

cast написа:Всъщност въпросът ми е свързан с това как се държи автомобил като RAV4 с всесезонни гуми - 4х4 с тракшън контрол и VSC.
Имам познат, който миналата година кара с всесезонни до едно време - зимата. RAV4 къса база с постоянно 4х4. Като заваля снега и почна да се оплаква, че ABS се включвал постоянно, че изобщо не спира като хората и никак не се чувства стабилен. И накрая взе правилното и си смени гумите със зимни. Веднага щом излязал от гумаджийницата и почувствал разликата. После ми вика къде му бил акъла да кара така. Вярно, че си зависи от гумите и неговите, не ги знам какви точно са били. Знам само, че били на 1 година, преди последната зима.

Мнението ми е такова - ако някой иска да пробва, но да си остави пари и за комплект зимни, че да не си остави колата на паркинга, когато снега натрупа. Пък всесезонните в краен случай, ще си изтъркате лятото и така.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Not_active_user_1 » 28 Окт 2012 14:25

Имам познат, който си взе всесезонни гуми, заваля първият сняг и остана очарован от тях. Не знам каква марка са, но каза - къде му бил акъла, че да си купува до сега 8 гуми на колата (4 летни и 4 зимни), като същата работа му вършат 1 чифт гуми и 1 чифт джанти, а не всичко х2. Къде му бил акъла всяка година х2 да сменя гуми и да мисли дали е време да слага зимните или дали не е станало прекалено топло за летните. Ами някой път, като забрави и си джитка със зимните една камара време, а слънцето препича ли препича, те се опекли и на следващата зима станали на пластмаса. biggrin.gif
Хайде по-сериозно с познатите! tongue.gif

Аватар
alligator
Мнения: 151
Регистриран на: 12 Яну 2012 15:46
Местоположение: Sofia

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от alligator » 28 Окт 2012 15:37

По твоята логика и във Формула 1 няма да има 3-4 вида гуми а слагат всесезонките и дим да ги няма. tongue.gif Поне няма да влизат в бокса за смяна на гуми.
TOYOTA AVENSIS 2.0 VVT-I D4

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от jim_beam » 28 Окт 2012 15:49

колега вземи си пак оригиналния геоландар,много добър компромис е и изкарва маса км.моите ги смених на 60к след 3 годишно каране без да се балансират дори,но можеха да изкарат още поне 20к.
единственото,което не трябва да забравяш е да ги въртиш през 5-7к предните отзад и обратно.иначе предните ще се износят по-бързо.
и разбира се зимата да си имаш едно наум!това е японска гума и е с много добро качество. wink.gif
като всяка една гума с течение на времето и пробега става по-шумна,но това е нормално явление.
най-доброто решение обаче остават зимни-летни,но наистина при малко км зимата дали си струва,чак и аз се замислям,миналата година едва 2,5к със зимните... unsure.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Not_active_user_1 » 28 Окт 2012 17:09

alligator написа:По твоята логика и във Формула 1 няма да има 3-4 вида гуми а слагат всесезонките и дим да ги няма. tongue.gif Поне няма да влизат в бокса за смяна на гуми.
А по твоята логика всички трябва да сме пилоти от Ф1 и да караме болиди. biggrin.gif

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от Japanese_fever » 28 Окт 2012 20:54

За почитателите на всесезонните гуми:
Вземете едно парче стара гума, каучук или каквото си изберете гумено изделие.
Сложете го в хладилника, а тези които живеят на по-студено може и в камерата.
Извадете го, след това го разтеглете и вижте колко се растяга.
След това го сложете в парти грила или във фурната на 1 и го загрейте до 35-40°С.
Пак го извадете и го разтеглете.
След този експеримент се замислете от каква гума са направени всесезонните гуми и защо са толкова ефтини, ако в състава си имат гума запазваща качествата си, да речем, от -15 до 40°С. (между другото темп. на асфалта през лятото е много над 40°)
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

cast
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2007 17:01
Местоположение: София

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от cast » 29 Окт 2012 08:42

Благодаря на всички за мненията. Жена ми кара Ярис и там няма да си правя експерименти - има си два комплекта по 4 хубави гуми. Но с RAV-а ще опитам, ако ги доставят навреме, че в момента точно такива няма налични. Ако видя че не стават ще си сложа старите зимни гуми. Те са Pirelli Scorpion Ice&Snow, още имат достатъчно дълбок протектор, но са карани пет зими.

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Re: Всесезонни гуми RAV4

Мнение от baba_metca » 29 Окт 2012 09:26

prius 3 написа:Хайде по-сериозно с познатите! tongue.gif
Колата му се казва Виктор (няма кръщелно но все пак), не е от София, но от години живее и работи в София, така че ще направя всичко възможно да се дотътрим до Еко-то някоя неделя, за да не преразказвам.

Аватар
platinius
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Апр 2018 21:28
Местоположение: София
Автомобил: Toyota RAV4 III

Всесезонни гуми RAV4

Мнение от platinius » 31 Май 2018 16:02

Колеги, виждам че темата е стара и от доста време не е ъпдейтвана.
Някой има ли снимки на RAV4 2006-2012 с всесезонни гуми или А/Т гуми, да видя как изглеждат. Интересуват ме конкретно 17" гуми.
И също, има ли някой, който кара с един от двата типа гуми целогодишно, интересува ме дали много вдигат разхода и с колко са по-тежки спрямо стандартните 17" гуми?

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Всесезонни гуми RAV4

Мнение от jim_beam » 31 Май 2018 16:25

AT не ти препоръчвам, освен ако не караш предимно из горите. Причината е първо, че са доста шумни, освен това за зимата са опасни.
Почти всички 17 за Рава имат M+S обозначение, аз минах още преди много год. на 17 и разхода наистина се вдигна. Подозирам, че една част се дължи на малко по-големия диаметър на 17, един вид километража показва малко по-малко км от реалните.
За българския климат не бих ти препоръчал всесезонни гуми, много бързо ще се износват през топлия сезон. Едни добри гуми за пролет-лято-есен с много голям пробег и сравнително евтини са например KUMHO KL51 : https://www.reifensuche.com/Kaufen/Such ... w&id=69398
С тях би могъл спокойно да минеш 100к и повече. Зимата си иска ламелни гуми, всичко друго е компромис!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Всесезонни гуми RAV4

Мнение от slowtraveler » 31 Май 2018 17:27

Съгласен съм с Джим... АТ бих го изключил заради шумът и лошите асфалтови качества... Виж ако караш предимно по черно - те са си вариант... Ама само по черно - Равката не е за такава експлоатация...
За всесезонните - зависи как експлоатираш автомобила... Сега на Кашкая още са зимните гуми - не съм слагал летните, въпреки, че са си на оргиналните джанти (и оригиналните гуми :) )...
И доста се чудя дали да ги пипам през цялото лято - едва ли ще мръднат за изминати летни 50км :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта