Гуми за СУВ (AWD)?

Кои летни гуми бихте избрали?

Dunlop SP Sport 270
2
20%
Continental SportContact 5
2
20%
BRIDGESTONE D687
2
20%
Uniroyal RainSport 2 SUV
0
Няма гласували
Kumho Road Venture APT KL51
1
10%
General GRABBER UHP
3
30%
 
Общо гласове: 10

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Гуми за СУВ (AWD)?

Мнение от Rudy » 30 Апр 2012 09:28

Та дайте идеи какви гуми да взема (ако знаете и откъде - още по-добре). Оригиналния размер е 235/55/18.
Сега съм с Bridgestone Potenza, но това им е последния сезон и се чудя да продължа ли да сменям летни и зимни или да сложа едни всесезонни?
За Авенсис-а не съм се чудил (винаги отделни летни и зимни), но сега ме убеждават, че при СУВ-а не е точно така...

Сега се колебая между:

Dunlop SP Sport 270 235/55 R18 99V
Изображение
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Continental SportContact 5 235/55 R18 100V
Изображение
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
BRIDGESTONE D687 235/55 R18 99H
Изображение
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Uniroyal RainSport 2 SUV 235/55 R18 100H
Изображение
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Kumho Road Venture APT KL51 235/55 R18 100V
Изображение
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
а тези за първи път ги чувам (от нета има доста положителни мнения, а и на тестовете са препоръчани)
General GRABBER UHP 235/55 R18 100V
Изображение
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Мнение от slowtraveler » 30 Апр 2012 10:07

Преди време колега взе такъв Лексъс за жена си, като понякога го кара и той.
След като свършиха оригиналните гуми, колегата реши да слага всесезонни гуми на Лексъса...
Със всесезонните се държи добре зимата, а няма някакви сериозни негативи..
Вече няколко сезона е доволен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 30 Апр 2012 15:09

Мисля че Dunlop-а се вграждат оригинално на RX, затова гласувах за тях. Иначе тези, които си изредил са коренно различни, някои са всесезонни, други летни ...
Аз досега на СУВ съм карал Pirelli Scorpion STR и Yokahama Geolandar G051 - и от двете съм много доволен, но определено Yokohama-та изкара по-дълъг пробег.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 30 Апр 2012 15:48

Scott написа:Мисля че Dunlop-а се вграждат оригинално на RX, затова гласувах за тях.
Това е точно така, а причината да пусна анкета с толкова различни видове е, че размера е непопулярен и няма много голям избор. Няма и никакви тестове...

Не гледам ревюта в Щатите и ОК, щото там масово карат с всесезонни гуми... Пък и не само моделите, а и цените са доста различни с предлаганите тук.

Освен това на анкетата във Лексус форум-а, преобладаващото мнение е за отделни летни и зимни, а в същото време най-много гласове събра Бриджстона, който е единствената всесезонна гума от изброените?
Изображение

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Scott » 30 Апр 2012 16:08

Rudy написа:Освен това на анкетата във Лексус форум-а, преобладаващото мнение е за отделни летни и зимни...
Много вероятно е колегите да са прави. Веско да сподели неговия опит, но доколкото аз съм карал в зимни условия 400h, голЕм е пикливец и иска хубави гуми. Просто концепцията за два водещи агрегата, без механична връзка, па била тя и с променливо сцепление, не работи добре.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 30 Апр 2012 16:26

Не се съмнявам в необходимостта от отделни летни и зимни.
Единственият им недостатък е, че ще се наложи два пъти годишно монтаж и демонтаж (сигурно и баланс) и че трябва да се извади още една сума сравнително скоро. Или два комплекта джанти...wacko.gif
В дългосрочен план обаче, двата комплекта за съответните сезони ще изкарат по-дълго и с по-добро представяне от 2 (дори 3) комплекта всесезонни (защото ще се изтриват повече лятото).
Изображение

memorex

Мнение от memorex » 30 Апр 2012 16:45

Ползвам летни лятото и зимни зимата като всеки комплект си е с отделни джанти.Така вече 4 години и гумите са още добри.Удачно е с два комплекта джанти тъй като от смяна ,баланс и другите подробности в крайна сметка се губят не малко пари ,време и трябва да ползваш един цолаж лято и зима .Не съм се хвърлял на водещи марки гуми слагам корейчета и нямам никакъв проблем .Добра цена и приемливо качество.
Ако става въпрос за офроуд това е друга бира

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 30 Апр 2012 17:03

memorex написа:Ако става въпрос за офроуд това е друга бира
С тая кола за офроуд дори не съм си и помислял. Иначе щеше да е Крузер.
Изображение

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Japanese_fever » 30 Апр 2012 17:26

Rudy написа:... а в същото време най-много гласове събра Бриджстона, който е единствената всесезонна гума от изброените?
Ами Bridgestone по принцип си праеят много качествени гуми, а от там и са на по-висока цена. Тук в САЩ много карат модела Dueler, който мисля има доста разновидности. Мисля, че някои СУВ-та идват с него стандартно, но не съм сигурен.
За това гласувам за Бриджстоун.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

memorex

Мнение от memorex » 30 Апр 2012 18:02

Колега" Японска_ треска" добър избор от твоя страна но като факт за тези пари които ти би платил в САЩ за 4 18ки Бриджстоун тук ще взема джанти и гуми същия размер. laugh.gif

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Japanese_fever » 30 Апр 2012 18:10

Ами не знам може, 'щом са предложени в анкетата явно колегата си е го е сметнал това. Аз коментирам Бриджстоуна от анкетата не някой друг.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 30 Апр 2012 19:57

Japanese_fever написа:Ами не знам може, 'щом са предложени в анкетата явно колегата си е го е сметнал това. Аз коментирам Бриджстоуна от анкетата не някой друг.
да, определено съм си направил сметката - Не съм си и помислял, че смяната на авенсиса с Лексус-а, ще е със същите разходи. Въпреки, че когато я купих, бензина беше с 20ст. по-евтин от дизела.

Иначе практически няма разлика в цените на гумите от анкетата - само Дженерала е по евтин, но не значително.

Интересува ме и да не са шумни - а поради тази причина Грабър-а май ще отпадне от сметките.
Изображение

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Мнение от baba_metca » 02 Май 2012 08:54

Имам един познат, който кара RAV4 с постоянно 4х4 с всесезонни гуми. Тази зима беше изключително недоволен. Смени ги насред зима със зимни и вече беше усмихнат до ушите. Миналата зима пак така караше (за първа зима) и казваше, че става, ама миналта зима сняг почти нямаше. Най-големите оплаквания сега му бяха, че почти не спира и ABS постоянно се включвал от най-малкото докосване на педала.

Ако не се лъжа ги кара почти 4 сезона подред, като на около 6 месеца си ги сваляше, за да ги балансират и завърти, та не е спестил и от това.

Сега пак си сложи всесезонките, да си ги кара лятото, че имат поне за още 3 лета.

Вярно, е че RAV4 сигурно няма много общо с Лексуса, а и много зависи от гумите, но все пак проблемите му бяха на лице и изчезнаха, веднага след поставянето на "зимния пакет".

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jim_beam » 02 Май 2012 23:25

аз съм с кумхото вече почти 20к и са още почти като нови,нямам оплаквания от тях!освен това бяха на прилична цена,произведени са в ю.корея,без грешка!освен това са сравнително безшумни.задължително ги въртя предни/задни на 5-7к,така се износват напълно равномерно.преди това бях с йокохама геоландър 60к без балансиране и можеха още много да изкарат.за лятна гума според мен са едни от най-добрите,че и зимата съм карал с тях и се държат.
всички гуми с увеличаване на пробега стават по-шумни,това мога да ти кажа,обаче важното е да се износват равномерно без да се появява дебаланс или назъбване!
зимата зимни гуми-тия тук не стават!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Гуми за СУВ (AWD)?

Мнение от Rudy » 08 Авг 2012 22:32

Понеже доста дълго не бях в БГ, чак сега им дойде времето за смяната. Вече съм с новите - взех Continental SportContact 5 Изображение
Като събера повече впечатления ще пиша, но засега не усещам разлика със предишните - Bridgestone Potenza RE031
Купих си и още един комплект джанти за зимата ама с един номер по-малки - 17". Та скоро ша пускам анкета за зимни гуми...
Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта