Интересен звук откъм скоростната кутия

ADDqD
Мнения: 7
Регистриран на: 30 Яну 2017 14:03
Местоположение: София

Интересен звук откъм скоростната кутия

Мнение от ADDqD » 03 Апр 2022 22:44

Здравейте,

Искам да споделя за един интересен проблем и да преслушам някой сблъсквал ли се е с подобен и какви са му изводите.

Колата е Toyota Auris 1.4 D4D от 2006, скоростната кутия е ръчна, 5 степенна, ляв волан. Според VIN ми излиза че е MTM MANUAL TRANSMISSION, 5F MTM, 5-SPEED FLOOR SHIFT

Появава се интересен звук, като почукване. Не е силно, дори ми трябваше време да разбера за него, но веднъж като го откриеш после няма как да го пропуснеш. Това почукване го има САМО и ЕДИНСТВЕНО на четвърта скорост. При всички останали предавки отсъства. Зависимо е от оборотите. При 1500 оборота се чува веднъж на 2-3 секунди, при 3000 оборота се чува веднъж-два пъти в секундата. При ниска скорост/обороти ухото хваща, че почукване е двойно, като второто следва бързо след първото и е по-слабо. При вдигане на оборотите вече се сливат в един звук, поне аз преставам да различавам второто почукване от серията.

Това продължава от четири месеца вече. Избягвам да ползвам четвърта и се налага да карам трета-пета. Не забелязвам промяна в почукванията за това време.

Водих я при няколко майстора и все чувам, че за пръв път се сблъскват с подобен звук и досега практиката не ги е изправяла срещу подобен проблем. Някъде ми казват, че докато нямат по-ясна представа за възможния проблем не искат да отварят трансимсията, сравняват го с опреация на хирург без диагноза и на мен ми звучи логично. Другаде твърдят, че ще намерим проблема като я отворим, но нямат идея какво би могло да бъде.
Разглеждахме и възможността звука да не идва от скоростната кутия, но уликите май натам сочат.

Ще ви бъда признателен ако някой се е сблъсквал с подобен проблем и сподели опит.
Или поне да поразсъждаваме на глас, то така се раждат идеите и се правят откритията)
:cheers:

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Интересен звук откъм скоростната кутия

Мнение от ufer » 04 Апр 2022 09:43

Има ли потрепване на лоста?

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Интересен звук откъм скоростната кутия

Мнение от mfandakov » 04 Апр 2022 20:36

Тук в този форум има само един човек който може да каже имат ли връзка почукването с четвъртата скорост....мехаННика
Пишете му едно съобщение,щото май рядко чете тук.. :thumbsup:


А и после пишете и тук да разберем и ние....
worthy.gif

ADDqD
Мнения: 7
Регистриран на: 30 Яну 2017 14:03
Местоположение: София

Интересен звук откъм скоростната кутия

Мнение от ADDqD » 08 Апр 2022 12:49

ufer написа: 04 Апр 2022 09:43 Има ли потрепване на лоста?
Не, няма потрепване на лоста.

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Интересен звук откъм скоростната кутия

Мнение от ufer » 08 Апр 2022 12:57

Ще трябва наистина да търсиш мехаННика или да караш, докато не се появи нещо за явно диагностициране, само да не е станало късно... :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта