RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от chukich » 31 Май 2021 11:17

Здравейте! Съгласно сервизното ръководство на автомобила маслото на CVT трябва да се проверявата на всеки 60000км/ 4 г.

1. Какво представлява тази проверка, защото аз нямам спомен в серивза на Тойота да са правили подобна процедура при годишните ми посещения там?

2. Никаде няма написано, че маслото на CVT-то трябва да се сменя на даден етап от живота или пробега. Примерно за Королата ако не се лъжа си имаше задължителна смяна, но за рав4 не виждам подобно изискване. Брат ми има Субару и там си пише конкретно, че се сменя на 45000км ако използваш колата за теглене, иначе не.
При Тойота няма поставени условия и разбирам, че няма нужда от смяна. Правилно ли съм разбрал?
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от WoLF » 31 Май 2021 11:35

chukich написа: 31 Май 2021 11:17 че няма нужда от смяна
Няма твърд интервал, означава. Проверката представлява теглене на малко количество масло за преглед и смяна при нужда :thumbsup:
Аз лично съм си избрал 100к като оптимален пробег за смяна на моето масло, според това което съм чел и видял...
ИзображениеИзображениеИзображение

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от chukich » 31 Май 2021 14:04

WoLF написа: 31 Май 2021 11:35
chukich написа: 31 Май 2021 11:17 че няма нужда от смяна
Аз лично съм си избрал 100к като оптимален пробег за смяна на моето масло, според това което съм чел и видял...
Разбирам, но не виждам смисъл да се сменя нещо без да има реална нужда. Затова търся повече инфо по въпроса, а това с пробата никой не го прави от нашите серивзи. Реално трябва ако се вземе проба да се даде в лаборатория за анализ и вече резултатите да покажат дали маслото си е загубило качествата или не.
После дали това масло, което тука ще ти сложат би отговаряло на 100% на фабричното … и дали майсторите от Тойота ще извършат процедурата по учебник. Само да спомена, че на два пъти ми сменят спирачната течност и на два пъти връщам колата, защото не са обезвъздушили както трябва thumbdown.gif
Иначе интервал от 100х км за смяна звучи логично и разпространено по различни форуми
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от max-2 » 31 Май 2021 16:03

Чух, че по-новите CVT не са толкова кекави, но смяната на маслото винаги е от полза за живота на скоростната кутия. Правилното оригинално масло.
При правилна смяна на спирачна течност не се налага обезвъздушаване, освен ако течността в казанчето (машината), която подава течност не е свършила.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от WoLF » 31 Май 2021 23:26

chukich написа: 31 Май 2021 14:04 а това с пробата никой не го прави от нашите серивзи
Когато им поисках смяна, те ме убеждаваха да не сменям и изтеглиха да ми покажат. Както е по процедура със спринцовка. Имаха една скала с цветови градации и сравняваха по нея. Оригинално било наситено червено, колкото по-тъмно, толкова повече за смяна... Аз реших да го сменя т.к. беше леко потъмняло по скалата, а според тях можело още 100к да изкара. Както казах - относителна работа tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от chukich » 01 Юни 2021 07:25

WoLF написа: 31 Май 2021 23:26
chukich написа: 31 Май 2021 14:04 а това с пробата никой не го прави от нашите серивзи
Имаха една скала с цветови градации и сравняваха по нея. Оригинално било наситено червено, колкото по-тъмно, толкова повече за смяна...
Проверих как е при братята американци. При тях на 60к е първата проверка и следваща на 120к мили. Проверката се изразява в това да огледат за течове, без да се взима проба. Сменят маслото само ако има теч или редовно дърпаш ремарке, каравана и др.
В тяхните форуми има същата дилема дали да сменят или не. Повечето дилъри им казват, че не трябва, но всеки на своя глава за повече сигурност сменя на 50-100к мили.
Един америкнец след смяна на маслото заявява, че е усетил значителнопо-добра работа на CVT-то както когато колата е била нова.
Друг смени на 60к и маслото направо черно станало. Направи му анализ в лаборатороя, за да сравни с новото масло. Резултатите бяха, че между двете проби на старо и ново няма никакви разлики ohmy.gif
Но от опит знам, че тръгнеш ли да продаваш кола с автомат/cvt първото нещо, което те питат е дали си имал проблеми с трансмисията и кога си и сменял маслото. Имах Корола е12 с автоматична кутия. Имаше щека за проверка на маслото на ав.кутия и на нея червен надпис” Маслото не се сменя”
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от slowtraveler » 01 Юни 2021 09:28

При автоматичните кутии нещата наистина са между двете крайности...
На моята пишеше 'смяна на 160х.км'... На следващата година излезе нова инструкция 'не се сменя въобще - само се проверява'...
Руснаците като по-'пипащи' и въртящи доста километри, сравниха вариантите със смяна и без смяна... При смяната малко или много се виждат изхвърлени боклуци от износването на детайлите...
Което понякога има 'негативен ефект' - тези частици са уплътнявали и 'смазвали' дадени части. И при смяната се усеща рязък негативен ефект...
При хората, които са сменяли често маслото (имаше някои сменяха на същата кутия масло на 60-80х.км), пък не се усеща никакъв негативен ефект - дори напротив - по-плавна смяна на предавки и т.н...
Вярно, че СВТ е малко по-различна конструкция, но предполагам този ефект би бил подобен и при нея...
Т.е. няма 'верен отговор' - ако го смениш - твърдо е по-добре за кутията, ама ако вече е в 'последна фаза' - това би влошило състоянието и...

Иначе за проверката на маслото - би трябвало да е проверка дали има правилното ниво на масло, и дали е попадала вода в него.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от WoLF » 01 Юни 2021 09:54

Все пак се генерира някаква топлина при работата и съответно деградация на маслото. Явно при нормална употреба маслото губи достатъчно свойствата си за период съпоставим с живота на колата. Но термина нормална употреба е интересния и от там относителността. На РСК също не бях чувал някой да сменя масло ако няма проблем, докато не почнаха да вият предавките на един наш автомобил предаван от поколение на поколение. Е вярно, че беше вече на 600к и беше изтеглил една влакова композиция ремаркета през живота си tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от chukich » 04 Юни 2021 07:46

От всичко прочето по форуми и инструкции на Тойота ( др. Държави) стигам до заключение, че смяна на маслото не е задължителна, но е препоръчителна ако в експлоатацията на колата има постоянно натоварване на кутията или колата се кара основно в минусови температури.
Аз може би ще сменя моето масло на 150к, но въпросът остава отворен.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от BOz » 04 Юни 2021 09:46

Според специалисти и "специалисти" зад океана, където брой автомати на глава от населението е най-разпространено, 80% от проблемите в скоростните кутии биха изчезнали, ако маслото се сменя редовно.
Как са стигнали до това магическо число е друг въпрос, но теорията/мнението е доста възможна да е вярна.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от Airfan » 02 Авг 2021 01:01

Само че работата е, че при CVT няма зъбни предавки и явно износването на ремъка не се влияе в такава степен от маслото, както масовите автоматични кутии.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от slowtraveler » 02 Авг 2021 07:34

CVT поради спецификата на предавката по принцип е по-податливо на износване отколкото зъбни предавки :) Доста повече триене, контактни повърхности, и движения на детайлите за всеки оборот...
Съответно - повече отпаден материал tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от gena_bs » 13 Яну 2023 21:31

Изравям темата, понеже в най-новата с тази насоченост може да се пише само и единствено за автомобила на автора й.
Клипчето е за CVT на Jatco (Renault/ Nissan/ Mitsubishi), но всичко казано предполагам важи и за Aisin.

Ето и целия playlist:


Авторът препоръчва усреднен пробег между смените на флуида и обслужването на кутията 30000км.
Според мен се презастрахова и 40-50000 също е приемливо. Но всичко зависи от типа автомобил, условията на експлоатация, стилът на управление и най-вече от производителя и модела на CVT.

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от gimara » 13 Яну 2023 22:44

gena_bs написа: 13 Яну 2023 21:31 Но всичко зависи от типа автомобил, условията на експлоатация, стилът на управление и най-вече от производителя и модела на CVT.
След като сте стигнали до този гениален извод, дайте моля препоръки за автомобила от заглавието!
gena_bs написа: 13 Яну 2023 21:31 понеже в най-новата с тази насоченост може да се пише само и единствено за автомобила на автора й.
Правите се нещо на ощипана мома, въпреки, че в другата тема за CVT на Тойота почнахте да бръщолевите глупости:
gena_bs написа: 10 Яну 2023 18:50 На автоматите (старите май G5 бяха) на Benz препатили горещо препоръчват замяна, промивка и почистване
което пък няма нищо общо с CVT.
Не знам как успявате да оа...те всяка тема. Не само вие, а и много други колеги.

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

RAV4 4та ген. - смяна на маслото на CVT ?

Мнение от gena_bs » 13 Яну 2023 23:29

В клипа са дадени препоръки за интервала за смяна. Аргументира се и нагледно доказва какво се случва при ненавременна профилактика.
Не чух да дава срок, ако не е достигнат пробега, но на други места срещнах 2 до 4 години максимум.
Човека с това си вади хляба - посочил е с какви типове АКПП работят точно.
Аз съм написал на български на колко пробег е профилактиката в текст.
Каква препоръка да дам повече?
А и гениалния извод не е мой, а на специалистите по ремонт.
Ако искате всичко да е по завода, намерете сервизно за автомобила или за точната кутия за японския пазар. Там всичко е най-подробно и точно написано. Поне това на английски за Mazda е така. Виждал съм само страници от него.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта