Скоростна кутия или съединител?!

A.Ivanov
Мнения: 50
Регистриран на: 02 Апр 2019 21:08
Местоположение: Стара Загора
Автомобил: Toyota Yaris 1.4 d4d 2009

Скоростна кутия или съединител?!

Мнение от A.Ivanov » 19 Май 2021 12:31

mapamop написа: 18 Май 2021 17:31
A.Ivanov написа: 18 Май 2021 11:35 Даже ми казала, че ако стане пак, проблема бил в скоростната или колата, което няма как да е така, защото всичко си работи и няма нищо общо със съединителя
Задължителна информация от Закона за защита на потребителите

Чл. 112. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба потребителят има право да предяви рекламация, като поиска от продавача да приведе стоката в съответствие с договора за продажба. В този случай потребителят може да избира между извършване на ремонт на стоката или замяната й с нова, освен ако това е невъзможно или избраният от него начин за обезщетение е непропорционален в сравнение с другия.
(2) Смята се, че даден начин за обезщетяване на потребителя е непропорционален, ако неговото използване налага разходи на продавача, които в сравнение с другия начин на обезщетяване са неразумни, като се вземат предвид:
1. стойността на потребителската стока, ако нямаше липса на несъответствие;
2. значимостта на несъответствието;
3. възможността да се предложи на потребителя друг начин на обезщетяване, който не е свързан със значителни неудобства за него.
Чл. 113. (1) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Когато потребителската стока не съответства на договора за продажба, продавачът е длъжен да я приведе в съответствие с договора за продажба.
(2) (Предишна ал. 1 - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба трябва да се извърши в рамките на един месец, считано от предявяването на рекламацията от потребителя.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) След изтичането на срока по ал. 2 потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената сума или да иска намаляване на цената на потребителската стока съгласно чл. 114.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба е безплатно за потребителя. Той не дължи разходи за експедиране на потребителската стока или за материали и труд, свързани с ремонта й, и не трябва да понася значителни неудобства.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Потребителят може да иска и обезщетение за претърпените вследствие на несъответствието вреди.
Чл. 114. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба и когато потребителят не е удовлетворен от решаването на рекламацията по чл. 113, той има право на избор между една от следните възможности:
1. разваляне на договора и възстановяване на заплатената от него сума;
2. намаляване на цената.
(2) Потребителят не може да претендира за възстановяване на заплатената сума или за намаляване цената на стоката, когато търговецът се съгласи да бъде извършена замяна на потребителската стока с нова или да се поправи стоката в рамките на един месец от предявяване на рекламацията от потребителя.
(3) (Нова – ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) Търговецът е длъжен да удовлетвори искане за разваляне на договора и да възстанови заплатената от потребителя сума, когато след като е удовлетворил три рекламации на потребителя чрез извършване на ремонт на една и съща стока, в рамките на срока на гаранцията по чл. 115, е налице следваща поява на несъответствие на стоката с договора за продажба.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) Потребителят не може да претендира за разваляне на договора, ако несъответствието на потребителската стока с договора е незначително.
Чл. 115. (1) Потребителят може да упражни правото си по този раздел в срок до две години, считано от доставянето на потребителската стока.
Обърнете внимание на чл. 114. Трябва ви само документ откъде сте закупили съединителя. Пуска се жалба до КЗП, ако няма касова бележка го споменавате и/или уведомявате НАП.
Следва посещение от няколко вида "носорози". Може да им се наложи да дават обяснения, как и защо "е виновен автомобила".
Обикновено споменаването на тези "факти", правят отсрещната страна доста услужлива, вежлива и сговорчива. В крайна сметка сте си платили и труд от предполагаемо квалифициран специалист, а не сте сменяли съединителя сам пред блока.
Аз съм в чужбина, но тук нещата стоят по същия начин, но много се надявам, всичко ще е ок сега, че не ми се занимава за пореден път с това...

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Скоростна кутия или съединител?!

Мнение от ufer » 19 Май 2021 13:54

Обикновено се сменя целият комплект: притискателен диск, феродов диск и лагер. Пък ако и огледалото на маховика е износено, тогава се сменя и маховика. А Люк по принцип са с добро качество, освен ако и там вече няма ментета... :thumbsup:

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Скоростна кутия или съединител?!

Мнение от max-2 » 19 Май 2021 20:00

Смених с Luk преди 150000 км. и за сега е отличен, освен много леката вибрация в педала(трябва да я търсиш, за да я усетиш) от нов. Но скоро мисля да сменя скоростната кутия и поръчах комплект Aisin премиум качество(имаше два модела с разлика в цената 20 30 лв.) Много ми се искаше да сложа стария оригинален притискателен диск и лагер, защото бяха безупречни, но... комплект е по-сигурно май. Ще пиша по-нататък за състоянието на маховика след Luk-а, защото за 270000 с оригиналния съединител не беше мръднал, личеше си машинната обработка от завода.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Скоростна кутия или съединител?!

Мнение от ufer » 20 Май 2021 09:54

Аз съм привърженик на оригиналното (първоначалното) оборудване. Моята машинка сега е на 240 000 км и въобще не е отваряна за съединител. Засега е безупречен, само е станал малко твърд, така че отсега се замислям... Но докато не се обади сериозно, ще си го карам! :thumbsup:

A.Ivanov
Мнения: 50
Регистриран на: 02 Апр 2019 21:08
Местоположение: Стара Загора
Автомобил: Toyota Yaris 1.4 d4d 2009

Скоростна кутия или съединител?!

Мнение от A.Ivanov » 25 Май 2021 21:48

Най вероятно, не са направили нещо както трябва в сервиза, показа ми снимки на съединителя, беше като ръждясал и тези като нитове до пружините на съединителя се бяха счупили.....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта