Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Puhkavel
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Юли 2018 22:27
Местоположение: София

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от Puhkavel » 02 Апр 2021 15:46

Здравейте, имам следния проблем с Тойота корола версо 2006г 1.6 бензин, предварително се извинявам ако не съм уцелил раздела.
Докато пътувах се чу някакво чаткане от към двигателя за 5-6 секунди и подритване на педала на съединителя, след това остана само вибрация в педала независимо дали е натиснат или отпуснат. Покарах още 10тина километра така пак започна чаткането и изключих двигателя. След 10 минути разговор с майстора, който ми ремонтира скоростната кутия преди 4 месеца запалих отново и всички вибрации и шум бяха изчезнали. Единодушно решихме, че проблема е в съединителя (според майстора, като ремонтира кутията преди 4 месеца нямаше нужда от смяна на съединителя, бил на 70% живот). Смени ми комплект съединител и ме викна да си взема колата понеже проблема си е останал въпреки новият съединител. Той ремонтира само скорости, макс смяна съединител. Проблема е само при загряла кола и само в педала на съединителя. Няма вибрации в двигателя, няма загуба на мощност и играене на оборотите. Някой има ли идея, какъв може да е проблема?

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от ufer » 02 Апр 2021 15:54

Достатъчно е някоя пружинка във феродовия диск да е дефектна и да прави номера, но дано проблемът да не е в майстора... Май няма да мине без отваряне, а може би и друг майстор!

Аватар
esko148
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Сеп 2020 21:44
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla 1.6i 110к.с 2002г 3ZZU
Благодарил/а: 6 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от esko148 » 02 Апр 2021 16:57

От описаното аз смятам, че в майстора е проблема. Просто времето от ремонта до дефекта е доста кратко. Щом има вибрации значи някъде нещо опира. Закарай си колата обратно при майстора, въпреки че си сменил комплект съединител за да се огледат пак нещата. Не трябва да ти вземе пари, защото несъмнено проблема е някъде в сглобяването.

Преди да си закараш колата на ремонт, имаше ли я въпросната вибрация или се появи веднага след ремонта?
Toyota Corolla 2002г 1.6i 110к.с 81кW 3ZZU; Toyota RAV4 2013г 2.0i 158к.с 116кW 3ZR-FAE

Puhkavel
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Юли 2018 22:27
Местоположение: София

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от Puhkavel » 02 Апр 2021 17:53

ufer написа: 02 Апр 2021 15:54 Достатъчно е някоя пружинка във феродовия диск да е дефектна и да прави номера, но дано проблемът да не е в майстора... Май няма да мине без отваряне, а може би и друг майстор!
Проблема се появи 4 месеца след ремонта на скоростната кутия, като тогава не смениха съединителя понеже имал още 70% живот. След смяната с нов съединител проблема си остана. Не е проблема в майстора.

Аватар
memorex
Мнения: 811
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от memorex » 02 Апр 2021 18:03

Причината може да е "проста".Трябва ти човек с време за мисловна дейност.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Puhkavel
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Юли 2018 22:27
Местоположение: София

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от Puhkavel » 02 Апр 2021 18:24

memorex написа: 02 Апр 2021 18:03 Причината може да е "проста".Трябва ти човек с време за мисловна дейност.
А някой да препоръча бог на тойотите за София.

Аватар
memorex
Мнения: 811
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от memorex » 02 Апр 2021 18:33

Чак пък на тойотите.Аз бих търсил такъв дето стяга правилно болтове на маховик.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от ufer » 02 Апр 2021 19:04

Какво е сменяно около съединителя - феродов диск, притискателен диск, аксеален лагер? Особено последният, ако не е сменен, той може точно при загряване да предизвиква подобен ефект. Ако крайният лагер на оста (вътре в кутията), на която се нанизва и аксеалният лагер, не е сменян, може да му е дошло времето и да предава вибрации. Дай повече инфо! А и майсторът е човек, може да сгреши, например някой болт да не е стегнат, както се полага... :thumbsup:

Puhkavel
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Юли 2018 22:27
Местоположение: София

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от Puhkavel » 03 Апр 2021 09:12

Смениха притискателен и феродовия диск и аксиален лагер. Майстора твърди, че е напъвал с отвертка маховика за да провери за луфтове и е отворил превантивно скоростната кутия за да се увери че проблема не идва от нея. Според него проблема е в двигателя, но понеже прави само скоростни кутии не се ангажира с ремонт. Той предполага, че са или лагери колянов вал или бутални болтове, но според мен ако са те би трябвало да има други симптоми, като вибрация по двигателя а той спокоен без загуба на мощност, оборотите на празен ход също не играят. Чаткането и вибрацията се усещат само и единствено на педала на съединителя.

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от max-2 » 03 Апр 2021 10:48

Трябва да се провери аксиален луфт на коляновия вал.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
nikdel
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Юли 2011 20:16
Местоположение: Пловдив

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от nikdel » 03 Апр 2021 20:00

Заради такъв луфт хвърлих двигател преди няколко години.
Corolla Liftback 2000г. 4Е-FE GAZ

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Вибрация в педала на съединителя и чаткане от някъде

Мнение от Enwor » 04 Апр 2021 10:29

При мен като имаше аксиален луфт, не можех да сменям скорост в завой. Опитай в средата на някой десен завой да смениш предавка - аз тогава не можех. Иначе вдигаш и буташ със щангата :).
След отваряне и ремонт повече нямаше грижи и се кротна.
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта