Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Prius 4
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Ное 2019 22:27
Местоположение: Paris
Автомобил: Prius

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от Prius 4 » 12 Сеп 2020 13:11

Здравейте.
Стана въпрос за Приус 6.
Кога и на колко километра се сменя маслото в скоростната кутия.
Колата е 2019г.(135000км.)
Аз живея във Франция и тук в Тойота ми казаха,че не се сменя.
Имам известни съмнения относно това.
Доста четох къде ли не и не видях нищо свързано с това.
Та ако някой знае как и кога се сменя ще бъда благодарен да сподели.
Благодаря

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от WoLF » 14 Сеп 2020 10:21

Маслото на всяка кутия се сменя. В протокола им не пише, че не се сменя, а че няма твърд интервал. Пише да се провери и да се прецени. Аз на моята съм решил, че 100к е добър интервал, но може и да го съкратя ако я имам още като навърши и следващите 100 tooth.gif

П.п. Доста навъртени километри за година...
ИзображениеИзображениеИзображение

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от Himbo » 06 Окт 2020 10:10

На Авенсиса пише, че се сменя по книжка на интервал от 60 к мисля, че беше. Въпреки това, в ТМ Ауто ми казаха, че нямат "позиция", протокол за това или нещо такова - по новата им система. Така и не го смених, но съм с колебание, а вече навъртях 75.
Изобщо не ми е ясно от техническа гл. т. На Фиестата ми, пак купувана нова, пък производителят изобщо не предвиждаше смяна на масло.
WoLF написа: 14 Сеп 2020 10:21 Маслото на всяка кутия се сменя.
Бихте ли обяснили защо? Доколкото знам, то не е подложено на атмосферен окис и замърсявания от вън, освен ако няма проблем със скоростите (пр. стружки от изронени зъбци в маслото..). Как проверяват дали е за смяна, проба от него ли взимат? Питам защото скоро ми предстои сервизиране на моята и да знам какво да искам от тях.

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от vfr800 » 06 Окт 2020 11:26

Himbo написа: 06 Окт 2020 10:10 Бихте ли обяснили защо? Доколкото знам, то не е подложено на атмосферен окис и замърсявания от вън, освен ако няма проблем със скоростите (пр. стружки от изронени зъбци в маслото..). Как проверяват дали е за смяна, проба от него ли взимат? Питам защото скоро ми предстои сервизиране на моята и да знам какво да искам от тях.
Разбира се , че е изложено, кутията не е херметично затворена, има си отдушник. Просто не се цапа със сажди и не е подложено на химична реакция с въглеводороди и затова се сменя по-рядко. Просто проблема е , че за производителя lifetime oil означава до изтичане на гаранцията. За производителя lifetime-a на един автомобил е края на гаранцията. След края на гаранцията не ги интересува. Т.е дали ще направи 150К километра с това масло или 5 години то маслото ще ги избута :) Затова нямат позиция в софтуера, но реално то си старее и трябва в един момент да се смени.

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 16:23

И моето малко тъпичко, лаишко елементарно мнение...
Ако маслото не се сменя и/или маслото в кутията не старее:
- Не би следвало да се продава по магазините - щяха само производителите да си го ползват да наливат на новите празни кутии.
- На тубите с новото масло нямаше да има срок на годност , а щеше да има друг надпис.
- Фирми които не произвеждат автомобили или скоростни кутии нямаше да се хабят да произвеждат непродаваем продукт. Щеше да си остане "бутиково" производство на производителите на скоростни кутии или автомобили.
- Когато и да бъде сменено, няма да навреди на кутията. За обратното няма такава зависимост, даже напротив. Това с условието че старото и новото са един и същ продукт.
**** Преди години мой познат с "Форд" беше писал относно "необслужваемата в живота на продукта автоматична скоростна кутия" до представителството на "Форд". Въпросът беше за "колко е животът на продукта"? Отговорът беше както го е написал колегата - животът на продукта е гаранцинният период или пробег на автомобила. След този период е желателно маслото да се сменя. По спомен автомобилът беше "Ескорт" със CVT кутия.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от ufer » 06 Окт 2020 16:29

Може единствено да навреди, ако е менте..., а такива бол, за съжаление! mad.gif

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от mapamop » 06 Окт 2020 16:51

ufer написа: 06 Окт 2020 16:29 единствено да навреди, ако е менте
За това писах
"Това с условието че старото и новото са един и същ продукт"
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от Himbo » 06 Окт 2020 21:57

Благодаря за мненията. Най-напред да се коригирам - в гаранционната книжка на авенсиса пише "проверка" на всеки 60 к (независимо от продължителността на гаранцията), а не "смяна". На Фиестата ми, която отново казвам, е купувана пак в гаранция, в сервизните интервали и съответните чек-листи на отделните сервизирания - какво се прави при пълно обслужване, налични в системата ETIS FORD, има информация от производителя за поне 10 години на обслужването от първата година, за всяка година с напредване на възрастта и километража, какво се прави и какво се подменя. Отново никъде не фигурира подмяната на масло, освен че съм говорил и с официалния сервиз. 10 години значително превишават гаранцията. А те в сервиза така или иначе, не биха отказали да ми вземат парите.
Моето мнение е, че "гаранционния живот" на автомобила няма връзка с дейностите и консумативите, които производителят предписва да се влагат. Има например замени, които са на 150 или 180 к километра, или съответно на 8 или 6 години, което настъпи първо, които могат да надхвърлят гаранционния период.
Още едно уточнение - кутията и на двете визирани от мен коли е ръчна. За автоматичната знам, че се сменя и то по изрично предписание на производителя.
Отново да поясня, че въпросът ми не е за кутия, която има някакви проблеми, а говорим за чиста подмяна на консумативи. Или "консуматив" ли е маслото на скоростната кутия"?

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от WoLF » 06 Окт 2020 23:30

Консуматив като двигателното. Въпроса е от типа "Консуматив ли е веригата на двигателите?"...
ИзображениеИзображениеИзображение

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от dimkaraganchev » 08 Окт 2020 00:59

За някои автомобили е консуматив, а за други не.

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от Himbo » 26 Май 2021 16:59

Здравейте, колеги! Ако позволите, малко да раздвижа темата, защото въпросът трябва ли да се сменя или не трансмисионното масло на работеща без осезаеми проблеми, ръчна скоростна кутия така и си остава неизяснен според мен. Странното е, че от четене в интернет един лаик не стига до ясно и категорично мнение. А в сервизите нито обясняват в детайли какво-защо, нито можем да сме уверени, че мнението им е обективно. Говоря най-общо. Поне такъв е моят опит.
Направи ми впечатление, че и в ТМ Ауто са си пораздвижили политиката в посока - дайте да сменяме. На 90к км пробег колата влезе на редовно сервизно обслужване. Авенсис 2016 г., 1.6 бензин, ръчна скоростна кутия. Препоръчаха ми смяна на маслото. Викам, в книжката пише "проверка" на 60 хил., което въобще не съм убеден, че са направили, и им казах "проверете го". Казаха ОК, но после не ми дадоха обратна връзка (вероятно е пак да не са го проверили), но и не ми се влизаше в дискусия. Още повече, че на предното обслужване - 75 к пак в официалния сервиз, но друг експерт ми вика: обикновено го сменяме със смяната на съединител, а не сега (което е доста далеч от 60к, 90 к и т.н.). Така, че се сещате защо не ми се дискутираше.
WoLF написа: 06 Окт 2020 23:30 Консуматив като двигателното. Въпроса е от типа "Консуматив ли е веригата на двигателите?"...
Не те разбрах много-много. Двигателното определено за мен е консуматив. Веригата според мен е толкова "консуматив", колкото и цилиндрите, буталата, коляновия вал, или задната седалка, понеже и те се амортизират, особено ако я товариш с дини и пъпеши, или често извършваш на нея дейност, насочена към задоволяване на първични биологични потребности. Тях сменяш ли ги редовно? Но да оставим настрана какво мисля аз.
Според производителя може да се каже, че е "консуматив" всичко, което предвижда да се подмени, като част от редовното сервизиране. За верига не знам, но подмяната на ангренажен ремък е предвидена примерно на 105 к или 120- к км . цитирам по памет интервала на Форд Фиеста. Със сигурност мога да извадя какво пише и твърдя, че производителят предвижда замени на неща на примерно 160 к км, нещо което определено надхвърля периода или пробега на гаранциите, давани от производителя. Така, че не разбирам какво му пречи на производителя да предвиди една смяна на трансмисионното масло примерно на едни 90-100 к км., както между другото изрично го прави за автоматиците. Даже не само че не му пречи, ами и би му донесло допълнително приход.. Но ето, че не го прави... И щом не го прави, явно има причина за това... Извинявайте, но "ще ми проверява стелките дали са правилно монтирани" - по изрично предписание в гаранционната книжка, а няма да ми смени маслото, ако беше за смяна, хайде стига бе...

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от mapamop » 26 Май 2021 18:00

"На входът и на изхода, на всяка икономическа дейност, стои минимум един счетоводител."
Кое е по-изгодно от гледна точка на парите - труд за смяна на масло и масло, или труд за смяна на скоростна кутия и масло? Или още по-добре - да си купиш нов автомобил, защото старият е със съборена кутия?
Факт е че маслото в кутията старее и се цапа по-бавно от двигателното, т.е. кутията няма да умре за къс период от време и да те откаже от марката...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от WoLF » 26 Май 2021 19:02

Маслото и веригата ги дават за проверка само именно защото им идва смяната след гаранцията или поне не се предполага да направят проблем през времето на гаранцията (икономическия интерес на производителя). После вече ти си преценяй какво ще правиш с колата и често разписаните интервали не отговарят на "живота" на елемента.
Конкретно за маслото на РСК може да се каже, че зависи силно от начина на каране, но почне ли леко да прави проблеми кутията и ти леко си надхвърлил интервала за подмяна на маслото.
С две думи - лична преценка. Аз съм си разписал 200 за верига(или ако почне да трака) и 100 за масло кутия, но за някои кутии това е много, за други малко...
Свещи пише смяна на 90, на 120 ги вадя и са идеални rolleyes.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Himbo
Мнения: 93
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от Himbo » 27 Май 2021 10:15

Икономическият интерес на производителя е да ти остърже портфейла доколкото максимално е възможно. Ама не да се цели в дивото и да изтърве питомното.. Той може да иска да си купя нова кола, но ако аз не искам или не търся, той ще се ориентира по моето поведение. Както и по поведението на конкуренцията. При положение, че маса хора си сменят маслото на кутията в нормалните сервизи на доста по-конкурентни цени, няма логика официалните представители на производителите да не го правят, макар и на по-висока цена, както е с останалите им неща. Т.е. причината не е икономическа.
Точно защото ще ти смени свещите дето може и да не за смяна, или ще ти смени ДВГ маслото, дето може и изобщо да не си я карал тая кола, по същата причина е абсурдно да не ти смени и маслото..
По тази обща логика, почне ли да прави проблеми кутията, то може и да е друга причината, а не маслото.. Трудно влизат предавките - ами приводи, зъбци.. То маслото няма да ги оправи.. А логиката, че няма да им навреди много ме радва. Все едно да ме боли глава и за всеки случай да ида направо на неврохирург да ми отвори главата и да я затвори. Може и да не ми навреди tooth.gif
Не знам за мен производителят коректно от техническа гледна точка си го е казал - "проверка" на 60 хил за авенсиса - далеч преди да изтечен гаранцията. Сиреч, ако има проблем, тогава отстранете проблема и сменяйте.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Приус 6 - смяна масло скоростна кутия

Мнение от BOz » 27 Май 2021 13:46

И ти ако си този сервиз, какво точно ще направиш на 60к, за да вземеш решение за смяна на масло при ръчна кутия?
Ще го пращаш ли за анализ на химичния му състав, за да го свериш към референтните стойности, за да вземеш решение дали трябва да отваряш кутията за преглед?
Аз примерно това бих направил и бих ти взел 500 лв. за проверката. Ти от другата страна ще ми теглиш една майна и ще питаш толкова ли струва да видите дали това масло не е до ръба на пробката. И няма да се разберем накрая, подозирам. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта