Corolla E12 не превключва при десен завой

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от Enwor » 19 Мар 2019 08:41

Здравейте, колеги,
Да ви разкажа, за един странен проблем, който наблюдавах последната година. Колата си работи нормално - движи, превключва без забележки. Забелязах обаче, на по-дълго спускане със завои, че като е навит волана надясно, не мога да превключа предавките. Минава в неутрална и толкова.Изправя ли волана, влизат без грижи. На място също не се забелязва.
Закарах я в сервиза да погледнат какво се случва. Тестваха и потврдиха невъзможност да минат от 3та на 2ра ( аз обикновенно пробвах 5та > 4та). Нещата изглеждаха ок, докато не я вдигнаха да прегледат отдолу... И тогава се оказа, че има ~0,5cm луфт на маховика (flywheel, не знам дали точно така се превежда). Свалиха картера и ми показаха двата аксиални лагера, единият даже U-образно огънат.
Та сега търся двигател за подмяна. Не очаквах такъв да е дефекта, но.. малшанс. Та, да се знае, че го има и този момент при подобни ефекти. Италианката се оказа бомба със закъснител.

П.С. Реших да ползвам този раздел, тъй като симптомите са по тази част. Ако не, нека да иде където трябва :).
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от BOz » 19 Мар 2019 10:09

Аз не бих се доверил на тази диагноза с двигателя.
При износването на аксиалните пластини до такава степен, че да не може съединителя да отдели добре, то по-скоро първо ще ти изпада обслужващия ремък преди да не може да превключиш предавките. Отделно, че и може да смениш пластините, а не да търсиш цял двигател втора употреба.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от slowtraveler » 19 Мар 2019 13:52

Модератор от форума мина по този път... thrust-plate лагерите бяха заминали и коляновият вал бе изял леглата им (луфтът практически е от аксиално преместване на коляновия вал заедно с маховика, а не луфт в маховика)....
Ако само лагерите са заминали - сменяш ги... Ако са заминали и леглата и - тогава вероятно ще трябва да търсиш нов двигател...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от Enwor » 19 Мар 2019 14:19

Да, може да съм се изразил неправилно, луфта е на целия вал...За 30к изминати километра с лагерите в картера, не мисля, че ще мина само с лагери... За да го отворят трябва да се свали, а предпочитам да имам някаква готовност с друг, така и така е разчастена.
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от Akima » 19 Мар 2019 14:56

Отдавна се е "струговал" и валът.
Намерите ли аксиалните шайби / trust washer-ите в картера направо отивайте на лов за минимум short blok.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
nikdel
Мнения: 129
Регистриран на: 11 Юли 2011 20:16
Местоположение: Пловдив

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от nikdel » 19 Мар 2019 16:53

И аз минах по тоя път с моята италианка. При мен шайбите паднаха в картера и вала стругова блока. Добре че намерих читав двигател на добра цена. Успех!
Corolla Liftback 2000г. 4Е-FE GAZ

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Corolla E12 не превключва при десен завой

Мнение от Enwor » 16 Май 2019 15:43

Здравейте, да напиша и края на темата. Благодарности на МехаННика !
Оставих колата при негои след като отвори двигателя се оказа, че само коляновият вал е пътник - леглата на блока бяха все още добре. Явно сме го хванали навреме.
След смяна на вала (учудващо намерих друг доста бързо) със съпътстващи лагери,семеринги и т.н.,в момента колата върви осезаемо по-добре. Липсва дупката със скоростите в завой и колата не се задъхва при по-ниски обороти на потегляне.
Като се покара още известно време ще видя дали и какви разлики има по разхода на гориво и масло.

Ако модераторите преценят, могат да заключват темата.
Със здраве!
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта