Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Jopeto
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Май 2018 23:34
Местоположение: София

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от Jopeto » 02 Май 2018 02:11

Здравейте и поздрави на всички във форума!

Аз съм един от доволните ползватели на Тойота :) За съжаление се сблъсках с проблем, на който все още не мога да намеря решението.

Предистория - Колата е Corolla 2004 год. 1.4D с пет степенна ръчна скоростна кутия. Ако не се лъжа, двигателят трябва да е 1ZZ-FE, а скоростната кутия C59. Колата я взехме на около 170000 км. и не сме правили никакви сериозни ремонти до скоро... Километража вече показва близо 350000 км. и се появи шум от скоростната кутия, който изчезва само при натиснат съединител. След консултация с майстор, стана ясно, че трябва да се търси нова/здрава скоростна кутия. Вярвам, че съм прозвънял всички морги от мобиле.бг, но кутия за Corolla 1.4D не намерих. Всички отговори бяха или "продадохме я", или "имам ама за двойка дизел". След малко ровене в нета, останах с убеждението, че кутията ми е C53 и се ползва същата и при Yaris 1.4D. Сравнително лесно намерих такава и я купих, но се оказа, че много съм грешал и ремонта не се получи.

Сега съм намерил скоростна кутия от Corolla 2008 год., но не съм сигурен как мога да разбера, дали ще пасне на моята 2004 год. Corolla. Ще се радвам на всякаква информация, как мога да разбера модела от 2008 год. каква скоростна кутия ползва. Благодаря.

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от мехаННика » 02 Май 2018 08:58

Ха добре дошъл. Факта че си доволен обяснява защо не си чел.. Вероятно и майстора ти е специалист по други марки. Двигателя ти е 1ND, 1ZZ е бензинов 1,8. Шумът от кутията при движение е отдавна известен и сравнително лесно отстраним ако се хване навреме. Това което питаш може да ти отговори само човек който е правил доста експерименти.

Jopeto
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Май 2018 23:34
Местоположение: София

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от Jopeto » 02 Май 2018 10:42

Благодаря за бързия отговор. Търсенето на информация продължава.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от slowtraveler » 02 Май 2018 10:52

Колега, просто направете по-добра диагностика... МехаННика е подсказал, че не е съвсем професионално такова директно твърдение 'сменяй кутия' без да я разглобиш и без да видиш дали няма да може да минеш с подмяна на някое износено лагерче..

В повечето случаи е по-добре да ревизираш своята си кутия и да знаеш, че ще ти изкара още стотици хиляди километри, отколкото да купиш и сложиш кутия в незнайно състояние, пък макар и евтина. На твое място бих свалил кутията (преглеждайки и съединителя и аксиалния лагер за всеки случай). И бих търсил друга кутия единствено ако тази не подлежи на ремонт... А ако има повреди по легла и т.н. и се наложи смяна на кутията, то тогава бих ревизирал и 'новата' за да не се окаже, че съм сменил трънката с глога :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Jopeto
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Май 2018 23:34
Местоположение: София

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от Jopeto » 02 Май 2018 11:02

Кутията е свалена и съм видял с очите си, че не подлежи на поправка. Ще поискам и снимка от майстора, ако ще ви е интересно да видите щетите. Съединителя и аксиалния лагер ще ги сменям също, защото до сега не е правено, а съм минал почти 180000км. Ревизирането на новата кутия е добра идея, за която не се бях замислял. Благодаря.

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от dokkito » 02 Май 2018 13:45

Какво толкова е износено, че не подлежи на ремонт?
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Jopeto
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Май 2018 23:34
Местоположение: София

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от Jopeto » 02 Май 2018 17:53

Ще се наложи май да поискам снимка, защото не е лесно да се обясни, а и не съм много добър с терминологята. С две думи, на едно от зъбните колела, 1/3 от зъбите са му изядени с поне 0.5 см. от едната страна. Ако не се разбира, ще гледам да приложа и снимка тези дни.

Иначе искам да похваля ТМ Ауто, които много бързо реагираха на запитването ми и ми отговориха в същия ден. Поискаха ми само номерата на шаситата на двата автомобила и ето отговора им:
Двете кутии се различават по каталожни номера,което означава ,че не са взаимнозаменяеми.Конструктивно ,може би е възможен монтаж,но предавателните числа на кутията няма да са същите,което би се отразило на работата на двигателя.По-целесъобразно би било да се направи ремонт ,на вашата кутия ,или да търсите кутия от същото поколение .Каталожният номер на вашата кутия е 3030002080 и вече не се произвежда ,като комплект.Може само да се доставят части за нея.
Относно кутията от 2008 год. модела, днес ходих да я взема и се оказа, че на външен вид е почти еднаква. Всички дупки за закрепване към купе и двигател съвпадат. Разликата е в разположението на синхронизатора (извинете, ако бъркам термина), където се захващат жилата от скоростният лост. На едната кутия са от ляво, а на другата от дясно. След щателно оглеждане, може и да се получи донорството, но със сигурност ще знам след няколко дни и ще споделя резултата. След като кутията е на само 90000 км., решихме да не я отваряме, а и няма гаранция, че частите вътре са еднакви.

Jopeto
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Май 2018 23:34
Местоположение: София

Corolla E12 1.4 D - съвместими скоростни кутии

Мнение от Jopeto » 21 Май 2018 15:35

Вече от няколко дни си карам Королата със сменената скоростна кутия от 2008 год модела. След преместване на превключвателя, кутията бе монтирана и към момента съм много доволен от работата и. Смених и съединителя, защото не го бях правил до сега.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта