Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

nasnika
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Окт 2009 11:13

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от nasnika » 12 Юни 2022 10:18

Здравейте,

Става въпрос за шумът, който се чува на 00:52 мин и 1:00 мин от видеото https://www.youtube.com/watch?v=tfZCzlRLB2U. При нас, на 2019 RAV4 Limited, започна отначало едва доловимо, но с течение на времето се засили. Чува се при ускорение/намаляване, при около 35 км/ч. Доколкото знам, има официален сервизен бюлетин на Тойота и проблемът се отстранява с ремонтен кит. Интересува ме дали някой се е сблъсквал с това в България и дали успешно го е отстранил?

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от boyanmt » 13 Юни 2022 04:03

Не мога да отворя линка?

nasnika
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Окт 2009 11:13

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от nasnika » 13 Юли 2022 02:32

Ето развитието по нашият казус, в случай, че е полезно на някой в бъдеще.

Записах час за диагностика в официалният сервиз в София, където след бързо кръгче с колата, механикът потвърди (на ухо), че шумът идва от раздатъчната кутия. Очевидно проблемът засяга и моделите предлагани в България. От сервизният бюлетин вече знаех, че трябва да се флашне ECU-то след подмяната на частите в раздатъчната кутия, но след разговор с приемчикът ми беше обяснено, че Европейската и Американските системи не са свързани и те нямат достъп до съответните файлове.

Направих опит да се свържа с дилъра на Тойота, от който закупихме колата, за да намерим някакво решение, но самият дилър беше меко казано незаинтересован да помогне по какъвто и да било начин. От централата на Тойота също не бяха особено сговорчиви с извинението, че колата е вече експортирана.

По стечение на обстоятелствата съм на командировка зад океана и реших да посетя местен дилър на Тойота за да направя консултация и да ми дадат насоки за действие, тъй като бях започнал да се отчайвам. Попаднах на страхотни хора! Управителят на сервиза ме прие и след като ме изслуша ме заведе при механиците, които ми качиха на флашка файлът за ъпдейт на ECU-то, от там в отдел резервни части, където ми обясниха кой парт номер ремонтен комплект трябва да закупя, тъй като сервизният бюлетин е леко заблуждаващ, ако не се чете внимателно, както беше в моя случай. След това си стиснахме ръцете, пожелаха ми успех с ремонта и ме изпратиха с усмивка!

Предстои ми да поръчам ремонтният комплект и да търся представителство/сервиз, където да бъде направена подмяната. В представителството в София ме оставиха с впечатлението, че хем не могат да предоставят цялостна услуга и сам трябва да си търся нужните файлове (доколкото разбирам това не е невъзможно, но достъпът до TIS струва пари), хем не биха използвали мои части, макар и да са оригинални на Тойота.

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от boyanmt » 13 Юли 2022 13:27

...типично за Тойота България! Дълго време ядох подобни попари. Дано проблемът ти се реши час по-скоро! :thumbsup:

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от мехаННика » 13 Юли 2022 16:21

Не виждам да е упоменато някъде, но ако този РАВ е купен от щатите и е тамошна спецификация, няма причина за оплаквания. Ако беше европейски вероятно нямаше да съществува и темата.

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от vfr800 » 13 Юли 2022 22:49

nasnika написа: 13 Юли 2022 02:32 Предстои ми да поръчам ремонтният комплект и да търся представителство/сервиз, където да бъде направена подмяната. В представителството в София ме оставиха с впечатлението, че хем не могат да предоставят цялостна услуга и сам трябва да си търся нужните файлове (доколкото разбирам това не е невъзможно, но достъпът до TIS струва пари), хем не биха използвали мои части, макар и да са оригинални на Тойота.
Ако имаш файловете колата може да се флашне с TechStream. Репликата на адаптера струва 10$ а кракнати версии на софтуера има навсякъде. Колкото до самия ремонтен комплект, едва ли е проблем да бъде монтиран и в неоторизиран сервиз ;)

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от BOz » 14 Юли 2022 00:00

vfr800 написа: 13 Юли 2022 22:49 Колкото до самия ремонтен комплект, едва ли е проблем да бъде монтиран и в неоторизиран сервиз
И в оторизиран няма проблем. Работят с части на клиента.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от Akima » 14 Юли 2022 09:45

Евтините адаптери не могат да "пишат" cuw файловете коректно.

Нормално е кола за друг регион/континент да не се поддържа - това е политика на производителя срещу неоторизирания паралелен внос.

Бих казал, че даже българските дилъри са доста по-добре настроени към работа върху USDM шасита, отколкото немските например.
Естествено ще трябва да се заплати ъпдейта, тъй като и дилъра трябва да закупи файла за друг регион.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от vfr800 » 25 Юли 2022 22:21

Akima написа: 14 Юли 2022 09:45 Евтините адаптери не могат да "пишат" cuw файловете коректно.
Възможно ли е това да е причина и някои настройки да не искат да се изпрограмират с такъв адаптер ? Променям ги дава , че са променени уж , обаче като дам назад и после се върна да проверя не са сменени . Някои обаче си се променят успешно .

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от mapamop » 25 Юли 2022 23:42

vfr800 написа: 25 Юли 2022 22:21причина
Да. Има много писано в drive2.ru, tundraforum.com и не помня къде още, за зависимостта от фърмуера и чипа на адаптера. Минито забрави да прави нещо извън да трие грешки и да занулява маслото.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от Akima » 27 Юли 2022 09:54

vfr800 написа: 25 Юли 2022 22:21 Възможно ли е това да е причина и някои настройки да не искат да се изпрограмират с такъв адаптер ?
Напълно възможно.
Няма как евтино копие да върши работата на скъп адаптер.

Какво точно трябва да се направи?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Rav4 XA50 - шум от раздатъчна кутия

Мнение от vfr800 » 30 Юли 2022 17:41

Akima написа: 27 Юли 2022 09:54
vfr800 написа: 25 Юли 2022 22:21 Възможно ли е това да е причина и някои настройки да не искат да се изпрограмират с такъв адаптер ?
Напълно възможно.
Няма как евтино копие да върши работата на скъп адаптер.

Какво точно трябва да се направи?
Нищо особено искам да спра алармата на моя GS и да пусна опцията да вдига стъклата от дистанционното . Точно тия 2 те неща не искат да се изпрограмират иначе разни други работи си се променят. Пищялка за коланите , easy entry с телескопичния волан и и разни други си се модифицират без проблем. Точно тези 2те обаче не искат като цяло всъщност целите секции май имаха този проблем. Т.е всичко свързано със секюрити не искаше да се променя и всичко свързано с дистанционното .

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта