Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 15 Апр 2022 16:51

Здравейте на всички за първи път се регистрирам във какъвто и да било форум,извинявам се предварително ако не правя нещо както трябва.
От скоро съм горд собственик на Тойота Авенсис Т25 мотор д4д 2.2 150 и днес ми се случи нещо много странно при загрял мотор стрелката на температурата започна да се вдига рязко нагоре и после да пада постепенно и така почти през целите 50км които изминах.
Мисля ,че при спускания падаше но при равна местност се вдигаше сама.
Досега никога не е правила така дори никога не е стигала до средата винаги стои една чертичка но надолу.
Живея в Мадрид и тук лятото е много горещо дори през август на 41 градуса не достига средата и изведнъж днес започна рязко да се покачва и после постепенно да слиза.
Нямам течове казанчето е на ниво антифриза ми е Лонг лайф на Тойота някой може ли да ми помогне .
Благодаря
Последно промяна от Akima на 15 Апр 2022 18:04, променено общо 1 път.
Причина: Преместена тема в правилния раздел.

Аватар
mapamop
Мнения: 4053
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 285 пъти

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от mapamop » 15 Апр 2022 19:42

малко "странични" въпроси:
- От колко време го имате автомобила?
- Антифриз да е сменян скоро? Ако не - мътен ли е?
- Нивото на атифриза как е?
- Загуба на антифриз?
- Изхвърля ли антифриз през преливника на казанчето? Това си се вижда, по следите от разлив на антифриз.
- Огледахте ли радиатора да не е твърде много набит с листа, кал, буболечки?
- Буксата на температурния датчик пробвахте ли да я разкопчеете и да я изчистите примерно с контактен спрей?
- Кабелите към температурния датчик поне там където се виждат очевидно здрави ли са?
- Закачахте ли я на диагностика? На незапален и студен двигател по презумпция температурата която излиза на диагностика би трябвало да е приблизително равна на околната..
Това са тривиалните неща. Другото е вече, някакви проблеми по ел. инсталацията, проблем с горивния компютър, запушвания в охладителната система...
Аз не се сещам за друго.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 16 Апр 2022 09:54

Добро утро,като цяло съм маняк на тема чистота колата се мие и оглежда абсолютно всяка неделя както вън вътре така се оглежда и почиства двигателя ,кабелите са здрави радиатора е чист антифриза е на буквата L така и не разбрах на какво ниво трябва да бъде но когато и налея повечко тя го изхвърля.Колата я имам вече почти 20години и я карам от около 35 000км и до сега никакви проблеми.
Не съм я закачал на компютъра защото не ми светва чека, незнам къде мога да намеря датчика за температурата.
Благодаря за въпросите и помощта

Аватар
ico1
Мнения: 286
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от ico1 » 16 Апр 2022 15:17

Най вероятно е датчика !Повечето автомобили са с по два един за уреда и друг за компа.
LEXUS RX450hl

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 16 Апр 2022 16:15

Благодаря предварително,може ли някой да ме ориентира къде да ги търся тия датчици.Благодаря още веднъж

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от ufer » 16 Апр 2022 16:36

Ако буквата е L (LOW) от английски и означава "ниско", трябва да допълниш до F (FULL) "пълно" при студен двигател, ако е на испански - не знам. Лошо е обаче това изхвърляне на антифриза. Опиши по-подробно, защото ми мирише на тръгнала гарнитура...

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 16 Апр 2022 23:18

Значи казанчето е на английски и аз така си мислех за "L"обаче много странно като го напълня догоре при студен мотор и после я запаля и по карам изхвърля всичко което е над "L" много странно.
Мъркучите са меки не меси с масло казанчето е чисто като първия ден ще търся къде е този датчик предполагам от там идва .
Днес огледах доста обстойно радиатора кабели казанчето нивото и нищо необичайно предполагам,че е датчик ако беше вода нямаше да пада рязко щеше да стои горе .
Благодаря колеги

gena_bs
Мнения: 844
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 93 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от gena_bs » 16 Апр 2022 23:31

Провери за начало дали клапана на капачката на казанчето за антифриза работи.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от ufer » 16 Апр 2022 23:36

Това с температурата вероятно е от датчик, кабел или електроника. Изхвърлянето на антифриза би могло да бъде от лек пробив в гарнитурата. Не е задължително да смесва с масло. Друг вариант е термостатът да затваря за момент рязко при топъл двигател и да предизвиква тази неразбория и с температурата, и с нивото. Направи един газов на антифриза и след това е наред термостатът. Трябва да разбереш и загадката с буквата L...

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 17 Апр 2022 12:17

Благодаря още веднъж на всички които се отзоваха така бързо със съвети и помощ.
Сън не ме хваща и тая сутрин реших да запретна ръкави и да видя къде е проблема.
Оказа се ,че върху датчика който влиза във двигателя имаше капки нафта той се намира точно под тръбичките на горивния филтър извадих буксата почистих я и направих пробек от около 50км и за момента никакви проблеми да видим какво ще стане занапред .
Спомних си че преди около 1500км сменях масло и филтри най вероятно в бързината не съм натегнал добре скобите на горивния филтър.
Моя грешка все пак е Тойота не се чупи току така :)
Исках също да споделя ,че тук в Мадрид е най голямата морга за коли в Европа казва се "La Torre" ходил съм няколко пъти там да търся неща за нашите Тойоти и нямаше много коли което ми подсказа ,че наистина са здрави коли.
Благодаря още веднъж на всички колеги

ccvetan
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Дек 2015 08:51
Местоположение: Ловеч
Благодарил/а: 1 път

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от ccvetan » 17 Апр 2022 20:09

Р.Х. написа: 15 Апр 2022 16:51 Здравейте на всички за първи път се регистрирам във какъвто и да било форум,извинявам се предварително ако не правя нещо както трябва.
От скоро съм горд собственик на Тойота Авенсис Т25 мотор д4д 2.2 150 и днес ми се случи нещо много странно
Р.Х. написа: 16 Апр 2022 09:54 Добро утро,Колата я имам вече почти 20години и я карам от около 35 000км и до сега никакви проблеми.
???
Verso 2.2 D-Cat 2010

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 18 Апр 2022 07:52

2 години исках да кажа

Р.Х.
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2022 16:33
Местоположение: Испания
Автомобил: Тойота Авенсис 2.2 д4д

Стрелката на температурата играе нагоре надолу при загрял мотор

Мнение от Р.Х. » 19 Апр 2022 22:12

2.2 D4D 251 ADT 150cv 2009година

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 63 госта