Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

rossenboy
Мнения: 73
Регистриран на: 13 Ное 2012 15:45
Местоположение: София

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от rossenboy » 26 Юни 2020 11:07

Здравейте колеги, отскоро се почви досаден проблем с Тойотата, като най-големия проблем е, че нямам възможност (време) да я закарам на майстор и ще се опитам сам да се справя. Проблема е свирене като от пистов ремък, което се появява в ниските обороти (800-1000) и то при загрял двигател. Навсякъде където чета за свиренета разни се казва че свири (ремъка) при студен двигател, когато натоварването е най-голямо (алтернатори, ала бала). При мен свири на загрял двигател в ниските обороти, изчезва при вдигане на оборотите и не се променя при включване на климатик, фарове и др. консуматори. Да го пръскам/смазвам с някакви силикони/смазки е крайния вариант. По-скоро въпросът ми е възможно ли е някакво натягане на ремъка (дизелов двигател 1ADFTV - доколкото прочетох май не може) и възможна ли е смяната на ремъка от любител механик - използване на гаечни ключове, без подемник и специализирани инструменти (Предпочитан от мен вариант). Нямам проблем да се пробвам да го сменя сам, но като гледам какъв е достъпа малко имам съмнения, че ще стане без подемник. Ако виновника е обтяжната ролка вече със сигурност отиваме на сервиз (когато можем) и си караме така.
Надявам се да съм описал разбираемо проблема и въпросите и благодаря предварително за съветите.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от Kiki » 26 Юни 2020 16:56

Свири и демпферната шайба, когато вече е остаряла. Ако е тя, няма спасение- само смяна.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Sandocan
Мнения: 281
Регистриран на: 31 Май 2020 20:09
Местоположение: Atlantic
Автомобил: Служебен

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от Sandocan » 26 Юни 2020 18:09

Първо трябва да се разбере откъде идва този шум.Дали е пистов ремък или нещо друго.Аз бих ползвал метода с навлажняване на ремъка от вътрешната страна.Просто няколко капки вода ,като се внимава .Ако "свиренето" се измени наблягаме на ремъка.Ако не продължаваме нататък с разследването..

Аватар
Revenger
Мнения: 830
Регистриран на: 27 Яну 2020 21:25
Местоположение: In the middle of nowhere
Автомобил: Toyota Aygo, 2017

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от Revenger » 27 Юни 2020 13:16

От ремъка е - най-вероятно е сложен ремък с дължина, различаваща се от тази на оригиналния.
Шумът от износена ролка е по-скоро тракане.

Аватар
valioman
Мнения: 71
Регистриран на: 01 Фев 2015 23:13
Местоположение: Сливен
Автомобил: Toyota Corolla Verso 1CD-FTV
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от valioman » 29 Юни 2020 17:27

Абе това със свирене на ремък и на мен ми изяде ушите почти месец. Но при мен се появяваше след 2500 оборота до 2800 и то като подам рязко газ .. примерно искам да изпреваря на магистрала и се чува точно свирене като от ремък.Кво ли не пробвах .. натягах , охлабвах ремъци е без разлика ... и след месец забелязах омасляване около акумулатора ... и по маслото .. по маслото ... и хоп разхлабена скоба на маркуча между турбото и една У тръба , която "замества" интеркулер на моя мотор :) . След стягане на скобата нещата се оправиха .
Toyota Corolla Verso D4D 2003г.

rossenboy
Мнения: 73
Регистриран на: 13 Ное 2012 15:45
Местоположение: София

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от rossenboy » 30 Юни 2020 10:41

Такааа. След кратка но ползотворна инспекция в двигателния отсек ми стана ясно, че смяна без подемник/канал няма да стане. Същото важи и за опит за натягане (ако изобщо е възможно /предвидено от производителя) - място няма никакво, освен ако не си гинеколог пианист с пръсти по 27 см. А това с демпферната щайба ми звучи лошо и скъпо. wink.gif

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от Kiki » 30 Юни 2020 11:02

rossenboy написа: 30 Юни 2020 10:41 А това с демпферната щайба ми звучи лошо и скъпо.
Хубава шайба е 150 лева.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

rossenboy
Мнения: 73
Регистриран на: 13 Ное 2012 15:45
Местоположение: София

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от rossenboy » 30 Юни 2020 13:02

Kiki написа: 30 Юни 2020 11:02
rossenboy написа: 30 Юни 2020 10:41 А това с демпферната щайба ми звучи лошо и скъпо.
Хубава шайба е 150 лева.
Това поне звучи успокоително. Лошото е, че нямам време в нормално време да я закарам на човек да ги смени нещата (предполагам за 30-40 мин. би могло да се свърши работата) и затова искам аз да го сменя, макар че ще ми отнеме поне половин ден.

Стойно
Мнения: 37
Регистриран на: 30 Авг 2018 18:39
Местоположение: Павел баня
Автомобил: Toyota corolla verso
Обратна връзка:

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от Стойно » 15 Мар 2021 16:42

Здравей колега имах същия проблем! Смених ролки ремъци и си остана но го открих! Натисни ауспуха с крак отзад в ляво или дясно. Ако спре е от конусното уплътнение след катализатора.

galy_47
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Апр 2018 12:58
Местоположение: Бургас

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от galy_47 » 18 Мар 2021 11:00

Здравейте! Моята кола е Тойота Ярис от 2004 г. От известно време и аз имам проблем... от време на време чувам да свири нещо, което прилича на ремък. Занесох колата в сервиз на Тойота в Бургас и там смениха ролка някаква, но шума си остана. Сега казаха, че било от водната помпа. Според вас това възможно ли е?
Благодаря предварително и моля да не ми се смеете за непрофесионалното описание, защото аз не разбирам от коли sad.gif

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от WoLF » 18 Мар 2021 14:10

Като смениш водната помпа и остане, ще кажат, че е алтернатор, като го смениш ще стане компресор на климатик...
Има си начини да се разбере кой лагер/ролка правят проблем ако е от тях, а не да сменят на вкус tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Свирещ шум (ремък) Тойота Версо

Мнение от veso_hds » 18 Мар 2021 18:35

Добре дошла във форума,колежке.Отидете при този човек,той ще ви реши проблема професионално:
viewtopic.php?f=5&t=24292
Обърнете внимание на последния пост,че е сменен адресът на сервиза му.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bobiborisov и 37 госта