Загряване при продължително изкачване

Danikrisi
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Юли 2021 20:43
Местоположение: София
Автомобил: Toyota aurisпет

Загряване при продължително изкачване

Мнение от Danikrisi » 30 Юли 2021 22:32

Благодаря!

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Загряване при продължително изкачване

Мнение от vfr800 » 02 Авг 2021 17:38

Danikrisi написа: 30 Юли 2021 17:45 Ако може и аз да ползвам темата: днес при изкачване на Витиня, с пуснат климатик и външна температура39гр. колата започна да загрява (аурис 1.4 d4d 2014г)! Стрелката отиде едно деление преди червеното, спрях климатика и темепературата започна да се нормализира, след изкачването пак пуснах AC до София никакъв проблем включително и час градско шофиране антифриз има! Къде да търся проблема благодаря?
Най-вероятно няма проблем. 1.4 е много малък двигател . Заради малката кубатура и големия наклон вероятно товара в/у двигателя е бил много голям и поради факта , че е било 39 градуса и климатика е бил пуснат ефективността на охлаждащата система е силно занижена. Може да проверите за евентуално заздръстване с листа и други подобни между 2та радиатора, но съм по-склонен да вярвам , че проблема се е проявил в следствие на атмосферните и пътни условия.

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

Загряване при продължително изкачване

Мнение от optimo » 02 Авг 2021 20:03

Danikrisi написа: 30 Юли 2021 17:45 Ако може и аз да ползвам темата: днес при изкачване на Витиня, с пуснат климатик и външна температура39гр. колата започна да загрява (аурис 1.4 d4d 2014г)! Стрелката отиде едно деление преди червеното, спрях климатика и темепературата започна да се нормализира, след изкачването пак пуснах AC до София никакъв проблем включително и час градско шофиране антифриз има! Къде да търся проблема благодаря?
При изправна кола не би трябвало да загрява. Имаш някакъв проблем, изчисти внимателно радиатора, често между двата се получава тапа от боклуци, провери вентилатора. При загряване, спри климатика, отвори прозорците и пусни парното на макс. Не гаси двигателя веднага , изчакай да свали температурата, чак тогава. Хубаво е като спреш да го припалиш след 3-4мин да развърти водата за малко.

Аватар
apeneff
Мнения: 35
Регистриран на: 17 Юли 2017 11:47
Местоположение: София
Автомобил: Avensis ZRT27 1.8i CVT
Благодарил/а: 1 път

Загряване при продължително изкачване

Мнение от apeneff » 03 Авг 2021 16:26

Danikrisi написа: 30 Юли 2021 17:45 Ако може и аз да ползвам темата: днес при изкачване на Витиня, с пуснат климатик и външна температура39гр. колата започна да загрява (аурис 1.4 d4d 2014г)! Стрелката отиде едно деление преди червеното, спрях климатика и темепературата започна да се нормализира, след изкачването пак пуснах AC до София никакъв проблем включително и час градско шофиране антифриз има! Къде да търся проблема благодаря?
Абсолютно същата история на същата дата, само че изкачването към Велинград зад колона трупарки с 25км/ч в продължение на 10-тина километра.
спрях на първото възможно място - пуснах парно, отворих капак, почувствах се като едно време с вартбурга на мама tooth.gif ,
веднага се нормализира.
обаче вчера (02.08. - 41 градуса!) на прибиране пак същата мизерия на изкачването към Траянови врата, тоя път не стигна до горе показанието, намалих малко тягата - върнах от 140 на 100 и веднага се върна в граници.
Вентилаторите работят, но повече ме притеснява един паразитен шум при празен ход откъде дясна предна гума - туй ме навежда на водна помпа.
Кое е по-резонно - помпата или задръстен/мръсен радиатор-топлообменник?
Колата е Авенсиса от подписа - 2,2 D4D - двигател 2AD-FTV
Corolla ADE150 1AD-FTV 2008г.: служебна...
Avensis ADT271L 2AD-FTV 2009г.: от известно време бивша
Avensis ZRT271 2ZR-FAE CVT 2018: чистак новоте

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Загряване при продължително изкачване

Мнение от iovkito » 03 Авг 2021 16:43

Климатичният ми радиатор беше потрошен от мухи, които са се забивали в него през решетката. Реших да го сменя с нов и се бях приготвил за голямо чистене. Карам колата много по черно и по принцип се задръства с боклук между двата радиатора. На тойотите не знам как са го измислили, но между радиаторите нямаше абсолютно нищо, след 13 години по родните ни пътища. Аз първо бих погледнал в какво състояние е климатичният радиатор. За водна помпа, веднъж ми се е случвало да демонтирам 26 годишна, която е с изгнил пропелер, но на тойота с оригинален антифриз не вярвам това да се случи.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
apeneff
Мнения: 35
Регистриран на: 17 Юли 2017 11:47
Местоположение: София
Автомобил: Avensis ZRT27 1.8i CVT
Благодарил/а: 1 път

Загряване при продължително изкачване

Мнение от apeneff » 07 Авг 2021 17:45

iovkito, оказа се точно радиатора..., но в комплект и с друга малка щета.
Заради набити мръсотия, мухи и около 2 кила пух!!!, последното не знам как и къде съм го събрал, радиатора не е охлаждал добре и една от съседните снадки е изпуснала. За щастие е било съвсем съвсем малко, заради което сме успели да се приберем без повече поразии.
Остана само трудността с намирането на бакелитовия тройник, който беше счупен.
Извода от цялата история е - регулярно почистване на радиаторите и пространството между тях, за да няма после ох...
Благодаря за фниманието
Сега вече спокойно отпрашваме към топла :cheers: и студени кебапчета по черноморското крайбрежие
drunk.gif
Corolla ADE150 1AD-FTV 2008г.: служебна...
Avensis ADT271L 2AD-FTV 2009г.: от известно време бивша
Avensis ZRT271 2ZR-FAE CVT 2018: чистак новоте

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта